R E K L A M A

Z I P

Galerie | Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmRobert Moteka29 sierpnia 2017 FACEBOOK | 5148 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Wolica Śniatycka: Bolszewik prapał

R E K L A M A    B O A R D

Z lekkim opóźnieniem zawiadamiamy, że Polska Kawaleria pogoniła bolszewików z okolic Komarowa – spektakularnie.

Z ponad 2000 zdjęć musieliśmy wybrać zaledwie 150-200 tak żeby nie zapchać łącz internetowych, dlatego tyle to trwało.  Wróćmy jednak do dnia rekonstrukcji bitwy.

Żołnierze i cywile Komarowskiej Potrzeby rozpoczęli dzień bardzo pracowicie i świątecznie. Poranek był mglisty i mokry, nie zapowiadał gorączki jakiej doczekali się na polu bitwy. Podczas polowej mszy świętej wszyscy byli przekonani że dzień będzie pochmurny i deszczowy. Jednak już po 10.00 wiadomo było że wszystko odbędzie się zgodnie z tym jak Jerzy Kossak przedstawił komarowską bitwę na swoim tryptyku.

Na ściernisku pod Wolicą Śniatycką starły się bolszewickie zastępy Budionnego z polską kawalerią, artylerią i piechurami. Pomimo tego, że Polacy liczebnie byli bez szans to brawurą i odwagą przepędzili najeźdźcę w niebyt. Wiele osób twierdzi że bitwa pod Komarowem niesłusznie pozostaje w cieniu “Cudu nad Wisłą”. Jedno jest pewne w Wolicy Śniatyckiej nie cud spowodował tak wspaniałe widowisko ale ciężka praca i determinacja wielu osób zaangażowanych w to przedsięwzięcie. Którego celem jest przywrócenie i utrwalenie pamięci o tej wspaniałej i niestety krwawej bitwie.

Główny organizator:  Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem”
Współorganizatorzy:
ŚZŻAK Okręg Zamość
Parafia rzymsko-katolicką p.w. Św. Trójcy w Komarowie
NSZZ Rolników Indywidualnych w Komarowie
Poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak

Wspierali uczestnictwem i działaniem wydarzenie:
Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej
2 Hrubieszowski Pułk Rozpoznawczy
25 Brygada Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego
3 Zamojski Batalion Zmechanizowany
33 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Nowej Dębie oraz 32 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Zamościu

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji:
Fotorelacja z pokazów sprawności Obrony Terytorialnej już wkrótce

Galeria nr 1

 

Galeria nr 2

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "z_boku" dnia 29 sierpnia 2017 o godzinie 21:17:00 napisał:
  Ale te bolszewiki to gupie są. Co roku ich gonią, a one ciągle lizą i lizą :)
  R E K L A M A
 • ":)" dnia 29 sierpnia 2017 o godzinie 21:54:00 napisał:
  Za mundurem itd.....:)
 • "z_boku" dnia 30 sierpnia 2017 o godzinie 17:48:52 napisał:
  Wydaje mi się że w tytule jest błąd, powinno być "propał". Jakiś spec od rosyjskiego powinien to ocenić :)
 • "@z_boku" dnia 30 sierpnia 2017 o godzinie 18:12:17 napisał:
  Powinno być "Bolszewik przepadł"-bo Polacy mówili i mówią po polsku.
 • "z_boku" dnia 30 sierpnia 2017 o godzinie 18:29:19 napisał:
  @"@z_boku" - Czyli co, używanie słów pochodzących z języków obcych jest zabronione? Bez przesady.
 • "rusycystka" dnia 30 sierpnia 2017 o godzinie 20:17:28 napisał:
  Pisze się przez " o " ale nieakcentowane " o " wymawia się jak " a"., czyli " prapał ".
 • "z_boku" dnia 30 sierpnia 2017 o godzinie 20:25:21 napisał:
  @"rusycystka" - skoro się pisze "o", zaś wymawia "a" to co powinno być napisane? ;)
 • "Robert Moteka" dnia 31 sierpnia 2017 o godzinie 6:11:34 napisał:
  Słowo "prapał" pisane właśnie tak występuje wielokrotnie w literaturze polskiej i zapisuje się je fonetycznie właśnie tak . Dlaczego nie "przepadł"? Bo na mój gust, bardziej dosadne i bolesne dla bolszewika będzie "Ty prapał!" niż "Przepadłeś!". Za sprawą prostej zasady. Słowa w języku ojczystym rozmówcy mają silniejszy wydźwięk emocjonalny. Jak się chce komuś dopiec warto to robić w jego ojczystym języku. A ja bolszewików nie lubię i chciałem im dopiec. To słowo występuje również w gwarze wschodniej, rusycyzymy można jeszcze czasami usłyszeć w naszej okolicy. Dla osób mniej zorientowanych wyjaśniam że słowo "prapał" jest zapisem fonetycznym rosyjskiego "пропал" i ma podobne znaczenie do naszego czasownika "przepadł", "zaginął", "zniknął" co idealnie oddaje sytuację bolszewików podczas bitwy pod Komarowem. Nie zostali oni "wyrżnięci w pień" ale rozpierzchli się po brawurowym ataku kawalerii co w efekcie można podsumować czasownikiem przepadli (bo ich dalsza historia nas mało interesuje). Jest błąd w tytule, powinien wykrzyknik. Byłby bardziej plastyczny, jednak tytuł artykułu z zasady pozbawiany jest znaków interpunkcyjnych po to żeby nie dominował nad innym tytułami. Wydaje mi się również, że powinien być przecinek ale to będzie zależeć od tego jak chcielibyśmy wymawiać ten tytuł i czy bolszewik jest podmiotem w tym zdaniu czy nie. Zatem skoro nie ma wykrzyknika czy kropki (nie pisze się jej w tytułach art.) to jest to zdanie jakby niedokończone więc zastosowanie przecinka burzy jego niedokończony układ i wskazuje podmiot rozważań na bolszewika. Ponieważ celem autora było wskazanie kawalerii jako podmiotu tego tekstu i ominięcie emfazy skierowanej na bolszewików to przecinka brakuje.
 • "Robert Moteka" dnia 31 sierpnia 2017 o godzinie 6:17:47 napisał:
  A tak na marginesie to wyczyny jeźdźców odgrywających role okrutników bolszewickich były bardzo spektakularne i nonszalanckie co urzekało i dodawało wspaniałego kolorytu przedstawieniu.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny