Lifestyle | woj. lubelskieRedakcja12 stycznia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

woj. lubelskie: Najnowsza edycja publikacji o lokalnych specjałach i recepturach

Cebularz, foto: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B O A R D

„W krainie lubelskich produktów tradycyjnych” to tytuł publikacji, którą Urząd Marszałkowski cyklicznie wznawia, uzupełniając o nowe treści. Z początkiem 2019 roku ukazała się najnowsza edycja.

Na kartach katalogu znaleźć można opis lokalnych specjałów i receptury, jak je samodzielnie wykonać. Absolutną nowością niniejszego wydania jest rozdział „Lubelscy kucharze polecają”. To wyjątkowa okazja do poznania tajemnych dotąd przepisów szefów kuchni!

Ta bogato ilustrowana książka przeniesie Państwa w świat smakołyków z babcinej kuchni, z których aż 208 zarejestrowaliśmy na ogólnopolskiej Liście Produktów Tradycyjnych (LPT). Warto przy okazji przypomnieć, że liczba ta daje nam niezmiennie trzecie miejsce w chlubnym rankingu województw najlepiej dbających o swoje dziedzictwo kulinarne (patrz: mapka poniżej). – zachęca UM województwa. 

Zarówno Lista, jak i katalog, odzwierciedlają potencjał produktów rolnych regionu, który słynie z wyrobów na bazie zbóż i kasz, a także z owoców i warzyw, miodów, olejów i ryb. To te surowce tworzą trzon lubelskiej części LPT: jako samodzielne produkty, jak np. malina kraśnicka, nałęczowski miód wielokwiatowy czy olej świąteczny roztoczański, a także jako składniki innych wyrobów, jak np. pierogi zosinowskie z jagodami, konfitura poziomkowa, szyneczka z karpia z Pustelni czy janowska nalewka miodowa. Oprócz produktów i dań powszechnie znanych, czytelnik znajdzie tu także i te niespotykane, które niegdysiejszym kucharzom dyktowała wyobraźnia.

Przekonajcie się, jak smakują pryszcze z jabłkami z mąki hretczanej, buchty pieczone z powidłami czy choćby… kiszone jabłka!

Katalog można pobrać z zakładki „Rolnictwo i środowisko” – „Produkty tradycyjne” lub TUTAJ.

Publikacja sfinansowana z Budżetu Województwa.

Jeśli po jego lekturze przypomnicie sobie o innych regionalnych smakołykach, dotąd nie opublikowanych na Liście Produktów Tradycyjnych, zachęcamy by zgłosić je w Departamencie Rolnictwa i Środowiska (tel. +48 81 44 16 727, faks +48 81 44 16 729, e-mail: dris@lubelskie.pl)

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
BarteS 56 minut temu
Zwracam uwage, ze w tej chwili pociag da...
Jan
Dla prawych ludzi, praca dla dobra Zamoj...
Magdalena
Przepiękne przedstawienie, polecam i gr...
KL
Możliwe jest, że Misski Brzydul z Lube...
z_boku
Czym droga Leno uraził Ciebie mój niew...
trzecie oko
Rajd Rowerowy Zamość-Zwierzyniec lub K...
ad111
Oto dowód, że równoległe światy ist...
Gizo
Jedno jest pewne. Od początku zawislak ...
jan III
Co on takiego dobrego dla mieszkańców ...
I to przegrał z kretesem, w takim Zamo...
Elka
A ja mam pytanie - a kto się wreszcie z...
Lena
Zboku, posłuchaj: najpierw rozejrzyj si...
ak
A jednak rozczarowanie antyklerykałów ...
ad111
Poseł "tej ziemi", to jak Jan bez ziemi...
janek
Doceniajmy ludzi, którzy są tak blisk...
Tutejszy
Poseł to swój chłop!...
Żenada
Same pochwalne komentarze :) jak już ro...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018