Społeczeństwo i patriotyzm | woj. lubelskieRedakcja13 kwietnia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

woj. lubelskie: Coraz więcej emerytów pracuje

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

Liczba pracujących emerytów wzrosła przez ostatnie cztery lata aż o 30%. W samym województwie lubelskim co dziesiąty emeryt jest aktywny zawodowo – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W grudniu 2018 roku pracowało 747,2 tys. emerytów. W ciągu ostatnich czterech lat liczba dorabiających do świadczeń wzrosła o 30%. Mowa tu o osobach, które mają prawo do emerytury w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i jednocześnie opłacają składkę zdrowotną z innego tytułu, np. umowy o pracę, umowy-zlecenia, czy prowadzenia własnej firmy. – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Na tle Unii Europejskiej Polska ma obecnie jedną z najniższych (3,5%) stopę bezrobocia, ale nadal jesteśmy krajem o jednym z najniższych wskaźników zatrudnienia, zwłaszcza wśród osób starszych. Dlatego podejmowanie pracy przez emerytów należy ocenić jako bardzo pozytywne zjawisko – komentuje główny ekonomista ZUS dr Paweł Wojciechowski. Do emerytur dorabia więcej kobiet (56%) niż mężczyzn (44%). Przewaga pracujących kobiet może wynikać z tego, że o kilka lat wcześniej uzyskują prawo do emerytury. – Kobiety, mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów – dodaje dr Wojciechowski.

Jakie umowy wybierają emeryci?

Najwięcej emerytów jest zatrudnionych na umowę o pracę (39,2%), co czwarty ma umowę-zlecenia, a aż 29,2% prowadzi jednoosobowe firmy. Dane ZUS pokazują, że emeryci decydują się na własną działalność gospodarczą częściej niż ich młodsi koledzy. Wynika to prawdopodobnie z korzystnych zasad łączenia emerytury z prowadzeniem firmy. Przedsiębiorca-emeryt obowiązkowo opłaca wyłącznie składkę zdrowotną, a składki na ubezpieczenia społeczne są dla niego dobrowolne. Tymczasem przedsiębiorca, który nie ma prawa do emerytury, w większości przypadków obowiązkowo opłaca także składki społeczne – podsumowuje rzecznik ZUS.

Pracujący emeryci w woj. lubelskim

Z danych ZUS wynika iż w województwie lubelskim do emerytury dorabia 27,9 tys. osób. Patrząc na ogół osób aktywnych na lubelskim rynku pracy, emeryci stanowią wśród nich około 5%.

W grupie emerytów z naszego regionu pracuje 101 osób w przeliczeniu na tysiąc emerytów. To poniżej średniej, która dla Polski wynosi 131 pracujących na każdy tysiąc emerytów. W mniejszym stopniu aktywni zawodowo są tylko seniorzy z województw: podkarpackiego (82 pracujących na 1000) i świętokrzyskiego (95 pracujących na 1000).

Najwięcej emerytów w woj. lubelskim pracuje w następujących sekcjach gospodarki:

  • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 16,5%,
  • opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 15,2%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 9,5%,
  • edukacja – 8,9%.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
historyk
Żadnego konfliktu między Zamościem a ...
Powinni grać na hali Osir tam gdzie gra...
Lidia
Radny Nowakowski WSTYD, żeby tak sie ub...
Thomas
Głos potrzebny, ale głos spó...
kmicic
a i jeszcze jedno, dla rozluźnienia emo...
mieszkaniec
drogi ,,Polak'u" - widać nie znasz życ...
zdrovit
Jaki problem, żeby tak duża firma jak ...
ad111
I już pisiorskie trolle się zleciały ...
Mefisto
Och, jakież to trzeba mieć kwalifikacj...
mama
Całkowicie zgadzam się z "rodzicem". W...
Polak
Drogi mieszkańcu, to jest wolny kraj (j...
martinez
Jak można w nieskończoność głosowa...
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018