Blogi | PoradyGabriela Korkosz26 grudnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Woda jaką i kiedy pić?

fot. pixabay.com

Część wody dostarczamy z pożywieniem, jeżeli mało pijemy, czasem organizm nie sygnalizuje nam niedoboru wody i nie odczuwamy pragnienia. Większość z nas sięga po wodę gdy już jesteśmy odwodnieni. Soki, kawa, alkohol czy mleko NIE ZASTĄPIĄ czystej wody.

O tym, że należy pić wodę, wiedzą wszyscy. Niestety gorzej jest ze stosowaniem tej wiedzy w praktyce.  Nasz organizm składa się z wody w około 60%, same nerki to ok 83% wody, płuca 86%. Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a także do zachowania urody. Ma również wielki wpływ na metabolizm i jest niezbędna do wypłukiwania toksyn podczas oczyszczania organizmu. Utrata już 3% wody może objawiać się np. zmęczenie, bólem głowy, utrata 20% może zagrażać życiu.

WODĘ NAJLEPIEJ PIĆ SYSTEMATYCZNIE NAWET JEŚLI NIE ODCZUWASZ PRAGNIENIA!

PAMIĘTAJ BY PIĆ WODĘ NIEGAZOWANĄ:

 • PODCZAS AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ
 • GDY OCZYSZCZASZ ORGANIZM NIEZALEŻNIE OD METODY
 • GDY PIJESZ KAWĘ, HERBATĘ I NAPOJE Z KOFEINĄ (zwiększa się wówczas wydalanie wody)
 • GDY JESZ PRODUKTY SŁONE, WYSOKOBIAŁKOWE, ORAZ BOGATE W BŁONNIK
 • PRZEBYWASZ W ZAMKNIĘTYCH POMIESZCZENIACH
 • PRZEBYWASZ W WYSOKIEJ TEMPERATURZE

Dlaczego niegazowana? Dietetycy rozpisują się kto może, a kto nie powinien pić gazowanej wody. Już to powinno dać do myślenia miłośnikom bąbelków.

Ja wychodzę z założenia że to co naturalne jest najlepsze, nie spotkałam się z wodą gazowaną w jakiejkolwiek rzecze, jeziorze, a stamtąd kiedyś czerpano wodę do picia. Nie było, supermarketów i butelek PET. Są również naturalne źródła wody zawierającej dwutlenek węgla (jak zauważył jeden z czytelników), ale większość dostępnej na rynku wody jest to woda pitna sztucznie nasycona dwutlenkiem węgla i tej właśnie nie uważam za „wydanie naturalne”.

Woda nie jest też pierwszym źródłem minerałów w diecie człowieka wiec moim zdaniem lepiej wybrać wodę średnio lub nisko zmineralizowaną. Może być to również woda z kranu lub źródlana.

Jak kupujemy wodę warto wybrać tę w szklanych butelkach, jeśli oczywiście jest taki wybór. Małe sklepy często z uwagi na nieco wyższą cenę ich nie oferują. Butelki PET są uznawane za bezpieczne, jednak gdy wystąpią określone okoliczności mogą uwolnić do wody kilka nieciekawych substancji. Dla przykładu plastikowe butelki z wodą wystawione na działanie promieni słonecznych lub wysokich temperatur mogą uwolnić do wody to z czego są zrobione. Warto więc pamiętać by przechowywać wodę w chłodnym i zacienionym miejscu. Nie zostawiać butelek w samochodzie, również w bagażniku w upalny dzień panuje wysoka temperatura. Nie zostawiać butelek na słońcu. A także jak sama nazwa wskazuje używać jeden raz.

Kiedy najlepiej pić wodę?

 • rano po przebudzeniu (1-2 szklanki)
 • 30 minut przed jedzeniem
 • 90 minut po jedzeniu
 • gdy odczuwasz pragnienie

Czasem ku mojemu zdziwieniu spotykam osoby które mówią „ja nie lubię wody”. Dla nich jest kilka metod, które mogą pomóc, jedną z nich jest dodanie do wody cytryny. Dodatkowym atutem takiego napoju będzie zasadotwórcze działanie w organizmie. Można również zrobić lub kupić gotowe dodatki które zmieniają smak wody nie zmieniając jej działania.

POMYŚL RÓWNIEŻ O:

 • aktywności fizycznej w ciągu dnia min. 30 minut
 • odpoczynku i regeneracji
 • pozbyciu się szkodliwych nałogów
 • warzywach i owocach
 • poznaniu nowych przypraw
 • uzupełnieniu niedoborów suplementami

No właśnie kiedy nasz organizm jest już nawodniony, warto pomyśleć o oczyszczeniu i odżywieniu.

Woda jest niezbędna do wypłukiwania toksyn podczas oczyszczania organizmu. Oczyszczanie można wspomóc różnymi sposobami jednak woda to podstawa.

Dużo warzyw i owoców w diecie również wyjdzie nam „na zdrowie”. Starajmy się jeść te owoce i warzywa, na które akurat jest sezon. Są okresy, kiedy natura nie wystarczy, aby zapewnić wszystkie składniki odżywcze, ponadto najczęściej żywność ze sklepu po prostu tych składników nie zawiera i wtedy dobrze jest wesprzeć nasz organizm odpowiednią suplementacją. Warzywa i owoce stanowią niezmiernie istotną część każdej zbilansowanej diety, a suszone są dostępne przez cały rok, niezależnie od kaprysów pogody. W sproszkowanej formie nie są substytutem urozmaiconej diety, są za to jej wysokiej jakości uzupełnieniem. Posiadają właściwości warzyw lub owoców, a ponadto mają praktyczną dla użytkownika formę stosowania. To naturalne źródło antyoksydantów i substancji odżywczych natomiast ich codzienne spożywanie to gwarancja dobrego samopoczucia oraz szansa na długowieczność.

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Gabriela Korkosz
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Czytelnik" dnia 26 grudnia 2017 o godzinie 16:22:05 napisał:
  Czy prawdą jest, że CO2 jest związkiem niezbyt trwałym i nadteaktywny, co z kolei sprzyja powstawaniu kwasu węglowego?
  R E K L A M A
 • "syntejziemi" dnia 26 grudnia 2017 o godzinie 19:38:39 napisał:
  Proszę pamiętać, że na zamojszczyźnie są jedne z najlepszych wód w kraju. Dlatego woda czerpana z wodociągów w wielu miejscach na zamojszczyźnie zdaniem sanepidu mogłaby być z powodzeniem butelkowana i sprzedawana jako mineralna. Przykładem jest tutaj m.in. Grabowiec, któremu proponowano butelkowanie wody. Więc jeżeli ktoś ma dostęp do wodociągów pobierających wodę wysokiej jakości, bez bakterii, bez chloru, bez lamp UV to lepiej pić wtedy ją (czytaj zwykłą kranówkę) niż przepłacać i kupować mineralne z plastikach. Niestety większość czytelników mieszka w Zamościu, a tutaj niestety mamy niezbyt dobrą wodę.
 • "mcn" dnia 26 grudnia 2017 o godzinie 21:27:45 napisał:
  To skandal że w Zamościu nadal brak studni głębinowych z czystą wodą wolną od chloru i fluoru, który jest silną truczną rzekomo zapobiegającą pruchnicy tak samo jak margaryna chortobom krążeni tylko czemu teraz wszyscy zaczynają jeść masło i oliwę z oliwek jak to robiono tysiące lat. Czysta woda dla wolnych i zdrowych ludzi to podstawa chyba...
 • "kamiszka" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 15:13:08 napisał:
  Różnych próbowałam, ale teraz niegazowaną cisowiankę piję. Czasem sobie dodam do smaku cytrynę czy pomarańczę i staram się w ogóle nie kupować soku czy gazowanego picia. Schudłam więc teraz staram się utrzymać efekt, a taka puszka coli to same puste kalorie.
 • "Jaaro" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 15:37:13 napisał:
  Ja piję wodę żywiec i piwo tej samej marki i to mi wystarcza żadnych soków i innych napojów.
 • "ciekawy" dnia 27 grudnia 2017 o godzinie 19:44:36 napisał:
  a jak się poznaje z nowymi przyprawami, są jakies przywitania specjalne?
 • "z_boku" dnia 28 grudnia 2017 o godzinie 8:56:58 napisał:
  Pisze szanowna autorka tekstu "nie spotkałam się z woda gazowaną w jakiejkolwiek rzecze, jeziorze czy źródle". Nie wiem czy jest to nieświadome minięcie się z prawdą. Weźmy na przykład wodę Perrier, pozyskiwaną ze źródeł z których wypływa naturalnie nasycona CO2. Jest ona przed butelkowaniem odgazowywana i następnie wtórnie gazowana tym samym dwutlenkiem węgla, uzyskanym w procesie odgazowania. Żeby daleko nie szukać weźmy naszą Staropolankę na etykiecie której stoi jako wół: Woda mineralna Staropolanka zawierająca wapń i wodorowęglany odgazowana, odżelaziona, wtórnie nasycona dwutlenkiem węgla. Niestety wbrew temu co sugeruje autorka, występowanie wód nasyconych dwutlenkiem węgla nie jest rzadkością. Ludzie, jak to ludzie spróbowawszy takiej wody chcieli mieć ten smak na co dzień, zaczęli więc gazować zwykle wody ze studni...
 • "Gabriela Korkosz" dnia 29 grudnia 2017 o godzinie 22:07:34 napisał:
  Drogi "ciekawy" - poznać jest synonimem słów doznać, doświadczyć, odczuć, skosztować, zakosztować, posmakować, dlatego zostało wykorzystane. Super "z_boku"- dziękuję za ważny komentarz, zaktualizuję artykuł uwzględniając naturalne źródła wody zawierającej CO2.
 • "e2" dnia 20 stycznia 2018 o godzinie 0:16:41 napisał:
  W ostatnim czasie jakość wody uległa znacznej poprawie i prawie nie ma już piasku.To pewnie zasługa tych lamp

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KL
Uważam jednak, że warto poczekać. Po ...
Janek
Podejrzewam że Biedronka oraz jej klien...
prawe i sprawie...
Znam tego człowieka i możecie mu nagwi...
Marek
A jakie to jest towarzystwo PiSowskie?...
jaz
Wylaliby asfalt na całej Grabowieckiej....
yeah
Nie tak dawno radny Zwolak wystosował d...
Bojkot
Bojkot ...zadnych parkomatow. Napisac ta...
ed
w naszych realiach : 1 powstanie spalar...
Wiktor
Bajkot sklepu? Biedronka powinna pozwać...
ja z zamoscia
apel do Prezydenta , podwyżka podatku o...
observer
teren prywatny - prawo właściciela. A ...
Argument
Jest gorzej bo u nas takich tumanów wyk...
observer
Tak UE - to ta wyimaginowana wspólnota ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018