R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara22 września 2016

Wieś odcięta od świata

Łapiguz; fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Łapiguz to pierwsza wieś podmiejska, a odcięta od świata, zwłaszcza w weekendy! – pisze do wójta gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego, jeden z mieszkańców.

Sprawa związana jest z największą bolączką mieszkańców gminy w ostatnim czasie, czyli kursami autobusów.

Panie Wójcie właściwie to nie jest pytanie, a bardziej prośba. Mianowicie jakie są szanse na zmianę godziny kursowania linii nr 10 z godziny 21 na 19.50, wydłużenie tego kursu z ul. Powiatowej do Borowiny Sitanieckiej? Piszę w imieniu mieszkańców wsi Łapiguz, jest to pierwsza wieś podmiejska, a odcięta od świata zwłaszcza w weekendy! – apeluje mieszkaniec.

Sprawdziliśmy rozkład jazdy wspomnianej linii 10. W sobotę z Łapiguzu można wydostać się trzema kursami: o 7.26; 12.49 (w kierunku szpitala “papieskiego”) oraz o 20.45 (najdalej do przystanku w pobliżu sklepu PSS przy ulicy Lubelskiej). W niedzielę takich kursów jest z kolei tylko dwa: rano o 8.01 w kierunku szpitala oraz o 20.39 do ulicy Lubelskiej.

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o kursy zatrzymujące się na przystankach we wsi Łapiguz. W sobotę popularna “10” kursuje tu trzykrotnie – 7.14; 12.34 i 20.33, zaś w niedzielę dwukrotnie: o 7.49 i 20.27.

Sytuacja związana z kursowaniem autobusów MZK w Gminie Zamość jest znana, więc tylko krótkie przypomnienie. MZK Sp.z.o.o. w Zamościu jest Spółką Miasta. Kursowanie autobusów po terenie Gminy Zamość ma miejsce na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem i Gminą. Miasto oczekuje ponoszenia przez Gminę kosztów funkcjonowania komunikacji podmiejskiej.– tłumaczy wójt Ryszard Gliwiński i wylicza:

-W 2014 roku zapłaciliśmy Miastu 310 000 zł, co dało 0,78 zł za każdy kilometr przejechany w Gminie. W 2015 roku była tu już kwota 385 000 zł, czyli 0,93 zł za każdy przejechany kilometr. W 2016 roku zapłacimy 600 000 zł, co będzie oznaczało 2,27 zł za każdy kilometr. Płacimy więcej, a autobusów mniej. Taka jest dzisiaj sytuacja. Poziom oczekiwanej dotacji przez Miasto w 2017 roku będzie znany pod koniec października. Od tego uzależnione są ewentualne zmiany w kursowaniu autobusów. Będę prosić Pana Prezydenta Miasta Zamość o spotkanie w tej sprawie jeszcze w miesiącu wrześniu. 

Negocjacje z władzami miasta to jedno. Wójt Gliwiński zapewnia, że bardzo dobrze zna problem kursowania autobusów. Dodaje przy tym również, że poważnym wydatkiem w nadchodzącym czasie obok komunikacji będzie udział gminy w utrzymaniu placówek oświatowych.

-W sołectwach trwają Zebrania Wiejskie. Mieszkańcy zgłaszają na nich liczne ważne i pilne potrzeby inwestycyjne – drogi, chodniki, sieć wodociągów i kanalizacji, i wiele innych. Wydajemy pieniędzy tyle ile mamy po stronie dochodów, o których w ponad 70 % decydują politycy. W budżecie 2017 roku wzrośnie w sposób znaczący nasz gminny udział finansowy w funkcjonowaniu szkół – być może nawet o ok. 1,4 mln. zł. Wiąże się to z faktem, że od września 6-cio latki nie poszły do pierwszych klas – będzie mniejsza subwencja oświatowa przekazywana przez Ministra Finansów ( być może nawet o 1,3 mln zł mniej niż w 2016 roku). Rozumiem problemy z funkcjonowaniem komunikacji podmiejskiej i szanuję zgłaszane potrzeby zmian. Na wszystko jednak trzeba znaleźć pieniądze. Gmina Zamość to 35 sołectw. Proszę o wyrozumiałość.- podsumowuje wójt.

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Uważny" dnia 22 września 2016 o godzinie 9:11:29 napisał:
  Rozkład jazdy autobusów podmiejskich to raczej problem wszystkich mieszkańców gminy, a nie tylko Łapiguzu.:)
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "Jaro" dnia 22 września 2016 o godzinie 9:33:43 napisał:
  Miech się wójt "wyspowiada" i przedstawi rozliczenie z pieniędzy które przeznacza gmina na festyny, zabawy, koła gospodyń (stroje), OSP (dofinansowanie do samochodów) klub sportowy Gryf, rozbudowa stadionu w Zawadzie !!! (to tylko kropla działań). Na każdym zebraniu wójt plącze że to "Warszawka" że to "politycy" że to miasto a on biedny. Większość projektów na kolektory czy fotowoltaikę w gminie padła. Niech przedstawi to co zrobił dla rozwoju gospodarczego gminy ? Mniej pieniędzy na "Igrzyska" a więcej racjonalnego gospodarowania to znajdą się pieniądze na wszystko. Ale do końca kadencji przetrwa on i jego świta a później to niech się inni martwią.
  0
  0
 • "." dnia 22 września 2016 o godzinie 14:35:46 napisał:
  coś mi mówi że w kolejnych wyborach wójt nie przejdzie...
  0
  0
 • "Bezrobotny" dnia 22 września 2016 o godzinie 17:00:08 napisał:
  A dlaczego mieszkańcy Zamościa mają łożyć na gminę ? Odwróćmy sytuację niech Wójt łoży na miasto.
  0
  0
 • "Tutejszy" dnia 22 września 2016 o godzinie 17:04:20 napisał:
  Przecież mamy nową gwiazdę w MZK. Może coś poradzi. Jak mówił Dyzma " usiądę , pomyślę i wymyślę". Ale ona dopiero się zapoznaje z Firmą. Jak się już obezna ze wszystkim to będzie już ktoś inny i też będzie się zapoznawał. Za takie pieniądze każdy by się zapoznawał.
  0
  0
 • "Centrum" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:24:00 napisał:
  Nie trzeba daleko szukać jak wygląda kursowanie MZK, w samym Zamosciu kursy są kończone o godz 20-ej , w weekendy całkowita porażka tak rano jak i w nocy ,ale nasi notable nie jeżdżą komunikacją miejską bo mają auta,chyba że jakimś pokazowym autobusem po Rynku Wielkim
  0
  0
 • "z_boku" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:35:31 napisał:
  Gdyby komunikacja miejska działała dobrze to kto by się pchał do miasta swoim samochodem? ;)
  0
  0
 • "autko" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:40:04 napisał:
  Może jeszcze metro? W każdym domu przynajmniej są po dwa samochody. Wygoda, wygoda wkroczyła do życia codziennego.
  0
  0
 • "mieszkaniec gminy" dnia 23 września 2016 o godzinie 7:29:59 napisał:
  Nie tylko Łapiguz ma taki problem. na trasie Wysokie-Bortatycze-Białobrzegi nie ma ani jednego kursu w weekendy. Jedyny autobus, czyli 54, nie kursuje wcale...
  0
  0
 • "Jobot" dnia 23 września 2016 o godzinie 8:39:03 napisał:
  Problem z kursowaniem autobusow jak zauwazyl jeden z komentujacych powyzej ma rowniez miasto. Ze Starowki wydostac sie okolo 22.00 to prawdziwy cud, nie mowiac juz o weekendach. Wiec jak maja zarabiac restauratorzy na Rynku i okolicach??? Sam chetnie bym posiedzial dluzej w knajpie na Starowce i wypil jedno albo kilka piw ale pozniej bez samochodu do domu sie nie dostane a zasuwanie z buta kilku kilosow mi sie nie usmiecha. To samo po wszelkiej masci imprezach na rynku gdzie parkingi pekaja w szwach. To samo jest z czestotliwoscia kursowania autobusow. W godzinach popoludniowych nieraz jest tak ze przez pol godziny albo i wiecej nic nie kursuje z danego przystanku a nagle o jednej porze w przeciagu 3 - 4 minut w tym samym kierunku jedzie nawet 4 - 5 autobusow. Gdzie tutaj sens i gdzie logika? Uwazam ze autobusy powinny byc zsynchronizowane z czasem pracy pracownikow roznych firm i instytucji. Wtedy uniknie sie tloku na drogach, parkingi beda mniej zawalone a i powietrze bedzie czystsze w miescie. Komunikacja miejska jest dla ludzi a nie ludzie dla komunikacji miejskiej. Niestety to co rozumieja w cywilizowanych krajach Europy Zachodniej dla nas wciaz jest totalna abstrakcja.
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "." dnia 23 września 2016 o godzinie 10:54:57 napisał:
  jobot@ zgadzam się.
  0
  0
 • "Centrum" dnia 24 września 2016 o godzinie 6:10:36 napisał:
  DOKŁADNIE jobot , o to właśnie chodziło!!brawo
  0
  0
 • "Ja" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:14:11 napisał:
  Komunikacja miejska winna być bezpłatna tak jak czynią to niektóre samorządy w Polsce.
  0
  0
 • "ua" dnia 24 września 2016 o godzinie 23:05:46 napisał:
  do Tutejszego Nikodem Dyzma,no lepiej tego ująć nie było można...
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

brudny Harry
Dokładnie Rychu, jest tak jak pisze mó...
Persona non gra...
Skoro dla Ciebie 63 to prawie 100 to poz...
Hahahahahahahah...
Brawo Azoty!...
Do rycha
Amerykę odkryłem,to oczywista oczywist...
nosmog
Biłgoraj też potrzebuje takich sensor...
water
W obronie koryta posuniecie się nawet d...
Wojciech
Bardzo interesujący i ciekawy artykuł....
rychu
a jaki z PAWia menager to zwykła chorą...
pod okiem facho...
To popatrz na Tyszowce. Likalna ekipa i ...
ktoś
Ne mam żadnych profitów, chodzi mi tyl...
zamościanin
Wspaniała inicjatywa. Jak najwięcej ru...
pod okiem facho...
Tak kolego masz rację ale tylko jeżeli...
Niestety przegrana : Padwa Zamość – ...
kibic
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017