R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara22 września 2016 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy

Wieś odcięta od świata

Łapiguz; fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

Łapiguz to pierwsza wieś podmiejska, a odcięta od świata, zwłaszcza w weekendy! – pisze do wójta gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego, jeden z mieszkańców.

Sprawa związana jest z największą bolączką mieszkańców gminy w ostatnim czasie, czyli kursami autobusów.

Panie Wójcie właściwie to nie jest pytanie, a bardziej prośba. Mianowicie jakie są szanse na zmianę godziny kursowania linii nr 10 z godziny 21 na 19.50, wydłużenie tego kursu z ul. Powiatowej do Borowiny Sitanieckiej? Piszę w imieniu mieszkańców wsi Łapiguz, jest to pierwsza wieś podmiejska, a odcięta od świata zwłaszcza w weekendy! – apeluje mieszkaniec.

Sprawdziliśmy rozkład jazdy wspomnianej linii 10. W sobotę z Łapiguzu można wydostać się trzema kursami: o 7.26; 12.49 (w kierunku szpitala “papieskiego”) oraz o 20.45 (najdalej do przystanku w pobliżu sklepu PSS przy ulicy Lubelskiej). W niedzielę takich kursów jest z kolei tylko dwa: rano o 8.01 w kierunku szpitala oraz o 20.39 do ulicy Lubelskiej.

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o kursy zatrzymujące się na przystankach we wsi Łapiguz. W sobotę popularna “10” kursuje tu trzykrotnie – 7.14; 12.34 i 20.33, zaś w niedzielę dwukrotnie: o 7.49 i 20.27.

Sytuacja związana z kursowaniem autobusów MZK w Gminie Zamość jest znana, więc tylko krótkie przypomnienie. MZK Sp.z.o.o. w Zamościu jest Spółką Miasta. Kursowanie autobusów po terenie Gminy Zamość ma miejsce na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem i Gminą. Miasto oczekuje ponoszenia przez Gminę kosztów funkcjonowania komunikacji podmiejskiej.– tłumaczy wójt Ryszard Gliwiński i wylicza:

-W 2014 roku zapłaciliśmy Miastu 310 000 zł, co dało 0,78 zł za każdy kilometr przejechany w Gminie. W 2015 roku była tu już kwota 385 000 zł, czyli 0,93 zł za każdy przejechany kilometr. W 2016 roku zapłacimy 600 000 zł, co będzie oznaczało 2,27 zł za każdy kilometr. Płacimy więcej, a autobusów mniej. Taka jest dzisiaj sytuacja. Poziom oczekiwanej dotacji przez Miasto w 2017 roku będzie znany pod koniec października. Od tego uzależnione są ewentualne zmiany w kursowaniu autobusów. Będę prosić Pana Prezydenta Miasta Zamość o spotkanie w tej sprawie jeszcze w miesiącu wrześniu. 

Negocjacje z władzami miasta to jedno. Wójt Gliwiński zapewnia, że bardzo dobrze zna problem kursowania autobusów. Dodaje przy tym również, że poważnym wydatkiem w nadchodzącym czasie obok komunikacji będzie udział gminy w utrzymaniu placówek oświatowych.

-W sołectwach trwają Zebrania Wiejskie. Mieszkańcy zgłaszają na nich liczne ważne i pilne potrzeby inwestycyjne – drogi, chodniki, sieć wodociągów i kanalizacji, i wiele innych. Wydajemy pieniędzy tyle ile mamy po stronie dochodów, o których w ponad 70 % decydują politycy. W budżecie 2017 roku wzrośnie w sposób znaczący nasz gminny udział finansowy w funkcjonowaniu szkół – być może nawet o ok. 1,4 mln. zł. Wiąże się to z faktem, że od września 6-cio latki nie poszły do pierwszych klas – będzie mniejsza subwencja oświatowa przekazywana przez Ministra Finansów ( być może nawet o 1,3 mln zł mniej niż w 2016 roku). Rozumiem problemy z funkcjonowaniem komunikacji podmiejskiej i szanuję zgłaszane potrzeby zmian. Na wszystko jednak trzeba znaleźć pieniądze. Gmina Zamość to 35 sołectw. Proszę o wyrozumiałość.- podsumowuje wójt.

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 6.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Uważny" dnia 22 września 2016 o godzinie 9:11:29 napisał:
  Rozkład jazdy autobusów podmiejskich to raczej problem wszystkich mieszkańców gminy, a nie tylko Łapiguzu.:)
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Jaro" dnia 22 września 2016 o godzinie 9:33:43 napisał:
  Miech się wójt "wyspowiada" i przedstawi rozliczenie z pieniędzy które przeznacza gmina na festyny, zabawy, koła gospodyń (stroje), OSP (dofinansowanie do samochodów) klub sportowy Gryf, rozbudowa stadionu w Zawadzie !!! (to tylko kropla działań). Na każdym zebraniu wójt plącze że to "Warszawka" że to "politycy" że to miasto a on biedny. Większość projektów na kolektory czy fotowoltaikę w gminie padła. Niech przedstawi to co zrobił dla rozwoju gospodarczego gminy ? Mniej pieniędzy na "Igrzyska" a więcej racjonalnego gospodarowania to znajdą się pieniądze na wszystko. Ale do końca kadencji przetrwa on i jego świta a później to niech się inni martwią.
  0
  0
 • "." dnia 22 września 2016 o godzinie 14:35:46 napisał:
  coś mi mówi że w kolejnych wyborach wójt nie przejdzie...
  0
  0
 • "Bezrobotny" dnia 22 września 2016 o godzinie 17:00:08 napisał:
  A dlaczego mieszkańcy Zamościa mają łożyć na gminę ? Odwróćmy sytuację niech Wójt łoży na miasto.
  0
  0
 • "Tutejszy" dnia 22 września 2016 o godzinie 17:04:20 napisał:
  Przecież mamy nową gwiazdę w MZK. Może coś poradzi. Jak mówił Dyzma " usiądę , pomyślę i wymyślę". Ale ona dopiero się zapoznaje z Firmą. Jak się już obezna ze wszystkim to będzie już ktoś inny i też będzie się zapoznawał. Za takie pieniądze każdy by się zapoznawał.
  0
  0
 • "Centrum" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:24:00 napisał:
  Nie trzeba daleko szukać jak wygląda kursowanie MZK, w samym Zamosciu kursy są kończone o godz 20-ej , w weekendy całkowita porażka tak rano jak i w nocy ,ale nasi notable nie jeżdżą komunikacją miejską bo mają auta,chyba że jakimś pokazowym autobusem po Rynku Wielkim
  0
  0
 • "z_boku" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:35:31 napisał:
  Gdyby komunikacja miejska działała dobrze to kto by się pchał do miasta swoim samochodem? ;)
  0
  0
 • "autko" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:40:04 napisał:
  Może jeszcze metro? W każdym domu przynajmniej są po dwa samochody. Wygoda, wygoda wkroczyła do życia codziennego.
  0
  0
 • "mieszkaniec gminy" dnia 23 września 2016 o godzinie 7:29:59 napisał:
  Nie tylko Łapiguz ma taki problem. na trasie Wysokie-Bortatycze-Białobrzegi nie ma ani jednego kursu w weekendy. Jedyny autobus, czyli 54, nie kursuje wcale...
  0
  0
 • "Jobot" dnia 23 września 2016 o godzinie 8:39:03 napisał:
  Problem z kursowaniem autobusow jak zauwazyl jeden z komentujacych powyzej ma rowniez miasto. Ze Starowki wydostac sie okolo 22.00 to prawdziwy cud, nie mowiac juz o weekendach. Wiec jak maja zarabiac restauratorzy na Rynku i okolicach??? Sam chetnie bym posiedzial dluzej w knajpie na Starowce i wypil jedno albo kilka piw ale pozniej bez samochodu do domu sie nie dostane a zasuwanie z buta kilku kilosow mi sie nie usmiecha. To samo po wszelkiej masci imprezach na rynku gdzie parkingi pekaja w szwach. To samo jest z czestotliwoscia kursowania autobusow. W godzinach popoludniowych nieraz jest tak ze przez pol godziny albo i wiecej nic nie kursuje z danego przystanku a nagle o jednej porze w przeciagu 3 - 4 minut w tym samym kierunku jedzie nawet 4 - 5 autobusow. Gdzie tutaj sens i gdzie logika? Uwazam ze autobusy powinny byc zsynchronizowane z czasem pracy pracownikow roznych firm i instytucji. Wtedy uniknie sie tloku na drogach, parkingi beda mniej zawalone a i powietrze bedzie czystsze w miescie. Komunikacja miejska jest dla ludzi a nie ludzie dla komunikacji miejskiej. Niestety to co rozumieja w cywilizowanych krajach Europy Zachodniej dla nas wciaz jest totalna abstrakcja.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "." dnia 23 września 2016 o godzinie 10:54:57 napisał:
  jobot@ zgadzam się.
  0
  0
 • "Centrum" dnia 24 września 2016 o godzinie 6:10:36 napisał:
  DOKŁADNIE jobot , o to właśnie chodziło!!brawo
  0
  0
 • "Ja" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:14:11 napisał:
  Komunikacja miejska winna być bezpłatna tak jak czynią to niektóre samorządy w Polsce.
  0
  0
 • "ua" dnia 24 września 2016 o godzinie 23:05:46 napisał:
  do Tutejszego Nikodem Dyzma,no lepiej tego ująć nie było można...
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

xxx
Kupiłem sobie karnet a na pierwszy mecz...
obserwator
I jeszcze niech Padwa poprawi nagłośni...
Dzieci we mgle
Nie będę się czepiał czemu w roku wy...
Jacek
To prawda. Zero organizacji, zupełnie b...
buhahaha
hehehehe i tak wszyscy razem o jednej go...
Thomas
Tylko czy ocenie merytorycznej komentar...
Janko
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca
Andrzej daj spokój :)...
as
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
Zmarzniety
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny