R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara22 września 2016 FACEBOOK | 4288 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 14 komentarzy ()

Wieś odcięta od świata

Łapiguz; fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

Łapiguz to pierwsza wieś podmiejska, a odcięta od świata, zwłaszcza w weekendy! – pisze do wójta gminy Zamość, Ryszarda Gliwińskiego, jeden z mieszkańców.

Sprawa związana jest z największą bolączką mieszkańców gminy w ostatnim czasie, czyli kursami autobusów.

Panie Wójcie właściwie to nie jest pytanie, a bardziej prośba. Mianowicie jakie są szanse na zmianę godziny kursowania linii nr 10 z godziny 21 na 19.50, wydłużenie tego kursu z ul. Powiatowej do Borowiny Sitanieckiej? Piszę w imieniu mieszkańców wsi Łapiguz, jest to pierwsza wieś podmiejska, a odcięta od świata zwłaszcza w weekendy! – apeluje mieszkaniec.

Sprawdziliśmy rozkład jazdy wspomnianej linii 10. W sobotę z Łapiguzu można wydostać się trzema kursami: o 7.26; 12.49 (w kierunku szpitala “papieskiego”) oraz o 20.45 (najdalej do przystanku w pobliżu sklepu PSS przy ulicy Lubelskiej). W niedzielę takich kursów jest z kolei tylko dwa: rano o 8.01 w kierunku szpitala oraz o 20.39 do ulicy Lubelskiej.

Podobnie sprawa wygląda jeśli chodzi o kursy zatrzymujące się na przystankach we wsi Łapiguz. W sobotę popularna “10” kursuje tu trzykrotnie – 7.14; 12.34 i 20.33, zaś w niedzielę dwukrotnie: o 7.49 i 20.27.

Sytuacja związana z kursowaniem autobusów MZK w Gminie Zamość jest znana, więc tylko krótkie przypomnienie. MZK Sp.z.o.o. w Zamościu jest Spółką Miasta. Kursowanie autobusów po terenie Gminy Zamość ma miejsce na podstawie porozumienia zawartego pomiędzy Miastem i Gminą. Miasto oczekuje ponoszenia przez Gminę kosztów funkcjonowania komunikacji podmiejskiej.– tłumaczy wójt Ryszard Gliwiński i wylicza:

-W 2014 roku zapłaciliśmy Miastu 310 000 zł, co dało 0,78 zł za każdy kilometr przejechany w Gminie. W 2015 roku była tu już kwota 385 000 zł, czyli 0,93 zł za każdy przejechany kilometr. W 2016 roku zapłacimy 600 000 zł, co będzie oznaczało 2,27 zł za każdy kilometr. Płacimy więcej, a autobusów mniej. Taka jest dzisiaj sytuacja. Poziom oczekiwanej dotacji przez Miasto w 2017 roku będzie znany pod koniec października. Od tego uzależnione są ewentualne zmiany w kursowaniu autobusów. Będę prosić Pana Prezydenta Miasta Zamość o spotkanie w tej sprawie jeszcze w miesiącu wrześniu. 

Negocjacje z władzami miasta to jedno. Wójt Gliwiński zapewnia, że bardzo dobrze zna problem kursowania autobusów. Dodaje przy tym również, że poważnym wydatkiem w nadchodzącym czasie obok komunikacji będzie udział gminy w utrzymaniu placówek oświatowych.

-W sołectwach trwają Zebrania Wiejskie. Mieszkańcy zgłaszają na nich liczne ważne i pilne potrzeby inwestycyjne – drogi, chodniki, sieć wodociągów i kanalizacji, i wiele innych. Wydajemy pieniędzy tyle ile mamy po stronie dochodów, o których w ponad 70 % decydują politycy. W budżecie 2017 roku wzrośnie w sposób znaczący nasz gminny udział finansowy w funkcjonowaniu szkół – być może nawet o ok. 1,4 mln. zł. Wiąże się to z faktem, że od września 6-cio latki nie poszły do pierwszych klas – będzie mniejsza subwencja oświatowa przekazywana przez Ministra Finansów ( być może nawet o 1,3 mln zł mniej niż w 2016 roku). Rozumiem problemy z funkcjonowaniem komunikacji podmiejskiej i szanuję zgłaszane potrzeby zmian. Na wszystko jednak trzeba znaleźć pieniądze. Gmina Zamość to 35 sołectw. Proszę o wyrozumiałość.- podsumowuje wójt.

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Uważny" dnia 22 września 2016 o godzinie 9:11:29 napisał:
  Rozkład jazdy autobusów podmiejskich to raczej problem wszystkich mieszkańców gminy, a nie tylko Łapiguzu.:)
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Jaro" dnia 22 września 2016 o godzinie 9:33:43 napisał:
  Miech się wójt "wyspowiada" i przedstawi rozliczenie z pieniędzy które przeznacza gmina na festyny, zabawy, koła gospodyń (stroje), OSP (dofinansowanie do samochodów) klub sportowy Gryf, rozbudowa stadionu w Zawadzie !!! (to tylko kropla działań). Na każdym zebraniu wójt plącze że to "Warszawka" że to "politycy" że to miasto a on biedny. Większość projektów na kolektory czy fotowoltaikę w gminie padła. Niech przedstawi to co zrobił dla rozwoju gospodarczego gminy ? Mniej pieniędzy na "Igrzyska" a więcej racjonalnego gospodarowania to znajdą się pieniądze na wszystko. Ale do końca kadencji przetrwa on i jego świta a później to niech się inni martwią.
  0
  0
 • "." dnia 22 września 2016 o godzinie 14:35:46 napisał:
  coś mi mówi że w kolejnych wyborach wójt nie przejdzie...
  0
  0
 • "Bezrobotny" dnia 22 września 2016 o godzinie 17:00:08 napisał:
  A dlaczego mieszkańcy Zamościa mają łożyć na gminę ? Odwróćmy sytuację niech Wójt łoży na miasto.
  0
  0
 • "Tutejszy" dnia 22 września 2016 o godzinie 17:04:20 napisał:
  Przecież mamy nową gwiazdę w MZK. Może coś poradzi. Jak mówił Dyzma " usiądę , pomyślę i wymyślę". Ale ona dopiero się zapoznaje z Firmą. Jak się już obezna ze wszystkim to będzie już ktoś inny i też będzie się zapoznawał. Za takie pieniądze każdy by się zapoznawał.
  0
  0
 • "Centrum" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:24:00 napisał:
  Nie trzeba daleko szukać jak wygląda kursowanie MZK, w samym Zamosciu kursy są kończone o godz 20-ej , w weekendy całkowita porażka tak rano jak i w nocy ,ale nasi notable nie jeżdżą komunikacją miejską bo mają auta,chyba że jakimś pokazowym autobusem po Rynku Wielkim
  0
  0
 • "z_boku" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:35:31 napisał:
  Gdyby komunikacja miejska działała dobrze to kto by się pchał do miasta swoim samochodem? ;)
  0
  0
 • "autko" dnia 22 września 2016 o godzinie 19:40:04 napisał:
  Może jeszcze metro? W każdym domu przynajmniej są po dwa samochody. Wygoda, wygoda wkroczyła do życia codziennego.
  0
  0
 • "mieszkaniec gminy" dnia 23 września 2016 o godzinie 7:29:59 napisał:
  Nie tylko Łapiguz ma taki problem. na trasie Wysokie-Bortatycze-Białobrzegi nie ma ani jednego kursu w weekendy. Jedyny autobus, czyli 54, nie kursuje wcale...
  0
  0
 • "Jobot" dnia 23 września 2016 o godzinie 8:39:03 napisał:
  Problem z kursowaniem autobusow jak zauwazyl jeden z komentujacych powyzej ma rowniez miasto. Ze Starowki wydostac sie okolo 22.00 to prawdziwy cud, nie mowiac juz o weekendach. Wiec jak maja zarabiac restauratorzy na Rynku i okolicach??? Sam chetnie bym posiedzial dluzej w knajpie na Starowce i wypil jedno albo kilka piw ale pozniej bez samochodu do domu sie nie dostane a zasuwanie z buta kilku kilosow mi sie nie usmiecha. To samo po wszelkiej masci imprezach na rynku gdzie parkingi pekaja w szwach. To samo jest z czestotliwoscia kursowania autobusow. W godzinach popoludniowych nieraz jest tak ze przez pol godziny albo i wiecej nic nie kursuje z danego przystanku a nagle o jednej porze w przeciagu 3 - 4 minut w tym samym kierunku jedzie nawet 4 - 5 autobusow. Gdzie tutaj sens i gdzie logika? Uwazam ze autobusy powinny byc zsynchronizowane z czasem pracy pracownikow roznych firm i instytucji. Wtedy uniknie sie tloku na drogach, parkingi beda mniej zawalone a i powietrze bedzie czystsze w miescie. Komunikacja miejska jest dla ludzi a nie ludzie dla komunikacji miejskiej. Niestety to co rozumieja w cywilizowanych krajach Europy Zachodniej dla nas wciaz jest totalna abstrakcja.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "." dnia 23 września 2016 o godzinie 10:54:57 napisał:
  jobot@ zgadzam się.
  0
  0
 • "Centrum" dnia 24 września 2016 o godzinie 6:10:36 napisał:
  DOKŁADNIE jobot , o to właśnie chodziło!!brawo
  0
  0
 • "Ja" dnia 24 września 2016 o godzinie 14:14:11 napisał:
  Komunikacja miejska winna być bezpłatna tak jak czynią to niektóre samorządy w Polsce.
  0
  0
 • "ua" dnia 24 września 2016 o godzinie 23:05:46 napisał:
  do Tutejszego Nikodem Dyzma,no lepiej tego ująć nie było można...
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Oneb 19 minut temu
Społecznicy tak mają. Co tam błoto, c...
sssa
W naszym regionie już lepiej wypadł Gr...
ad111
Historia przedstawiana w podręcznikach ...
.
Tylko Droga Krzyżwa i Jasełka to trady...
observer
do poprzednika - jasełka i Droga Krzyż...
observer
a dlaczego redakcja nie zamieściła prz...
obiektyw
"roman2" = to nie tylko świnia, ale wie...
.
Tylko po co te inscenizacje?...
KL.
Zamość nie dostał się w ręce wojsk ...
TORRES20400
Każdy Wieśniak może sobie zakupić "b...
Włodek
Też głosowałem w tym sondażu, tyle ...
pacjent
Z autopsji (inna dziedzina medycyny): mi...
KL.
I co z tych filtrów? Głosowałem z trz...
na poprawę hum...
"Przychodzi kobieta do lekarza. Lekarz: ...
na pohybel heJt...
https://portalzamojski.pl/wiadomosci/pol...
TORRES20400
A czemu od razu w dziurawych? Całe som....
ten s.....n2040...
Prawdziwy burak w dziurawych gumofilcach...
Bufu
Tunamu "antyklerykala":emrullah kallur k...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny