R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja10 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4194 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Wielkanoc 2017: najpierw porządki i zakupy, a później czas spędzony z rodziną

Fot. pixabay.com

R E K L A M A    B O A R D

Wielkanoc jednym kojarzy się tylko z jajkami i zajączkami, dla innych to czas głównie duchowego przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK dla większości Polaków Wielkanoc to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z rodziną (77%).

¾ osób planuje obchodzić tegoroczne święta w zaciszu domowym. Polacy, którzy zamierzają spędzić Wielkanoc poza domem, najczęściej planują wyjazd na całe święta do rodziny (40%) lub odwiedzenie najbliższych mieszkających w pobliżu (34%). Co piąta osoba natomiast ma w planach wyjazd turystyczny.

Zanim jednak nadejdzie czas świętowania, Polacy zakasają rękawy i rzucają się w wir domowych porządków i przygotowań. Prawie połowa ankietowanych zaczyna je w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc, niespełna 10% osób zostawia wszystko na ostatnią chwilę, a 16% Polaków deklaruje, że nie robi żadnych szczególnych przygotowań przed Wielkanocą.

Sprzątanie, gotowanie i zakupy

Nieco ponad 70% osób – w ramach przygotowań do Wielkanocy – dokładnie sprząta całe mieszkanie lub dom, myje okna (63%), pierze firany, dywany (38%) i robi porządki w meblach (37%). Przedświąteczny czas Polacy spędzają również w kuchni: ponad 60% osób przyrządza wielkanocne potrawy a przeszło połowa osób piecze z tej okazji ciasta. Do tych najbardziej lubianych przez Polaków wielkanocnych potraw należą żurek (42%), biała kiełbasa (42%), faszerowane jajka (35%) oraz wielkanocna babka (29%). Bogactwo smakołyków powoduje, że co piąta osoba zapomina na czas Wielkanocy o diecie i pozwala sobie na rozkoszowanie się świątecznymi potrawami do woli.

Przygotowanie wielkanocnych potraw wymaga nie tylko czasu i pracy, ale często również większej ilości produktów. Na większe przedświąteczne zakupy wybiera się ponad 60% osób zapytanych przez PAYBACK. Najwięcej ankietowanych (42%) planuje wydać na nie między 100 a 300 zł. Co trzecia osoba przeznaczy na przedświąteczne zakupy kwotę w granicach 300-500 zł. Pieniądze powędrują głównie do kas dyskontów (50%) oraz hiper- i supermarketów (37%). Prawie połowa Polaków stara się jednak nie popadać w przedświąteczną gorączkę zakupów i próbuje oszczędzać na wielkanocnych wydatkach. W tym celu większość osób chodzi na zakupy z listą (68%), przygotowuje wcześniej spis potraw do przygotowania i listę brakujących do nich składników (55%). Innym sposobem Polaków na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupowanie na promocjach i wyprzedażach (52%) oraz wybieranie tańszych produktów, np. marek własnych sklepów (36%). Może m.in. dzięki tym metodom prawie wszyscy Polacy (93%) pokrywają wydatki związane z Wielkanocą z bieżącego budżetu. Pozostałe osoby wspierają się zgromadzonymi oszczędnościami (55%) oraz środkami z karty kredytowej (30%).

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PAYBACK kupowanie prezentów pozostaje nadal typowo bożonarodzeniowym zwyczajem. Tylko co czwarta osoba deklaruje zakup podarków dla najbliższych z okazji Wielkanocy. W tym czasie obdarowywane są przede wszystkim dzieci (75%) oraz partnerzy i partnerki (40%). Nie dziwi więc, że ankietowani planują przede wszystkim zakup słodyczy (57%), zabawek (52%) oraz kosmetyków (34%). Najwięcej osób (36%) planuje przeznaczyć na ten cel 50-100 zł. Co trzecia osoba chce wydać kwotę między 100 a 200 zł.

Tradycje wielkanocne wciąż żywe

Wielkanoc to przede wszystkim liczne tradycje znane od pokoleń i kultywowane do dziś. Prawie 90% Polaków zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, a 76% osób dzieli się jajkiem z rodziną. Blisko 80% ankietowanych święci pokarmy w Wielką Sobotę, a nieco ponad 60% osób przestrzega postu w Wielki Piątek. Kultywowane są także takie tradycje jak oblewanie wodą innych osób w Lany Poniedziałek (57%) czy malowanie pisanek (55%). Wydaje się natomiast, że do lamusa odchodzi wysyłanie świątecznych kartek. Tę tradycję podtrzymuje nieco ponad 30% osób zapytanych przez PAYBACK.

Niespełna 40% Polaków deklaruje, że ważny jest dla nich również wymiar duchowy, religijny tych świąt. Ponad połowa osób święci palmę w Niedzielę Palmową i niemal tyle samo ankietowanych bierze udział w uroczystościach religijnych w pierwszy dzień świąt. Nieco ponad 30% Polaków uczestniczy natomiast w nabożeństwach poprzedzających Wielkanoc, takich jak np. droga krzyżowa czy rekolekcje.

 

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Name
Niech wokół tego ronda-skrzyż...
Kerim 4 minuty temu
Roztocze to mój ulubiony blog o lubelsz...
magnar 56 minut temu
Wybory rozstrzygną się między obecnym...
J.
Kandydatem N. na prezydenta Zam będzie ...
Do Mirka
Bo redaktor nic nie wie. Powiela to samo...
Mirek
Czyli nic nie wiadomo, ale artykuł se w...
ad111
Bo przecież "Żadne krzyki i płacze na...
K.
Najlepszym kandydatem był, jest i będ...
yeah
Różnica między J.Piłsudskim a R.Luks...
Józef Bąk
Nowocześni POpaprańcy nigdzie nie wejd...
Czytacz
"Do wyborów samorządowych zostało cza...
Redaktorze
Redaktorze, jak ty mało wiesz. Ręce op...
K.
Pomnik Róży Luksemburg powinien być w...
Thomas
Kapitalizm tak, nie dla NEP, NIE socjal...
Thomas
A co będzie jak pojawią się dziki - o...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o dzikich...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o lubelsz...
Kerim
Roztocze to mój ulubionych blog o lubel...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny