R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzmRedakcja10 kwietnia 2017

Wielkanoc 2017: najpierw porządki i zakupy, a później czas spędzony z rodziną

Fot. pixabay.com

R E K L A M A    B O A R D

Wielkanoc jednym kojarzy się tylko z jajkami i zajączkami, dla innych to czas głównie duchowego przeżywania najważniejszego dla chrześcijan święta. Jednak jak wynika z badań przeprowadzonych przez PAYBACK dla większości Polaków Wielkanoc to przede wszystkim okazja do spędzenia czasu z rodziną (77%).

¾ osób planuje obchodzić tegoroczne święta w zaciszu domowym. Polacy, którzy zamierzają spędzić Wielkanoc poza domem, najczęściej planują wyjazd na całe święta do rodziny (40%) lub odwiedzenie najbliższych mieszkających w pobliżu (34%). Co piąta osoba natomiast ma w planach wyjazd turystyczny.

Zanim jednak nadejdzie czas świętowania, Polacy zakasają rękawy i rzucają się w wir domowych porządków i przygotowań. Prawie połowa ankietowanych zaczyna je w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc, niespełna 10% osób zostawia wszystko na ostatnią chwilę, a 16% Polaków deklaruje, że nie robi żadnych szczególnych przygotowań przed Wielkanocą.

Sprzątanie, gotowanie i zakupy

Nieco ponad 70% osób – w ramach przygotowań do Wielkanocy – dokładnie sprząta całe mieszkanie lub dom, myje okna (63%), pierze firany, dywany (38%) i robi porządki w meblach (37%). Przedświąteczny czas Polacy spędzają również w kuchni: ponad 60% osób przyrządza wielkanocne potrawy a przeszło połowa osób piecze z tej okazji ciasta. Do tych najbardziej lubianych przez Polaków wielkanocnych potraw należą żurek (42%), biała kiełbasa (42%), faszerowane jajka (35%) oraz wielkanocna babka (29%). Bogactwo smakołyków powoduje, że co piąta osoba zapomina na czas Wielkanocy o diecie i pozwala sobie na rozkoszowanie się świątecznymi potrawami do woli.

Przygotowanie wielkanocnych potraw wymaga nie tylko czasu i pracy, ale często również większej ilości produktów. Na większe przedświąteczne zakupy wybiera się ponad 60% osób zapytanych przez PAYBACK. Najwięcej ankietowanych (42%) planuje wydać na nie między 100 a 300 zł. Co trzecia osoba przeznaczy na przedświąteczne zakupy kwotę w granicach 300-500 zł. Pieniądze powędrują głównie do kas dyskontów (50%) oraz hiper- i supermarketów (37%). Prawie połowa Polaków stara się jednak nie popadać w przedświąteczną gorączkę zakupów i próbuje oszczędzać na wielkanocnych wydatkach. W tym celu większość osób chodzi na zakupy z listą (68%), przygotowuje wcześniej spis potraw do przygotowania i listę brakujących do nich składników (55%). Innym sposobem Polaków na zaoszczędzenie pieniędzy jest kupowanie na promocjach i wyprzedażach (52%) oraz wybieranie tańszych produktów, np. marek własnych sklepów (36%). Może m.in. dzięki tym metodom prawie wszyscy Polacy (93%) pokrywają wydatki związane z Wielkanocą z bieżącego budżetu. Pozostałe osoby wspierają się zgromadzonymi oszczędnościami (55%) oraz środkami z karty kredytowej (30%).

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PAYBACK kupowanie prezentów pozostaje nadal typowo bożonarodzeniowym zwyczajem. Tylko co czwarta osoba deklaruje zakup podarków dla najbliższych z okazji Wielkanocy. W tym czasie obdarowywane są przede wszystkim dzieci (75%) oraz partnerzy i partnerki (40%). Nie dziwi więc, że ankietowani planują przede wszystkim zakup słodyczy (57%), zabawek (52%) oraz kosmetyków (34%). Najwięcej osób (36%) planuje przeznaczyć na ten cel 50-100 zł. Co trzecia osoba chce wydać kwotę między 100 a 200 zł.

Tradycje wielkanocne wciąż żywe

Wielkanoc to przede wszystkim liczne tradycje znane od pokoleń i kultywowane do dziś. Prawie 90% Polaków zasiada do uroczystego śniadania wielkanocnego, a 76% osób dzieli się jajkiem z rodziną. Blisko 80% ankietowanych święci pokarmy w Wielką Sobotę, a nieco ponad 60% osób przestrzega postu w Wielki Piątek. Kultywowane są także takie tradycje jak oblewanie wodą innych osób w Lany Poniedziałek (57%) czy malowanie pisanek (55%). Wydaje się natomiast, że do lamusa odchodzi wysyłanie świątecznych kartek. Tę tradycję podtrzymuje nieco ponad 30% osób zapytanych przez PAYBACK.

Niespełna 40% Polaków deklaruje, że ważny jest dla nich również wymiar duchowy, religijny tych świąt. Ponad połowa osób święci palmę w Niedzielę Palmową i niemal tyle samo ankietowanych bierze udział w uroczystościach religijnych w pierwszy dzień świąt. Nieco ponad 30% Polaków uczestniczy natomiast w nabożeństwach poprzedzających Wielkanoc, takich jak np. droga krzyżowa czy rekolekcje.

 

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

"''"''"::'
a co tam u gwiazdy zamojskiej rzutni, id...
..................
ot Jerzy Urban vel Urbach się odezwał....
L11A
Boże chroń przed komuną, niech wreszc...
antyklerykał
A czemu to wydarzenie kulturalne dla zai...
ad111
To tylko semantyka, a co do clou problem...
smakosz herbaty
Przykro mi, ale nie daje się czytać te...
Thomas
ad111@ Twoim skromnym zdaniem dlaczego u...
Thomas
W wyborach samorządowych liczy się urz...
antyklerykał
Jedni lubią rybki, inni akwarium, a jes...
Kto jest autore...
A więc kto naprawdę jest autorem tekst...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny