R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | ZamośćRobert Moteka2 listopada 2016 FACEBOOK | 4287 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 13 komentarzy ()

Węzeł komunikacyjny Starówka

Okolice planowanego węzła komunikacyjnego. Ul. Peowiaków. Źródło Google Maps

R E K L A M A    B O A R D

Czy będzie wielki czy mały i jak się sprawdzi, tego nie wiemy. Jedni nazywają go z angielska “habem” (hub – ang. centrum, koncentrator) inni węzłem komunikacyjnym.
Idea hubów komunikacyjnych nie jest nowa. Wokół największych dworców, portów lotniczych koncentruje się życie komunikacyjne miast. Z jednej strony to wygoda z drugiej uciążliwość. Ale Peowiaków (d. Róży Luksemburg) pamięta zajezdnię MPK i największy sklep wielobranżowy w mieście (SDH). Tak było kiedyś, dziś poza wielkim parkingiem i Urzędem Gminy ta część ulicy Peowiaków robi wrażenie wymarłej. Ma się to zmienić za sprawą planów z końca kadencji Marcina Zamoyskiego. Nie ma co ukrywać, że do ich powstania przyczyniły się działania na rzecz powstania przystanku PKP Starówka. Przystanek mamy i choć świeci pustkami jest dumą tych co o niego zabiegali. Wystarczy do niego dobudować węzeł i po sprawie.

Hub komunikacyjny w latach 60-tych czyli baza MPK. źródło. APZ
“Hub komunikacyjny” w latach 60-tych czyli zamojska baza MPK na Plantach. Źródło APZ

Ideą takich węzłów jest to by w sposób gwiaździsty zbiegały się w nim wszystkie linie komunikacyjne miasta i okolic. Przykładem takiego węzła jest Dworzec Centralny w Warszawie (Zachodni również). Na niewielkim (relatywnie) obszarze jest potężny dworzec kolejowy, końcowe przystanki autobusowe wielu linii, spory postój taksówek i kilka parkingów. Tak ma też być w Zamościu. Oczywiście w znacznie mniejszej skali niż to jest w Warszawie.

Rąbka tajemnicy o planach uchylił prezydent Andrzej Wnuk podczas sesji Rady Miasta w ostatni poniedziałek. Poniżej zarejestrowany przez nas materiał.

W pomyśle budowy węzła widać wyraźnie trzy problemy. Pierwszym jest to czy drobni przewoźnicy zechcą z niego korzystać. Drugim jest to czy pasażerowie zaakceptują fakt, że wysadzani będą w “szczerym polu”.  Pamiętajmy, że wokół tzw. “dworca PKS” powstawało przez wiele lat sporo sklepów z ofertą dostosowaną do konkretnego klienta. Trzecim problemem z pozoru najmniejszym jest przekonstruowanie oferty MZK, idea gwiaździsta wymusza zmianę tras autobusów miejskich. To tylko kilka wątpliwości, największą jest jednak wymiar gospodarczo-biznesowy. Zmiana przepływu tak znaczącej liczby ludzi nie pozostanie bez wpływu na ekosystem biznesowy Nowego i Starego Miasta.

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Niepozdrawiam" dnia 2 listopada 2016 o godzinie 23:04:39 napisał:
  Wątpię aby busy z regionu przeniosły się z gminnej na ten węzeł. Co najwyżej uda się zrobić koniec tras MZK tam, postawić mały parking dla taksówek no i może zmusić busy do zatrzymywania się tam - pod warunkiem, że przejeżdżają przez partyzantów lub peowiaków. Innej opcji nie widzę.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Roman" dnia 2 listopada 2016 o godzinie 23:47:58 napisał:
  A pan Motek to niby na jakiej podstawie twierdzi, że przystanek kolejowy Zamość Starówka świeci pustkami? Był tam kiedykolwiek podczas przyjazdu pociągu do Zamościa czy tylko "czasem widział pociąg, w którym prawie nikt nie jechał"?
  0
  0
 • "Robert Moteka" dnia 3 listopada 2016 o godzinie 9:42:36 napisał:
  Nie wiem jak "pan Motek" :-), ale ja przesiedziałem kiedyś prawie dwa dni przy tym przystanku w szczycie sezonu w piątek i w poniedziałek, żeby sprawdzić popularność przystanku. Piątek jako dzień rozpoczynający weekend oczekiwałem turystów i w poniedziałek oczekiwałem "ludzi pracy". I mogę zapewnić z całą odpowiedzialnością - przystanek świeci pustkami. Widziałem też wielokrotnie pociąg, a dokładnie szynobus w którym prawie nikt nie jechał. Być może są dni, godziny czy minuty w których przystanek jest oblegany przez korzystających z kolei. Być może wówczas tłum oczekujących na przyjazd szynobusu jest podobny do tego jaki gromadzi się przy postoju busów. Kto wie. Właśnie pomyślałem, że mamy możliwość zamontowania kamery która będzie robić zdjęcie co 30 sekund przez powiedzmy tydzień. Proszę wskazać jaki będzie najwłaściwszy i najbardziej "ludny", zrobimy z tego film. Być może opinie o braku popularności tego przystanku są wyssane z palca.
  0
  0
 • "Mu" dnia 3 listopada 2016 o godzinie 11:26:11 napisał:
  Zawsze myślałem, że obiektywne dziennikarstwo polega na naświetleniu problemu i ewentualnie przedstawieniu możliwość jego rozwiązania. A nie pokazywaniu na siłę, że jest jakiś problem i wytykani błędów. Kwestia niskiej frekwencji na dworcach była już wielokrotnie poruszana. Z samych opinii wyrażonych na forum roztocze.net można wywnioskować, że problemem jest czas przejazdu pociągów. Ja osobiście uważam, że wybudowanie dworców było potrzebne choćby, dlatego że mogą one być bodźcem do rozwoju kolej w naszym regionie, co może w przyszłości skróci czas przejazdu.
  0
  0
 • "To" dnia 3 listopada 2016 o godzinie 18:29:38 napisał:
  Skrócić czas przejazdu pociągów,polikwidować połączenia autobusowe,które dublują trasy pociągów,zadbać o atrakcyjność obiektów dworcowych i ich najbliższej okolicy,walczyć o sprawy koleji w regionie na forum ogólnopolskim,zrobić elektryfikację,promować kolej jako korzystny środek transportu.
  0
  0
 • "?!" dnia 3 listopada 2016 o godzinie 19:22:07 napisał:
  "koleji" człowieku naucz się ortografii.
  0
  0
 • "Dobra zmiana" dnia 3 listopada 2016 o godzinie 22:10:53 napisał:
  Przystanki kolejowe nie muszą niczemu służyć. Nasze społeczeństwo ma dzięki nim czuć się dumne :)
  0
  0
 • "BarteS" dnia 4 listopada 2016 o godzinie 14:12:54 napisał:
  Sorry ale autor wyraźnie stara się sugerować, że budowa przystanków w centrum była bez sensu i takie stwierdzenie jest typową "g... prawdą". Po pierwsze z nowych przystanków jeżdżą ludzie. Dużo mniej niż z Gminnej co jest oczywiste patrząc na ofertę raptem 4 par pociągów, ale fakt faktem, że nowi pasażerowie dzięki nim przybyli. Około 30%. Przy czym pamiętajmy, że szynobus z Zamoscia często wiezie około 10 lub 15 pasażerów, więc te 30% to często 3-5 osób. Ale to już kwestia oferty połączeń, która jest jaka jest. Przystanki to jeden (i sądząc po tym, że powstawały 50 lat - najtrudnieszy) z elemntów koniecznych by kolej pasażerska miała jakiekolwiek znaczenie. Teraz są i chwała ich budowniczym za to, bo w infrastrukturę inwestuje się w perspektywie dekad a nie półtora roku. Na dobrej drodze są działania zmierzające ku temu by powstały łącznice w Rejowcu i Zawadzie, które skrócą podróż na północ w sposód istotny. Jak mniemam zdaniem autora to też są inwestycje bez sensu bo przecież pociągi nie pękają w szwach więc po co inwestować? No i jeszcze jedno, chyba najważniejsze. Z tymi przystankami przynajmniej jest sens jeździć w kierunkach Hrubieszów i Biłgoraj bo tam kolej ma szanse konkurować z autobusami. Ciekawe kiedy to dotrze do marszałkowa. Pewnie wtedy gdy na łeb na szyje poleci frekwecja po zamknięciu linii Warszawa - Otwock z powodu modernizacji. Nie wiem co wtedy będzie ratować połączenia zamojsko-lubelskie bo giełda w Mokrem jest tylko w niedziele.
  0
  0
 • "BarteS" dnia 4 listopada 2016 o godzinie 14:31:18 napisał:
  Swoją drogą to w normalnych okolicznościach sprawa przystanków nie musiałaby być poprzedzona wielką ofensywą prokolejową. Poprostu wybudowaliby je i tyle. Ale niestety w Zamościu trzeba było najpierw otrzeźwienia w postaci wydarzeń z roku 2009, a potem kilku lat użerania się z głupotą służby konserwatorskiej. Teraz ciekaw jestem ile lat zajmie budowa bezkolizyjnego skrzyżowania DK17 i linii numer 72 na Szopinku. Podobnie jak przystanki, powinno ono powstać już dobre 20 lat temu.
  0
  0
 • "perreq" dnia 4 listopada 2016 o godzinie 19:27:36 napisał:
  Nie można też oceniać przydatności tych szynobusów tylko po zajętości miejsc w Zamościu, bo w Zawadzie i na kolejnych stacjach ludzie się dosiadają i często pociągi te dojeżdżają do Lublina prawie pełne.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "tg" dnia 5 listopada 2016 o godzinie 12:51:57 napisał:
  @perrequ,to prawda,sam to mogę zaobserwować podczas podróży,szczególnie w piątki jest dużo osób,zdarzało się,że wszystkie miejsca były zajęte.Mnie się wydaje,że te kłody rzucane pod nogi Zamościowi z powodu niskiej frekwencji to tylko pretekst aby nie inwestować,nie wspierać itd przystanków,które są na końcu Polski(czytaj świata).Po prostu nie chcą ponosić kosztów jako PKP,w żywe oczy wrednie kłamią gdy się do nich pisze,że inwestują ale dodają jakie to ogromne koszty.A może przydałaby się jakaś terapia szokowa np bojkot wyborów ale w to nie wierzę.
  0
  0
 • "aron mędzrzec parczewski" dnia 6 listopada 2016 o godzinie 12:42:40 napisał:
  No już bez przesady że kolej ma szansę konkurować z busami na trasie Hrubieszów - Zamość - Biłgoraj. Fatalne położenie dworców kolejowych w Hrubieszowie i Biłgoraju to uniemożliwia a Miączyn, Werbkowice i Zwierzyniec przecież pociągów nie zapełnią.
  0
  0
 • "dysydent" dnia 1 grudnia 2016 o godzinie 16:02:02 napisał:
  Najlepszą lokalizacją dworca kolejowego i autobusowego w Zamościu jest odcinek torów możliwie najbliżej centrum. Lokalizacja z artykułu pozostawia pytanie - dlaczego dopiero teraz? Co do stymulacji rozwoju. Marne ma to miasto szanse na większy rozwój bazując tylko na walorach turystycznych a innych pomysłów nie widać, tak że potencjalna budowa węzła komunikacyjnego na Peowiaków ma znaczenie czysto praktyczne dla tego co jeszcze jest i życzę sobie oraz pomysłodawcom powodzenia. Efekty mogą być widoczne za kilka lat dopiero. De facto miasto się zwija i skompaktowanie linii komunikacyjnych jest tylko reakcją na stan faktyczny.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Tylko i wylacznie. Cala 'wyzsza' kadra t...
Australijczyk 5 minut temu
Klakiery miauczą, jest dobrze. Czytają...
KL. 13 minut temu
Fajna para z Katarzyny i Rafała....
Za poetą Adame...
...ŚMIESZY, TUMANI, PRZESTRASZA......
Józef Bąk
Szczury uciekają z tonącego okrętu. S...
Łojeju,ale było ludzi! Całe mnóstwo,...
:)
Rafałek, jak tam scenic? Bezpieczne prz...
abc
Strata czasu. Nowoczesna powstała w kon...
kornik
Nareszcie w tym Zamościu jest ktoś poz...
obserwator
Lubię tych ludzi, są mili, widoczni i ...
L.
Bzykanie się zaszkodziło....
mieszkaniec
Ta partia jest już skończona...
KL.
Tylko Kornelia na prezydenta Zam!...
kibic
No jak wejdą do Superligi to przebiją ...
do na antyklery...
Taaa. Za to poprzednicy strasznie dbali ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny