R E K L A M A

Z I P

2. Region | Prawo i Biznestekst nadesłany11 kwietnia 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

W jaki sposób można odwołać testament?

Prawo. Fot. Pixabay/succo

R E K L A M A    B O A R D

Załóżmy, że sporządziłeś testament. Pod wpływem impulsu, pogarszającego się stanu zdrowia czy z uwagi na inne przyczyny spisałeś swą ostatnią wolę. Byłeś przekonany, że to jedyne słuszne rozwiązanie. Okoliczności jednak uległy poważnej zmianie, a podjęta wcześniej decyzja obecnie wydaje się absurdem? Czy musisz pogodzić się z sytuacją i żyć w myśl zasady „co się stało, to się nie odstanie”? Niekoniecznie. Na szczęście niektóre niefortunne wybory można cofnąć. Nie czekaj więc i sprawdź w jaki sposób można odwołać testament.

Już na wstępie warto zauważyć, że w myśl Kodeksu cywilnego, spadkodawca w każdej chwili może odwołać testament – zarówno cały, jak i jego poszczególne postanowienia. Jednakże ustawodawca, pomimo przyznania testatorowi znacznej swobody w rozporządzeniu swoim majątkiem na wypadek śmierci, wprowadza istotny warunek – wymóg posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych. Co za tym idzie, odwołać testament może tylko osoba, która nie została ubezwłasnowolniona i ma ukończony 18 rok życia.

Zgłębiając dalej poruszone zagadnienie, odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób tego dokonać, należy poszukiwać w treści art. 946 Kodeksu cywilnego. Przepis ten wskazuje, jakie kroki powinien podjąć spadkodawca, by zmienić swą ostatnią wolę.

Przechodząc zatem do meritum, jak zauważył Sąd Najwyższy testament można odwołać w sposób wyraźny albo w sposób dorozumiany. Pierwszy z wyżej wymienionych polega na sporządzeniu nowego testamentu, w którym to testator zamieszcza stosowne oświadczenie, wskazujące na wolę anulowania postanowień poprzedniego rozporządzenia majątkiem. W tym celu używa określonych zwrotów takich jak „uchylam”, „unieważniam” itp. Działając zaś w sposób dorozumiany, spadkodawca zawiera w późniejszym dokumencie rozrządzenie spadkowe sprzeczne z poprzednim bądź podejmuje inne określone działania w stosunku do wcześniejszego aktu ostatniej woli – tj. niszczy go (np. pali, rozcina), pozbawia cech, od których zależy jego ważność (np. usuwa podpis z testamentu własnoręcznego), albo dokonuje zmian, z których będzie wynikać chęć odwołania jego postanowień. W odniesieniu do ostatniego sposobu należy podkreślić, że w razie odwołania jedynie niektórych ustaleń, anulowane zostaną tylko te konkretnie wskazane przez testatota, reszta natomiast zachowa pełną skuteczność.

Co istotne, powyżej omówione metody możliwe są do zastosowania jedynie w stosunku do dokumentu zawierającego testament. Wyłącza to zatem ewentualność podjęcia takich działań w odniesieniu do form szczególnych, których treść nie została stwierdzona na piśmie (testamenty ustne).

Watpliwości budziła często ocena sytuacji, w których przedmiot określonego w art. 946 KC działania spadkodawcy nieposiadającego oryginału aktu notarialnego zawierającego spis ostatniej woli, stanowił jego wypis. Podczas rozpatrywania tego typu spraw pojawiało się bowiem następujące pytanie „Czy zniszczenie wypisów testamentu spowoduje skutek w postaci odwołania zawartego w nim rozrządzenia, skoro nadal istnieje oryginał złożony przez notariusza w sądzie spadku, na podstawie którego wydawane są dalsze wypisy równoznaczne z oryginałem?”. To nastręczające mnóstwa problemów zagadnienie zostało niejako rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2015 r., sygn. V CSK 635/14. Mając na uwadze jedną z kluczowych zasad na gruncie prawa spadkowego zasadę swobody testowania, a także brak w treści art. 946 KC ograniczeń wskazanych w nim sposobów odwołania do określonych form testamentu, Sąd Najwyższy opowiedział się za taką możliwością unieważnienia jego postanowień.

 

 

Paulina Krzykowska

Studentka III roku Prawa na wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Członek Koła Naukowego Prawa Prywatnego. Od roku wolontariuszka w Fundacji Academia Iuris. Dodatkową wiedzę oraz praktyczne umiejętności pozyskała odbywając praktyki w kancelarii prawnej. Interesuje się prawem spadkowym i rodzinnym. W wolnych chwilach zgłębia tajniki psychologii.

www.furtkaprawna.pl

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła
Zawiślak rzucony na kolana !,ale upokor...
fifi
Poseł Zawiślak najpierw przekuł wygra...
Daniel Czubara 18 minut temu
@observer to nie naginanie faktów, ani ...
observer 37 minut temu
do redaktora - "uzyskał poparcie PIS, p...
video lupum 40 minut temu
Thomas, kozacy to nie ukraińcy, proszę...
Zawisza 42 minuty temu
Sukcesy to 230 mln złotych dofinansowan...
??? 45 minut temu
Pan Gliwiński to chyba PSL...
roman2
Marto zdaj sprzęt . Wnuk pewne zwycięs...
Obserwer
Dobre PiS popiera Wnuka jako kandydata n...
Yyyy
Pan S. Zawiślak rozjechany. Wy......ny ...
TORRES20400
To wygląda mniej więcej tak: są wybor...
qwert
Chyba sam w to nie wierzysz, że może s...
qwert
Naprawdę widzicie jakieś spektakularne...
Henryk
Spora porażka posła Zawiślaka. Przez ...
TORRES20400
Bo zwykle są jakieś przemówienia, "br...
Thomas
Oczywiście, inicjatywa mogła być pos...
Daniel Czubara
@Torres20400 specjalnie dzwoniłem po po...
ciekawy
jutro 100 lecie szkoly sp3 a tu zadnej z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny