R E K L A M A

Z I P

CzytelniaSylwia Kardasz31 stycznia 2012 FACEBOOK | 4420 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Uważaj, czego pragniesz…

R E K L A M A    B O A R D

Recenzja autorstwa Sylwii Kardasz

 

… bo może się to spełnić” – cytuję za autorem fascynującej książki „Tunel”, Gary’m Braverem. Pisarz wyznaje, że każda jego książka jest swoistym ostrzeżeniem, abyśmy rozważnie wyrażali pragnienia i zwracali szczególną uwagę na to, do czego dążymy za wszelką cenę, bo może się zdarzyć, że przyjdzie nam zapłacić naprawdę sporo za przekroczenie granicy. Gary Braver jest amerykańskim pisarzem, który właśnie zadebiutował na polskim rynku powieścią „Tunel”. Jego poprzednie dzieła zalicza się do gatunku thrillerów science-fiction, gdyż w swojej twórczości Braver łączy wątki metafizyczne z największymi odkryciami z dziedzin: medycyny i biomedycyny. Egzemplarz „Tunelu” dostałam od Wydawnictwa Replika (wydawcy i dystrybutora książki w Polsce) i wystarczyło jedno spojrzenie, by dać się porwać tej książce. Na okładce – nasycona, „toksyczna” zieleń tunelu oraz kontrastujący z nią blady, majaczący gdzieś na drugim planie, obraz plaży… A nie wiedziałam jeszcze, że fabuła jest nawet dziesięć razy lepsza, niż hipnotyzująca okładka… Co się dzieje z człowiekiem po śmierci? I czym jest sama śmierć? A jeśli to nie ostateczność, tylko przejście świadomości do innego wymiaru? Co, jeśli nie musiałbyś umrzeć, aby dowiedzieć się, czy istnieje niebo?

Książka zaczyna się niewinnie. Zack Kashian, student ostatniego roku anglistyki, na skutek wypadku rowerowego, zapada w śpiączkę. Lekarze uznają go za ciężki przypadek, nie rokujący nadziei. Nieoczekiwanie, po dziesięciu tygodniach komy, zdarza się cud. Młody chłopak – wciąż w stanie nieświadomości – zaczyna mówić. Nie byłoby to może takie niesamowite, gdyby nie fakt, że jest Wielki Piątek, a Zack recytuje Modlitwę Pańską w ojczystym języku Jezusa, czyli aramejskim, choć nigdy się go nie uczył, a siebie samego nazywał ateistą. Nagrany przez nieodpowiedzialną pielęgniarkę filmik trafia na YouTube, a poturbowany chłopak zostaje okrzyknięty Cudotwórcą i znakiem Jezusa na ziemi. Ku przerażeniu wszystkich, do jego szpitalnego łóżka zaczynają pielgrzymować religijni fanatycy. Czy to zbieg okoliczności, czy też nie, ale w Wielką Niedzielę Zack budzi się na dobre, niczego nie pamiętając. Powoli dochodzi do siebie, a sprawa cudu równie powoli cichnie. To jednak dopiero początek jego przygody. Zack powraca do rzeczywistego świata, w którym niestety tonie w karcianych długach. I nagle dostaje propozycję udziału w płatnych eksperymentach nad snem. Grupa finansowanych z tajnego źródła neurobiologów, pod przykrywką badania snów, zajmuje się doświadczeniem śmierci, próbując w naukowy sposób ustalić, czy istnieje coś takiego, jak życie po życiu i czy możliwe jest egzystowanie poza ciałem? Czy fenomen ludzi, którzy twierdzą, że szli tunelem w stronę światła lub którzy spotykali się ze swoimi zmarłymi krewnymi, to doświadczenie duchowe czy czysta neurobiologia? Zarówno metody, jak i cele naukowców bardzo nie podobają się komuś wysoko postawionemu… Komuś, kto bardzo nie chce, żeby wyniki badań dostały się do publicznej wiadomości i kto wcale nie zawaha się, jeśli ceną milczenia będzie śmierć zaangażowanych w projekt.

 

Osobiście pozostaję pod wielkim wrażeniem tej książki. Nie spodziewałam się, że będzie tak dobra, i nie spodziewałam się, że potoczy się w takim kierunku… Bo autor zafundował mi istną jazdę na kolejce górskiej, ale takiej, która nigdy nie zjeżdża w dół, tylko nieustannie, z ogromną prędkością gna na niedostrzegalny szczyt… Oryginalna, nietuzinkowa powieść, która wiedzie między życie, a śmierć. Jakie są motywacje największego zbrodniarza „Tunelu”, i co bardziej intrygujące – jaka jest tożsamość jego zleceniodawców? Jak wytłumaczyć dziwne zdolności Zacka? Kto tu ma rację? Czy istnieje naukowy dowód na istnienie Boga? Świetny, nieustannie trzymający w napięciu thriller. Mariaż religii i nauki nie tylko możliwy, ale i wiarygodny. Przestrzegam przed zbyt pochopną decyzją o odrzuceniu książki ze względu na temat. „Tunel” usatysfakcjonuje i poruszy każdego, zarówno wierzącego, jak i niewierzącego. Powieść zaskakuje, ale co ważniejsze – zmusza do zadumy i refleksji nad zjawiskiem śmierci oraz granicami, których nauka nie powinna przekraczać. Szczerze polecam.

 

Autor: Sylwia Kardasz
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Kandydat Nizio... 54 minuty temu
Czyżby kandydatem był pan Nizioł? P...
TORRES20400
Kandydat jest. Ale to nie ten, co wielu ...
Szymon
Nikogo nie poparli? Co z jedynym wspóln...
Normals
Przypatrzmy się tym Obywatelom teraz ju...
Normals
Zadanie pierwsze: pogonić komunę, /je...
z_boku
Mundurki wprowadził, cudne były ;)...
Nauczycielka
Pamiętam jakie cuda wymyślał pan Gier...
nikt
co by było , gdyby nie stary zarząd T...
nemezis
Objazdowa TRUPA cyrkowa. Takiej woltyże...
nemezis
Nie chce mi się wierzyć, że radnej po...
@ "socjal"
Pisać każdy może. Wszak żyjemy w wol...
z_boku
Dodatkowo podać personalia do publiczne...
L.
Dobry, stary pomysł. Był kiedyś pręg...
z_boku
Jednak powinna być przywrócona kara ch...
socjal
Czyli bez zmian widzę. Nie ma konstruk...
Emerytka
Czy Pani Mucha coś zaśpiewa w Zamości...
Brawo Zamość
Mieszkam poza Zamościem przepraszam z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny