R E K L A M A

Z I P

CzytelniaSylwia Kardasz31 stycznia 2012

Uważaj, czego pragniesz…

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Recenzja autorstwa Sylwii Kardasz

 

… bo może się to spełnić” – cytuję za autorem fascynującej książki „Tunel”, Gary’m Braverem. Pisarz wyznaje, że każda jego książka jest swoistym ostrzeżeniem, abyśmy rozważnie wyrażali pragnienia i zwracali szczególną uwagę na to, do czego dążymy za wszelką cenę, bo może się zdarzyć, że przyjdzie nam zapłacić naprawdę sporo za przekroczenie granicy. Gary Braver jest amerykańskim pisarzem, który właśnie zadebiutował na polskim rynku powieścią „Tunel”. Jego poprzednie dzieła zalicza się do gatunku thrillerów science-fiction, gdyż w swojej twórczości Braver łączy wątki metafizyczne z największymi odkryciami z dziedzin: medycyny i biomedycyny. Egzemplarz „Tunelu” dostałam od Wydawnictwa Replika (wydawcy i dystrybutora książki w Polsce) i wystarczyło jedno spojrzenie, by dać się porwać tej książce. Na okładce – nasycona, „toksyczna” zieleń tunelu oraz kontrastujący z nią blady, majaczący gdzieś na drugim planie, obraz plaży… A nie wiedziałam jeszcze, że fabuła jest nawet dziesięć razy lepsza, niż hipnotyzująca okładka… Co się dzieje z człowiekiem po śmierci? I czym jest sama śmierć? A jeśli to nie ostateczność, tylko przejście świadomości do innego wymiaru? Co, jeśli nie musiałbyś umrzeć, aby dowiedzieć się, czy istnieje niebo?

Książka zaczyna się niewinnie. Zack Kashian, student ostatniego roku anglistyki, na skutek wypadku rowerowego, zapada w śpiączkę. Lekarze uznają go za ciężki przypadek, nie rokujący nadziei. Nieoczekiwanie, po dziesięciu tygodniach komy, zdarza się cud. Młody chłopak – wciąż w stanie nieświadomości – zaczyna mówić. Nie byłoby to może takie niesamowite, gdyby nie fakt, że jest Wielki Piątek, a Zack recytuje Modlitwę Pańską w ojczystym języku Jezusa, czyli aramejskim, choć nigdy się go nie uczył, a siebie samego nazywał ateistą. Nagrany przez nieodpowiedzialną pielęgniarkę filmik trafia na YouTube, a poturbowany chłopak zostaje okrzyknięty Cudotwórcą i znakiem Jezusa na ziemi. Ku przerażeniu wszystkich, do jego szpitalnego łóżka zaczynają pielgrzymować religijni fanatycy. Czy to zbieg okoliczności, czy też nie, ale w Wielką Niedzielę Zack budzi się na dobre, niczego nie pamiętając. Powoli dochodzi do siebie, a sprawa cudu równie powoli cichnie. To jednak dopiero początek jego przygody. Zack powraca do rzeczywistego świata, w którym niestety tonie w karcianych długach. I nagle dostaje propozycję udziału w płatnych eksperymentach nad snem. Grupa finansowanych z tajnego źródła neurobiologów, pod przykrywką badania snów, zajmuje się doświadczeniem śmierci, próbując w naukowy sposób ustalić, czy istnieje coś takiego, jak życie po życiu i czy możliwe jest egzystowanie poza ciałem? Czy fenomen ludzi, którzy twierdzą, że szli tunelem w stronę światła lub którzy spotykali się ze swoimi zmarłymi krewnymi, to doświadczenie duchowe czy czysta neurobiologia? Zarówno metody, jak i cele naukowców bardzo nie podobają się komuś wysoko postawionemu… Komuś, kto bardzo nie chce, żeby wyniki badań dostały się do publicznej wiadomości i kto wcale nie zawaha się, jeśli ceną milczenia będzie śmierć zaangażowanych w projekt.

 

Osobiście pozostaję pod wielkim wrażeniem tej książki. Nie spodziewałam się, że będzie tak dobra, i nie spodziewałam się, że potoczy się w takim kierunku… Bo autor zafundował mi istną jazdę na kolejce górskiej, ale takiej, która nigdy nie zjeżdża w dół, tylko nieustannie, z ogromną prędkością gna na niedostrzegalny szczyt… Oryginalna, nietuzinkowa powieść, która wiedzie między życie, a śmierć. Jakie są motywacje największego zbrodniarza „Tunelu”, i co bardziej intrygujące – jaka jest tożsamość jego zleceniodawców? Jak wytłumaczyć dziwne zdolności Zacka? Kto tu ma rację? Czy istnieje naukowy dowód na istnienie Boga? Świetny, nieustannie trzymający w napięciu thriller. Mariaż religii i nauki nie tylko możliwy, ale i wiarygodny. Przestrzegam przed zbyt pochopną decyzją o odrzuceniu książki ze względu na temat. „Tunel” usatysfakcjonuje i poruszy każdego, zarówno wierzącego, jak i niewierzącego. Powieść zaskakuje, ale co ważniejsze – zmusza do zadumy i refleksji nad zjawiskiem śmierci oraz granicami, których nauka nie powinna przekraczać. Szczerze polecam.

 

Autor: Sylwia Kardasz
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
Sok z Buraka jest zdrowy??...
poprawny
Naucz się mówić po polsku,mówimy z w...
zmc
Do "transparentnych" . Wielu sponsorów ...
RL 10
niestety bez pomocy policji nie poprawim...
ktoś
No właśnie nikt właściwie nie zna bu...
Persona non gra...
Taa... Budżet klubu to milion pięćset...
.
No właśnie ile wynoszą pensje piłkar...
.
600 tys.??? Wydaje mi się, że więcej ...
Zadowolony
Budżet klubu to 600 tysięcy. Miasto da...
He he
"Z tego co słyszałem ..." ! :) ? Ale m...
Z tego co słyszałem to Kapka daje duż...
5. Czy prezes zamierza rozmawiać z p. K...
Zadowolony
Przestańcie już robić klakę temu kap...
xavier
Spokojnie! Wybory za 2 lata, a tu kampan...
xavier
Zapewne "turyści" z Banderolandu?...
kibic
Ja uważam,ze pieniądze były wydawane ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017