R E K L A M A

27 kwietnia 2017

roztocze.net

R E K L A M A

W Polsce od kilku lat trwa dyskusja nad zmianami prawnymi w zakresie zniesienia ograniczeń dotyczących uprawy konopi włóknistych. Politycy debatują, ekonomiści pomysł chwalą, młodzież się uśmiecha, a polski rolnik zaciera ręce.

Choć sama roślina kojarzona jest z substancjami narkotycznymi, to z narkotykami nie ma nic wspólnego. Uprawa konopi włóknistych to dziś jedna z najbardziej atrakcyjnych finansowo produkcji rolniczych. Zysk z hektara wynosi minimum 2-3 tysiące złotych, a obecnie dzięki dopłatom, zysk ten może znacząco się powiększyć.1
Wzrost powierzchni upraw w porównaniu do lat ubiegłych spowodowany jest m.in. uruchomieniem dopłat bezpośrednich związanych z produkcją konopi w sektorach poza włókienniczych tj. budownictwie, do produkcji innowacyjnych bioproduktów. Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują rolników chętnych do uprawy konopi włóknistych. Korzyści gospodarcze, płynące z uprawy tej rośliny są dobrze znane państwom Europy Zachodniej, we Francji uprawa samych konopi włóknistych zajmuje 10 000 ha (w Polsce łączna powierzchnia upraw konopi włóknistych w 2015 roku wynosiła 581 ha).
Obecnie obowiązujące rygorystyczne przepisy dotyczące upraw konopi włóknistych blokują rozwój rolnictwa i wielu gałęzi przemysłu, w których konopie mają bardzo szerokie zastosowanie. Związane jest to z licznymi uciążliwościami dla rolników oraz ujemnymi konsekwencjami dla Skarbu Państwa poprzez brak wpływów podatkowych z rozwijającego się przemysłu i rolnictwa.
Klub Poselski Kukiz’15 w dniu 21 października 2016 roku złożył projekt nowelizujący ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ta ma na celu zliberalizowanie przepisów dotyczących dopuszczalności uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych.
W Polsce uprawa maku niskomorfinowego i konopi włóknistych ma długoletnią tradycję i przez długi czas była kojarzona przede wszystkim z ich szerokim zastosowaniem w przemyśle włókienniczym, spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, budowlanym. Liberalizacja przepisów dotyczących dopuszczalności uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych to ogromna szansa dla rozwoju gospodarczego Polski i poprawy sytuacji ekonomicznej rolników.
Nie pozwólmy, aby i tym razem spełniło się powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”, bowiem powodzenie projektu zależy od zaangażowania obywateli w dyskusję na temat proponowanych rozwiązań. Dlatego też zachęcamy wszystkich do udziału w konsultacjach społecznych oraz do szerokiej debaty nad rozwiązaniami proponowanymi w projekcie ustawy.
Wszystkich zainteresowanych tematem upraw konopi włóknistych w Polsce zapraszamy do kontaktu z biurem poselskim Posła Jarosława Sachajko w Zamościu, ul. Akademicka 4, bądź pod adresem email: posel.jaroslaw.sachajko@gmail.com.

Treść projektu złożonego przez Klub Kukiz’15: TUTAJ.

Autopoprawka złożona przez klub Kukiz’15: TUTAJ

 

Adrian Biszkont

asystent posła
Jarosława Sachajko

Oceń artykuł klikając na gwiazdki!
Liczba ocen: 6

R E K L A M A

    7 komentarzy

Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy poniżej.
Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
 1. "mieszkaniec" dnia 18 marca 2017 o godzinie 8:05:39 napisał:
  Zawsze mamy tylko nakazy od Państwa jak od Ojca co nam wolno, a co nie wolno temat jest taki, że nikt na tym nie korzysta oprócz tych co robią to na lewo. Państwo by się wzbogacało z tego tytułu na pewno by miejsca pracy powstały, ale nie można i tyle.
  13
  1
 2. R E K L A M A

 3. "beretka" dnia 18 marca 2017 o godzinie 16:39:56 napisał:
  Brawo dla Pana Posła! Jest aktywny, może coś uda mu się przeforsować. I myśli, a myślenie, jak wiadomo, ma kolosalną przyszłość. Szkodzi tylko nieprzyzwyczajonym. Ale to Pana Posła nie dotyczy.
  7
  1
 4. "z_boku" dnia 18 marca 2017 o godzinie 21:19:34 napisał:
  Konopie, zwłaszcza te czyste, wytrzepane z pażdzierzy ...
  1
  2
 5. "z_boku" dnia 18 marca 2017 o godzinie 21:25:34 napisał:
  tak w ogóle to urwał! czy asystent posła to się może ze współwyzna3cami kierować czy nie...?
  1
  3
 6. "@z_boku" dnia 19 marca 2017 o godzinie 14:32:17 napisał:
  "Chata" - warto obejrzeć.
  0
  0
 7. "wyborca" dnia 19 marca 2017 o godzinie 23:16:40 napisał:
  @ " zboku". Pleciesz, jakbyś popróbował konopi indyjskich...
  0
  2
 8. "klangor" dnia 20 marca 2017 o godzinie 20:32:01 napisał:
  Autoreklamiarz i "bredzisław" - ot kolejny jedno sezonowym wybraniec suwerena. Coś przykrego!!!
  1
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

R E K L A M A