R E K L A M A

Z I P

FelietonySławomir Ćwik21 września 2015

Układ (prawie) zamknięty

Głosowanie Foto: Robert Moteka

R E K L A M A    B O A R D

W ostatnim czasie czynnie uczestniczyłem w tworzeniu w naszym okręgu wyborczym listy kandydatów na posłów do Sejmu jednego z ugrupowań. Rozmawialiśmy z wieloma osobami z różnych środowisk. Wiele z tych osób osiągnęło sukces w swoich dziedzinach i może podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w życiu publicznym dla dobra ogółu.

Oczywistym było dla mnie, że nie wszyscy będą zainteresowani startem w wyborach. Oczywiście wszystkie osoby z listy spełniają wysokie kryteria jakie stawialiśmy przed sobą tworząc listę, ale nie będę ukrywał, że obok nich chciałbym zobaczyć na listach więcej nazwisk. Nie byłem jednak zaskoczony, że część osób wprost oświadczyła, że nie jest zainteresowana uczestniczeniem w życiu publicznym bo polityka kojarzy się jedynie z bagnem i tym, że zostanie się obrzuconym błotem. Nie dziwiłem się takiemu podejściu bo szczerze przyznam, iż taki pogląd też nie jest mi obcy i obawiam się, że podobnie mogę zostać potraktowany.

Jednak w trakcie prowadzonych rozmów przeraziło mnie coś innego. Tak właśnie, nie zaskoczyło ale po prostu przeraziło. Większość osób nie chce w ogóle uczestniczyć w życiu publicznym ponieważ obawia się zemsty lokalnych, partyjnych kacyków reprezentujących największe ugrupowania. Nie wiem czy obawy te są uzasadnione czy też są niepotrzebnie wyolbrzymione, ale ludzie po prostu boją się tego, że jeśli zaangażują się w życie publiczne po „niewłaściwej” stronie to może to zaszkodzić im samym lub członkom rodziny. Obawy wynikają z tego, że sami lub członkowie rodziny pracują w instytucjach podlegających w mniejszym lub większym administracji samorządowej lub rządowej albo też prowadzą firmy, którym zależy na kontraktach z administracją lub muszą uzyskiwać stosowne decyzje administracyjne dla prowadzenia działalności. Jeśli jednak obawy te są tak powszechne to nie wzięło się to znikąd. Może to wynikać albo z faktu, że takie przypadki miały miejsce albo osoby stykają się z niedwuznacznymi zapowiedziami skutków swojego zaangażowania.

Sytuacja ta w mojej ocenie jest czymś najgorszym co mogło się przydarzyć naszej młodej demokracji. W świetle takiej sytuacji nieistotne jest czy wybieramy naszych reprezentantów w trybie ordynacji proporcjonalnej czy w jednomandatowych okręgach wyborczych jeśli za chwilę będziemy mogli wybierać jedynie spośród kandydatów, którzy nie będą się bać kandydować. Okaże się wówczas, że wybierać możemy jedynie spośród osób, które są działaczami w „jedynie słusznych” ugrupowaniach bo tylko takie nie będą się obawiały wystartować. Być może w przypadku okręgów jednomandatowych zdarzyłyby się osoby, które nie mają nic do stracenia – ale szans na wybór i tak by nie miały wobec braku stosownego zaplecza do przeprowadzenia skutecznej kampanii wyborczej. Osoby, które coś osiągnęły i mogłyby coś zrobić dla dobra publicznego nie będą już miały żadnej motywacji do takiego działania bo będą miały zbyt wiele do stracenia.

Aby przeciwdziałać takiej sytuacji wszyscy powinniśmy piętnować takie sytuacje i maksymalnie je nagłaśniać. Osoby, które korzystając ze swej pozycji w administracji wywierałyby presję na swych podwładnych lub kontrahentów aby nie uczestniczyli w sposób czynny w życiu publicznym powinny być za to karane z najwyższą surowością prawa. Jednocześnie kodeks karny zawiera w tym zakresie, w mojej ocenie, niewystarczające unormowanie. Art. 249 pkt 2) Kodeksu karnego penalizuje co prawda sytuację gdy sprawca przemocą, groźbą bezprawną lub podstępem przeszkadza w wykonywaniu prawa do kandydowania ale tak sformułowany przepis nie obejmuje sytuacji gdy osoba, która zdecydowała się na kandydowanie jest w późniejszym okresie za to gorzej traktowana niż gdyby nie kandydowała. Osobiście uważam, że gdyby do takiej sytuacji dochodziło to sprawca powinien być karany w sposób nie mniej dolegliwy niż np. osoba szpiegująca na rzecz obcego wywiadu bo szkody wyrządzone demokracji są moim zdaniem większe niż działalność większości pomniejszych szpiegów.

Autor: Sławomir Ćwik
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 21 września 2015 o godzinie 15:30:18 napisał:
  Panie Sławomirze,skoro jest Pan pewien co Pan pisze, przy tym powołując się na paragraf 249 KK (tekst jednolity) powinien Pan zgłosić sprawę pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa. I nie bawić się w żadne sentymenty, czy jest to pana sercu bliska opcja czy przeciwna (nie wiem o jaki komitet/partię chodzi). Tym bardziej, że w kontekście Afery Taśmowej i kolejnych sensacyjnych nagrań w ostatnich miesiącach my widzimy z kim mamy do czynienia.
  0
  1
 • R E K L A M A
 • "SĆwik" dnia 22 września 2015 o godzinie 7:55:24 napisał:
  Szanowna Kropko, właśnie starałem się wskazać, że regulacja art. 249 pkt 2) KK jest niewystarczająca ponieważ ludzie obawiają się kandydować nie dlatego, że ktoś im tego wprost zabrania teraz ale ponieważ boją się negatywnych konsekwencji w przyszłości. Jeśli ktokolwiek ma takie doświadczenia zachęcam do anonimowego podzielania się nimi na niniejszym forum.
  0
  0
 • "." dnia 22 września 2015 o godzinie 10:50:58 napisał:
  Panie Sławomirze, Z całym szacunkiem, ale czytając Pana felieton to tak jakbym czytał Wesele Wyspiańskiego, czy najlepszą adaptację filmową Andrzeja Wajdy pod tym samym tytułem. W zasadzie opisał Pan scenę z Chochołem i Złotym Rogiem. Scenę tego marazmu, tych mezaliansów dla zabawy, gdzie Pan Młody Przedstawiciel Inteligencji żeni się z prostą Chłopką, zamiast zająć się tym czym trzeba, czy raczej do tego do czego została powołana inteligencja. To co mi się wydaje to nie można kogoś zmusić, z drugiej zaś strony na pewno razi ten marazm i tzw. "tumiwisizm" - i wytwarza się pewien wzorzec błędnego koła, który niestety jest samoistnie powielany. Co do tej regulacji art. 249 KK zgodzę się z Panem, że chyba powinna być uzupełniona o jeden punkt i bardziej doprecyzowana. Proponowałbym do tego artykułu dopisać, utratę praw publicznych. W tym wypadku kara powinna być nieuchronna, dolegliwa dla delikwenta i prewencyjna. Większym problemem jest materiał dowodowy, to trzeba udowodnić, przy założeniu domniemania niewinności i to że te sprawy ciągną się długo. W przypadku Afery Taśmowej w życie weszła poprawka, że materiał dowodowy pochodzący z takiego źródła jest nielegalny art. 168 KPK, dlatego że osoba podsłuchiwana musi się zgodzić na nagrywanie, w chwili popełniania powiedzmy domniemania dokonania czynu niezgodnego z prawem. Dlatego artykuł 168 KPK powinien w całości zniknąć z punktu widzenia państwa prawa jest niezwykle szkodliwy.
  0
  0
 • "aaaa" dnia 23 września 2015 o godzinie 18:23:42 napisał:
  Bardzo trafiony artykuł przede wszystkim na dobrym czasie. Oczywiście prawdziwe realie naszej polityki przedstawione w jednym malutkim punkciku. Sama z doświadczenia wiem że tak jest.Ja osobiście nie jestem związana z żadna partia polityczna, a ktoś z grona rodzinnego.Dzień po wyborach był już telefon od osoby publicznej , gdzie są głosy z tego okręgu. Przyznaje nie głosowałam na daną partię... i co jestem zdrajcą bo nie popieram ich programu...bo mam dosyć ich opcji politycznych.A z tego krótkiego felietonu już powinien być nagrany spot i puszczany we wszystkich mediach publicznych. Ludzie tracą wiarę w lepszą politykę zresztą JA też. Gratuluję Panu i życzę powodzenia.
  0
  0
 • "Kot" dnia 23 września 2015 o godzinie 23:06:35 napisał:
  Panie Sławomirze, podpisuję się obiema rękami pod pana felietonem. To, co dzieje się w naszym kraju jest przerażające. Bywa, że zastanawiam się czy nie zwinąć szmatek i gałganków i nie przenieść się na inne podwórko- z dala od tych " pagórków leśnych i tych łąk zielonych" partyjniactwem i bezmyślnym fanatyzmem zarażonych.
  1
  0
 • "Żuk" dnia 23 września 2015 o godzinie 23:16:51 napisał:
  Nie znoszę wyborów i tego show, który je poprzedza. Nienawidzę rozdętego ego niektórych polityków. Nie wierzę już nikomu. Obdarto mnie ze złudzeń i nadziei. Trzymam się hasła Młynarskiego " róbmy swoje", bo z wiatrakami walczyć nie mam już siły.
  0
  0
 • "zorientowana" dnia 27 września 2015 o godzinie 23:26:42 napisał:
  Cwik chyba nie wie jak to się kręci że się zgodził startować. Zgnoją go bo nawet nie wie z kim się trzeba tutaj dogadać.
  0
  0
 • "tenhi" dnia 5 października 2015 o godzinie 18:41:33 napisał:
  strach ma wielkie oczy, jednak jak się przestraszycie ... drugiej stronie dodacie odwagi.
  0
  0
 • "Morszczuk" dnia 6 października 2015 o godzinie 11:27:39 napisał:
  A to było normalne? http://kronikatygodnia.pl/klamstwa-slawomira-b/
  0
  0
 • "Mi" dnia 6 października 2015 o godzinie 13:31:37 napisał:
  Będą siedzieć razem, jeden za poświadczenie nieprawdy przy podawaniu wykształcenia drugi przy wydawaniu publicznych pieniędzy.
  0
  0
 • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Twój anioł st...
do ''ad111'' - powiedz ilu używasz nick...
ad111
Jestem pod "wrażeniem" merytoryczności...
ConceptOfPower
Rozumiem, że jak się nie ma merytorycz...
ad111
Nie zaprzeczam, że komuna była stracon...
do Tomaszowa, może jeszcze Mazowieckieg...
..jan
Klub Agros zaprasza mieszkańców Zamoś...
ConceptOfPower
Lekkoatletyka jest sportem letnim, nie z...
.
ad111@ jeszcze w 1980 roku Hiszpania mia...
..jan
Jak I ligowy klub lekkoatletyczny wysta...
ad111
No tak, a Polskę po wojnie to ufoludki ...
.
Powinniśmy skupić się na bilansie nie...
Czesław
Co to za durnoty i banialuki. Tekst spon...
.
100 lat niepodległości? Polska była n...
ConceptOfPower
A ja ciągle nie rozumiem tego, dlaczego...
mieszkaniec
Czytają komentarze m.in. antyklerykała...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny