R E K L A M A

Z I P

Wywiady(nh)6 listopada 2014 FACEBOOK | 4192 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 45 komentarzy ()

„Turystyka w Zamościu wygeneruje największą ilość miejsc pracy”

Marcin Zamoyski (2011), foto: Piotr Rogalski

R E K L A M A    B O A R D

Piotr Rogalski pyta Marcina Zamoyskiego, w przeddzień wyborów, o inwestorów, turystykę i motywacje.

 

Piotr Rogalski: Pod koniec października wypłynęła informacja, że duży inwestor chce inwestować w Podstrefie Ekonomicznej. Wielu podejrzewa, że ujawnienie zaawansowanych rozmów o budowie fabryki ma związek z kampanią wyborczą.

Marcin Zamoyski: Mogę powiedzieć, że rozmowy z tą firmą, która podjęła już wstępną decyzję o lokalizacji inwestycji, trwały ponad rok, może półtora roku. Byli w te negocjacje zaangażowani i starosta zamojski, i wójt Gliwiński, ale do póki nie ma pewności, to takich faktów się nie zdradza. Zwyczajnie nie życzy sobie tego sam inwestor. W naszym przypadku jednak, aby powstała planowana fabryka, taka standardowa, jakie już ten koncern wybudował w kilku miejscach w Europie, zobowiązaliśmy się zmienić plan zagospodarowania w rejonie ul. Strefowej.

 

PR: I stąd uchwała na sesji rady miasta?

MZ: A wcześniej na komisji budżetowej. Wcześniej przyjęliśmy, że maksymalna wysokość budynków dla tego terenu to trzydzieści kilka metrów. Inwestor chce wybudować silosy do przechowywania towarów o wysokości 42 metrów. Stąd musieliśmy zwrócić się do rady miasta, by ta wyraziła zgodę na zmianę planu. Poza tym radni też muszą wiedzieć, jakie są warunki, dlaczego zmieniamy. Zwykle trzymamy w tajemnicy takie wiadomości do momentu podpisania umowy i sprzedania terenu pod inwestycję. W tym wypadku zdradziliśmy wcześniej, bo to była ostatnia sesja rady w tej kadencji. Chodziło o czas, teraz 2 miesiące nie będziemy mieli sesji rady.

 

PR: Mam takie wrażenie, że nawet my dziennikarze nie wiemy o wielu rzeczach, które dzieją się w Zamościu w związku z Podstrefą Ekonomiczną.

MZ: Zdradzę, że w przypadku tego inwestora były 3 spotkania. Przedstawiciele tej firmy po kolei zadawali kluczowe pytania, analizowali nasz rynek, analizowali rynek pracy. Interesowali się szczególnie, ile osób możemy dokształcić. My mówiliśmy o możliwościach Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, dostępnych formach szkoleń w Powiatowym Urzędzie Pracy.

 

PR: I jak inwestor reagował na te informacje?

MZ: Na początku będzie tu pracowało 60 techników sprowadzonych przez inwestora spoza Zamościa i ok. 350 zatrudnionych pracowników od nas. Na pewno będą musieli uczyć się nowych technologii i nowej jakości pracy. Miasto musiało zagwarantować, że będą w budżecie pieniądze na ich dokształcenie. To wszystko wymaga czasu aby docelowo przygotować 1200 pracowników.

 

PR: Wcześniej pojawiały się nieoficjalnie informacje o inwestorze z Niemiec.

MZ: Tylko którym? Był Niemiec, który chciał budować w podstrefie fabrykę narzędzi chirurgicznych. Dawaliśmy mu dane, ile mamy wolnych w Zamościu i okolicy inżynierów, techników ze specjalnościami frezowanie i spawanie pod argonem. Zebrał dane, ale powiedział uczciwie, że sprawdza jeszcze Chełm i inne miasta na wschodzie. Przysłał potem informację, że zainwestuje w innym miejscu. Ciągle trwają rozmowy z innym niemieckim koncernem z branży motoryzacyjnej, najpierw byliśmy w grupie chyba jak dobrze pamiętam 67 lokalizacji w Europie. Teraz zostały 3 miejsca, w tym nasze miasto. Czekamy na decyzje niemieckiego zarządu firmy.

I takie rozmowy prowadziłem wielokrotnie. Próbowałem przekonać różnych ludzi, że warto zainteresować się Zamościem mimo różnych braków. Luksus życia w mieście wpisanym na listę UNESCO ma znaczenia. Był taki inwestor, dla którego ważne było to, że w mieście jest orkiestra symfoniczna. Jednak jedne fakty skutkują, inne nie.

 

PR: Jednak przy inwestycjach związanych z rewitalizacją budynku Akademii Zamojskiej taka informacja pojawiła się na wczesnym etapie. Czy to coś innego, niż nakłanianie inwestora kapitałowego?

MZ: Cały czas staramy się, żeby każdą z tych dużych inwestycji, jak odbudowa fortyfikacji, czy rozbudowa zoo, nie realizować jedynie ze swoich pieniędzy. Od samego początku staramy się angażować fundusze zewnętrzne. Chcę ten stosunek naszego wkładu do całego kosztu maksymalnie obniżać. I tak z budynkiem Akademii liczyliśmy, że uda nam się zdobyć w ministerstwie pieniądze. Ministerstwo jednak zmieniło w ostatniej chwili zasady dofinansowania. Norwegowie dawali 85 proc. kosztów inwestycji, a ministerstwo, które w pewnym momencie zaczęło dysponować funduszami norweskimi, zaproponowało wkład własny Zamościa na poziomie 45 proc.

 

PR: Poważna zmiana.

MZ: Wycofaliśmy się z udziału w konkursie. Nie było szans, aby miasto wyłożyło 20 mln zł. Teraz czekamy na drugie rozdanie funduszy. Wydawało się, że już wszystko jest dograne, i że nawet w tym roku podpiszemy umowę. W między czasie nastąpiła zmiana marszałka województwa i zmieniły się nieco zasady. Przez urząd marszałkowski mogą być dofinansowane inwestycje tylko do 20 mln. Większe projekty znowu startują do ministerstwa. Temat powróci, jak się wydaje, dopiero w maju przyszłego roku. Komisja Europejska kończy kadencję i podpisanie umów z Polską na wykorzystanie funduszy przesuwa się o pół roku. Negocjacje przedłużyły się.

 

PR: W przypadku inwestorów kapitałowych musimy udowadniać ciągle, że Zamość może być dobrym miejscem do inwestowania. Czy pozyskiwanie pieniędzy na rewitalizację jest łatwiejsze, bo Zamoyski ma znajomości w ministerstwie?

MZ: Zamość ma markę i mają do nas w ministerstwie zaufanie. To wynika z tego, co już zrobiliśmy. W żadnym z projektów, które realizowaliśmy, żadna kontrola nie wykazała błędów. To procentuje. Już wiadomo, że projekt odbudowy fortyfikacji możemy przedłużyć do maja przyszłego roku i że z oszczędności dostaniemy dodatkowe 1,2 mln zł na promocję Zamościa. To zaufanie do naszego miasta to wynik dobrze wykonanej roboty.

 

PR: Jednak, np. w USA jest tak, że wielkie inwestycje, inicjowane przez lokalne władze, uruchamiają również przedsiębiorczość wśród zwykłych obywateli. W Zamościu, mimo tak dużych inwestycji, nie widać powszechnej chęci do brania spraw w swoje ręce. Panuje przekonanie, że wielu zamościan czeka raczej na tę wielką fabrykę w podstrefie.

MZ: Nie zgadzam się. W Zamościu ilość firm jest większa niż w podobnych miastach, np. w Chełmie. U nas jest zarejestrowanych 8 tys. przedsiębiorstw. To jest bardzo dużo w stosunku do ilości mieszkańców, może i najwięcej w Polsce.

 

PR: Jednak równolegle wiele osób nie widzi dla siebie perspektyw.

MZ: Stwarzajmy, umożliwiajmy, a potem pomagajmy małym firmom. To jest nasza filozofia. Samorząd musi pomagać. Jednocześnie tysiące osób, no może przesadzam, setki zamościan dorobiło się, wraca i zakłada tutaj działalność. Czasami dublują się, powielają pomysły i tracą na tym. Boję się tego, bo to tylko powielanie czyjegoś pomysłu. Rozwiązaniem jest raczej jednoczenie się w działaniu, tworzenie grup producenckich, grup interesów.

Z drugiej strony trzeba jeszcze czasu, żeby ludzie zrozumieli, że mogą wykorzystać szanse. Nie możemy wymagać od wszystkich, żeby nagle stali się przedsiębiorcami. Są i będą tacy, którzy oczekują zatrudniania na etacie. Dopiero tak niedawno została zmieniona cała filozofia życia. Trudno, aby w ciągu 25 lat zmiany były takie powszechne. Socjalizm działał inaczej, były choćby, o czym już nie pamiętamy, np. nakazy pracy, piętnowani byli niepracujący i nazywani „niebieskimi ptakami” i byli ścigani przez milicję. Jeszcze raz powtarzam, stwarzajmy szanse. Ludzie to zrozumieją.

 

PR: Niektórzy tak. Inni widzą w tym stwarzaniu jedynie realizacją Pana osobistych celów i to w sposób autorytarny.

MZ: O to trzeba zapytać radnych. Wszystkie założenia do planów inwestycyjnych wynikających z moich pomysłów czy zespołu, z którym na co dzień pracuję, były uzgadniane z radą. Na przykład, miałem duże zastrzeżenia do projektu rozbudowy ZOO. Byłem zdania, że formuła ogrodu zoologicznego wyczerpała się. Zespół, młodzi ludzie przygotowujący projekty powiedzieli, że to jest teraz na czasie, et cetera. Przyjąłem argumenty. Z drugiej strony pomysł odnowienia fortyfikacji nie wywoływał na początku aplauzu. Były osoby, które pytały czy to warto zrobić, a dzisiaj przychodzą i mówią, że to dobrze, że nie cofnąłem się z realizacji. Jedno się nam tu w mieście znakomicie udaje. Pracujemy na projektami wspólnie.

 

PR: Jednak w tych wspólnych projektach dominują ciągle te projekty, które wzmacniają Zamość, jako ośrodek turystyczny.

MZ: Dla mnie rozwój turystyki w tym regionie, czystym, przepięknym, nieskażonym jeszcze to rozwój Zamościa i Zamojszczyzny najtańszy, najmniej wymagający inwestycji i finansów. 12 lat temu ile było hoteli? Uwolnienie pokoju we własnym domu i otwarcie kwatery dla turysty jest najprostszym sposobem zarabiania. Teraz podwoiliśmy w mieście liczbę łóżek hotelowych, bo turyści tu chcą przyjeżdżać. Z tego samego powodu zmieniają się nasze restauracje. Restauratorzy wprowadzają do menu lokalne produkty. Kto kiedyś widział w menu gołąbki w oleju rzepakowymi albo rydze?

 

PR: Czy w Pana wizji, te najbliższe 4 lata, to Zamość dla turystów i zamościan chcący zarabiać na turystyce?

MZ: Ależ oczywiście. Nawet, jeżeli powstanie fabryka, to i tak turystyka w Zamościu wygeneruje największą ilość miejsc pracy. Proszę spojrzeć na fabrykę Black Red White na ul. Kilińskiego. Sama automatyka. Pracuje tam tylko 80 pracowników, a kiedyś w zakładach meblowych pracowało 800 osób. Z drugiej strony ta planowana w podstrefie fabryka, mam nadzieję, będzie szansą dla okolicznych rolników na kontraktowanie zbiorów. O wiele większym problemem będzie znalezienie chętnych np. do najprostszych prac, takich jak sprzątanie, czy zbiory.

 

PR: Mimo utrzymującego się ciągle bezrobocia?

MZ: Powtarzam. Moim zdaniem, w ciągu najbliższych 5 lat największym problem będzie rynek pracy. Będziemy musieli tu w Zamościu, mimo bezrobocia, sięgać po pracowników z Ukrainy. Ten problem znamy z Europy Zachodniej, gdzie przecież Polacy masowo jeździli i jeszcze jeżdżą do zbiorów truskawek czy szpinaku. Tak będzie i u nas.

 

PR: Nakreśla Pan wizje, ma Pan przemyślenia, a jeszcze kilka miesięcy temu był Pan bliski rezygnacji ze startu w tych wyborach samorządowych. Co spowodowało, że zdecydował się Pan ponownie kandydować na stanowisko prezydenta miasta? Co się musiało zdarzyć, że kolejny raz podjął Pan wyzwanie?

MZ: Opóźnił się trochę pałac i przeniesienie sądu. To duże wyzwanie, które będzie spoczywało na władzach miasta. Jestem po rozmowach z radnymi, biznesem zamojskim i ludźmi kultury. Jedni mówili żebyśmy zrobili muzeum, ale w tym wypadku nie chodzi tylko o koszty odbudowy. Trzeba będzie znaleźć i odkupić, albo zrekonstruować wyposażenie. To są kolejne miliony. I teraz, na ile taki jeden pałac potrafi przyciągnąć turystów. Najlepsze muzea w naszym regionie, np. Kozłówka, ma wskaźnik 18 proc. kosztów utrzymania zrefundowanych przez zakup biletów. Nasze muzeum ma około 10 proc., resztę musimy dołożyć. Nie stać nas na to. Na kulturę wydajemy ogromne pieniądze. Nie wiem czy nie dziesięciokrotnie więcej niż budżet państwa.

 

PR: Pytałem o motywacje…

MZ: To ma związek, proszę słuchać. Na pałac chcemy zdecydowanie znaleźć inwestora. Znowu, na stworzenie, tego co – jak ja to mówię – najwięcej zatrudnia, czyli centrum kongresowe, może ze spa. Już jest koncepcja, wstępna zgoda konserwatorów na zamknięcie dziedzińca centralnego i stworzenie tam sali, która pomieści 500-600 osób. Poza tym to szansa i dla innych hoteli, bo przecież uczestnicy kongresu nie zmieszczą się w hotelu pałacowym. Skorzystają i inne hotele z zespołu staromiejskiego. Będą z tego czerpały zyski. Pomysł następny to zagospodarowanie terenu OSiR-u i połączenie go z centrum kongresowym. Inwestora trzeba zachęcić. Dać mu to na 20, może 50 lat, żeby miał gwarancję.

I teraz mogę odpowiedzieć, dlaczego zdecydowałem się kandydować. Po pierwsze, nie wyobrażam sobie, że mogę już teraz pójść na emeryturę. Mam za dużo energii i w domu raczej nie wytrzymam. Po drugie, to teraz jest ten moment, w którym pojawią się największe pieniądze, jakie są przeznaczone dla Polski. To jest ta ostatnia szansa, może nie ostatnia, bo ten region ze względu na zapóźnienia na pewno i w przyszłości będzie miał do dyspozycji jakieś unijne fundusze, ale teraz jest ostatnia szansa, żeby spróbować wyciągać jak najwięcej również dla Zamościa.

Cztery lata temu byłem w podobnym momencie. Też myślałem, że może zostawić miasto, ale wtedy mieliśmy zaplanowane na styczeń podpisanie 3 umów. Jeżeli przyjdzie nowa władza i powie, że nie? To wtedy było na tyle dopięte, że 4 lata temu powiedziałem, że staruję żeby to dokończyć. Wyciągnąć te pieniądze dla Zamościa i stworzyć jeszcze coś więcej. I podobnie teraz. Mamy przygotowane projekty. Akademia to inwestycja za 40 mln zł. Jeżeli uda się uzyskać dofinansowanie z wkładem własnym za 6 mln zł to nie obciążamy budżetu. Nie mogę więc po prostu powiedzieć: nie, ja dziękuję, mój czas już minął i przestało mnie to bawić.

 

PR: Prezydent Komorowski przygotował projekt nowej ustawy samorządowej, w której izba wyższa jest izbą samorządową, w której zasiadają prezydenci największych miast. Czy brał pan pod uwagę możliwość kandydowania na fotel senatora i pozostania na stanowisku prezydenta miasta?

MZ: Proponowano mi, żebym kandydował w przyszłym roku, również w poprzednich wyborach miałem propozycje, ale ja nie po to przyjechałem do tego miasta.

 

Wywiad przeprowadzony 31 października 2014 r.

Autor: (nh)
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "krysia" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 8:50:35 napisał:
  Łubudubu... Niezależne dziennikarstwo... a gdzie wywiady z Biłantem, Niziołem i Wnukiem, w kolejności alfabetycznej? Dno, dno, dno...
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Dy" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 8:55:04 napisał:
  Świetny wywiad.
  0
  0
 • "kropka" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 8:56:12 napisał:
  zgadzam sie z Krysią. Poprzedni wyswiad był na roztoczu przez 9 dni, ten będzie do 16-go? gdzie rzetelnośc dziennikarska? gdyby roztocze jako fundacja im. Beranrdo Morando nie obsługiwało miasta, tez by tak było? czy dano by szansę wszystkim kandydatom?po równo, niechby ludzie sami wybierali zapytam, jak pytał w innym wywiadzie "pytajnik", czy ten wywiad, z kandydatem jest opłącony prze komitet wyborczy? gdzie jest odpowiedni zapis?
  0
  0
 • "qwerty" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 9:10:24 napisał:
  "Niezależne dziennikarstwo… a gdzie wywiady z Biłantem, Niziołem i Wnukiem, w kolejności alfabetycznej?" A co ci powyżsi zrobili przez ostatnie 4 lata, aby można było o nich coś napisać. Dla mnie ten wywiad jest podsumowaniem ostatniej kadencji, a nie programem wyborczym. Jeżeli chcesz niezależnego dziennikarstwa to kup sobie Kronikę Wyborczą.
  0
  0
 • "jula" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 9:17:48 napisał:
  Świetny wywiad, teraz wiem dlaczego po raz kolejny będę głosować na Pana Zamoyskiego. Rozsądny człowiek, którego da się przekonać, nie zamyka się na pomysły innych.
  0
  0
 • "Eliza" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 9:27:49 napisał:
  No to zerknijmy na Kronikę Tygodnia, poszukajmy tam niezależności od kandydata-pracodawcy............. Dobry wywiad, nareszcie kulisy działania Prezydenta, szkoda, że przez ostatnie lata nikt ze służb informacyjnych w ten sposób nie przedstawiał go w tym świetle.
  0
  0
 • "!" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 9:50:33 napisał:
  Z tą fabryką to jedno wielkie kłamstwo wymyślone przez sztab Zamojskiego no bo skoro ona ma powstać na terenie Zamościa to co do tego ma wójt gminy Zamość albo starosta skoro to nie ich działka. Jednym słowem kłamstwa przedwyborcze. Zamojskiemu już podziękujemy skoro chce zastąpić dotychczasowych mieszkańców miasta Ukraińcami. Wogóle ten człowiek myśli kategiorami sprzed 25 lat tak jakby zatrzymał się na tym etapie. Kążdy będzie lepszy niż obecny prezydent.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 11:15:59 napisał:
  Na tym może polegać różnica między kandydatami jeden na każde słowo pisze do prokuratora drugi na zarzucanie kłamstwa oleje pieniaczy i zrobi swoje, a trole będą zżerać gówno.
  0
  0
 • "lola" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 11:41:44 napisał:
  Nawet nie chce się czytać wypocin obu Panów z Towarzystwa Wzajemnej Adoracji ! Jakie miejsca pracy w turystyce - nawet kilkumiesięcznych śmieciówek jak na lekarstwo było w tym roku, inwestorzy dawno już w kierunku tego zadupia nie patrzą i jakby nie pracujący w budżetówce oraz przyjeżdżający w weekendy m. in. na "mokrą" giełdę ludzie z okolicznych powiatów to cienko pierdziałyby też galerie. Na turystów wydaliśmy już ciężkie miliony które spłacać będziemy jeszcze dziesiątkami lat! Czas by było może zastanowić się Szanowny Panie Zamoyski co z robić z tą hołota która tu bez sensu ( czyli pieniędzy i pracy) szwenda się po pańskim folwarku.
  0
  0
 • "Eliza" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 12:45:38 napisał:
  Twój komentarz to też adoracja.... konkurencji Zamoyskiego. Każdy komentarz w każdą stronę jest adoracją, podlizywaniem się, oczekiwaniem korzyści. Jednym wystarczy dobry etat, drugim potrzeba dodatkowej kasy, trzeci to robi dla idei, czwarty chce udowodnić że jest najlepszy. Całość tego gnoju który wylewacie, obojętnie w którą stronę, na nic się nie zda i jest energią skierowaną w sracz. Chcecie wygrać wybory, zacznijcie działać, bo gdzie dwóch się bije tam wygrywa "Tymiński". Całe szczęście druga tura to moment pozwalający ochłonąć wyborcom.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 14:53:46 napisał:
  Tym wywiadem Zamoyski pogrzebał swoje szanse nawet na drugą turę. I bardzo dobrze. To co mówi Zamoyski czytam z przerażeniem. PS. Ten na górze Thomas to nie ja.
  0
  0
 • "Kit" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 15:32:36 napisał:
  "Eliza" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 9:27:49 napisał: Dobry wywiad, nareszcie kulisy działania Prezydenta, szkoda, że przez ostatnie lata nikt ze służb informacyjnych w ten sposób nie przedstawiał go w tym świetle. Gratuluje, Panie Rogalski, po promocji strefy awansował Pan na służby informacyjne... :-)
  0
  0
 • "Eliza" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 16:29:46 napisał:
  Thomas, to ty tylko dopalacze ci się kończą :-) Czyżbyś po przeczytaniu tego wywiadu postanowił zagłosować na siebie :-)
  0
  0
 • "Piśmack" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 18:15:36 napisał:
  Jakiś "nowy" przyjdzie i co? Sypnie kasą jak nie ma! z "odnowicielami' to trzeba uważać bo będą tacy jak w S-pni Mieszkaniowej im. J.Zamoyskiego: ich pociotkowie tak pewnie się czuli, że sąsiedzi są niczym dla nich- takie wyprawiają imprezy. Dużo tych "krytykantów" to mogą być potencjalni , zainteresowani kasą. Z drugiej strony to skromności i umiaru obecnym też by się czasem przydało. Żyj i daj żyć innym, bo bez tych innych jest się niczym; na pustyni.
  0
  0
 • "mariusz" dnia 6 listopada 2014 o godzinie 22:52:17 napisał:
  Piśmaku. Wybieramy Prezydenta i Radę Miasta. Traktujmy się poważnie. Mamy uwagi do obecnej władzy ... za zaniechania, zaniedbania, brak należytej troski o sprawy życiowe Zamościan. Prezentują się/ oferują swoje usługi (wiedzę, doświadczenie, programy działania). I każdy z nas zastanawia się - na kogo głosować. Nie widzę tu aby obaj poważni kandydaci byli zainteresowani kasą. Prawdopodobnie " na urzędzie" zarobią mniej niż dotychczas. Nim wybierzemy zdecydujemy kto ma fizyczne i lepsze możliwości załatwienia spraw i kasy dla miasta , bo potrzeby są tu ogromne a obietnice nie spełnione .
  0
  0
 • "błądząc we mgle" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 12:15:04 napisał:
  Co dwóch pozostałych poważnych Kandydatów obiecuje? Czepiacie się Zamoyskiego, a ten chociaż WIE co może obiecać... :/
  0
  0
 • "Thomas" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 14:51:34 napisał:
  Czytam ten wywiad i jestem zdumiony, przecieram oczy z niedowierzania. ja tylko utwierdzam się w przekonaniu że Marcin Zamoyski nie powinien być dłużej prezydentem, w ogóle nie powinien nim być. Prezydent miał naprawdę dużo czasu, dużo możliwości a mimo jest dobrze, pomimo że jest źle. Odnoszę wrażenie że i również redaktor Rogalski nie jest przekonany co do tego kandydata, o czym świadczyłby niektóre fragmenty tego wywiadu, zwłaszcza fragment motywacje zakończony wielokropkiem. Oczywiście jest to osobista sprawa redaktora, tak jak stosunek do tej sprawy jest jego osobistą sprawą. Czytając ten wywiad widzę oderwanie od programu jaki zaprezentował nam prezydent, szczerze mówiąc ma się to nijak do tego co mówi teraz a co jest zawarte w programie. Zaznaczam, że znam program Marcina Zamoyskiego i ten obecny i te wcześniejsze i są punkty, które zasługują na realizację, dlatego że nie wszystkie działania kosztują, ale skutki ekonomiczne tych działań mogą być dalekosiężne. Przed wyborami obowiązuje ekonomia polityczna, po wyborach ekonomia gospodarcza. A tą ekonomią gospodarczą, będzie to co należy przede wszystkim zrobić z rosnącym zadłużeniem zadłużeniem miasta??? Do tej pory miasto trzyma progi bezpieczeństwa, ale wcale ie oznacza to że finanse miasta są bezpieczne. Te wskaźniki zostały ustalone w sposób polityczny, można by rzec na oko one się mają nijak do sytuacji gospodarczej. Jeżeli miasto ma bazę podatkową, na dodatek rozszerzającą się, gdzie są powstają miejsca pracy a nie gdzie miejsca pracy są utrzymywane - to jest w stanie obsługiwać każde zadłużenie, jeżeli ta baza się kurczy, podatnicy gdzieś przenoszą się w inne miejsca to jest po prostu problem i to duży problem. Następca Zamoyskiego - bo to że on przegra wybory to jest to dla mnie jasne jak to słońce.Ten następca będzie musiał dokonać bilansu Zamknięcia Okresu prezydentury Zamoyskiego, i na jego podstawie otworzyć bilans otwarcia - PRZY CZYM JASNO OKREŚLIĆ CO ON TERAZ MOŻE ZROBIĆ. Oczywiście zacząć trzeba od tego jaki jest stan zadłużenia miasta, bo to od stanu zadłużenia miasta /chodzi o dwa składniki/ zależą takie rzeczy jak zdolność pozyskiwania wkładów własnych. Skoro wkład własny to środki europejskie, ale nie na zasadzie, że są to my zastaw się a postaw i staramy się o nie. ŚRODKI EUROPEJSKIE TO NIE MOŻE BYĆ PRIORYTET DLA ROZWOJU TEGO MIASTA, BO TAK NAPRAWDĘ NIGDY NIM NIE BYŁ. JEDYNIE KINO STYLOWY /MULTIKINO jest to inwestycją która realnie generuje zyski rozumiane jako różnica pomiędzy przychodami a kosztami, TAK JEST W KRAJU. Oczywiście prezydent porównuje Zamość do Chełma - cóż to za porównanie, dlaczego nie porówna np. do Sopotu w którym się urodził, Sopot który jest potęgą turystyczną i jest uzdrowiskiem. uważam że jest to fatalne i niefortunne porównanie, bo od zawsze Chełm był w gorszej sytuacji niż Zamość i Zamość zawsze będzie lepszy od Chełma. W zasadzie powinienem zacząć od tego co chce zrobić prezydent zgodnie ze swoim programem, jednak to co powiedział prezydent zaczynam od motywacji i pałacu Zamoyskich. 1. PAŁAC ZAMOYSKICH, ten element wywiadu nasuwa kilka istotnych pytań: - kto jest prawowitym właścicielem tego obiektu???? - czy prawowici właściciele będą domagać się zwrotu swojej własność, która słusznie im się należy??? Kiedy to maiłoby w ogóle nastąpić?? Inaczej wtedy będzie wyglądało to partnerstwo /właściciele, miasto, inwestor/ -prezydent wspomniał coś o inwestycji w pałac, o partnerstwie publiczno prawnym z wywiadu należy wywnioskować, że miasto miałoby przekazać na ten cel tereny OSIR, miasto miałoby udzielić 20-50 letnich zwolnień podatkowych. - jak miałby wyglądać to partnerstwo publiczno prawne, rzeczywisty wkład miasta, inwestora, warto zwrócić uwagę na te słowa" cyt.MZ: To ma związek, proszę słuchać. Na pałac chcemy zdecydowanie znaleźć inwestora. Znowu, na stworzenie, tego co – jak ja to mówię – najwięcej zatrudnia, czyli centrum kongresowe, może ze spa. Już jest koncepcja, wstępna zgoda konserwatorów na zamknięcie dziedzińca centralnego i stworzenie tam sali, która pomieści 500-600 osób. Poza tym to szansa i dla innych hoteli, bo przecież uczestnicy kongresu nie zmieszczą się w hotelu pałacowym. Skorzystają i inne hotele z zespołu staromiejskiego. Będą z tego czerpały zyski. Pomysł następny to zagospodarowanie terenu OSiR-u i połączenie go z centrum kongresowym. Inwestora trzeba zachęcić. Dać mu to na 20, może 50 lat, żeby miał gwarancję. - a wiec ile ta inwestycja ma kosztować????? - dlaczego prezydent jest tak tym zainteresowany???? 2. TAJEMNICZA FABRYKA JESZCZE BARDZIEJ TAJEMNICZY INWESTOR. Normalnie Tajemnicza Wyspa Juliusza Verne'a. jednak bohaterowie Verne'a mieli wiedzę, mieli umiejętności. A kto ma wiedzę nie błądzi, w odróżnieniu od tego który jej nie ma i w konsekwencji ginie. Każda tajemnica jest próbą ukrycia pewnych prawd - i to jest bezdyskusyjne. Co to za Tajemnica skoro z miasta idzie wizualizacja???? I wszyscy o tym wiedzą. Jak tajemnica to tajemnica!! Jeżeli faktycznie, negocjacje z inwestorem były owiane tajemnicą, ale co do szczegółu a nie to kto nim jest – CO W TAKIM RAZIE ROBI TA WIZUALIZACJA NA STRONIE roztocze.NET??? PYTANIE jak REDAKCJA WESZŁA W POSIADANIE TEJ WIZUALIZACJI ??? NA TO MOŻNA ODPOWIEDZIEĆ, ŻE TAK BO TO NIE JEST ŻADNA TAJEMNICA, JEDYNĄ TAJEMNICĄ JEST TAJEMNICA DZIENNIKARSKA CHRONIĄCA ŹRÓDŁO INFORMACJI. A ta tajemnica, rąbek tej tajemnicy to chyba żadna informacja. Czy istotą doktryny tajemnicy stosowanej tutaj – jest ukrycie niepowodzeń?????A jest się o co pytać np. jak wyglądają zabiegi w kierunku pozyskiwania inwestorów chociażby do SSE???? Ponadto o ile mi wiadomo wielkie koncerny nie kryją swoich planów inwestycyjnych – oni wręcz je ogłaszają, zwłaszcza w takich krajach jak Polska Słowacja, czy inne byłe demoludy. Ogłaszają z bardzo prostego powodu, wiedzą, że ich siła argumentów jest ogromna, że pod ich prośbami (żądaniami ugnie się każdy rząd), oni nie tylko dostają to co chcą, ale również liczą na to że dostaną jeszcze więcej zwłaszcza od samorządów. Dlatego wiedząc, jaka jest sytuacja gospodarcza w danym rejonie wykorzystują to – bo korzyścią dla samorządu jest spadek bezrobocia na skutek nowych miejsc pracy. Koncerny ogłaszając swoje plany inwestycyjne – dają sygnał potencjalnym zainteresowanym w tym Gminom Miastom – do tego ZE LICYTACJI CZAS ZACZĄĆ, KTO DA MNIEJ – i jeszcze wtedy te firmy marudzą. Brzmi to jak szantaż, ale jak się poczyta o globalizacji tak ten świat funkcjonuje. Czy to nie jest tak z tą tajemnicą, aby pod pozorem tajemnicy ukryć niewygodne dla nas fakty, że nic się nie dzieje, pod pozorem, że takie sprawy wymagają dyskrecji. I ciekawski dziennikarz nie spyta się, bo nawet nie wie o co się ma spytać. – Skoro miasto ujawnia wizualizację - to znaczy że nie ma żadnych tajemnic. - na tej wizualizacji w prawym górnym rogu są dwa Silosy (jeden duży drugi mały), co może potwierdzać, że jest to ten inwestor o którym jest mowa. – To skoro tak to może ktoś powie kim jest ten tajemniczy inwestor??? Obawiam się, że może faktycznie tak jest, że tego inwestora nie będzie, że szanse są nikłe, ale co tam do wyborów jeszcze tydzień czasu, i w ogóle sie niczego nie dowiemy. Pamiętacie tajemniczego inwestora z początku roku?? Na tym forum były spekulacje, że był to inwestor z branży motoryzacyjnej , z dużą dozą prawdopodobieństwa ten inwestor ulokował się w innym miejscu Polski. Okazuje się ze ten wkład własny nie jest taki tani, tutaj trzeba wyłożyć prawie połowę, a jak weźmie się kredyt to drugie tyle. 3. Turystyka Ile tak naprawdę Turystyka wygenerowała miejsc pracy, potwierdzonych przez wiarygodne urzędy ZUS, US czy PUP?? Dlaczego o turystyce mówi się w czasie przyszłym. Turystyka w Zamościu jest faktem, i dlatego warto dokonać właściwych podsumowań i odpowiedzieć sobie ile to miasto zarobiło na turystyce?? Karta Turysty ni została sprzedana nawet w nakładzie 1000 szt. chociaż przygotowano ich 20 000 szt.. 4. Refleksje na temat wyższości fabryki nad turystyką, otóż fabryki pracują całą dobą, pracują nieprzerwanie przez cały rok zatrudniają na trzy cztery zmiany. PRACA W TURYSTYCE TO NIE JEST PRACA W SYSTEMIE KILKU ZMIANOWYM I PRZEZ CAŁY ROK to zajęcie nawet nie praca o charakterze sezonowym (SORRY TAKI MAMY KLIMAT I TEGO NIE PRZESKOCZYMY), JESCZE JAK TO SIE PODZIELI PRZEZ WSZYSTKIE MIESIĄCEROKU CZYLI 12 MIESIĘCY - NIE MA ŻADNEJ REWELACJI. prezydent coś pisze, o tym że BRW zatrudnia 80 osób bo jest tam automatyka.Ale na tym polega postęp technologiczny który wymusza zmiany organizacyjne i technologiczne, co przekłada się na większą sprzedaż, silną markę, większe dochody. Tak na dobrą BRW jest synonimem sukcesu, opartego na ciężkiej pracy właścicieli, ich pomysłowości i kreatywności - przede wszystkim otwartości. Szkoda, że BRW nie ma więcej zakładów produkcyjnych. Ta firma powinna być stawiana jako wzór, a nie jako negatywny przykład. W zasadzie nie powinienem o tym pisać, ale Prezydentowi należy wytłumaczyć czym była Rewolucja Przemysłowa (zarówno ta pierwsza druga trzecia itd). Trzeba mu uświadomić jak bardzo się myli. Pomimo, że te procesy zostały zapoczątkowane 300 lat temu, to mimo to mamy do czynienia z samodoskonalącym sie mechanizmem, którego efektem jest to że mamy komputery, internet, samoloty, cuda inżynierii ekstremalnej, podbój kosmosu. I pomimo to, że zrobiono tak dużo, jest jeszcze więcej do zrobienia a niewątpliwie są to ogromne wyzwania. Gdyby nie te wytwory /zwłaszcza rewolucji transportowej) nie byłoby również i turystyki, bo ludzie nie mieliby czym się przemieszczać w tak efektywny sposób jak teraz (to samo dotyczy również towarów i handlu) Tak to już jest począwszy od wynalezienia maszyny parowej, że maszyny będą wypierać pracę rąk ludzkich, ale stało się coś innego po Rewolucji przemysłowej, maszyny zaczęły wypierać manufaktury, bo były bardziej wydajne, ale to dzięki wydajności maszyn wiele rzeczy stało eis bardziej dostępnych. I po tym okresie biedna Europa stała się bogatą Europą. Konkluzja jest prosta, kraje które nie mają przemysłu to kraje biedne. To czy się komuś podoba czy nie, ale my na co dzień korzystamy z wytworów produkcji przemysłowej i dlaczego mamy korzystać z uprzejmości Chin, które swoimi towarami zalewają cały świat. My sami też możemy to robić. A teraz ta nieszczęsna Turystyka - ile tak na dobrą sprawę powstało w niej miejsc pracy na podstawie ilości umów o pracę, zleceń o dzieło, czy śmieciówek, czyli oficjalnych danych??? jakie efekty i skutki dla budżetu odnoszą te działania. Jak mierzy się ruch turystyczny w Zamościu i skąd wiadomo czy akurat przyjechało tyle a tyle??? na jakiej podstawie mówi się, że miasto zarobiło tyle a tyle??? T o o czym w tych dyskusjach się zapomina tacy inwestorzy nie powodują stanu zadłużania miasta, co w obecnej sytuacji budżetowej ma ogromne znaczenie. KONIEC /THE END Ten wywiad pokazuje, że Marcin Zamoyski nie powinien być prezydentem. Marcin Zamoyski sprawuje tę funkcję nieprzerwanie od 2002, ale i wcześniej. Kiedy był prezydentem, kiedy był wojewodą, przewodniczącym rady miasta. Ten wywiad pokazuje, że Marcin Zamoyski nie powinien być prezydentem, nie powinien nim być w ogóle kiedykolwiek. PREZYDENT POWINIEN MÓWIĆ O SWOIM PROGRAMIE WYBORCZYM, DLACZEGO TEN PROGRAM JEST NAJLEPSZY I DLACZEGO WARTO NA NIEGO GŁOSOWAĆ. Brak jednoznacznych odniesień do tego programu który uważam za dobry program. Tym co powiedział prezydent, nie tylko nie przekonał mnie do siebie - WRĘCZ MNIE ZNIECHĘCIŁ. Ale myśl przewodnia to "Turystyka w Zamościu wygeneruje największą ilość miejsc pracy" to jest bzdura do kwadratu, o turystyce słyszmy od ładnych kilku lat a tutaj w tym artykule mówi się o niej w czasie przyszłym, co sugerowałoby, że my dopiero zamierzamy się tym zająć. Czytam ten wywiad i jestem zdumiony, przecieram oczy z niedowierzania. ja tylko utwierdzam się w przekonaniu że Marcin Zamoyski nie powinien być dłużej prezydentem, w ogóle nie powinien nim być. Prezydent miał naprawdę dużo czasu, dużo możliwości a mimo jest dobrze, pomimo że jest źle. Odnoszę wrażenie że i również redaktor Rogalski nie jest przekonany co do tego kandydata, o czym świadczyłby niektóre fragmenty tego wywiadu, zwłaszcza fragment motywacje zakończony wielokropkiem. JESTEM WDZIĘCZNY REDAKTOROWI, BO SWOJĄ DOCIEKLIWOŚCIĄ OTWORZYŁ MI SZERZEJ OCZY.
  0
  0
 • "!" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 15:18:23 napisał:
  Skoro uważacie się na gazetę portal regionalny to uczciwość nakazuje zrobić także wywiad z innymi kandydatami na urząd prezydenta m.in Pawłem Biłantem. Przecież o nim nic nie piszecie a to oznacza faworyzowanie konkretnej osoby i utratę reputacji i tak już marnej. Więc biedna redakcjo (bo robiliście sonadaż żeby wam płacić) pora na wywiady z resztą kandydatów albo stracicie całkiem swoich czytelników bo nikt nie chce czytac jednostronnej papki bez samemu możliwości oceny faktów.
  0
  0
 • "lawyer" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 15:35:44 napisał:
  Thomas z dnia 7 listopada 2014 o godzinie 14:51:34. Człowieku, przecież tego się nie da czytać. Chaotyczne bez ładu i składu. Jak już musisz pisać i chcesz omawiać wszystkie tematy to może zacznij je dzielić na mniejsze posty i spróbuj wyrażać swoje myśli w sposób bardziej czytelny i zrozumiały dla przeciętnego człowieka. O warstwie merytorycznej nie wspomnę bo nie ma się do czego odnosić.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 18:48:22 napisał:
  To nie twoja wina że nie rozumiesz.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "ja" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 21:59:55 napisał:
  @Thomas właścicielem Pałacu będzie miasto, a nie Marcin Zamoyski. Z tego prostego względu że całe miasto zostało sprzedane około 1820 rządowi więc nie ma tu żadnych możliwości odzyskiwania majątku. O to się nie martw.
  0
  0
 • "lawyer" dnia 7 listopada 2014 o godzinie 22:19:46 napisał:
  Thomas, wiem, że to nie moja wina :-) Próbowałem to wyrazić w poprzednim poście Spokojnej nocy
  0
  0
 • "spike" dnia 8 listopada 2014 o godzinie 17:07:44 napisał:
  Trzecie miejsce Zamoyskiego to realny wynik, aczkolwiek Biłant może sprawić niespodziankę. Nikt już nie chce Zamoyskiego/
  0
  0
 • "Dorota" dnia 8 listopada 2014 o godzinie 17:22:00 napisał:
  Mieszkańcy Zamościa są zmęczeni panem MZ i jego świtą. Nadszedł czas na zmiany.
  0
  0
 • "Thomas" dnia 8 listopada 2014 o godzinie 21:59:24 napisał:
  Warto to przeczytać, "ja" a nie opowiadać bredni, zwłaszcza ten fragment, że ostatnie 20 lat zostawiło majątek w gorszym stanie niż lata komuny. http://www.forbes.pl/artykuly/sekcje/Strategie/fortuna-zamoyskich-kolem-sie-toczy,25548,1
  0
  0
 • "Ojtam" dnia 9 listopada 2014 o godzinie 11:36:23 napisał:
  Nie ma o czym mówić. Trzeba przewietrzyć to miasto i wejść na ścieżkę rozwoju: ANDRZEJ WNUM NA PREZYDENTA!!!!!!!!!
  0
  0
 • "Ojtam" dnia 9 listopada 2014 o godzinie 11:38:01 napisał:
  WNUK oczywiście. Przepraszam Panie Prezydencie.
  0
  0
 • "DD" dnia 9 listopada 2014 o godzinie 17:59:09 napisał:
  Problem w tym że Zamoyskiemu i tak nikt nie wierzy.
  0
  0
 • "Ja" dnia 9 listopada 2014 o godzinie 20:06:34 napisał:
  Chciałabym zobaczyć wasze minki jak wygra Zamoyski
  0
  0
 • "Thomas" dnia 9 listopada 2014 o godzinie 21:16:47 napisał:
  Arytmetyka wyborcza jest nieubłagana. Te wybory mogą mieć ciekawy przebieg. Jest duże oczekiwanie na zmiany. W poprzednich wyborach liczyli się dwaj kandydaci, co prawda Zamoyski wygrał z Sławomirem Zawiślakiem, ale wynik Zawiślaka pokazał chyba Zamoyskiemu, że zwycięstwo nie było takie łatwe. Zamoyski może uzykać trzeci wynik, a gdyby startował kandydat PO - byłby to czwarty wynik. W obecnych wyborach jest trzech mocnych kandydatów Nizioł, Wnuk I Lipiec (wycofał się, szkoda) - jest oczywistym, że pojawienie się tego kandydata, mocno skurczy elektorat Zamoyskiego, sądzę również, że i zwolennicy PO nie poprą warunkowo czy bezwarunkowo Marcina Zamoyskiego. Przy Po warto się zatrzymać - czytając ulotki wyborcze kandydatów - jak oni mają realizować swój program, skoro nie mają nawet kandydata na prezydenta. Dlatego wyniki jakie przewiduję: Nizioł, Wnuk Biłant a ostatni Zamoyski.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "sinus" dnia 9 listopada 2014 o godzinie 23:17:52 napisał:
  Fajnie, że rodzina Zamoyskich odzyskała pałac w Michalowie. mam nadzieję, że ten piękny obiekt jeszcze wróci do świetności. Zapewne trzeba będzie włożyć w to ogrom czasu i pieniędzy. Czy prezydent da radę?
  0
  0
 • "flint" dnia 10 listopada 2014 o godzinie 8:32:52 napisał:
  Ciekawe, co kolejne wpadnie w ręce Zamoyskich :)
  0
  0
 • "Obiektywny" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 0:45:54 napisał:
  Odnoszę wrażenie, że roztocze.net faworyzuje jednego kandydata. Czy wiecie, kto obsługuje stronę inwestujnawschodzie.pl?
  0
  0
 • "Ehh" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 0:50:17 napisał:
  Kiedyś za pan brat z Wnukiem, a teraz proszę... kto kaskę sypnie
  0
  0
 • "Liberał" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 0:52:18 napisał:
  Chcemy wywiadu z Biłantem!
  0
  0
 • "Oldman zmc" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 8:51:42 napisał:
  @"DD” Proszę mówić za siebie nie za tysiące, oni potrafią myśleć i wiedzą, komu mają Wierzyc - ja wierzę Panu Zamoyskiemu i na niego zagłosuję.
  0
  0
 • "az" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 14:18:55 napisał:
  Ten pan już piły nie naostrzy. Nowe idee, pomysły, perspektywy już się wypaliły. Pozostało tylko rzępolenie, a przy tym tańczyć się nie da. Czas to zmienić
  0
  0
 • "misiu" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 15:43:38 napisał:
  Turyści to chyba dyliżansem do nas przyjdo, ewentualnie balonem przyleco
  0
  0
 • "Duras" dnia 11 listopada 2014 o godzinie 20:51:13 napisał:
  A ja tam jestem za Zamoyskim. Odkąd jest prezydentem miasto zmienia swoje oblicze i oby tak dalej :)
  0
  0
 • "." dnia 11 listopada 2014 o godzinie 22:32:34 napisał:
  A Nizioł gorszy w tym sukcesie też miał swój udział
  0
  0
  R E K L A M A
 • "Król jest nagi" dnia 12 listopada 2014 o godzinie 9:24:57 napisał:
  http://kronikatygodnia.pl/zamoyski-pan-na-michalowie/
  0
  0
 • "." dnia 13 listopada 2014 o godzinie 21:05:19 napisał:
  Król jest nagi - zamiast wklejać napisz że chodzi o Pałac w Klemensowie, bo inaczej to będzie reklama kontekstowa
  0
  0
 • "Adam Cisowski" dnia 14 listopada 2014 o godzinie 8:34:49 napisał:
  Otóż niech każdy w końcu zda sobie z tego sprawę, że z Marcinem Zamoyskim czy bez pieniądze z UE będą. Nie wybierając Zamoyskiego stwarzamy sobie szansę lepszego zagospodarowania tymi środkami. Ile mieszka mieszkańców na terenie objętym rewitalizacją, że są oni aż tak uprzywilejowani??? W mięci trzeba zrobić dużo, i nie może być tak, że priorytet i pierwszeństwo ma Rewitalizacja starego miasta. Ponadto Marcin Zamoyski miał mnóstwo czasu, ale dla nas ten cas to czas stracony..
  0
  0
 • "x" dnia 14 listopada 2014 o godzinie 22:16:36 napisał:
  Dziękujemy za wspaniałe hipopotamy https://www.facebook.com/video.php?v=299694453553104&set=vb.100005376556785&type=2&theater
  0
  0
 • "christmas" dnia 28 listopada 2014 o godzinie 23:40:24 napisał:
  Panowie, nie usuwamy komentarzy po 12 https://www.facebook.com/photo.php?fbid=347051042145583&l=497d556001
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Thomas
Kapitalizm tak, nie dla NEP, NIE socjal...
Thomas
A co będzie jak pojawią się dziki - o...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o dzikich...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o lubelsz...
Kerim
Roztocze to mój ulubionych blog o lubel...
Thomas
Wzrost populacji jest miuchronny....
J.
Oj, będzie się działa na tej łące. ...
antyklerykał
No szacun za cytat z niewygodnego dla kl...
antyklerykał
Pogadali, a i tak dzisiątki milionów d...
antyklerykał
Na "kopułę" to autko, a każdy zobaczy...
z_boku
Przedszkolaki to może nie, ale uczniowi...
.
Czy wy wiecie ile miasto zaoszczędzi na...
Kudłaty
Położy się Endryu na łące, zamknie ...
marci
a za winklem już czeka laweta...
observer
jedyny komentarz - to brak komentarza...
TORRES20400
@"z_boku"; Dobre. Ale też przerażając...
Kibol
A wychowanków grało tylko dwuch reszta...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny