Damian Kupisz strzela gole dla Hetmana; fot Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

W XIII serii spotkań IV ligi Hetman doznał pierwszej w tym sezonie porażki. Kryształ Werbkowice wziął rewanż za niedawny mecz w rozgrywkach o Puchar Polski.

Zmiany:

66’ ↓ Anton Lutsyk – ↑ Błażej Omański,

75’ ↓ Damian Otręba – ↑ Maciej Markowski.

Kryształ 1-4-1-4-1:

krysztal-16-10-2016

Zmiany:

46’ ↓ Dawid Wurszt – ↑ Piotr Musiał,

71’ ↓ Mykhailo Kaznokha – ↑ Przemysław Gałka,

84’ ↓ Robert Suchodolski – ↑ Mariusz Całka,

90’ ↓ Adrian Wołoch – ↑ Dawid Steciuk.

Żółte kartki: Kaznokha, Dobromilski, Reszczyński, Piotr Musiał i A. Wołoch (Kryształ) oraz Kupisz (Hetman).

Sędziował Paweł Tucki (OKS Zamość).

Ostatni mecz Hetmana z Kryształem nasunął kilka refleksji. Pierwsza niekoniecznie związana jest z futbolem. Otóż dobra gospodyni, gdy rusza na zakupy to nie kupuje tego co się nawinie (bo jest promocja na towar, którego nikt wcześniej nie chciał kupić) tylko to co jest jej potrzebne. Teraz inne, już typowo piłkarskie spostrzeżenie: zakupieni za grube miliony euro Krychowiak i Kapustka, wcale w swoich nowych klubach nie MUSZĄ grać tylko dlatego, że zostali ze te miliony kupieni. Oni MUSZĄ swoją wartość potwierdzić – przede wszystkim na treningach. W Zamościu mamy trochę inną sytuację: po pierwsze dołączeni do drużyny zawodnicy to przede wszystkim gracze ofensywni a brak typowych obrońców aż nadto rzuca się w oczy. Co więcej, odnosi się nieodparte wrażenie, że wszyscy nowoprzybyli MUSZĄ grać, choć niektórzy z nich nie grają tylko SĄ na boisku. Oprócz braku naturalnej rywalizacji, powoduje to przede wszystkim zachwianie równowagi pomiędzy obroną i atakiem oraz upychanie poszczególnych zawodników, na pozycjach na których źle się czują bądź nie mają do nich odpowiednich predyspozycji. Dotyczy to przede wszystkim linii obrony ale też pozycji defensywnych pomocników, bo w środku pola nie ma zawodnika, który skutecznie i systematycznie piłkę odbierze przeciwnikowi. Taką rolę mogliby pełnić Mazur albo Markowski (albo obaj jednocześnie) ale jeden gra jako stoper, mając szybkość i zwrotność (tu cytat z „Księcia Szczecina”) Batorego w porcie a drugi wchodzi do gry tylko wtedy gdy ktoś z nowych jest niedysponowany. Dodatkowo w obronie gra Daszkiewicz (młodzieżowiec), który dużo lepiej prezentuje się jako boczny pomocnik i raczej tam w poprzednich sezonach występował oraz Bubeła (młodzieżowiec), który na obronie grywał, ale rzadko. Czy pozbycie się Czarnieckiego (młodzieżowiec i obrońca) nie było czasem zbyt pochopne? Zawsze to by była jakaś alternatywa dla innych defensorów. Dla skutecznej gry w ataku też byłoby korzystnie, gdyby o 4 ofensywne miejsca walczyli na treningach i na meczach Kamiński, Turczyn, Lutsyk, Rodevych, Kupisz, Otręba i Omański (to razem siedmiu). Co prawda rodzi to konieczność ponoszenia sporych kosztów utrzymania takiej armii ludzi w kadrze ale to już osobna kwestia. Trudno było dotychczas o tym pisać bez oskarżenia o sianie fermentu (wszak do tej pory wszystko się gładko udawało) ale może ostatni mecz, który nie tyle Kryształ wygrał (pełny szacunek dla zawodników z Werbkowic za walkę przez cały mecz) co Hetman przegrał, otworzy co niektórym oczy na pewne istotne niuanse. A korekta jest potrzebna, bo do końca sezonu jeszcze kilkanaście kolejek i wszystko jeszcze może się zdarzyć a kwestia awansu na pewno jest cały czas otwarta.

Ale wróćmy do samego meczu. Gdyby do przerwy Hetman prowadził 3 : 0 byłby to najniższy wymiar kary dla Kryształu a końcowy rezultat meczu przesądzony. Podopieczni Krzysztofa Rysaka lepiej operowali piłką i często dochodzili do sytuacji strzeleckich. Gospodarze zagrali bardzo agresywnie w obronie ale zainteresowani byli tylko obroną. Dość powiedzieć, że pierwszą sytuację podbramkową (i to dość przypadkową) Kryształ miał dopiero w 44 minucie. Zmarznięty Kierepka nie złapał dośrodkowania Adriana Wołocha ale dwaj gracze Kryształu nie zorientowali się w sytuacji i obrońcy Hetmana wybili piłkę poza pole karne. Po drugiej stronie boiska działo się za to dużo. Tyle tylko, że zawodnicy Hetmana uparli się, żeby zrobić Roberta Suchodolskiego piłkarzem meczu. Strzelali często i z różnych pozycji (Kamiński, Turczyn, Bubeła, Otręba) ale ich strzały były mało precyzyjne a bramkarz gospodarzy dobrze dysponowany. Dwie „setki” zmarnował Rodevych. Najpierw (22 minuta) po ciekawej kombinacji podań znalazł się sam na sam z Suchodolskim ale jego strzał nogami wybronił bramkarz gospodarzy. W 28 minucie Otręba odebrał piłkę Śmiałce i podał na 12 metr do niepilnowanego Ukraińca ale ten – ponownie mając przed sobą tylko Suchodolskiego – przegrał pojedynek z grającym z kontuzją bramkarzem Kryształu. Wreszcie w doliczonym czasie gry pierwszej połowy rajd przez pół boiska przeprowadził Kamiński, ściągnął na siebie kilku obrońców i celnie podał w narożnik pola karnego do pozostawionego bez opieki Kupisza. Ten miał sporo czasu i miejsca by przyjąć piłkę w stronę bramki, przymierzyć i celnie trzasnąć w boczną siatkę. Suchodolski był bez szans.

Posiadana do przerwy przewaga oraz zdobyta „do szatni” bramka uśpiła chyba czujność gości. Bo też tylko brakiem koncentracji można wytłumaczyć sposób w jaki w drugiej połowie stracili dwa gole. Najpierw, w 50 minucie, piłkarze Kryształu wykonywali z własnej połowy rzut wolny. Po zagraniu piłki na połowę gości Reszczyński podał głową do Adriana Wołocha a ten – stojąc 30 metrów od bramki Hetmana – przyjął piłkę na klatkę piersiową i nie atakowany przez nikogo uderzył z półobrotu. Zaskoczony Kierepka nie zdążył się cofnąć a piłka wpadła mu „za kołnierz”. Drugą bramkę Hetman stracił również po stałym fragmencie gry. Tyle tylko, że tym razem był to rzut od własnej bramki! W 66 minucie piłkę z „piątki” wybijał Kierepka ale w środku pola nikt, poza Stanisławem Rybką do niej nie wyskoczył. Do zagrania głową tego ostatniego ruszył Adrian Wołoch, wygrał biegowy pojedynek z Mazurem, uprzedził wychodzącego z bramki Kierepkę i strzelił do pustej bramki.

Piłkarze Hetmana, którzy po przerwie do tego momentu nie stworzyli sobie żadnej sytuacji do zdobycia bramki ruszyli wreszcie do ataku. Wypracowali sobie nawet 3 – 4 stuprocentowe sytuacje do wyrównania ale nieporadność zamościan w decydujących momentach była porażająca. W 68 minucie Kupisz – po świetnym podaniu Kamińskiego – z 8 metrów nie trafił czysto w pikę w sytuacji sam na sam z bramkarzem. W 71 minucie po dośrodkowaniu Turczyna z rzutu wolnego Mazur i Rodevych nie potrafili oddać strzału będąc 2 metry od bramki. W 77 minucie świetnego dośrodkowania Daszkiewicza nie wykorzystał Mazur – jego strzał głową z 6 metrów ominął bramkę Suchodolskiego. Kolejną świetną okazję zmarnował w 89 minucie Turczyn. Po akcji Markowskiego i Omańskiego otrzymał idealne podanie na 7 metr przed bramką Kryształu ale – podobnie jak Kupisz w 68 minucie – nie trafił czysto w piłkę i jego strzał obronił Mariusz Całka, który w międzyczasie zmienił Suchodolskiego.

Kilka okazji do zdobycia kolejnych bramek mieli też piłkarze Kryształu. W 60 minucie po groźnej kontrze Kierepka obronił strzał Deca z najbliższej odległości. Tuż przed zdobyciem przez Kryształ drugiego gola, po rzucie rożnym minimalnie niecelnie „główkował” Kaznokha a w doliczonym czasie gry – po podaniu Gałki – w sytuacji sam na sam z Kierepką znalazł się Rybka. W ostatniej chwili dopędził go jednak Bubeła i nie pozwolił na oddanie strzału. Piłkarzom Hetmana wypada teraz trzymać kciuki za Kryształ, który w następnej kolejce zagra na wyjeździe z Chełmianką.

Na odbudowanie się nowego Hetmana po porażce zamojskim kibicom przyjdzie poczekać do najbliższej soboty (22.10.2016), gdy w Zamościu odbędzie się mecz z Kłosem Chełm.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.