R E K L A M A

Z I P

CzytelniaJacek Krzysztof Danel6 marca 2014

Trzeci tom dzienników dr. Goebbelsa

Fragment okładki książki

R E K L A M A    B O A R D

Jacek Krzysztof Danel omawia trzeci tom Dzienników dr. Josepha Paula Goebbelsa niemieckiego ministera propagandy i oświecenia publicznego w rządzie Adolfa Hitlera.

 

W dniu 6 lipca 1943 roku dr Goebbels zapisał w Dziennikach:

Polski tak zwany premier Sikorski padł ofiarą katastrofy lotniczej. Wszyscy pasażerowie samolotu, który runął do morza koło Gibraltaru, nie żyją; uratował się jedynie pilot. Nie trzeba już szukać bardziej drastycznego dowodu na to, że chodzi tu o zamach bolszewicko – angielski. W Londynie wylewa się krokodyle łzy w związku z tą, jak to mówi, ciężką stratą. W rzeczywistości Anglicy, a także i bolszewicy są zadowoleni po wrzuceniu Sikorskiego za burtę. Ta śmierć jest wszystkim na rękę.

 

Zgodnie z zapowiedzią, od początku marca 2014 roku, w księgarniach można już kupić trzeci tom dzienników dr. Josepha Paula Goebbelsa. Schyłkowy okres wojny był czasem znaczących wydarzeń w dziejach Europy, obfitującym nie tylko w ważne wydarzenia natury wojskowej i militarnej: marsz Armii Czerwonej na Zachód Europy, lądowania aliantów w Europie Zachodniej i Południowej, ale też w kontakty polityczne takie jak spotkania Wielkiej Trójki w Teheranie i Jałcie.

 

W tym samym czasie następuje niezwykła aktywność J. Goebbelsa, jako autora dziennika. Mimo trudnych miesięcy dla Niemiec znajdował czas, aby z dużą wytrwałością zapisywać kolejne dni swojego życia oraz dziejów Tysiącletniej Rzeszy, często kilkadziesiąt stron dziennie.

 

Wiele miejsca zajmują relacje ze spotkań z Adolfem Hitlerem:

Można założyć, że zapisy Goebbelsa to nie tylko coraz bardziej drobiazgowy efekt wysiłku skrzętnego kronikarza, ale także swoista kreacja wizerunku Führera, niezmiernie przydatna z punktu widzenia >>być albo nie być<< ministra propagandy.

 

Dla polskiego czytelnika w Dziennikach najciekawsze są zapiski dotyczące okoliczności odkrycia grobów katyńskich, śmierci Gen. Władysława Sikorskiego oraz wybuch, przebieg i skutki Powstania Warszawskiego.

 

Zbrodni katyńskiej poświęcił minister kilkadziesiąt stron. Jest to studium cynicznej manipulacji, ukazującej kulisy propagandowych działań Goebbelsa, dążącego do rozbicia koalicji antyhitlerowskiej. Akcji, która w ostateczności doprowadziła do potężnego zaognienia, a następnie zerwania stosunków dyplomatycznych między władzami Związku Sowieckiego, a władzami Rzeczypospolitej Polskiej.

 

14 kwietnia 1943 roku zapisał:

Odnalezienie 12 000 polskich oficerów zamordowanych przez GPU zostaje też w możliwie najlepszym stylu włączone do antybolszewickiej propagandy. Spowodowaliśmy wysłanie na miejsce znaleziska neutralnych dziennikarzy i polskich intelektualistów. Raporty, które nadchodzą na ten temat z zagranicy, przyjmują zgrozą. Teraz również Führer wyraził zgodę, abyśmy i my opublikowali dramatyczny meldunek w prasie niemieckiej. Daję wskazówkę, aby ten materiał propagandowy wykorzystać w jak najszerszym zakresie. Będziemy z tego mogli żyć parę tygodni. W każdym razie pojawiła się bardzo dobra okazja, aby w drastyczny sposób przeciwdziałać próbom wybielania bolszewizmu, jakie podejmuje się w Anglii i USA.

 

15 kwietnia 1943 roku notuje:

„Problem wymordowania 12 000 polskich oficerów wywołał w światowej opinii publicznej ogromną sensację. Amerykanie i Anglicy zachowują całkowitą rezerwę i nie reagują na nasze oskarżenia. W formie pociechy dla Polaków amerykańska agencja informacyjna przynosi oświadczenie, że Roosevelt i Eden zdecydowali, aby odbudować Polskę w jej przedwojennych granicach. Jakby Roosevelt i Eden mieli coś do powiedzenia w tej sprawie!”

 

16 kwietnia 1943 roku zauważa:

Były amerykański ambasador w Moskwie Davies wstawił się bardzo stanowczo za Sowietami. Wygląda na to, że jest to zdeklarowany pachołek żydowski, który stwierdza, że gdyby żył w Związku Radzieckim, to stałby się zapalonym bolszewikiem. Kieruje wymowną przestrogę do Polaków, aby utrzymywali dobre stosunki ze Związkiem Radzieckim. Łatwiej powiedzieć niż wykonać. Swoiste zapoczątkowanie tych dobrych stosunków między Moskwą i Polakami nastąpiło przez wymordowanie 12 000 polskich oficerów. Jak dotąd w kwestii tego okrutnego czynu panuje milczenie zarówno w Moskwie, jak i w Londynie i Waszyngtonie. Żydzi podają sobie ręce ponad Niemcami. (…) Do Berlina docierają stamtąd raporty o najgłębszym wstrząsie, który w polskiej opinii publicznej spowodowały wiadomości o Katyniu. Ogromne wrażenie spowodowały one również w pozostałych częściach Europy. Będziemy robili dalej swoje, tak długo atakując przede wszystkim Anglików i Amerykanów, aż w końcu zechcą zabrać głos.

 

Odnosząc się do wydarzeń po wybuchu Powstania Warszawskiego, Goebbels chłodno komentuje, docierające do Berlina wiadomości o wyzwoleńczym zrywie Polaków. Nie ma złudzeń, co do intencji polskich sojuszników, zarówno tych ze Wschodu, jak i z Zachodu. Goebbels doskonale wie, dlaczego Józef Stalin powstrzymał ofensywę Armii Czerwonej, a amerykański prezydent i brytyjski premier świadomie przedłożyli interesy koalicji z ZSSR nad poparcie uprawnionych aspiracji niepodległościowych Polaków, wiernych sojuszników, od pierwszego dnia wojny. Nie miał wątpliwości, że latem 1944 roku dokonał się taki sam akt zdrady Polski przez Zachodnich sojuszników, jaki miał miejsce we wrześniu 1939 roku, kiedy to mimo formalnych sojuszy i solennych zapewnień sprzymierzeńcy pozostawili Polskę na pastwę losu.

 

Wpis z 24 sierpnia 1944 roku :

Zresztą ciągle jeszcze trwają spory między Sowietami z jednej strony a Anglikami i Amerykanami z drugiej strony na temat wydarzeń w Warszawie. Jedna strona zarzuca na drugą winę za krwawą łaźnię. Jestem jednak głęboko przekonany, że to Kreml ponosi właściwą winę. Albowiem tylko w jego interesie może leżeć zdruzgotanie pod niemieckimi lufami warszawskiego ruchu oporu, o ile ma on charakter narodowy.

 

Decyzje o pozostanie u boku Hitlera aż do jego samobójczej śmierci, doprowadziły Goebbelsa do największego, choć jak napisał Cezary Król – iluzorycznego i krótkotrwałego triumfu. W dniu 29 kwietnia 1945 roku podpisał, jako jeden ze świadków, testament polityczny Führera, w którym mianował go kanclerzem Rzeszy. Niestety domena nowego kanclerza obejmowała kilka kilometrów kwadratowych i ciągle malała w związku z nieuchronnym zbliżaniem się do Kancelarii Rzeszy oddziałów Armii Czerwonej: „Zanim do tego doszło, należy z uwagą odnotować obecne na ostatnich zachowanych kartach Dzienników opanowanie, z jakim Goebbels podejmował dramatyczne decyzje zarówno co do jego sytuacji osobistej (los rodziny, zwłaszcza dzieci), jak i losu beznadziejnie oblężonego Berlina. To niezmiernie interesujące i pełne tragicznej wymowy studium sytuacji bez wyjścia, w której znalazły się miliony berlińczyków i mieszkańców całej Rzeszy.

 

Dzienniki Goebbelsa są dziełem nowoczesnego, sprawnego intelektualnie, ale ułomnego moralnie mordercy „zza biurka”, będącego po dziś dzień symbolem cynicznej i bezwzględnej manipulacji, który w imię obłędnych idei , zachęcał miliony Niemców do popełniania najbardziej nikczemnych uczynków. Książka jest doskonałym studium osobowości ministra propagandy.

 

Dzienniki tom 3, 1943-1945

 

Joseph Goebbels, „Dzienniki. Tom 3: 1943-1945”, „ Świat Książki”, Warszawa 2014.

Autor: Jacek Krzysztof Danel
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2014 o godzinie 19:41:20 napisał:
  Nie wiem, dlaczego na tym portalu, autorzy zamieszczanych artykułów, stosują "kropkę" po skrócie "dr". Przecież to typowy "sygiel", znaczy się "ściągnięcie". Może pora zatrudnić jakiegoś korektora od "jęzora polaskiego", który by przebadał sprawę, przed puszczeniem tekstu w eter?
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "aa" dnia 7 marca 2014 o godzinie 19:59:27 napisał:
  TORRES20400 jakby Ci to wyjaśnić? Jeżeli chcesz utworzyć skrót od słowa doktor to napisz (dr), natomiast gdy tworzysz skrót od słowa np. doktora to napisz (dr.). Jak nie wierzysz to poczytaj http://pl.wiktionary.org/wiki/dr
  0
  0
 • "Piśmack" dnia 7 marca 2014 o godzinie 20:00:24 napisał:
  I tak po, tylu latach ten propagandzista gwiazdorzy nadal. Nauki z tych jego doświadczeń wysnuł ostatnio tylko Putin - godny następca w robocie propagandowej.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2014 o godzinie 21:47:46 napisał:
  "aa"; Oczywiście masz rację. Chociaż źródło nie pewne (nagłówek): http://pl.wikipedia.org/wiki/Goebbels Więcej staranności, jednak by się przydało, przy redagowaniu tekstów. Fajnie, że kogoś obchodzi "polski", "fleksja" i takie tam inne. Pozdrawiam :-)
  0
  0
 • "jfk" dnia 7 marca 2014 o godzinie 23:16:20 napisał:
  "aa" ma rację. Prawidła (nie te do butów) są właśnie takie: numer to nr ale numeru to nr.
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 7 marca 2014 o godzinie 23:30:54 napisał:
  @jfk; Nie ma to jak "w tempo" wejść. "Z prawidłami".
  0
  0
 • "Blues" dnia 8 marca 2014 o godzinie 14:10:25 napisał:
  Mistrz propagandy czyli systemowego kłamania, zakłamywania i cenzury.
  0
  0
 • "Koneser" dnia 7 kwietnia 2014 o godzinie 14:20:51 napisał:
  Interesujące...
  0
  0
 • "Pawlak" dnia 7 kwietnia 2014 o godzinie 14:24:56 napisał:
  Interesująca książka przeczytałem "od dechy do dechy". Był diabelnie inteligentny...
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

obserwator
A co tak pózno jest informacja z meczu?...
Zm
Wiadomo cos o transwerach ?...
..
Czytałem rano i wyraźnie było napisan...
Gdzie post WOŚ...
Znalazłem na facebooku post o WOŚP. W ...
...
Jak ktoś pisze "po raz pierwszy zapreze...
gall anomim
A gdzie droga Krasnobród - Zielone?...
Ryskowi mówimy...
Puchacz na Wójta!...
Wielmożny Pan ...
Nie ma to jak 19 lutego zapowiadać wyst...
antyklerykał
Ciekawe kiedy, jak urodziłem się w 197...
a do jakiej szkoły uczęszcza ten zawod...
zamościanin
Wpisałem "Zamość". No super wiadomoś...
Racuch
Zawod to jest masza zamojska pilka nozna...
z_boku
Jak to gdzie, tutaj: https://www.faceboo...
obserwator
gdzie wynik meczu...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny