![]() |
BiłgorajSpołeczeństwo i patriotyzm Biłgoraj: Nowi Terytorialsi złożyli przysięgę [FOTO, VIDEO] (4323) |
Felieton Piotra Rogalskiego o tym jak zrozumieć dominujące w mieście trendy.
Próba określenia, jakie wydarzenia były najważniejszymi w ostatnich 25 latach w Zamościu uzmysłowiła mi, że bez narzędzi, które bezwzględnie zmierzą „jakość” lub „moc” wydarzenia, każda taka próba wyboru pomiędzy np. wizytą papieża w Zamościu w 1999 roku, a wpisem zamojskiego starego miasta na listę UNESCO w 1992 roku pozostanie w tym wypadku albo deklaracją wiary, albo polityką.
Sięgnijmy zatem do innych narzędzi, które umożliwią w jakiś sposób weryfikację znaczenia pojedynczych wydarzeń w naszym mieście. Za pomocą Google Trends – bo o tej usłudze mowa – można dowiedzieć się jakie zapytania w wyszukiwarkę Google najczęściej wpisują użytkownicy internetu oraz jaka jest intensywność najpopularniejszych zapytań w zależności od położenia geograficznego i przedziału czasowego. Informacje przedstawione są graficznie w postaci wizualizacji.
Słowa „Zamość” i „Zamosc” wpisane do Google Trends pokazują realne zainteresowanie internautów w Polsce i/lub w innych krajach naszym miastem. Niestety, są pewne wady tego narzędzia. Google zindeksowała zapytania tylko od 2004 roku. Innymi słowy, jeżeli w Zamościu miało miejsce znaczące wydarzenie, to powinno mieć to odzwierciedlenie w wyszukiwarce Google. Poza tym oczywiście, w kontekście naszego poszukiwania najważniejszego wydarzenia ostatniego 25-lecia, cześć zaistniałych faktów, decyzji, wyborów objawia się skutkami w dalekiej przyszłości. Na przykład likwidacja województwa zamojskiego w 1998 roku to tylko akt prawny, którego skutki – jak przypuszczam – jeszcze w dalszym ciągu odczuwamy.
Jednak wróćmy do Google Trends. Jak to działa? Kiedy wyszukasz w Trendach hasło „Zamość”, pojawi się wykres przedstawiający jego popularność w ujęciu czasowym, np. w latach 2004 – 2014. To maksymalny zakres czasowy oferowany w Google Trends. Wartości na wykresie oznaczają liczbę wyszukiwań hasła „Zamość” w odniesieniu do łącznej liczby wyszukiwań w Google w tym samym czasie. Jak informuje Google: „nie są to bezwzględne liczby wyszukiwań, bo dane są znormalizowane i przedstawione na skali od 0 do 100. Każdy punkt wykresu jest dzielony przez punkt najwyższy lub przez 100. Jeśli mamy za mało danych, wartość wynosi 0”.
Porównajmy zatem hasła: „Zamość”, „Kazimierz Dolny”, „Sandomierz”, „Chełm” i „Biała Podlaska”. Taki dobór haseł jest uzasadniony z co najmniej dwóch powodów. Porównujemy miasta uznawane w naszym regionie za ośrodki turystyczne oraz byłe miasta wojewódzkie i podobnej ilości mieszkańców. Zatem w ostatnim 10-leciu największe znaczenie, wg Google Trends, miała powódź w Sandomierzu. Jednak, co warto zauważyć, w wyszukiwarce Zamość dominował i dominuje pod względem ilość zapytań, poszukiwania informacji kojarzonych z nazwą naszego miasta.
Jesteśmy miastem turystycznym. To fakt. Na wykresie poniżej pojawia się pewna rytmiczność wyszukiwań nazwy naszego miasta. Musimy to wiązać z sezonowością usług turystycznych. Co roku – w ostatnim 10-leciu – szczyt zainteresowania naszym miastem następuje najczęściej latem, (albo w lipcu albo w sierpniu). Pojawia się też inna prawidłowość, o niższym natężeniu, ale również cykliczne powracająca z roku na rok. Mniejszy szczyt zainteresowana przypadający w maju każdego roku.
Jednak Zamość to nie tylko turystyka. Dowodem niech będzie kolejny wykres. Tym razem ten sam zestaw miast, ten sam okres, jednak zapytania ograniczamy do kategorii “usługi biznesowe i przemysłowe”. Tutaj niewątpliwe jest dominujący fakt. W maju 2011 roku w Zamościu została otworzona Galeria Twierdza (14 maja). W tym samym miesiącu prowadzona była również telewizyjna kampania reklamowa (20-26 maja) zachęcająca do inwestowania w Zamościu. Zaskoczenie? Bardziej precyzyjnie określone parametry wskazują, że otwarcie sklepu budziło większe zainteresowanie wśród internautów.
Teraz spójrzmy na lata 2004 -2014 w Zamościu bardziej globalnie. Zamość to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, musi więc istnieć w jakimś stopniu również w świadomości mieszkańców innych krajów. I istnieje. Szczytem zainteresowania internetów na całym świecie wyszukiwaniem poprzez słowa Zamość był początek sierpnia 2009 roku. Dlaczego? To temat do następnego felietonu. W polskim internecie to zainteresowanie Zamościem przebiega nieco inaczej – największe był w sierpniu 2012 roku.
Jakie wnioski? Po pierwsze słowo “Zamość” budzi zainteresowanie internautów tylko w określonych interwałach. Po drugie to zainteresowanie, można przypuszczać z duża dozą prawdopodobieństwa, wiąże się z ruchem turystycznym. Po trzecie w porównaniu z miastami z naszego regionu, “Zamość” jest częściej wyszukiwanym słowem niż “Chełm” i “Biała Podlaska”.
Co jest w takim razie wydarzeniem 25-lecia w Zamościu?
![]() |
Polityka i SamorządTopWywiadyZamość Miasto otworzyło się na mieszkańców, przedsiębiorców i turystów (4508/30) |
![]() |
BiłgorajSpołeczeństwo i patriotyzm Biłgoraj: Nowi Terytorialsi złożyli przysięgę [FOTO, VIDEO] (4323/0) |
![]() |
Społeczeństwo i patriotyzmTomaszów Lubelski Tomaszów Lub.: Szkolenie Terytorialsów na infrastrukturze krytycznej [FOTO] (4184/2) |
![]() |
MotoryzacjaPowiat ZamojskiSpołeczeństwo i patriotyzmZamość Zamość: Koleją do Warszawy? [VIDEO] (3458/15) |
![]() |
Polityka i SamorządTopWywiadyZamość Miasto otworzyło się na mieszkańców, przedsiębiorców i turystów (4508/30) |
![]() |
MotoryzacjaPowiat ZamojskiSpołeczeństwo i patriotyzmZamość Zamość: Koleją do Warszawy? [VIDEO] (3458/15) |
UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.