R E K L A M A

Z I P

FelietonyPiotr Rogalski28 kwietnia 2014

Trendomierz zamojski

Trendy w Zamościu, grafika: roztocze.net

R E K L A M A    B O A R D

Felieton Piotra Rogalskiego o tym  jak zrozumieć dominujące w mieście trendy.

 

Próba określenia, jakie wydarzenia były najważniejszymi w ostatnich 25 latach w Zamościu uzmysłowiła mi, że bez narzędzi, które bezwzględnie zmierzą „jakość” lub „moc” wydarzenia, każda taka próba wyboru pomiędzy np. wizytą papieża w Zamościu w 1999 roku, a wpisem zamojskiego starego miasta na listę UNESCO w 1992 roku pozostanie w tym wypadku albo deklaracją wiary, albo polityką.

 

Sięgnijmy zatem do innych narzędzi, które umożliwią w jakiś sposób weryfikację znaczenia pojedynczych wydarzeń w naszym mieście. Za pomocą Google Trends – bo o tej usłudze mowa – można dowiedzieć się jakie zapytania w wyszukiwarkę Google najczęściej wpisują użytkownicy internetu oraz jaka jest intensywność najpopularniejszych zapytań w zależności od położenia geograficznego i przedziału czasowego. Informacje przedstawione są graficznie w postaci wizualizacji.

 

Słowa „Zamość” i „Zamosc” wpisane do Google Trends pokazują realne zainteresowanie internautów w Polsce i/lub w innych krajach naszym miastem. Niestety, są pewne wady tego narzędzia. Google zindeksowała zapytania tylko od 2004 roku. Innymi słowy, jeżeli w Zamościu miało miejsce znaczące wydarzenie, to powinno mieć to odzwierciedlenie w wyszukiwarce Google. Poza tym oczywiście, w kontekście naszego poszukiwania najważniejszego wydarzenia ostatniego 25-lecia, cześć zaistniałych faktów, decyzji, wyborów objawia się skutkami w dalekiej przyszłości.  Na przykład likwidacja województwa zamojskiego w 1998 roku to tylko akt prawny, którego skutki – jak przypuszczam –  jeszcze w dalszym ciągu odczuwamy.

 

Jednak wróćmy do Google Trends. Jak to działa? Kiedy wyszukasz w Trendach hasło „Zamość”, pojawi się wykres przedstawiający jego popularność w ujęciu czasowym, np. w latach 2004 – 2014. To maksymalny zakres czasowy oferowany w Google Trends. Wartości na wykresie oznaczają liczbę wyszukiwań hasła „Zamość” w odniesieniu do łącznej liczby wyszukiwań w Google w tym samym czasie. Jak informuje Google: „nie są to bezwzględne liczby wyszukiwań, bo dane są znormalizowane i przedstawione na skali od 0 do 100. Każdy punkt wykresu jest dzielony przez punkt najwyższy lub przez 100. Jeśli mamy za mało danych, wartość wynosi 0”.

 

Porównajmy zatem hasła: „Zamość”, „Kazimierz Dolny”, „Sandomierz”, „Chełm” i „Biała Podlaska”. Taki dobór haseł jest uzasadniony z co najmniej dwóch powodów. Porównujemy miasta uznawane w naszym regionie za ośrodki turystyczne oraz byłe miasta wojewódzkie i podobnej ilości mieszkańców. Zatem w ostatnim 10-leciu największe znaczenie, wg Google Trends, miała powódź w Sandomierzu. Jednak, co warto zauważyć, w wyszukiwarce Zamość dominował i dominuje pod względem ilość zapytań, poszukiwania informacji kojarzonych z nazwą naszego miasta.

 

Jesteśmy miastem turystycznym. To fakt. Na wykresie poniżej pojawia się pewna rytmiczność wyszukiwań nazwy naszego miasta. Musimy to wiązać z sezonowością usług turystycznych. Co roku – w ostatnim 10-leciu – szczyt zainteresowania naszym miastem następuje najczęściej latem, (albo w lipcu albo w sierpniu). Pojawia się też inna prawidłowość, o niższym natężeniu, ale również cykliczne powracająca z roku na rok. Mniejszy szczyt zainteresowana przypadający w maju każdego roku.

 

Jednak Zamość to nie tylko turystyka. Dowodem niech będzie kolejny wykres. Tym razem ten sam zestaw miast, ten sam okres, jednak zapytania ograniczamy do kategorii “usługi biznesowe i przemysłowe”. Tutaj niewątpliwe jest dominujący fakt. W maju 2011 roku w Zamościu została otworzona Galeria Twierdza (14 maja). W tym samym miesiącu prowadzona była również telewizyjna kampania reklamowa (20-26 maja) zachęcająca do inwestowania w Zamościu. Zaskoczenie? Bardziej precyzyjnie określone parametry wskazują, że otwarcie sklepu budziło większe zainteresowanie wśród internautów.

 

trendy_zamosc_kwiecien2014_1m

Teraz spójrzmy na lata 2004 -2014 w Zamościu bardziej globalnie. Zamość to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, musi więc istnieć w jakimś stopniu również w świadomości mieszkańców innych krajów. I istnieje. Szczytem zainteresowania internetów na całym świecie wyszukiwaniem poprzez słowa Zamość był początek sierpnia 2009 roku. Dlaczego? To temat do następnego felietonu. W polskim internecie to zainteresowanie Zamościem przebiega nieco inaczej – największe był w sierpniu 2012 roku.

 

trendy_zamosc_kwiecien2014_2m

 

Jakie wnioski? Po pierwsze słowo “Zamość” budzi zainteresowanie internautów tylko w określonych interwałach. Po drugie to zainteresowanie, można przypuszczać z duża dozą prawdopodobieństwa, wiąże się z ruchem turystycznym. Po trzecie w porównaniu z miastami z naszego regionu, “Zamość” jest częściej wyszukiwanym słowem niż “Chełm” i “Biała Podlaska”.

 

Co jest w takim razie wydarzeniem 25-lecia w Zamościu?

Autor: Piotr Rogalski
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 28 kwietnia 2014 o godzinie 11:40:04 napisał:
  Panie Piotrze - z całym szacunkiem - to nie jest dobry przykład. Dane z internetu a raczej dane z dr. Google nie jest dobrym dowodem przede wszystkim ze względu na tę grupę i jej reprezentatywność. Cytowanie takich danych wymaga pewnej weryfikacji. Szczerze mówiąc ja nie byłbym bardzo pewien tego źródła wiedzy jakim jest dr. Google - przy tej okazji odsyłam pana na blog prof. Rybińskiego - o tym co on pisze o Google, Kolejna rzecz to te wykresy?? Co jest na osi rzędnych a co na osi odciętych poszczególnego wykresu??? na osiach rzędnych są lata. Ale na osiach odciętych (y-greków) nie ma nic. Nie wiem czy to jest liczba osób, czy liczba osób w tys. w ogóle co to jest za jednostka??? To nie są wyspecjalizowane badania sondażowe w oparciu o preferencje. Czy internauci to jest grupa reprezentacyjna a raczej na ile jest to grupa reprezentacyjna w ilu procentach w porównaniu da jakieś grupy reprezentacyjnej danej pracowni "x"??? ? To tak jakby spytać się kibiców Real Madryt czy innego klubu o to który klub jest najlepszy? Dlaczego mówię o Realu Madryt - bo z dużą doża prawdopodobieństwa ta drużyna zagra w finale Ligi mistrzów i kto wie czy po 14 latach nie sięgnie po Puchar. To co odpowie kibic że Real jest najlepszy, nawet jak przegra finał czy nie zagra w nim - tak więc taki to jest sens tego pytania - skoro jak jeden mąż wszyscy odpowiedzą że Real. O to samo można spytać kibiców i sympatyków Hetmana - i odpowiedzą to samo a nawet jak odpowiedzą. I gdyby te pytania zadać w kolejnych miesiącach czy latach, przy założeniu ze te pytania były zadawane w ostatnich latach z miesięczną regularnością - to co będzie na wykresie. Krzywa dla Realu będzie Bardzo wysoko - linia trendu (nie mylić tego z wykresem) będzie lekko rosnąca - dlatego, że dla hiszpańskiej drużyny poparcie które ma jest w górnych granicach możliwości. Ale jak się złoży te dwie funkcje na jednym wykresie i każdej funkcji wyznaczy się linie trendu szybko okaże się że wykres reprezentujący hiszpańską drużynę będzie bardzo wysoko, i dla konieczności na osi Y -ków trzeba będzie dorysować "zygzaka' - ci co znają matematykę widza o co chodzi, a funkcja dla zamojskie drużyny graficznie będzie niemal pokrywać się z osią x (będzie idealnie równoległa) a trendy na niej będą niezauważalne. To samo tutaj - dlaczego autor nie zadał pytanie o Kraków, Zakopane, Kurorty nadmorskie, a nawet czarnego konia jakim jest plaża w Nieliszu - bo co jak co Nielisz może sporo namieszać. W zasadzie powstaje kolejna implikacja pytania - a raczej jakich informacji na podstawie pytań chcemy uzyskać???
  0
  0
 • R E K L A M A
 • "xxxx" dnia 28 kwietnia 2014 o godzinie 14:47:22 napisał:
  Po wpisaniu Zamość i Lublin , to Zamość na wykresie wygląda na prawie idealną pionową krechę przy zeru.
  0
  0
 • "Kononowicz" dnia 28 kwietnia 2014 o godzinie 15:24:36 napisał:
  @dr Kropek Primo do mierzenia trendów nie jest wymagana reprezentatywność. Secundo Rozpatrując trendy popularności słowa "Zamość" w wyszukiwarce na podstawie zbioru danych z tejże, dysponujemy całym zbiorem czyli 100% reprezentywności. @dr Rogalski Primo proszę nałożyć na te wykresy, wykres całkowitej liczby zapytań w google w zadanych okresach czasu Secundo proszę nałożyć na ten wykres, wykres popularności wyszukiwarki google w zadanych okresach czasu Tu się mogą pojawić intrygujące wnioski, takie analizy krzyżowe zawsze pokazują więcej niż można zobaczyć na pierwszych rzut oka.
  0
  0
 • "." dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 0:23:01 napisał:
  Kononowicz - im większa liczba tym badanie będzie dokładniejsze. Teoretycznie jest to możliwe - ale czasochłonne i kosztowne nawet przy zastosowaniu współczesnych zdobyczy techniki. kolejny cytat - Secundo Rozpatrując trendy popularności słowa „Zamość” w wyszukiwarce na podstawie zbioru danych z tejże, dysponujemy całym zbiorem czyli 100% reprezentatywności. Otóż nie można się z tym zgodzić, zbytnio to uprościłeś gdyż internauci to w próbie reprezentacyjnej góra - kilka procent. Tak więc losowo może być to chybił trafił, a co będzie jak się nie trafi??? Dokładnie - jaka jest siła tej grupy czyli internautów??? Jest jeszcze jedna rzecz porównania do miast typu Bielsko Biała, Chełm - zwłaszcza Chełm od zawsze był na szarym końcu jeżeli chodzi o np. FDI (Foreign Direct Investment - czyli zagraniczne inwestycje bezpośrednie)- i czy w ogóle jest sens porównywać Zamość do Chełma??? Zapewne autor użył do porównania miast o podobnym potencjale demograficznym, gospodarczym. Jednak nie sztuką być orłem pośród orłów a nie orłem pośród "nie orłów" zwłaszcza ze Ściany Wschodniej. Myśląc w ten sposób zajedziemy donikąd. I to co tutaj autor napisał, z czym się nie mogę zgodzić, a w zasadzie tezą tego felietonu czy raczej kluczem do postawienia tezy - powinno być jaką my informację chcemy uzyskać, co nas interesuje z punktu widzenia istotności danej informacji - czyli interesują, a raczej powinny interesować nas najbardziej istotne informacje, czyli informacje w pewien metodyczny sposób wyselekcjonowane i przekształcone - a nic nie znaczący spam.
  0
  0
 • "koń" dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 9:19:24 napisał:
  a propos turystyki, proszę sprawdzić wykres dla haseł: noclegi zamość i noclegi kazimierz dolny :) https://www.google.com/trends/explore#q=noclegi%20zamo%C5%9B%C4%87%2C%20noclegi%20kazimierz%20dolny&cmpt=q
  0
  0
 • "Ad" dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 15:33:24 napisał:
  Zabrakło mi tu trendu pod nazwą: kiedy w Zamościu zostaną tylko Zamoyski, radni, kuria i emeryci...?
  0
  0
 • "Thomas" dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 16:05:57 napisał:
  To jest właśnie tak jak autor posługuje się narzędziami których nie potrafi obsługiwać.
  0
  0
 • "widz" dnia 30 kwietnia 2014 o godzinie 9:40:47 napisał:
  Wpisać Turystyka Zamość - nie ma żadnego trendu. Noclegi Zamość to co wpisał Koń - w szczytowym okresie 21 noclegów - warto wejśc na ten link.
  0
  0
 • "eco" dnia 1 maja 2014 o godzinie 0:02:32 napisał:
  @ xxx To wpisz sobie Zamość i Lublin ale wybierz: Miejsca turystyczne Zdziwienie?
  0
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Thomas
redakcja@ W tabeli mid sized region tam ...
aQuila
Niech zgadnę LZ sprawcą? Halo, gdzie j...
He he
Do "Zm": Ty, a w jakim języku to pytani...
janzam
Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał r...
Czesław
Srali muchy będzie wiosna, kto takie du...
Czesław
Kurcze, a ja myślałem że to o myciu s...
.
Kropka jest jedna i proszę nie używać...
jak
Jestem ciekaw z jaką szybkością porus...
Marek
Tylko nie Kulik, zna się mojego kota ni...
Beniamin
samo się CIŚNIE ABY DODAĆ: "Region: L...
konsomolec
Polecam Straży Miejskiej uliczkę w są...
Jean Michael Ja...
chyba dla Ukraińców... Polka, studentk...
ad111
Niedawno pokazywano ranking rozwoju, w k...
2!
i co z tego ? "w strefie zamieszkania" n...
.
i na takie pierdoły idą pieniądze, gr...
ZDG
w tej chwili skrzyżowania są źle ozna...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny