R E K L A M A

Z I P

FelietonyPiotr Rogalski28 kwietnia 2014 FACEBOOK | 4422 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy ()

Trendomierz zamojski

Trendy w Zamościu, grafika: roztocze.net

R E K L A M A    B O A R D

Felieton Piotra Rogalskiego o tym  jak zrozumieć dominujące w mieście trendy.

 

Próba określenia, jakie wydarzenia były najważniejszymi w ostatnich 25 latach w Zamościu uzmysłowiła mi, że bez narzędzi, które bezwzględnie zmierzą „jakość” lub „moc” wydarzenia, każda taka próba wyboru pomiędzy np. wizytą papieża w Zamościu w 1999 roku, a wpisem zamojskiego starego miasta na listę UNESCO w 1992 roku pozostanie w tym wypadku albo deklaracją wiary, albo polityką.

 

Sięgnijmy zatem do innych narzędzi, które umożliwią w jakiś sposób weryfikację znaczenia pojedynczych wydarzeń w naszym mieście. Za pomocą Google Trends – bo o tej usłudze mowa – można dowiedzieć się jakie zapytania w wyszukiwarkę Google najczęściej wpisują użytkownicy internetu oraz jaka jest intensywność najpopularniejszych zapytań w zależności od położenia geograficznego i przedziału czasowego. Informacje przedstawione są graficznie w postaci wizualizacji.

 

Słowa „Zamość” i „Zamosc” wpisane do Google Trends pokazują realne zainteresowanie internautów w Polsce i/lub w innych krajach naszym miastem. Niestety, są pewne wady tego narzędzia. Google zindeksowała zapytania tylko od 2004 roku. Innymi słowy, jeżeli w Zamościu miało miejsce znaczące wydarzenie, to powinno mieć to odzwierciedlenie w wyszukiwarce Google. Poza tym oczywiście, w kontekście naszego poszukiwania najważniejszego wydarzenia ostatniego 25-lecia, cześć zaistniałych faktów, decyzji, wyborów objawia się skutkami w dalekiej przyszłości.  Na przykład likwidacja województwa zamojskiego w 1998 roku to tylko akt prawny, którego skutki – jak przypuszczam –  jeszcze w dalszym ciągu odczuwamy.

 

Jednak wróćmy do Google Trends. Jak to działa? Kiedy wyszukasz w Trendach hasło „Zamość”, pojawi się wykres przedstawiający jego popularność w ujęciu czasowym, np. w latach 2004 – 2014. To maksymalny zakres czasowy oferowany w Google Trends. Wartości na wykresie oznaczają liczbę wyszukiwań hasła „Zamość” w odniesieniu do łącznej liczby wyszukiwań w Google w tym samym czasie. Jak informuje Google: „nie są to bezwzględne liczby wyszukiwań, bo dane są znormalizowane i przedstawione na skali od 0 do 100. Każdy punkt wykresu jest dzielony przez punkt najwyższy lub przez 100. Jeśli mamy za mało danych, wartość wynosi 0”.

 

Porównajmy zatem hasła: „Zamość”, „Kazimierz Dolny”, „Sandomierz”, „Chełm” i „Biała Podlaska”. Taki dobór haseł jest uzasadniony z co najmniej dwóch powodów. Porównujemy miasta uznawane w naszym regionie za ośrodki turystyczne oraz byłe miasta wojewódzkie i podobnej ilości mieszkańców. Zatem w ostatnim 10-leciu największe znaczenie, wg Google Trends, miała powódź w Sandomierzu. Jednak, co warto zauważyć, w wyszukiwarce Zamość dominował i dominuje pod względem ilość zapytań, poszukiwania informacji kojarzonych z nazwą naszego miasta.

 

Jesteśmy miastem turystycznym. To fakt. Na wykresie poniżej pojawia się pewna rytmiczność wyszukiwań nazwy naszego miasta. Musimy to wiązać z sezonowością usług turystycznych. Co roku – w ostatnim 10-leciu – szczyt zainteresowania naszym miastem następuje najczęściej latem, (albo w lipcu albo w sierpniu). Pojawia się też inna prawidłowość, o niższym natężeniu, ale również cykliczne powracająca z roku na rok. Mniejszy szczyt zainteresowana przypadający w maju każdego roku.

 

Jednak Zamość to nie tylko turystyka. Dowodem niech będzie kolejny wykres. Tym razem ten sam zestaw miast, ten sam okres, jednak zapytania ograniczamy do kategorii “usługi biznesowe i przemysłowe”. Tutaj niewątpliwe jest dominujący fakt. W maju 2011 roku w Zamościu została otworzona Galeria Twierdza (14 maja). W tym samym miesiącu prowadzona była również telewizyjna kampania reklamowa (20-26 maja) zachęcająca do inwestowania w Zamościu. Zaskoczenie? Bardziej precyzyjnie określone parametry wskazują, że otwarcie sklepu budziło większe zainteresowanie wśród internautów.

 

trendy_zamosc_kwiecien2014_1m

Teraz spójrzmy na lata 2004 -2014 w Zamościu bardziej globalnie. Zamość to miasto wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, musi więc istnieć w jakimś stopniu również w świadomości mieszkańców innych krajów. I istnieje. Szczytem zainteresowania internetów na całym świecie wyszukiwaniem poprzez słowa Zamość był początek sierpnia 2009 roku. Dlaczego? To temat do następnego felietonu. W polskim internecie to zainteresowanie Zamościem przebiega nieco inaczej – największe był w sierpniu 2012 roku.

 

trendy_zamosc_kwiecien2014_2m

 

Jakie wnioski? Po pierwsze słowo “Zamość” budzi zainteresowanie internautów tylko w określonych interwałach. Po drugie to zainteresowanie, można przypuszczać z duża dozą prawdopodobieństwa, wiąże się z ruchem turystycznym. Po trzecie w porównaniu z miastami z naszego regionu, “Zamość” jest częściej wyszukiwanym słowem niż “Chełm” i “Biała Podlaska”.

 

Co jest w takim razie wydarzeniem 25-lecia w Zamościu?

Autor: Piotr Rogalski
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "." dnia 28 kwietnia 2014 o godzinie 11:40:04 napisał:
  Panie Piotrze - z całym szacunkiem - to nie jest dobry przykład. Dane z internetu a raczej dane z dr. Google nie jest dobrym dowodem przede wszystkim ze względu na tę grupę i jej reprezentatywność. Cytowanie takich danych wymaga pewnej weryfikacji. Szczerze mówiąc ja nie byłbym bardzo pewien tego źródła wiedzy jakim jest dr. Google - przy tej okazji odsyłam pana na blog prof. Rybińskiego - o tym co on pisze o Google, Kolejna rzecz to te wykresy?? Co jest na osi rzędnych a co na osi odciętych poszczególnego wykresu??? na osiach rzędnych są lata. Ale na osiach odciętych (y-greków) nie ma nic. Nie wiem czy to jest liczba osób, czy liczba osób w tys. w ogóle co to jest za jednostka??? To nie są wyspecjalizowane badania sondażowe w oparciu o preferencje. Czy internauci to jest grupa reprezentacyjna a raczej na ile jest to grupa reprezentacyjna w ilu procentach w porównaniu da jakieś grupy reprezentacyjnej danej pracowni "x"??? ? To tak jakby spytać się kibiców Real Madryt czy innego klubu o to który klub jest najlepszy? Dlaczego mówię o Realu Madryt - bo z dużą doża prawdopodobieństwa ta drużyna zagra w finale Ligi mistrzów i kto wie czy po 14 latach nie sięgnie po Puchar. To co odpowie kibic że Real jest najlepszy, nawet jak przegra finał czy nie zagra w nim - tak więc taki to jest sens tego pytania - skoro jak jeden mąż wszyscy odpowiedzą że Real. O to samo można spytać kibiców i sympatyków Hetmana - i odpowiedzą to samo a nawet jak odpowiedzą. I gdyby te pytania zadać w kolejnych miesiącach czy latach, przy założeniu ze te pytania były zadawane w ostatnich latach z miesięczną regularnością - to co będzie na wykresie. Krzywa dla Realu będzie Bardzo wysoko - linia trendu (nie mylić tego z wykresem) będzie lekko rosnąca - dlatego, że dla hiszpańskiej drużyny poparcie które ma jest w górnych granicach możliwości. Ale jak się złoży te dwie funkcje na jednym wykresie i każdej funkcji wyznaczy się linie trendu szybko okaże się że wykres reprezentujący hiszpańską drużynę będzie bardzo wysoko, i dla konieczności na osi Y -ków trzeba będzie dorysować "zygzaka' - ci co znają matematykę widza o co chodzi, a funkcja dla zamojskie drużyny graficznie będzie niemal pokrywać się z osią x (będzie idealnie równoległa) a trendy na niej będą niezauważalne. To samo tutaj - dlaczego autor nie zadał pytanie o Kraków, Zakopane, Kurorty nadmorskie, a nawet czarnego konia jakim jest plaża w Nieliszu - bo co jak co Nielisz może sporo namieszać. W zasadzie powstaje kolejna implikacja pytania - a raczej jakich informacji na podstawie pytań chcemy uzyskać???
  0
  0
  R E K L A M A
 • "xxxx" dnia 28 kwietnia 2014 o godzinie 14:47:22 napisał:
  Po wpisaniu Zamość i Lublin , to Zamość na wykresie wygląda na prawie idealną pionową krechę przy zeru.
  0
  0
 • "Kononowicz" dnia 28 kwietnia 2014 o godzinie 15:24:36 napisał:
  @dr Kropek Primo do mierzenia trendów nie jest wymagana reprezentatywność. Secundo Rozpatrując trendy popularności słowa "Zamość" w wyszukiwarce na podstawie zbioru danych z tejże, dysponujemy całym zbiorem czyli 100% reprezentywności. @dr Rogalski Primo proszę nałożyć na te wykresy, wykres całkowitej liczby zapytań w google w zadanych okresach czasu Secundo proszę nałożyć na ten wykres, wykres popularności wyszukiwarki google w zadanych okresach czasu Tu się mogą pojawić intrygujące wnioski, takie analizy krzyżowe zawsze pokazują więcej niż można zobaczyć na pierwszych rzut oka.
  0
  0
 • "." dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 0:23:01 napisał:
  Kononowicz - im większa liczba tym badanie będzie dokładniejsze. Teoretycznie jest to możliwe - ale czasochłonne i kosztowne nawet przy zastosowaniu współczesnych zdobyczy techniki. kolejny cytat - Secundo Rozpatrując trendy popularności słowa „Zamość” w wyszukiwarce na podstawie zbioru danych z tejże, dysponujemy całym zbiorem czyli 100% reprezentatywności. Otóż nie można się z tym zgodzić, zbytnio to uprościłeś gdyż internauci to w próbie reprezentacyjnej góra - kilka procent. Tak więc losowo może być to chybił trafił, a co będzie jak się nie trafi??? Dokładnie - jaka jest siła tej grupy czyli internautów??? Jest jeszcze jedna rzecz porównania do miast typu Bielsko Biała, Chełm - zwłaszcza Chełm od zawsze był na szarym końcu jeżeli chodzi o np. FDI (Foreign Direct Investment - czyli zagraniczne inwestycje bezpośrednie)- i czy w ogóle jest sens porównywać Zamość do Chełma??? Zapewne autor użył do porównania miast o podobnym potencjale demograficznym, gospodarczym. Jednak nie sztuką być orłem pośród orłów a nie orłem pośród "nie orłów" zwłaszcza ze Ściany Wschodniej. Myśląc w ten sposób zajedziemy donikąd. I to co tutaj autor napisał, z czym się nie mogę zgodzić, a w zasadzie tezą tego felietonu czy raczej kluczem do postawienia tezy - powinno być jaką my informację chcemy uzyskać, co nas interesuje z punktu widzenia istotności danej informacji - czyli interesują, a raczej powinny interesować nas najbardziej istotne informacje, czyli informacje w pewien metodyczny sposób wyselekcjonowane i przekształcone - a nic nie znaczący spam.
  0
  0
 • "koń" dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 9:19:24 napisał:
  a propos turystyki, proszę sprawdzić wykres dla haseł: noclegi zamość i noclegi kazimierz dolny :) https://www.google.com/trends/explore#q=noclegi%20zamo%C5%9B%C4%87%2C%20noclegi%20kazimierz%20dolny&cmpt=q
  0
  0
 • "Ad" dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 15:33:24 napisał:
  Zabrakło mi tu trendu pod nazwą: kiedy w Zamościu zostaną tylko Zamoyski, radni, kuria i emeryci...?
  0
  0
 • "Thomas" dnia 29 kwietnia 2014 o godzinie 16:05:57 napisał:
  To jest właśnie tak jak autor posługuje się narzędziami których nie potrafi obsługiwać.
  0
  0
 • "widz" dnia 30 kwietnia 2014 o godzinie 9:40:47 napisał:
  Wpisać Turystyka Zamość - nie ma żadnego trendu. Noclegi Zamość to co wpisał Koń - w szczytowym okresie 21 noclegów - warto wejśc na ten link.
  0
  0
 • "eco" dnia 1 maja 2014 o godzinie 0:02:32 napisał:
  @ xxx To wpisz sobie Zamość i Lublin ale wybierz: Miejsca turystyczne Zdziwienie?
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
TORRES20400
Bimbru szkoda. Zbieranie "zabytków" z I...
z_boku
Ufff.... Już myślałem że Jakuba zła...
z_boku 36 minut temu
No to trzeba mu pogratulować. Tam go je...
Persona non gra... 37 minut temu
Proponuję Przemysława Kitę za Piotra ...
Asd 48 minut temu
Czyli za jednym zamachem wzmocnienie Het...
Oneb
Ptaszki ćwierkają, że ktoś wyszedł ...
Taka kasa ! Więcej niż Prezydent. Nies...
Oneb
Ptaszki ćwierkające, że kandydatką n...
...
Hahahahhhah .... akcje Krajowej Spółki...
lewicowy
karteczka bredzisz. Zamojskie SLD weszł...
ad111
Daltego cały ten "news" wyjęty jest ni...
fucha
A po co radnemu Niziołowi twój głos. ...
fucha
Po co tak się pchać na ten urząd Prez...
z_boku
Zamość tylko mignął w tym spocie, ż...
observer
geriatria klimakteryjna + wieloobrotowo-...
karteczka
Stare dzieje . Wydaje się , że koledzy...
ad111
Filmik słabiutki, nie ma się czym eksc...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny