R E K L A M A

Z I P

Tomaszów Lubelski | TurystykaOliwia Bojar8 lipca 2017 FACEBOOK | 4462 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 4 komentarze ()

Tomaszów Lubelski: Nadajmy imię… dębowi

Bezimienny dąb w Kolonii Grodysławice, foto: Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski
R E K L A M A    B O A R D

Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski stara się o przyznanie statusu pomnika przyrody jednemu z okazałych dębów, na razie na drodze w uzyskaniu tego miana stoi… bezimienność drzewa.

Pomnikiem przyrody może zostać okazały, bardzo zdrowy i wysoki na 22 m dąb szypułkowy, rosnący we wsi Kolonia Grodysławice, w gminie Rachanie.

Próbowaliśmy się dowiedzieć, czy nasz dąb jest jakoś przez mieszkańców nazwany, ale okazało się, że jest po prostu bezimienny. Nie możemy na to pozwolić! Dlatego zwracamy się do Internautów z prośbą o pomoc w wymyśleniu nazwy dla naszego wiekowego przyjaciela – mówi Karol Jańczuk z Nadleśnictwa Tomaszów Lubelski.

Imię powinno przede wszystkim pasować do samego bohatera

Stojąc samotnie w polu, góruje nad wsią, przypominając mieszkańcom o ponadczasowym pięknie i niesamowitej potędze sił przyrody. Pomierzyliśmy go. Ze średnicą (na wys. 1,3 metra od ziemi) 125 cm i obwodem aż 385 cm z łatwością spełnia wszelkie proponowane kryteria pomników przyrody – opisuje drzewo Jańczuk.

Na propozycje nazwy tomaszowskie nadleśnictwo czeka do końca lipca. Można je publikować w komentarzach na fanpage’u nadleśnictwa na Facebooku.

Na autorów najciekawszych propozycji czekają upominki a najpopularniejsza wśród internautów propozycja zostanie wpisana do wniosku o uznanie dębu za pomnik przyrody.

Dodajmy, że według Ustawy o ochronie przyrody

„Pomnikami przyrody są pojedyncze twory przyrody ożywionej i nieożywionej lub ich skupienia o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.”

Konsekwencją statusu pomnika przyrody są przede wszystkim zakazy – zabrania się uszkadzania i zanieczyszczania gleby, umieszczania napisów reklamowych, prac ziemnych mogących wpłynąć na pomnik przyrody i wielu innych działań. Ponadto obiekt obejmowany jest cyklicznym monitoringiem.

Jeżeli dąb z Kolonii Grodysławice zyska status pomnika przyrody będzie wtedy piątym tego typu obiektem w zarządzie Nadleśnictwa Tomaszów.

Pomnikami przyrody są tam już:
– grupa 23 dębów szypułkowych rosnących w oddziałach leśnictwa Siedliska, obrębu Lubycza Królewska będąca pomnikiem przyrody ożywionej.
– źródlisko w oddziale leśnictwa Potoki w obrębie Lubyczy Królewskiej jako pomnik przyrody nieożywionej
– źródlisko w Sołokijach, w oddziale leśnictwa Bełżec w obrębie Lubycza Królewska – pomnik przyrody nieożywionej
– skałki na szczycie wzgórza Wapielnia, w oddziale leśnictwa Ulów w obrębie Tomasza Lubelskiego jako pomnik przyrody nieożywionej.

O wybranej nazwie dla dębu niezwłocznie poinformujemy.

Autor: Oliwia Bojar
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Marian
To kupuj, przecież to otwarty przetarg....
Q
K. status prawny kamienic jest raczej ur...
K.
Znacjonalizować, doprowadzić do ruiny,...
Marian
Oj Marta... Zamoyski sprzedał pięć ra...
K.
A co na to prawowici właściciele kamie...
tylko sprzedać
Sprzedać, zadłużyć i koncerty i konc...
rudy karzeł
"Sowiecka jakość" straszy nadal?...
Oost.
Lokalne wojenki, pohukiwania odyńców, ...
bxt
Może otwarto jakąś nową azjatycką/ ...
Wilhelm
Następny news będzie o znalazcy kota i...
olo
"Trotyl" Gmyz powiedziałby Schlampe....
mieszkaniec
A mnie ciekawi co zrobi prokuratura Ziob...
sonia
Przypominam Ukraina aspiruje do NATO i U...
Name
pepesza i maria - och, jakież "treściw...
Parafianka
Za moich czasów nie do pomyślenia. Ta...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny