Flesz | Lublin | Tomaszów Lubelski | ZamośćOliwia Bojar21 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze

Tomaszów Lub./Zamość: Ratowali bieliki

foto: Gabinet Weterynaryjny dra Pawła Kulika
R E K L A M A    B O A R D

Dwa podtrute bieliki trafiły w miniony piątek (16 lutego) do gabinetu weterynaryjnego dra Pawła Kulika.

Ptaki znaleziono w okolicy Przeorska w gminie Tomaszów Lubelski. Z niewiadomych przyczyn leżały na śniegu, były żywe ale bardzo wycieńczone, nie były także ranne. Obok nich leśnicy znaleźli na wpół zagrzebaną w śniegu padlinę nieokreślonego pochodzenia. Prawdopodobnie to ona stała się przyczyną takiego stanu ptaków.

Bieliki pracownicy Wydziału Spraw Terenowych w Zamościu Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie niezwłocznie przetransportowali do gabinetu weterynaryjnego przy zamojskim ZOO.

Ptaki trafiły tutaj we wstrząsie i hipotermi. Dzięki podanym lekom ich stan uległ poprawie, a jeden z nich – młodszy- już w niedziele był w stanie samodzielnie się najeść.

Lekarze podejrzewają, że ptaki zatruły się padliną, którą na miejscu znalezienia ptaków zabezpieczono do badań.

Jak mówią fachowcy znalezione mięso mogło być „nafaszerowane” toksycznym karbofuranem
stosowanym jako doglebowy środek owadobójczy i nicieniobójczy. Środek ten stosowany bywa także przez myśliwych do trucia lisów – ten kontrowersyjny wątek pojawia się na kilku forach myśliwskich.

Czy to akurat ta trucizna doprowadziła do takiego stanu ptaków wykażą specjalistyczne badania.

Ptaki w poniedziałek (19 lutego) z Zamościa pojechały do Lublina. Młodszy, w lepszym stanie, trafił do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, gdzie przybywać będzie do momentu wyzdrowienia. Starszym, w gorszym stanie, zaopiekowało się Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Gdy stan bielików pozwoli wrócą one na wolność.

Jak podaje Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski bielik zwyczajny jest największym europejskim ptakiem szponiastym. Rozpiętość skrzydeł sięga u dorosłych osobników nawet do 240 cm, a masa ciała do 6 kg. Łatwo go rozpoznać, gdyż dorosłe bieliki mają jasnobeżową głowę i szyję oraz śnieżnobiały ogon. Pożywieniem bielików są głównie ryby, zdarza się też, że polują na ptactwo wodne. Sporadycznie żywią się gryzoniami, a w okresie zimowym, przy braku świeżej zdobyczy, zdarza się że żywią się padliną. Bieliki są w naszym kraju gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową. Ich liczbę w Polsce szacuje się na około 1,5 tysiąca osobników, co czyni ich krajową populację jedną z najliczniejszych w Europie.

Bielik dla Polaków ma szczególne znaczenie, bo to właśnie jego wizerunek znajduje się w polskim godle.

 

foto: Gabinet Weterynaryjny dra Pawła Kulika

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
  • "Marek" dnia 21 lutego 2018 o godzinie 16:35:30 napisał:
    Tylko nie Kulik, zna się mojego kota nie uratował!
    R E K L A M A
  • "janzam" dnia 21 lutego 2018 o godzinie 21:02:32 napisał:
    Kiedyś (bardzo dawno) mój pies miał ropę w małżowinach usznych. Odwiedziłem kilku weterynarzy, bez rezultatu. Trafiłem do dra Kulika (seniora), psa wyleczył za co jeszcze raz dziękuję. Dra Pawła Kulika nie znam ale myślę, że tak jak senior Kulik ma też dobrą rękę do zwierząt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Do Jan 29 minut temu
Słyszałam co nieco o tej wybitnej dzia...
Elżbieta
a co ma poseł Zawiślak do policji? dla...
widz2
skojarzylo mi sie z weselami, wybrana pa...
Marek
Wybory na miss i misstera na festiwalu f...
z widowni
Festiwal zacny. Przez lata podziwiany. Z...
wyborca
Zawsze głosuję na swoich, z naszego te...
Zniesmaczony ka...
Nie rozumiem tej akcji. Przypominam ksi...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - r...
Piotr
Niech ksiadz poprosi swojego szefa bisku...
gość
Jak widzimy na załączonym obrazku prot...
dziwne
nieprzytomny znaczy pijany?...
kontra
.Komu sie opłaca? "Żeby budowa spalar...
skrzat
krasnal ma odwrócić uwagę od brudu w ...
ak
Niestety, to jest bardzo osobisty sukces...
tito
Okazuje się że Zawiślak w dalszym ci...
OMG! Nie da si...
Powiem tak - za głupotę i straszenie l...
nie będę pła...
jak wzrosną opłaty za śmieci 10 razy ...
ak
Już pani Mazurek, z biurowca klasy A, z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018