Polityka i SamorządPiotr Rogalski29 listopada 2013 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 52 komentarze

Taka będzie Akademia Zamojska

Rewitalizacja Akademii Zamojskiej - projekt, wizualizacja: PAS PROJEKT ARCHI STUDIO
R E K L A M A    B O A R D

Firma PAS Projekt ARCHI STUDIO z Nadarzyna przygotowała wizualizacje rewitalizowanego budynku Akademii Zamojskiej.

 

Dokumentację techniczną i projektową remontu konserwatorskiego budynku byłej Akademii Zamojskiej wykonała za prawie 500 tys. zł firma z Nadarzyna.  Projekt zakłada, że na budynku będzie podwyższony, mansardowy dach z poddaszem użytkowym, a fasada ma być ozdobiona gzymsami. Na dziedzińcu zostały zaplanowane arkady.

 

Przewidywany koszt rewitalizacji budynku to ponad 30 mln zł. Maksymalne dofinansowanie, jakie można uzyskać z tzw. „funduszy norweskich” to 85 proc. Dodatkowo 10 proc. ma dołożyć Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wkład własny miasta to jedynie 5 proc. wartości inwestycji.

 

Jak nieoficjalnie informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – operator EOG (funduszy norweskich), na konkurs „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego” wpłynęło kilkaset projektów na łączną kwotę ok. 3 mld zł. Do podziału jest ok. 280 mln zł. Miesiąc temu, podczas październikowej sesji Rady Miasta, prezydent Marcin Zamoyski wyraził obawę, czy uda się uzyskać dofinansowanie na rewitalizację Akademii.

 

Wizualizacje dzięki uprzejmości  PAS PROJEKT ARCHI STUDIO

 

Widok fasady Akademii Zamojskiej w Zamościu z 1810 r. (za http://pl.wikipedia.org/wiki/Akademia_Zamojska)

800px-Akademia_zamojska_w_1810

 

Wyraź swoją opinię w sondzie publikowanej po prawej stronie.

 

Dwie opinie o projekcie: historyka i architekta TUTAJ

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Piotr Rogalski
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "gap" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 0:34:06 napisał:
  Czy ktoś napisze co to za styl? Klasycyzm?
  R E K L A M A
 • "Marta" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 0:35:01 napisał:
  Ciekawe czy będą tam uczyć politologii i socjologii?
 • "Wincenty@Rozgarnięty" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 0:36:19 napisał:
  Nieźle ale mądre byłoby opracowanie 2 lub 3 koncepcji i dokonanie świadomego wyboru najtrafniejszej.
 • "as" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 0:52:07 napisał:
  Na pewno to nie my byśmy wybierali.
 • "Hohenz" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 1:14:07 napisał:
  Woooow! A jakie znaczenie będzie miała Akademia Zamojska?
 • "kjl" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 6:55:33 napisał:
  Czy w Akademii Zamojskiej uczą obsługi wózków widłowych?
 • "paskudne" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 8:32:01 napisał:
  A co na to konserwa? Tak można sobie dobudowywać, rozbudowywać i zmieniać na jedną wielką kupę zabytek? Wzięli 500 tys. za dokumentację! gdyby tę kasę miasto dołożyło jako swoje 5% albo nawet 10% to na resztę uzyskałoby dofinansowanie na zwykły remont. I to by wystarczyło.
 • "chryzelefantynowany" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 9:33:54 napisał:
  Świetny projekt, budować! Tu nie ma miejsca na koncepcje, to odtworzenie dawnego stanu znanego z litografii, opisów oraz badań konserwatorskich.
 • "wb" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 9:58:57 napisał:
  Chociaż idea odnowy Akademii też mi się podoba więcej w tym emocji niż chłodnej kalkulacji. Już jest problem z naborem na istniejące uczelnie a będzie jeszcze gorzej. Ogromny obiekt do utrzymania, kto za to zapłaci. Mnożenie wydatków zwykle prowadzi do bankructwa ale chciałbym się mylić.
 • "do wb" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 10:20:03 napisał:
  Ale tu chodzi o odnowę budynku, w którym pozostanie liceum a nie o ideę odnowy, czy powołania Akademii jako uczelni
  R E K L A M A
 • "do "wb"" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 10:21:55 napisał:
  człowieku czy ty sie z choinki urwałeś, przeciez tam mieściło i mieści się i bedzie sie mieścic I LO.. więc jaki kolejny budynek jaki koszt. masakra
 • "ja" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 10:26:44 napisał:
  To nie klasycyzm. Klasycyzm "koszarowy" to jest to, jak wygląda budynek teraz. Projekt to powrót do stanu późnobarokowego.
 • "Ktos" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 11:07:44 napisał:
  Bardzo ładnie, oby tak dalej. Jak to zwykle w zascianku ludzie widzę narzekają. Nic nie robią zle - syf, chcą zmianiec tez źle bo niby to co jest to ładne. 2 czy 3 koncepcje to 3 x 500 0000 PLN więc po co zmianiąc? Za darmo nikt nie zrobi.
 • "wrocławianin z wyboru" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 12:06:35 napisał:
  To skandal, po co taki wieki dach i to bez lukarn! A artykulacja elewacji wzieta z sufitu, stratygrafia pokazuje cos zupełnie innego, to wyszedł słaby habsburski barok, nie było czasu na refleksję tylko na liczenie kasy, wstyd mi za Zamość i za tych co podejmują, po raz kolejny, nietrafne decyzje!
 • "WW" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 14:34:15 napisał:
  "wpłynęło kilkaset projektów na łączną kwotę ok. 3 mld zł. Do podziału jest ok. 280 mln zł." Czyli otrzymanie dofinansowanie to tak jak mniej więcej trafić 6 w lotto.
 • "chryzelefantynowany" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 15:47:50 napisał:
  Primo - 280 mln stanowi prawie 10% z 3 mld. Prawdopodobieństwo trafienia szóstki to 0,0000072%. Secundo - Lotek to gra losowa. Tutaj wszystko zależy od jakości wniosku, więc to jak porównywać "krzesło" z "niecierpliwość".
 • "DD" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 15:57:58 napisał:
  Mi się podoba taki jak jest teraz , tylko remont zrobić.
 • "Prezydent" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 16:28:10 napisał:
  OK, jeśli tak mówisz, to tak zrobimy! Dzięki za radę!
 • "ak" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 16:29:23 napisał:
  "Wrocławianin" pozuje na znawcę ale zadaje naiwne pytanie "po co taki duży dach?" .Dach mansardowy jest oczywiście typowy dla baroku . Lukarny rzeczywiście wyglądają na zbyt małe no i o ile pamiętam to w wytycznych konserwatorów postulowane były także od strony ul. Akademickiej.Takich odstępstw widzę trochę więcej ale myślę że są do zaakceptowania . Opracowanie projektu było poprzedzone badaniami architektonicznymi . Zasada jest taka że w renowacji pierwszeństwo daje się temu co przetrwało , w drugiej kolejności studiom ikonograficznym i pisanym a w trzeciej kolejności studiom porównawczym aby projekt jakiegoś detalu odpowiadał stylowi całości . Jeżeli szczegóły wytycznych konserwatorów kogoś interesują to zostały one szeroko opisane w ogłoszeniu o przetargu na opracowanie projektu budowlanego opublikowanego na stronie Miasta .
 • "Justus" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 16:46:07 napisał:
  KOLOR,KOLOR NIE PASUJE DO SĄSIEDNICH BUDYNKÓW, MUSI BYĆ STONOWANY, TO NIE DOMEK LALKI BARBI....ALE SAMA KONCEPCJA JEST OK!
  R E K L A M A
 • "Sylwia" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 17:31:38 napisał:
  BRZYDKI DACH!
 • "Wincenty@Rozgarnięty" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 18:32:37 napisał:
  Chryzelefantynowany nie bądź taki napalony, gdyż to właśnie pochopne decyzje niektórych osób w naszym mieście skutkują wyborem przypadkowych rozwiązań czy niewłaściwych technologii, z którymi miasto ma problemy w trakcie eksploatacji. Działając w zalecanym przez Ciebie pośpiechu a jednocześnie dysponując wyłącznie jedyną zwizualizowaną koncepcją tej pracowni można zrealizować, co najwyżej jej wizję, chociaż nie ma gwarancji, że jest ona optymalna. Nie jest wykluczone, iż propozycja któregoś z przegranych z uwagi na wyższą cenę kontroferentów byłaby lepsza. Dla rozwiania Twoich obaw zaznaczam, że cały czas mam na myśli cel nadrzędny tj. cytując Ciebie "odtworzenie dawnego stanu znanego z litografii, opisów oraz badań konserwatorskich". Owo odtworzenie może w granicach celu nadrzędnego różnić się detalami, kolorystyką, przyjętym jako odniesienie źródłem opisu, czy różnicami wynikającymi z umiejscowienia opisu w czasie tj. ponad 400 – letniej historii miasta.
 • "pb" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 19:33:17 napisał:
  Jeżeli taki historyczny dla całej Polski budynek nie otrzyma dofinansowania to co go może przebić? jakieś pomysły...
 • "TORRES20400" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 20:26:52 napisał:
  Zgłaszam się - to ja etatowy malkontent i narzekacz. Dawne PKZty przeprowadziły analizę Gmachu Akademii. To w jakiejś Zamojskiej Tece Konserwatorskiej było. I jakoś to wszystko inaczej wyglądało. Dodatkowo malunki wtedy odnaleziono: "Synowie Kazimierza Jagiellończyka nauczani przez Jana Długosza". Teraz jakoś nic się nie odnalazło. W całym budynku. Niesamowite. Ale sukces jest i będzie.
 • "semper fidelis" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 22:13:50 napisał:
  Czytając Was proponuję abyście Bracia i Siostry udali się na pielgrzymkę. Dla Was wszystko "be".Na wspomnianej imprezie powiedzą Wam dlaczego.
 • "TORRES20400" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 23:08:36 napisał:
  Jestem absolwentem sprzed wielu, wielu lat I liceum. Pamiętam jak dziś, jak prof. Konior, od geografii, katował nas mapą Euroazji. Te jego słynne "a gdzie jest Pregoła? A gdzie jest Szeszupa?" Mi się to wydawało totalnie nudne. Stary piernik się rzuca i zamęcza. Któregoś razu, chyba rynna puściła, albo coś. Ściana zamokła. Tynk odpadł. I pod tym tynkiem odpadniętym, jakieś namalowane zwierzaki były. Przyszedł woźny, zamalował, i było super. (przepraszam - "konserwator szkolny"). Teraz jestem trochę starszy, i domyślam się, że prof. nie chciał wymusić na nas zbędnej wiedzy. Te rzeki były umowną granicą II Rzeczypospolitej. Teraz o tym wiem. Ale też pamiętam te malunki, które ujrzałem wraz z całą klasą, w momencie jak tynk odpadł. Koniecznie się muszę przejść i zobaczyć jak zostały wykonserwowane, i czy to rzeczywiście zwierzaki były. Ogólnie sukces, po całości.
 • "s" dnia 28 listopada 2013 o godzinie 23:12:25 napisał:
  Skoro jest to zabytek - to czy powinno siego zmieniac:
 • "z_boku" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 6:58:09 napisał:
  Jest to zabytek i powinien być utrzymywany w dobrym stanie technicznym, do tego jeżeli to możliwe powinna mu zostać przywrócona forma sprzed barbarzyńskiej przebudowy. Tyle na temat
 • "a" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 12:58:08 napisał:
  Okropnie to wygląda, nieładny dach, różowe ściany jak u Barbie :/ fuj,fuj,fuj
 • "NIKt" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 13:19:31 napisał:
  Problemem jest dach. Taki jak na Katedrze. Wygląda brzydko. Na Katedrze nie widać tej blachodachówki, bo jest inny kształt. Mansardowy dach będzie świecił tym szaradztwem. wydaje mi się, że powinna być ciemniejszy no i jak na kamieniczkach miedziany, z czasem ogarneła by go patyna i wyglądało by to nieźle.
  R E K L A M A
 • "Małgosia" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 14:40:58 napisał:
  Brak gustu i totalne czereśniactwo nie tylko w doborze kolorów - ojej to radzi na odległość
 • "Małgosia" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 14:48:28 napisał:
  Nie róbmy z tego choinki - zgodzę się - w stylu Barbie - całkowite bezguście
 • "Prezydent" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 14:57:37 napisał:
  To dachówka ceramiczna. I na katedrze, i na projekcie.
 • "miła" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 16:53:30 napisał:
  No i już wiemy z jakiego powodu burzy się wszystko w Zamościu i sprzedaje ziemie pod markety - żeby zrealizować marzenie ZAMOJSKIEGO - na czym niestety nie zyskają ludzie szuakjący pracy, a ci co ją mają albo wyzyskuja innych szukają rozrywki w Zamościu, powiedza no jak nie... PARANOI CIĄG DALSZY. NIE POZDRAWIAM.
 • "ak" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 17:00:02 napisał:
  Drodzy "esteci" zechciejcie się zapoznać z cechami baroku . Jeżeli komuś się podobają klocki z kopertowymi bądź dwuspadowymi dachami to proponuję spacery po osiedlach jednorodzinnych czasów gomułkowsko- gierkowskich .Dachówka ciemniejsza niż ceglana ?To znaczy jaka ... Czarna? Ornamenty na elewacji jak najbardziej barokowe . Kolory? Jeżeli to jest choinka to jak nazwać pałac w Wilanowie po renowacji ?
 • "kon" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 17:16:43 napisał:
  Jest spoko a nie nudny biały.
 • "TORRES20400" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 17:45:32 napisał:
  Tak jak Hotel Renesans, budynki Caritasu i PUPu, to nowa jakość. W latach 60 i 70, niektórzy mieli fantazję. Ostatnio powstał budynek poczty na Kościuszki. To jest zadanie dla styloznawców - w jakim stylu on azaliż jest? Późne francuskie rokokokokoko połączone z lubelskim renesansem, wymieszane z le Corbusierem. Projekt Akademii Zamojskiej idzie właśnie w tym kierunku - całkowity ahistoryczny postmodernizm. Wszystko, ze wszystkim połączone. Tylko ten bigos może być nie strawny...
 • "ja" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 18:16:01 napisał:
  TORRES20400, budynek poczty to ten sam okres i styl co akademii i mniej więcej podobnie powinny one wyglądać. Taka wtedy była moda, tak wtedy budowano. Czy mogę zapytać z ciekawości gdzie tam jest lubelski renesans i le Corbusier ?
 • "TORRES20400" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 18:27:05 napisał:
  @ja; Tak oczywiście, że możesz, o ile mówimy o tym samym: https://www.google.pl/search?q=poczta+zamo%C5%9B%C4%87&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=7s2YUoOzNM_RsgaW1ICoDA&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1280&bih=648#facrc=_&imgdii=_&imgrc=GIdd0-3qLFCF7M%3A%3Bo5yr7C4MLZ0K4M%3Bhttp%253A%252F%252Fezamosc.pl%252Fimages%252Fstories%252Fnews%252Fpoczta_zamosc_kosiuszki.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fezamosc.pl%252Findex.php%253Foption%253Dcom_content%2526task%253Dview%2526id%253D263%2526Itemid%253D44%3B700%3B465
 • "Żak" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 18:31:10 napisał:
  Popieram w 100% wskrzeszenie Akademii Zamoyskiej i przywrócenie jej dawnej świetności. Jeśli to miasto ma kwitnąć oraz zwiększać liczbę mieszkańców to musi miec dobrą uczelnię. Tym łatwiej będzie to zrealizować ponieważ mamy świetne tradycje. Kiedyś była to obok Lwowskiej, Wileńskiej oraz UJ najświetniejsza akademia w RP.
  R E K L A M A
 • "chryzelefantynowany" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 20:25:36 napisał:
  Fuj, paskudny ten ratusz w Zamościu. Kto to widział na"różowo". Jak domek dla lalek. I te schody. Po co dwie podwójne? To zwykła niegospodarność, wystarczą jedne! Nie wspomnę o kamieniczkach ormiańskich. Co jedna, to w innym kolorze. Wieś śpiewa i tańczy, a lobby gejowskie podskakuje radośnie tuż pod tęczowymi fasadami.
 • "ad wocem." dnia 29 listopada 2013 o godzinie 20:42:29 napisał:
  Te malunki to dokładnie to co odkryto na elewacjach jakieś ćwierć wieku temu. Nawet publikował to Tygodnik Zamojski. Co do kolorów, ładnych parę lat temu konserwowano kolegiackie jeszcze ołtarze boczne. Też na tą jaskrawość krzywiono się, chociaż po odkryciach jakichś drobin wyszło, że tak wyglądały. Madonna z Ormiańskiej 22 też była szara parę lat temu. Przywrócono jej pierwotne kolory. Też na nie się krzywiono. A ile cięgów zbiera Kaplica Sykstyńska. A przecież wygląda sklepienie bez kurzy, sadzy, stuletnich kopciów jak ją pozostawił Michał Anioł Michał. Co do dachu może i nieco wrażenie lekko przytłaczające. ale z samolotu to ją będą oglądać wybrańcy. Lukarny więc powinny być trochę, no troszeczkę większe, z wszystkich stron, nawet od wewnątrz. Jęsli dobrze widzę to od dziedzińca w dachu takie podłużne doświetlenia. SKANDAL. Lukarn może być, więcej, mniej, większe mniejsze ale one w 18 w. były znane! Takie wielkie płaskie taflowe świetliki to współczesny wynalazek iabsolutnie nie do obiektów zabytkowych, zwłaszcza tych większej rangi. Pomajstrować z tym można przy plombowych budynkach, chociaż też jestem przeciw. Na szczęście opatrzność czuwa. Pan architekt, z zachłanności, łapczywości który skandalicznie sknocił przy pewnie aprobacie wiadomych służb mykwę ohydnym ahistorycznym dachem (aby wycisnąć więcej miejsca z budynku). Zabrał się też za rytualny basen w środku by go zrobić po swojemu i jak zaczął tak tej wody przybywa, przybywa, podtapia, robót nie można zakończyć. A ni chybi klątwa żydowska. To samo będzie jak szybko nie pozbędziemy się tych pasemek na dachu od wewnątrz..
 • "ja" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 20:56:34 napisał:
  @ TORRES Ok, jeżeli mówisz o nowej części budynku to tak, faktycznie lekkie pomieszanie stylów jest. Ale zielona część to czysty późny barok. Pozdrawiam.
 • "ak" dnia 29 listopada 2013 o godzinie 21:38:38 napisał:
  Tym co twierdzą że kolory są zbyt jaskrawe polecam dokładne przyjrzenie się elewacji pałacu Zamojskich (oczywiście nie z perspektywy ulicy Akademickiej). Tam do dzisiaj , gołym okiem można zauważyć wyłaniające się spod późniejszych nawarstwień , malowane na ścianach wiśniową farbą elementy dekoracji . I jeszcze jedno trzeba być ślepym żeby nie zauważyć podobnych elementów na elewacji poczty (niegdyś szpitala) i akademii . Różnica polega tylko na tym że na budynku poczty mają charakter wypukłości a na projekcie akademii wygląda na to że będą malowane .
 • "TORRES20400" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 13:18:49 napisał:
  @ak; ale projekt poczty (dawnego szpitala), też jest wzięty "z czapy". Nigdy ten budynek nie wyglądał. @ad wocem, mam przed sobą ten artykuł z Tygodnika sprzed ćwierćwiecza. To zupełnie inna bajka, jeśli chodzi o podziały elewacji, nie mówiąc już o kolorach. Jak już któryś z szanownych Forumowiczów zauważył, wyszedł z tego ciężki habsburski post barok, charakterystyczny np. dla Śląska. Osobiście, jestem za koncepcją "Zamość Miasto Renesansu". NIE dla pseudohistoryzmu i robienia czegoś "bo jest ładnie i coś jest robione".
 • "ad vocem" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 15:32:10 napisał:
  Nie lubię dyskutować dla samego dyskutowania. Zabytku nie odbudowujemy, rewitalizujemy wg czyjegoś widzimisie, tak by się podobał mnie, Torresowi, czy poproszonemu o głos architektowi Franciszkowi Ł. ale tak by wyglądał najbliżej prawdy. Ja też pewnie widziałbym Akademię z 1648, tylko o niej nic nie wiemy (stary model miasta w dawnym kojcu to nie źródło). Dopiero jakby architekci zaczęli wymyślać dla Akademii renesans! attyki, fryzy, obramienia... Skoro tak to może jeszcze coś na gotyk zrobić, a i może romańszczyzny trochę. Co do historyzmu, zrobienie akademii na renesans to dopiero przykład historyzmu. Pojęcie, a faktycznie styl dotyczył zresztą zasadniczo nowo stawianych budynków.. A ten dach, te podziały są udokumentowane. Wyobrażam sobie co będzie po "powrocie" pałacu, też wybór między renesansem i barokiem, ta kontrowersja, spór, pewnie już do końca świata... Wygląd tego barokowego zachował się przepięknie "jak malowanie", a renesans to taka intuicyjna impresja architekta Klimka nakreślona w czasie okupacji jeszcze, lekko poparta późniejszym bukowińskim odkryciem Mam pomysł - niech admin pokaże wizję przyszłej Akademii profesorowi Kowalczykowi... To będzie więcej warte do posłuchania niż cała nasza dyskusja.
 • "ak" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 16:48:57 napisał:
  O renesansie w przypadku akademii nie ma mowy . Można snuć domysły że część obecnego gmachu może zawierać pierwotny budynek . Chodzi o południową część skrzydła wschodniego , która odznacza się lekkim uskokiem . Fragment ten na projekcie jest zaznaczony kolorem białym . Cały gmach to już wczesny barok , choć jeszcze z attykami . Projekt jednak nawiązuje do wyglądu po XVIII wiecznej przebudowie kiedy schowany za attyką dach został zastąpiony dachem mansardowym już bez attyki . Co do fryzu to wytyczne do projektu zalecały przebadanie odkrytych niegdyś śladów w skrzydle zachodnim (od strony dziedzińca) i uwzględnienie w projekcie jego rekonstrukcji . Wytyczne konserwatorów zalecały też rekonstrukcje studni na dziedzińcu . Fragment gdzie odkryte zostały jej relikty jest jednak na wizualizacji niewidoczny .
 • "scenograf" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 17:32:13 napisał:
  To jakaś scenografia do kolejnej części Shreka? Rynek już prawie jak w Duloc i jeszcze to...
 • "ad vocem" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 19:46:48 napisał:
  Do scenografa - a pewnie, pobielić, dach połatać i "starczy". Gratulować wysokiej próby erudycji
 • "scenograf" dnia 30 listopada 2013 o godzinie 21:37:33 napisał:
  Koleżanko/Kolego "ad vocem". Łaciński nick w połączeniu z użyciem słowa, którego znaczenia się się nie rozumie doskonale tłumaczy zamiłowanie do bezguścia rodem z "koszmarnego snu cukiernika".
  R E K L A M A
 • "trzy grosze" dnia 2 grudnia 2013 o godzinie 10:53:37 napisał:
  Mam nadzieję że wizualizacje są tylko poglądowe i nie oddają planowanej tonacji kolorystyki. Natomiast wolałbym mansardę z poczty przy Kościuszki zamiast tej z dawnego budynku Telekomunikacji przy Partyzantów.
 • "sobie ja" dnia 6 grudnia 2013 o godzinie 14:36:33 napisał:
  i tak nic nie przebije wątpliwej (czyt, szkaradnej) urody ławeczek (czyt. katafalków), kiosków przystankowych (grobowych budek), lamp sięgajacych do kolan niemalże. Może więc należałoby zmienić projektanta i osoby decydujące o tym co piękne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Adamus
Na stronie 'Nie dla spalarni'* pojawił ...
szczebrzeszyn
Cypr jest pierwszy raz? bo nie pamiętam...
nie znam się a...
chwila chwila Brawa dla tej pani - zdję...
olek
to już widać kto z radnych posłuszny ...
?
a jeden radny na zwolnieniu co robi na s...
TK
Szczególnie ekscytująco zapowiada się...
Sylvia
Ktos tu tęskni za dawną posadką w PGK...
WerT
Bo Flip i Flap nie występują jak to ni...
leniwce w radzi...
Ćwik nieobecny? Zwolak nieobecny? Szopk...
cchenieek
Panie Josik, mowiles Pan ze nie dasz Pan...
observer
niepotrzebne odwlekanie w czasie, które...
Rozbawiony
Ćwik to może już rozprawił się ze s...
prq
Warto dodać, że w pociągach (szynobus...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018