Kultura i rozrywka | Powiat Zamojski | Szczebrzeszyn | ZamośćRedakcja1 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Szczebrzeszyn/Zamość: Hanna Banaszak, Adam Ferency, Anna Dymna, Anna Seniuk i inni przyjadą do Stolicy Języka Polskiego

Szczebrzeszyn - Stolica Języka Polskiego. Fot. Robert Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Plejada gwiazd literatury, teatru i filmu przybędzie na początku sierpnia do Szczebrzeszyna i do Zamościa.

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2018 odbędzie się w dniach 5-11 sierpnia 2018 r. Patronami IV edycji Festiwalu będą Skamandryci, którzy byli literacką odpowiedzią na wybuch niepodległości w 1918 roku.
Już w listopadzie 1918 roku została otwarta w Warszawie legendarna kawiarnia „Pod Picadorem”, w której ukształtowała się grupa Skamander, czyli Julian Tuwim, Antoni Słonimski, Jarosław Iwaszkiewicz, Kazimierz Wierzyński i Jan Lechoń. Niektórzy z nich są dziś bardzo znani, inni mniej i dlatego warto ich przypomnieć.
Jednym z najtrudniejszych wyzwań dla tłumaczy pozostaje Lokomotywa Tuwima, której posłuchamy w wielu językach, a do Szczebrzeszyna przeniesiemy atmosferę kawiarni Ziemiańska, poezję i muzykę tamtego czasu.

Znamy już wstępny zarys programu tegorocznej edycji festiwalu.

SPOTKANIA AUTORSKIE / PISARZE, POECI, JĘZYKOZNAWCY

Wśród gości w tym roku pojawią się: Andrij Bondar, Wojciech Bonowicz, Wojciech Chmielarz, Maciej Czeszewski, Anna Dziewit-Meller, Julia Fiedorczuk, Andrzej Franaszek, Jarosław Górski, Magdalena Grzebałkowska, Agata Hącia, Katarzyna Kłosińska, Ryszard Krynicki, Antonia Lloyd Jones, Andrij Lyubka, Stanisław Łubieński, Dorota Masłowska, Wiesław Myśliwski, Zyta Rudzka, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Tadeusz Sobolewski, Paweł Sołtys, Piotr Sommer, Andrzej Stasiuk, Michał Strzałkowski, Olga Tokarczuk, Krzysztof Varga, Adam Wajrak, Izabela Winiarska-Górska, Agnieszka Wolny-Hamkało, Urszula Zajączkowska.

WYDARZENIA ARTYSTYCZNE / CZYTANIA, KONCERTY, SPEKTAKLE

CZYTANIA – wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu uznanych aktorów:
Sławomira Łozińska – czyta „Listy” Kazimiery Iłłakowiczówny
Maja Komorowska – czyta wiersze Jana Lechonia
Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Anna Nehrebecka – czytają wiersze Skamandrytów

ZBIGNIEW HERBERT / POETA WOLNOŚCI
Specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi, z udziałem Jerzego Treli oraz Anny Seniuk.

MECZ POETYCKI
Czytanie utworów patronów Festiwalu przez dwie drużyny złożone z pisarzy, aktorów oraz czytelników stało się już wydarzeniem wyczekiwanym przez uczestników Festiwalu. Forma zabawy, w której wykorzystujemy poezję, może być przykładem dla pedagogów i nauczycieli, jak prezentować wartości literackie w sposób przystępny dla odbiorców. W tym roku mecz poetycki wykorzysta „Lokomotywę” Tuwima, która jest jednym z najpopularniejszych utworów dla najmłodszych, lubianym zarówno przez czytających rodziców, jak i słuchające dzieci.

DEBATY

WSZYSTKIE ODCIENIE SKAMANDRA – rozmowa z poetą i historykiem literatury  Piotrem Matywieckim, autorem „Twarzy Tuwima”.

JAROSŁAW IWASZKIEWICZ NASZ WSPÓŁCZESNY – rozmowa z Ludwiką Włodek, Pawłem Sołtysem, Radosławem Romaniukiem.

O SURREALIZMIE, DADAIZMIE I WSZYSTKICH „IZMACH” opowiedzą Agnieszka Taborska, Tomasz Swoboda.

KONCERTY / BANASZAK, STRUG, MŁYNARSKI-MASECKI, STASIUK-HAYDAMAKY

HANNA BANASZAK – koncert
Hanna Banaszak swoją drogę artystyczną rozpoczęła pod koniec lat 70. Często podkreśla, że w pracy interesuje ją różnorodność i wiarygodność każdej kolejnej odsłony. Już na samym początku zainteresowali się nią współcześni poeci i kompozytorzy. Byli wśród nich: Jerzy Wasowski, Wojciech Młynarski, Andrzej Trzaskowski, Jonasz Kofta, Jeremi Przybora, Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Współpracowała również z Jerzym Satanowskim, Janem Kantym Pawluśkiewiczem, Januszem Stroblem, Zbigniewem Preisnerem.

ADAM STRUG I MONODIA POLSKA – KONCERT PRZY CERKWI
Zespół śpiewaczy praktykujący dawne polskie pieśni religijne i świeckie w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga w Łomżyńskiem i na Kurpiach. Zespół posługuje się skalami muzycznymi wcześniejszymi niż powszechnie dziś używana skala dur-moll, zachowując dawny strój, emisję i maniery wykonawcze.

JAZZ BAND MŁYNARSKI-MASECKI – „NOC W WIELKIM MIEŚCIE”
Projekt muzyczny Marcina Maseckiego i Jana Emila Młynarskiego przybliża nieznane piosenki kilku przedwojennych polskich kompozytorów, odwołując się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych i big-bandów.

MICKIEWICZ-STASIUK-HAYDAMAKY – koncert
Pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują w Szczebrzeszynie wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Ich album to dziesięć kompozycji inspirowanych twórczością Adama Mickiewicza. Znalazły się na nim w większości sonety pochodzące ze zbioru „Sonety krymskie”, otwierające płytę „Stepy akermańskie”, ale jest też „Reduta Ordona”, są fragmenty „Dziadów” czy „Konrada Wallenroda” oraz „Liryki lozańskie”.

TEATR / FERENCY, WYRYPAJEW

„DZIENNIK PRZEBUDZENIA” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha
Grają: Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz
To spotkanie świetnej prozy i aktorskiego kunsztu – spektakl w całości posypany Pilchowskim poczuciem humoru, zarazem nie uciekający od tematów ostatecznych, przedstawiający próby ich obłaskawienia. Przedstawienie miejscami pełne jest ironii i sarkazmu, zachowuje styl pisania Jerzego Pilcha – zabawny, barwny, inteligentny, lokujący go w czołówce pisarzy modnych, czytanych, wręcz rozchwytywanych. Spektakl dopełniają nowoczesne i wyraziste wizualizacje z pogranicza jawy i snu, które podkreślają akcję, nadają jej specyficzny nastrój i dodatkowe sensy.

„IRAŃSKA KONFERENCJA” – czytanie najnowszej sztuki Iwana Wyrypajewa
Udział biorą: Karolina Gruszka, Anna Moskal, Redbad Klijnstra, Philip Mogilnizky, Magdalena Górska, Patrycja Soliman, Mariusz Zaniewski, Krzysztof Kumor, Richard Berkeley, Juliusz Chrząstowski.
Sztuka ma na celu zaprezentowanie widzom różnych punktów widzenia w kontekście dyskusji o religii, polityce oraz kwestiach społecznych krajów muzułmańskich. Stawia pytania o cel i różnice między ludźmi. Mimo że poruszane sprawy są trudnej natury, to spektakl nie ma na celu obrażać ani krytykować jakichkolwiek przekonań religijnych, opinii czy też poglądów. Iwan Wyrypajew podchodzi do tematu z całkowitym szacunkiem i uwielbieniem dla swojej publiczności. Wszelkie kontrowersyjne kwestie związane z tematyką sztuki przedstawione są w taki sposób, aby żaden widz nie czuł dyskomfortu. Dzięki unikalnemu podejściu reżysera oraz jego wrażliwości trudne zagadnienia przedstawione są tak, aby stały się dla widzów jednoczącym doświadczeniem.

PROGRAM DLA DZIECI / PIĘKNE KSIĄŻKI
Głównym motywem spotkań, warsztatów i wydarzeń dla dzieci podczas tegorocznego Festiwalu będą piękne książki, które powstają w małych wydawnictwach. Chcemy szeroko zaprezentować dorobek wydawnictwa Wytwórnia, docenionego przez międzynarodowych ekspertów za tworzenie arcydzieł ilustratorskich. Wytwórnia dwukrotnie zdobyła nagrodę BolognaRagazzi Award, która jest dla wydawców książek dla dzieci tym, czym Złote Palmy lub Oscary dla filmowców. W roku 2017 IBBY nagrodziła Wytwórnię za ilustracje i koncepcję graficzną książki „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów”.

Spotkania autorskie dla najmłodszych: Anna Dziewit-Meller, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Michał Strzałkowski, Olga Tokarczuk, Agnieszka Wolny-Hamkało, Aneta Załazińska.

Skrzynka na bajki – warsztaty dla dzieci w wieku 5–7 lat.

Szkoła pisania nastolatka – warsztaty pisania dla młodzieży.

Teatr wyobraźni – słuchowiska radiowe dla dzieci i młodzieży, warsztaty z reżyserem Markiem Pasiecznym.

KINO FESTIWALOWE / PRZEGLĄD POLSKIE HOLLYWOOD
Kino stało się jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu. Do grona kinomanów należeli Julian Tuwim i Jarosław Iwaszkiewicz, ale – jak pisze Wojciech Kałużyński – największym z grona poetów entuzjastą tej dziedziny sztuki był niewątpliwie Antoni Słonimski, „który zapałał do kina miłością niemal maniakalną”. „Tuwim powiedział kiedyś, że jak Słonimskiego nie ma akurat ani w Ziemiańskiej, ani w domu, to z pewnością siedzi w kinematografie, bo prawie stamtąd nie wychodzi”.

DZIEŃ ZAMOJSKI FESTIWALU / ZAMOŚĆ W LITERATURZE
5 sierpnia 2018
Po raz drugi Festiwal Stolica Języka Polskiego zagości w Zamościu. Hasłem przewodnim dnia zamojskiego będzie „Zamość w literaturze”. To piękne miasto znajdujemy często w tomikach wierszy, na kartach powieści, wspomnień i reportaży. Chcemy zwrócić uwagę naszych gości na poezję, literaturę piękną, powieści historyczne oraz książki dla dzieci i młodzieży związane z Zamościem i Zamojszczyzną.

BLOK DLA DZIECI
/ Gość specjalny: Karimski Club Dla Dzieci

Karimski Club Dla Dzieci to nowa odsłona kolektywu muzycznego Karimski Club, założonego w 2004 roku przez Karima Martusewicza – basistę legendarnej grupy Voo Voo.

Bezpośrednią inspiracją do powstania piosenek dla dzieci była praca kompozytorska Karima Martusewicza do serialu „Kuba i Śruba”, czyli przygód nowych bohaterów słynnego Studia Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej.

Wykonawcami partii wokalnych będą głównie dzieci, wspierane przez wokalistów i instrumentalistów zespołu Karimski Club.

/ Spotkania z autorami literatury dziecięcej, ilustratorami i językoznawcami:
Anna Dziewit-Meller, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Agnieszka Wolny-Hamkało.

/ Warsztaty Integracyjne z Wydawnictwem Harmonia
Aleksandra Łojewska i Katarzyna Sadowska to autorki książek z serii „Czytaj i rozmawiaj” – pierwszych w Polsce książek napisanych specjalnie dla dzieci z niepełnosprawnością. Dołączone do książek symbole obrazkowe (PCS) pozwalają dzieciom z trudnościami w porozumiewaniu się brać czynny udział w czytaniu tekstu.
Na warsztatach dzieci przygotują książeczkę z symbolami o zamojskiej legendzie dotyczącej historii szwedzkiego stołu. Na warsztaty zaprosimy też rodziny z dziećmi z niepełnosprawnością.

/ Kiermasz Książek dla dzieci i młodzieży / Wydawnictwo Wytwórnia
Zaprezentujemy dorobek wydawnictwa Wytwórnia, docenionego przez międzynarodowych ekspertów za tworzenie arcydzieł ilustratorskich. Wytwórnia dwukrotnie zdobyła nagrodę w konkursie BolognaRagazzi Award, która jest dla wydawców książek dla dzieci tym, czym Złote Palmy czy Oscary dla filmowców. W roku 2017 IBBY nagrodziła Wytwórnię za ilustracje i koncepcję graficzną książki „Ilustrowany elementarz polskiego dizajnu, czyli 100 projektów narysowanych przez 25 ilustratorów”.

SPOTKANIA AUTORSKIE /ROZMOWY O JĘZYKU
Spotkania z językoznawcami: Katarzyna Kłosińska, Michał Rusinek
Spotkanie z Pauliną Mikułą, autorką vloga „Mówiąc inaczej”
Paulina Mikuła to znana youtuberka, która w kilkuminutowych filmikach uczy Polaków poprawnej polszczyzny i rozwiewa wątpliwości językowe. Paulina jest także autorką książki „Mówiąc inaczej. Jak pisać i mówić, żeby się nie pogubić”.

CZYTANIE LITERATURY

  • „Zamość w literaturze” – dzieła literackie w interpretacjach wybitnych polskich aktorów

Spotkania z aktorami czytającymi fragmenty dzieł literackich, w których opisywany jest Zamość. Reżyserem bloku czytań będzie Krzysztof Czeczot, twórca studia OSORNO, znanego z realizacji największego słuchowiska radiowego na świecie – Biblii Audio.
Na Rynku Wodnym wystąpią Anna Dymna, Anna Seniuk, Mariusz Bonaszewski, Jerzy Trela. Wśród przedstawionych autorów będą między innymi Henryk Sienkiewicz, Sebastian Klonowic, Marcin Wroński.

KONCERT

  • „Idź swoją drogą” – piosenki Jonasza Kofty w interpretacji Nuli Stankiewicz

Dzień zamojski zakończy koncert piosenek Jonasza Kofty w wykonaniu Nuli Stankiewicz, której towarzyszyć będą muzycy: Janusz Strobel, Paweł Pańta, Cezary Konrad, Mariusz „Fazi” Mielczarek.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
historyk
Żadnego konfliktu między Zamościem a ...
Powinni grać na hali Osir tam gdzie gra...
Lidia
Radny Nowakowski WSTYD, żeby tak sie ub...
Thomas
Głos potrzebny, ale głos spó...
kmicic
a i jeszcze jedno, dla rozluźnienia emo...
mieszkaniec
drogi ,,Polak'u" - widać nie znasz życ...
zdrovit
Jaki problem, żeby tak duża firma jak ...
ad111
I już pisiorskie trolle się zleciały ...
Mefisto
Och, jakież to trzeba mieć kwalifikacj...
mama
Całkowicie zgadzam się z "rodzicem". W...
Polak
Drogi mieszkańcu, to jest wolny kraj (j...
martinez
Jak można w nieskończoność głosowa...
mieszkaniec
ależ ta grupa zawodowa ma takie przywil...
jan III
Kolumbarium w Zamościu już istnieje na...
rodzic
Bardzo prosimy by politycy na dole nie w...
Antyklerykał
Jak ci wszyscy mówią, że to autorytet...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018