R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyntekst nadesłany27 lipca 2017 FACEBOOK | 5159 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Szczebrzeszyn: “Podkowa” wkroczył do miasta

Fot. materiał nadesłany
R E K L A M A    B O A R D
23 lipca br. w Szczebrzeszynie odbyła się uroczystość obchodów 73. rocznicy wkroczenia do Szczebrzeszyna Oddziału AK dowodzonego przez Tadeusza Kuncewicza ps. „Podkowa”, która została  zorganizowana przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, przy współpracy z 3. Batalionem Zmechanizowanym w Zamościu oraz Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Mikołaja  w Szczebrzeszynie.

Uroczystość rozpoczęła się zbiórką pocztów sztandarowych i uczestników. Uroczystą Mszę św. w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy  9 pp. AK, w Kościele pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, sprawował ks. proboszcz Andrzej Pikula. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć, przed ratuszem, inscenizację wydarzeń sprzed 73. lat, którą odtworzyli rekonstruktorzy grup historycznych z Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa. Następnie zaproszeni goście złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą Tadeusza Kuncewicza „Podkowę”.

Uczestnicy uroczystości, uformowaną kolumną:  orkiestra „Echo Kniei”, kompania honorowa 3. Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, poczty sztandarowe, uczestnicy uroczystości za oddziałem AK przeszli następnie pod pomnik Armii Krajowej, gdzie dokonano uroczystego wciągnięcia flagi narodowej na maszt oraz został odśpiewany Hymn Narodowy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, poseł na Sejm RP Sławomir Zawiślak. Następnie, przedstawiciele Prezydium Zarządu ŚZŻAK Okręg Zamość wraz z Prezesem S. Zawiślakiem, dokonali wręczenia Odznaki Zasługi Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, którą decyzją Prezydium Związku otrzymali:

-Prezes Grupy Azoty S.A Pan dr  Wojciech Wardacki,

– Pan Dariusz Górny. 

 

W dalszej części uroczystości odczytany został Apel Poległych, żołnierze  3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu oddali salwę honorową. Jednym z ostatnich punktów programu uroczystości było złożenie – przez delegacje wieńców i kwiatów – pod pomnikiem AK.

W uroczystości udział wzięły poczty sztandarowe, m.in. 3 Batalionu Zmech. w Zamościu, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Kół Rejonowych ŚZŻAK, Stowarzyszenia Internowani Zamojszczyzny.

Zaproszenie ŚZŻAK Okręg Zamość na uroczystości przyjęli m.in.: Poseł na Sejm RP Piotr Olszówka, Prezes Grupy Azoty S.A. dr Wojciech Wardacki, Prezes PKP Linii Hutniczej Szerokotorowej Sp. z o.o. Zbigniew Tracichleb, reprezentujący Wojewodę Lubelskiego – Zastępca Dyrektora Biura Organizacji Kadr i Budżetu Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego Witold Marucha, Dyrektor Lubelskiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Krzysztof Gałaszkiewicz, Zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie Maria Gmyz, Lubelski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie Teresa Wyłupek, Komendant Hufca ZHP w Tomaszowie Lubelskim phm. Anna Rojek, reprezentanci Wojska Polskiego z gen. dyw. Krzysztofem Szymańskim na czele, Służby Więziennej, Policji, samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych, bardzo liczni mieszkańcy Szczebrzeszyna i regionu, młodzież w tym  współpracująca z ŚZŻAK O/Z 10. Drużyna Harcerska „TRAPERSKI KRĄG”.

Realizując ostatni punkt organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników uroczystości na ufundowaną przez ŚZŻAK Okręg Zamość żołnierską grochówkę.

Prezes ŚZŻAK O/Z poseł S. Zawiślak wraz z Andrzejem Skibą – Prezesem Koła Rejonowego ŚZŻAK w Szczebrzeszynie serdecznie dziękują współorganizatorom uroczystości: ks. Pawłowi Pikuli proboszczowi Parafii pw. św. Mikołaja w Szczebrzeszynie, oficerom i żołnierzom 3 Batalionu Zmechanizowanego w Zamościu, druhom OSP w Szczebrzeszynie, rekonstruktorom grup historycznych z Biłgoraja, Tomaszowa Lubelskiego i Zamościa, współfinansującemu uroczystość Urzędowi do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, sponsorom tj. Grupie Azoty S.A i LHS sp. z o.o, mieszkańcom Szczebrzeszyna za pomoc i wsparcie oraz wykazane obywatelskie i patriotyczne zaangażowanie na rzecz organizacji uroczystości.

            Warto podkreślić, że celem uświetnienia uroczystości, podobnie jak w roku ubiegłym, staraniem ŚZŻAK Okręg Zamość – Prezesa ŚZŻAK Koła Rejonowego w Szczebrzeszynie Pana Andrzeja Skiby została wydana -kolejna już książka – przywołująca pamięć o żołnierzach 9 pułku piechoty AK Ziemi Zamojskiej pt. „OP 9”. Publikacja stanowi zbiór wspomnień dowódców i żołnierzy AK z ww. pułku. W wyborze  i opracowaniu w/w wydawnictwa zasługi mają nagrodzony odznaczeniem ŚZŻAK O/Z Dariusz Górny, kpt. Waldemar Seroka i w/w Andrzej Skiba. Informujemy, że książka ta była bezpłatnie rozdawana w czasie niedzielnej uroczystości. Mamy nadzieję, że także w ten sposób spłacamy dług wdzięczności wobec żołnierzy Armii Krajowej, którzy bohatersko w obronie ludności cywilnej i niezawisłości Ojczyzny.

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny