Blogi | SzczebrzeszynDariusz Górny27 stycznia 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Szczebrzeszyn: 2019 rokiem dr. Zygmunta Klukowskiego?

Zdjęcie pochodzi ze strony pogotowiearchiwalne.pl prowadzonej przez Fundację Ośrodka KARTA
R E K L A M A    B O A R D

W związku z dwiema rocznicami które przypadają w 2019 roku: 100-lecia przyjazdu do Szczebrzeszyna oraz 60. rocznica śmierci dr. Zygmunta Klukowskiego pojawił się pomysł ustanowienia na terenie Miasta i Gminy Szczebrzeszyn roku 2019 Rokiem dr. Zygmunta Klukowskiego. Stosowny wniosek trafił już do Władz Miasta.

Zygmunt Klukowski przynależy do najwybitniejszych i najbardziej znanych mieszkańców Szczebrzeszyna. Przyjechał do naszego miasta 20 października 1919 roku. Był dyrektorem Szpitala pw. św. Katarzyny, lekarzem, regionalistą, bibliofilem, nauczycielem higieny w miejscowym seminarium nauczycielskim, społecznikiem, kronikarzem Zamojszczyzny, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Mieszkał i pracował, z niewielkimi przerwami, w Szczebrzeszynie 40 lat.

To właśnie w naszym mieście prowadził przez wiele lat praktykę lekarską, lecząc i dając pociechę wszystkim potrzebującym. Tutaj rodziły się jego pomysły kulturalne, chęć wdrażania ich w życie. Zajmowane przez niego mieszkanie, a zwłaszcza gabinet z ogromną ilością niezwykle cennych książek były zawsze gościnnym miejscem, w których miał przyjemność gościć wybitnych przedstawicieli kultury i nauki.

Dociekliwie studiując historię Szczebrzeszyna, nie zapominał o potrzebach miasta, choćby przyczyniając się do przeniesienia z Zamościa Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Męskiego im. Zamoyskich, utworzenia łaźni miejskiej. Jako świadek historii i aktywny jej uczestnik, nie opuścił Szczebrzeszyna w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To nie gdzie indziej tylko w Szczebrzeszynie kontynuował swoje badania naukowe dotyczące historii medycyny, pisząc pracę habilitacyjną, która miała dać mu tytuł naukowy profesora.

Wracał zawsze do Szczebrzeszyna, który oczarował go wielowiekową historią. Wyjeżdżał z niego, aby w nieodległym Zamościu powołać Koło Miłośników Książki, Bibliotekę Miejską, Muzeum Regionalne, zorganizować Zjazd Szymonowiczowski czy redagować „Tekę Zamojską. Kwartalnik Regionalny”. W Szczebrzeszynie rodziły się jego pomysły wydawnicze, bibliofilskie, kulturalne i społeczne.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem Wojska Polskiego, a potem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej oraz lekarzem oddziałów partyzanckich. Gromadził wówczas dokumenty ruchu oporu na Zamojszczyźnie, wspomnienia, dzienniki i relacje, które potem ukazały się w formie czterech tomów „Materiałów do dziejów Zamojszczyzny w latach 1939–1944”. W Szczebrzeszynie pisał wspomnienia z okresu XX-lecia międzywojennego i dzienniki w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu.

Po II wojnie światowej założył z kilkoma mieszkańcami Szczebrzeszyna Komitet Odbudowy Szkół, dlatego też już  1 września 1944 r. w gimnazjum w Szczebrzeszynie odbyły się zajęcia. W 1948r. był inicjatorem  powołania Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczebrzeszynie.

Rok wcześniej został powołany na świadka oskarżenia w sprawie pacyfikacji Zamojszczyzny. Uczestnicząc w jednym z  procesów  norymberskich (proces funkcjonariuszy Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS), przedstawił Europie i światu tragiczny los mieszkańców naszego regionu w czasie niemieckiej okupacji.

Nigdy nie opuścił miasta z własnej woli. Po zakończeniu działań wojennych zapłacił bardzo dużą cenę za przynależność do Armii Krajowej i odmowę współpracy z nowymi władzami komunistycznymi, w tym także ukrycie archiwum oddziałów AK. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał go wtedy na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Został ponownie aresztowany  w lipcu 1952 roku (miało to związek z działalnością przysposobionego syna Tadeusza, który związał się z podziemną organizacją „Kraj”, za co ten został skazany na karę śmierci i rozstrzelany 31 czerwca 1953 w więzieniu przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie); doktor został skazany na 10 lat więzienia. Dopiero w 1956r. został zrehabilitowany; otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w czerwcu 1959 roku najwyższe odznaczenie bibliofilskie – Order Białego Kruka ze Wstęgą Białej Myszy. W lipcu 1959 roku odebrał nagrodę tygodnika Polityka za „Dziennik z lat okupacji”, jako najlepszy zapis (II wojny światowej) w najnowszej historii Polski. Umarł 23 listopada 1959 w Szczebrzeszynie.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 22.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Dariusz Górny
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
:)
Zamość... Moi drodzy, w bogatych miast...
ja
nic nie robiono, bo nikt nie zgłosił i...
Piotr
Przejechać nie można z dzieckiem do sz...
Supertotobet
https://superotobetyenigiris.com...
Thomas
Ja wiem o tym i chodzi o 2006 rok. Tylko...
ja
do Thomasa - sprawa spalarni to nie popr...
Oko
Złote a skromne... chciałoby się zacy...
Jurek
Co za idiota wymyślił wyścigi gokart...
Zamojska Konopielka@ Ten cytat z Konopie...
Zamojska Konopi...
Osiedle domków jednorodzinnych w Zamoś...
kontra
Pomyśl TWS chwilę. Wogóle nie jest to...
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Schabowy z Zamo...
Thomas, a jak myślisz czemu nie ma inwe...
Thomas
Strasznie dużo jest tych inwestorów - ...
Schabowy z Zamo...
Wybraliśmy radnych, ale są też jakie...
Zamościan
Polecam pana Profesora Grochowalskiego i...
TWS
Przecież ten protest to była akcja wyb...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018