R E K L A M A

Z I P

Galerie | Społeczeństwo i patriotyzm | Szczebrzeszyntekst nadesłany17 kwietnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Szczebrzeszyn: 100. rocznica urodzin “Eama”

Fot. MDK w Szczebrzeszynie

W poniedziałek 16 kwietnia w sali widowiskowej MDK w Szczebrzeszynie miało miejsce spotkanie zorganizowane przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej we współpracy ze Stowarzyszeniem “Głos Bohatera”. Pretekstem do wspomnienia żołnierzy niezłomnych była tym razem 100. rocznica urodzin kpt. Stanisława Biziora ps. „Eam”.

Obchody rocznicowe rozpoczęły sie w kościele pw. św. Mikołaja, gdzie odprawiona została msza święta, po której delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem i tablicami upamiętniającymi partyzantów walczących z okupantem.

Spotkanie w murach MDK rozpoczęło się od wystąpienia Magdaleny Bizior-Mikos,  wnuczki Stanisława Biziora, która opowiedziała jak ważne dla rodziny są wszystkie działania przywracające pamięć o ich przodkach zamordowanych przez komunistyczną bezpiekę za działalność konspiracyjną.

Następnie dyrektor IPN Lublin Marcin Krzysztofik przybliżył zebranym temat poszukiwań doczesnych szczątków „Eama” i jego towarzyszy broni wrzuconych przez komunistów do bezimiennego dołu. Wojciech Kondrat opowiedział o staraniach pasjonatów i społeczników w upamiętnianiu historii II Inspektoratu Zamojskiego. Odtworzony został również film dokumentujący uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego, pseudonim „Jar” oraz kpt. Stanisława Biziora, pseudonim „Eam”.  

Instytut Pamięci Narodowej przygotował i wydał broszurę pt. “Rówieśnik Niepodległej” poświęconą postaci Stanisława Biziora, ps. “Śmigło “, “Eam”.

Poniżej fotorelacja MDK w Szczebrzeszynie.

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny