Artykuł zewnętrzny opłaconytekst nadesłany13 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Suszarki do rąk czy ręczniki papierowe?

R E K L A M A    B O A R D

Przed takim dylematem staje każdy, kto projektuje lub wyposaża toaletę ogólnodostępną. Patrząc na preferencje ludzi lepiej jest wyposażyć łazienkę w podajniki ręczników papierowych, ale kierując się bardziej oszczędnością lepsze będą suszarki do rąk. Jak się mówi, wszystkim i tak się nie dogodzi więc rozwiązanie, z którego będą wszyscy zadowoleni nie istnieje. Dlatego lepiej jest patrzeć szerzej i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki.

Porównanie kosztów

Suszarki do rąk
Decydując się za zakup suszarek do rąk musimy się liczyć z większymi kosztami na samym starcie. Suszarki do rąk są po prostu dużo droższe od pojemników na ręczniki. Cena dobrej suszarki do rąk to minimum 300 zł. Jednak po pewnym czasie ta inwestycja nam się zwraca ponieważ koszt energii elektrycznej jaką zużywa suszarka jest dużo niższy od kwoty jaką trzeba miesięcznie wydawać na ręczniki papierowe.

Pojemniki na ręczniki
Ceny podajników na ręczniki są bardzo różne, lecz dość dobry produkt kupimy już za 50 zł. Jest to kwota dużo niższa niż koszt zakupu suszarki, lecz w tym przypadku będziemy musieli co miesiąc kupować ręczniki. Ceny ręczników są bardzo różne zależnie od jakości, ale też tego ile tych ręczników będzie zużywane. Jednak relatywnie na taką samą liczbę osób korzystających z toalety, koszt ręczników jest kilkakrotnie większy od kosztu energii elektrycznej zużytej przez suszarkę.

Porównanie higieny suszenia rąk

Suszarki do rąk
W przypadku suszarek do rąk istnieje podejrzenie, że rozprzestrzeniają drobnoustroje, które znajdują się w toalecie. Przeprowadzano już badania na ten temat lecz nie odpowiadają one jednoznacznie na pytanie, czy gdyby zamiast suszarki do rąk użyto papieru, na dłoniach również nie pozostałyby żadne bakterie. Generalnie suszarki do rąk są higieniczne, a ewentualne bakterie, które pozostaną na dłoniach po ich wysuszeniu nie są groźne.

Pojemniki na ręczniki
Wobec suszenia dłoni ręcznikami jednorazowymi nie stawia się takich zarzutów i przyjmuje się, że ta metoda jest skuteczna. Ponadto dowiedziono, że dużą część bakterii z rąk usuwa się mechanicznie wycierając je dokładnie papierem. Można przyjąć, że pojemniki na ręczniki papierowe są nieco bezpieczniejsze w kwestii higieny.

Co jest bardziej ekologiczne?

Suszarki do rąk
Podstawową zaletą suszarek do rąk jest to, że nie generują odpadów. Odpadem staję się dopiero same, gdy po kilku latach działania zaczną szwankować. W dodatku cały proces produkcji suszarki generuje mniej dwutlenku węgla niż produkcja kilku paczek ręczników jednorazowych. Jest jeszcze kwestia tego, że suszarki działają na prąd a tendencja jest taka, że coraz większy procent produkowanej energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, czyli ekologicznych.

Pojemniki na ręczniki
W tym przypadku ważniejsze są same ręczniki papierowe aniżeli podajnik, ponieważ podajnik może służyć wiele lat a jego produkcja nie jest szczególnie uciążliwa dla środowiska więc akurat on nie stanowi problemu. Inaczej wygląda kwestia z ręcznikami, które produkowane są w ogromnych ilościach a niestety wciąż są one odpadem nie nadającym się do recyklingu. Ręczniki papierowe produkuje się z masy celulozowej lub ewentualnie makulatury. Ten drugi sposób jest bardziej ekologiczny, ale stosuje się go głównie do ręczników gorszej jakości, czyli tych zielonych i szarych, których kupuje się coraz mniej.

Ryszard Kurek

Ole.pl

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
z zamoscia
No cóż, szczebrzeszyńsko-zwierzyński...
Roman 202
Co wy piszecie przez opieszałość ZSL ...
eljot
wie ktoś co się dzieje z Daszkiewiczem...
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat