Polityka i Samorządtekst nadesłany16 czerwca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Straszą rosnącymi cenami prądu? Lokalne władze biorą sprawy w swoje ręce

R E K L A M A    B O A R D

Samorządy, przedsiębiorstwa i jednostki administracyjne desperacko szukają oszczędności w związku z zapowiadanym wzrostem cen prądu. W konsekwencji, w toczącej się od miesięcy batalii między rządem a władzami lokalnymi, przegranymi okażą się mieszkańcy, którzy to „z własnej kieszeni” zapłacą milionowe różnice w rachunkach za energię. Rozwiązanie obecnej sytuacji na szczeblu państwowym jest wyjściem tymczasowym, które zrekompensuje jedynie bieżące straty. Aby zapewnić wsiom i miasteczkom realne oszczędności, należy działać kompleksowo i długoterminowo.

Według tzw. ustawy prądowej z grudnia ubiegłego roku od stycznia obowiązują nowe ceny za prąd. Rząd obiecał, że indywidualni odbiorcy nie odczują zmian, a samorządom i spółkom zamrozi opłaty – miały obowiązywać ich niższe stawki z 30 czerwca 2018 roku. Od 1 kwietnia br. w życie powinno wejść rozporządzenie regulujące rekompensaty za wyższe rachunki i poniesione przez jednostki administracyjne i przedsiębiorstwa koszty.

Brak nowelizacji ustawy i nieogłoszenie rozporządzenia wprowadza chaos: zarządcy miast, wsi i firm głowią się, jak znaleźć fundusze na opłacenie wysokich rachunków, by małe spółki ustrzec od bankructwa, a także by sam „Kowalski” nie stracił. Jednym ze sposobów stało się inwestowanie w nowoczesne technologie. Samorządy i przedsiębiorcy decydują się na modernizację oświetlenia ulicznego czy tego w budynkach. Montaż energooszczędnych, inteligentnych opraw LEDowych pozwala zaoszczędzić znaczną część już i tak nadszarpniętego przez zmiany w prawie budżetu.

Jedno rozwiązanie: energooszczędność

Rachunki za energię w miastach, tak samo, jak w naszym domu, można zmniejszyć na dwa sposoby. Zmieniając żarówki na nowe – energooszczędne oraz zapalając światło tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego przez samorządy pozwala zredukować zużycie energii nawet o jedną czwartą.

Oświetlenie LED jest najczęściej stosowane w miastach, które zdecydowały się zastąpić stare latarnie tymi energooszczędnymi. Zmiana opraw to jedynie połowa sukcesu. Kluczowe jest połączenie wydajnej technologii LED z nowoczesnymi, inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, które umożliwiają racjonalne zarządzanie energią. Z doświadczenia wiemy, że taka kompleksowość maksymalizuje oszczędności. Te liczby to realne korzyści dla samorządów, które ostatecznie odczuwają mieszkańcy – mówi Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji oświetlenia przemysłowego oraz awaryjnego.
Wzrost zapotrzebowania na energię łączy się nieodzownie z rozwojem przedsiębiorstw. Firmy dążą do ciągłej optymalizacji, w której pomóc ma m.in. inwestowanie w nowoczesne technologie. Do takich zaliczyć można oświetlenie przemysłowe. Mądrze zaprojektowana i fachowo wykonana instalacja to klucz do niższych rachunków za prąd, a także do poprawy bezpieczeństwa i efektywności pracowników.

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia podstawowego i awaryjnego, zgodnego z określonymi normami. Zarządy spółek chcą poprawić jakość pracy i dodatkowo zadbać o budżet przedsiębiorstwa. Z roku na rok wykonujemy coraz więcej modernizacji z wykorzystaniem energooszczędnej technologii LED, która jest komfortowa dla wzroku pracowników i energooszczędna. Całą instalację oświetlenia można także połączyć z BMSem (Building Management System) – podkreśla Jastrzębski – Nowoczesna technologia pozwala na dopasowanie natężenia światła do aktualnego zapotrzebowania. Strumień oprawy zmienia się dzięki automatycznej regulacji, a jego wielkość uzależniona jest od ilości światła dziennego docierającego do powierzchni pracy. Ponadto dzięki czujnikom ruchu oprawy zapalają się tylko w tym momencie, w którym ktoś przebywa wewnątrz. Istnieje także możliwość grupowania opraw i tworzenia odpowiadających naszym potrzebom scenariuszy. Instalacja oświetlenia zaprogramowana jest tak, żeby włączyć i wyłączyć się o ustalonej godzinie np. kiedy pracownicy wchodzą lub wychodzą z biura czy hali. W tym zakresie można zaprojektować miesięczny albo nawet roczny tryb funkcjonowania całej instalacji – dodaje.

Inwestycja w nową instalację oświetlenia lub modernizacja istniejącej to spory wydatek, który na początku zniechęca wielu inwestorów. Zanim przeprowadzona zostanie rewitalizacja, która w założeniu ma zwrócić się w przeciągu najbliższych kilku lat i w kolejnych generować oszczędności, warto wykonać audyt z udziałem ekspertów. Wskażą oni optymalne rozwiązania, które zagwarantują jak najszybszy zwrot z inwestycji.

Grupa Beghelli istnieje od 1982 roku i jest europejskim liderem w produkcji profesjonalnego oświetlenia LED. Marka posiada w swojej ofercie m.in. oświetlenie podstawowe, awaryjne, systemy bezpieczeństwa oraz automatykę upraszczającą optymalizację kosztów, wynikających z wykorzystywania energii elektrycznej. Produkty Beghelli powstają w 8 nowoczesnych zakładach na całym świecie i są dziś dostępne w ponad 60 krajach. Oddział firmy z siedzibą główną w Rybniku stał się oficjalnym przedstawicielem marki w Polsce w 2006 roku.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
ciekawy
ducato chlodnia?...
KL
"Wszyscy uczestnicy zdarzenia byli trze...
ak
Na 1437 przyjętych do liceów- 46 nie p...
widzieliscie?
powinnismy sie obrazic? https://www.wioc...
hrubieszowski
Popieram protest w 100%. Fakt, są miast...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018