Polityka i Samorządtekst nadesłany16 czerwca 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (1)

Straszą rosnącymi cenami prądu? Lokalne władze biorą sprawy w swoje ręce

R E K L A M A    B O A R D

Samorządy, przedsiębiorstwa i jednostki administracyjne desperacko szukają oszczędności w związku z zapowiadanym wzrostem cen prądu. W konsekwencji, w toczącej się od miesięcy batalii między rządem a władzami lokalnymi, przegranymi okażą się mieszkańcy, którzy to „z własnej kieszeni” zapłacą milionowe różnice w rachunkach za energię. Rozwiązanie obecnej sytuacji na szczeblu państwowym jest wyjściem tymczasowym, które zrekompensuje jedynie bieżące straty. Aby zapewnić wsiom i miasteczkom realne oszczędności, należy działać kompleksowo i długoterminowo.

Według tzw. ustawy prądowej z grudnia ubiegłego roku od stycznia obowiązują nowe ceny za prąd. Rząd obiecał, że indywidualni odbiorcy nie odczują zmian, a samorządom i spółkom zamrozi opłaty – miały obowiązywać ich niższe stawki z 30 czerwca 2018 roku. Od 1 kwietnia br. w życie powinno wejść rozporządzenie regulujące rekompensaty za wyższe rachunki i poniesione przez jednostki administracyjne i przedsiębiorstwa koszty.

Brak nowelizacji ustawy i nieogłoszenie rozporządzenia wprowadza chaos: zarządcy miast, wsi i firm głowią się, jak znaleźć fundusze na opłacenie wysokich rachunków, by małe spółki ustrzec od bankructwa, a także by sam „Kowalski” nie stracił. Jednym ze sposobów stało się inwestowanie w nowoczesne technologie. Samorządy i przedsiębiorcy decydują się na modernizację oświetlenia ulicznego czy tego w budynkach. Montaż energooszczędnych, inteligentnych opraw LEDowych pozwala zaoszczędzić znaczną część już i tak nadszarpniętego przez zmiany w prawie budżetu.

Jedno rozwiązanie: energooszczędność

Rachunki za energię w miastach, tak samo, jak w naszym domu, można zmniejszyć na dwa sposoby. Zmieniając żarówki na nowe – energooszczędne oraz zapalając światło tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Kompleksowa wymiana oświetlenia ulicznego przez samorządy pozwala zredukować zużycie energii nawet o jedną czwartą.

Oświetlenie LED jest najczęściej stosowane w miastach, które zdecydowały się zastąpić stare latarnie tymi energooszczędnymi. Zmiana opraw to jedynie połowa sukcesu. Kluczowe jest połączenie wydajnej technologii LED z nowoczesnymi, inteligentnymi systemami sterowania oświetleniem, które umożliwiają racjonalne zarządzanie energią. Z doświadczenia wiemy, że taka kompleksowość maksymalizuje oszczędności. Te liczby to realne korzyści dla samorządów, które ostatecznie odczuwają mieszkańcy – mówi Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli, specjalizującej się w projektowaniu i produkcji oświetlenia przemysłowego oraz awaryjnego.
Wzrost zapotrzebowania na energię łączy się nieodzownie z rozwojem przedsiębiorstw. Firmy dążą do ciągłej optymalizacji, w której pomóc ma m.in. inwestowanie w nowoczesne technologie. Do takich zaliczyć można oświetlenie przemysłowe. Mądrze zaprojektowana i fachowo wykonana instalacja to klucz do niższych rachunków za prąd, a także do poprawy bezpieczeństwa i efektywności pracowników.

Na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia odpowiedniego oświetlenia podstawowego i awaryjnego, zgodnego z określonymi normami. Zarządy spółek chcą poprawić jakość pracy i dodatkowo zadbać o budżet przedsiębiorstwa. Z roku na rok wykonujemy coraz więcej modernizacji z wykorzystaniem energooszczędnej technologii LED, która jest komfortowa dla wzroku pracowników i energooszczędna. Całą instalację oświetlenia można także połączyć z BMSem (Building Management System) – podkreśla Jastrzębski – Nowoczesna technologia pozwala na dopasowanie natężenia światła do aktualnego zapotrzebowania. Strumień oprawy zmienia się dzięki automatycznej regulacji, a jego wielkość uzależniona jest od ilości światła dziennego docierającego do powierzchni pracy. Ponadto dzięki czujnikom ruchu oprawy zapalają się tylko w tym momencie, w którym ktoś przebywa wewnątrz. Istnieje także możliwość grupowania opraw i tworzenia odpowiadających naszym potrzebom scenariuszy. Instalacja oświetlenia zaprogramowana jest tak, żeby włączyć i wyłączyć się o ustalonej godzinie np. kiedy pracownicy wchodzą lub wychodzą z biura czy hali. W tym zakresie można zaprojektować miesięczny albo nawet roczny tryb funkcjonowania całej instalacji – dodaje.

Inwestycja w nową instalację oświetlenia lub modernizacja istniejącej to spory wydatek, który na początku zniechęca wielu inwestorów. Zanim przeprowadzona zostanie rewitalizacja, która w założeniu ma zwrócić się w przeciągu najbliższych kilku lat i w kolejnych generować oszczędności, warto wykonać audyt z udziałem ekspertów. Wskażą oni optymalne rozwiązania, które zagwarantują jak najszybszy zwrot z inwestycji.

Grupa Beghelli istnieje od 1982 roku i jest europejskim liderem w produkcji profesjonalnego oświetlenia LED. Marka posiada w swojej ofercie m.in. oświetlenie podstawowe, awaryjne, systemy bezpieczeństwa oraz automatykę upraszczającą optymalizację kosztów, wynikających z wykorzystywania energii elektrycznej. Produkty Beghelli powstają w 8 nowoczesnych zakładach na całym świecie i są dziś dostępne w ponad 60 krajach. Oddział firmy z siedzibą główną w Rybniku stał się oficjalnym przedstawicielem marki w Polsce w 2006 roku.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Żadne argumenty merytoryczne, finansowe...
z_boku 24 minuty temu
Niegdyś kiedy wysypisko znajdowało si...
zabrakło farby
sam napis bialy RONDO na asfalcie by wys...
ja z zamoscia
Wielka strata dla Zamościa. Super Facet...
observer
Czytałem "fachowe" wypowiedzi członkó...
ak
Powinniśmy wpisać śmieci na listę na...
zamoy
Na transparentach powinno być 'Nie chce...
Tutejszy
Nie wiem skąd się bierze u kierowców ...
ak
Jeżeli chodzi o prawo własności, to t...
observer
To jakieś myślenie głęboko socjalist...
Zamosciak
Najlepiej byłoby zainstalować tam sygn...
no i wyszedł p...
Zamiast linii wibracyjnych powinniście ...
observer
Na pewno Dziura i Misztal - pieli z zach...
klf
juz wsiadajac do BMW w aucie unosi sie e...
ciekawy
ducato chlodnia?...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018