R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Lifestyletekst nadesłany18 lutego 2018 FACEBOOK | 3986 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Sposób parzenia herbaty ma znaczenie dla jej walorów!

fot. nadesłane

R E K L A M A    B O A R D

Herbaciane napoje na stałe goszczą w naszych codziennych jadłospisach. Chętnie sięgamy po nie, po to, by się pobudzić, zyskać na energii, ale i skorzystać z różnorodnych walorów smakowych. Mamy do wyboru niemałą liczbę gatunków, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć na każdą porę dnia czy okazję, zupełnie inną herbatę. Ostatecznie jednak walory smakowe i zapachowe, które uzyskamy, a także ewentualne właściwości, zależne są w dużej mierze od sposobu parzenia, któremu dziś się przyglądamy.

Zasady warte uwagi

Na każdym opakowaniu herbaty widnieje opis, przez ile czasu i w jaki sposób powinna być parzona. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że są to propozycje, których niekoniecznie musimy się trzymać. Jeśli zastosujemy się do podanego czasu parzenia i ewentualnie sposobu, to z pewnością uzyskamy optymalne smaki. Sami możemy z kolei eksperymentować, zarówno z czasem parzenia, temperaturą wody, jaką stosujemy czy też korzystając z rozmaitych rytuałów.

O czym przyjdzie nam pamiętać, jeśli liczymy na wyjątkowe walory smakowe oraz zapachowe? Weźmy pod uwagę, że napary herbaciane wymagają odmiennej temperatury parzenia. Jeśli wybrany gatunek ma być parzony wodą o temperaturze, przykładowo 90°C, to zalanie liści wsypanych do zimnej filiżanki porcelanowej, spowoduje zbyt duży spadek temperatury. To z tego względu często zaleca się, by dzbanki, kubki czy inne naczynia, w których parzymy herbaciane napoje, w pierwszej kolejności ogrzać.

W przypadku gatunków liściastych, prasowanych, dobrze jest najpierw bardzo krótko zaparzyć liście, by zdążyły się jedynie rozwinąć. To także sposób na usunięcie pozostałego pyłu i resztek, co do których nie chcemy, by pływały w naszych filiżankach lub kubkach. Wodę z pierwszego, tak krótkiego parzenia, od razu wylejemy. Dopiero kolejne parzenie pozwoli uzyskać pełnię walorów, dzięki dokładnie rozwiniętym liściom.

Parzenie wybranych gatunków herbat

W naszych domach znaleźć możemy głównie herbaty czarne, zielone, czerwone, białe, rooibos, ale i inne. Każda z nich, by zaoferowała najwięcej aromatów, a do tego pożądane właściwości, wymaga odmiennego sposobu parzenia.

Czarna herbata pobudza i odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Aby uzyskać maksimum z jej właściwości, należy zadbać o zaparzanie w tzw. białym wrzątku. Czarną herbatę będziemy zatem parzyć przez 3-4 minuty lub dłużej, jeśli woda jest twarda.

Zielona herbata to mnóstwo właściwości, które chętnie wykorzystujemy. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, doskonale pobudza, jak i wspomaga naszą walkę ze zbędnymi kilogramami. Pod względem właściwości jest lepsza niż czarna herbata, ponieważ jej liście nie zostają poddane procesom fermentacji. By skorzystać z pełni walorów, w tym wypadku zaparzanie odbywa się w temperaturze 70-80°C. Skąd będziemy mieć pewność, że zagotowana woda ma akurat taką temperaturę? Wystarczy odczekać około 15 minut. 3 minuty parzenia dadzą napar herbaciany, który będzie pobudzał. Z kolei 6 minutowe parzenie pozwoli uzyskać zieloną herbatę o działaniu relaksującym.

Czerwona herbata wymaga wyższej temperatury parzenia niż zielona. Tutaj potrzebujemy wody o temperaturze 90-96°C. Pamiętać należy także, by susz wyjąć po około minucie, a maksimum trzech minutach zaparzania.
Na pobudzenie, ale i przed snem

Zarówno zieloną, jak i czarną herbatę możemy pić także przed snem. Choć są one pobudzające, to właśnie wydłużony czas parzenia sprawia, że zyskują na właściwościach relaksujących. Innym pomysłem jest skorzystanie z herbacianego napoju, który znamy jako rooibos. Jest to łagodna w smaku mieszanka liści czerwonokrzewu, która nie wykazuje właściwości pobudzających. Mogą ją pić także kobiety w ciąży, matki karmiące, ale i dzieci.

Herbaty ekspresowe

Zwykle najmniej chętnie wybieramy herbaty ekspresowe, bo oferują nie takie walory i wartości, jak liściaste. To jednak wygodny sposób na uzyskanie herbacianego napoju, a ponadto okazja, by zakosztować w ciekawych mieszankach smakowych. Herbaty w torebkach parzy się krótko, bo zwykle około 3 minut. Z kolei te w piramidkach, gdzie susz potrzebuje czasu, by się rozwinąć, zaparzać będziemy przez około 3-5 minut.

Jeśli już znaleźliśmy swój ulubiony gatunek herbaciany, spróbujmy zaparzyć go wedle opisu zawartego na opakowaniu. Pokuśmy się także o mały eksperyment i wypróbujmy zaparzania większej ilości suszu w krótszym czasie bądź odwrotnie. To świetna okazja, by każdego dnia korzystać z innych walorów smakowych, jak i zapachowych, ulubionych napojów herbacianych.

Więcej informacji o herbatach znajdziemy pod adresem http://investmentareas.pl

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "smakosz herbaty" dnia 18 lutego 2018 o godzinie 10:07:29 napisał:
  Przykro mi, ale nie daje się czytać tego nadesłanego tekstu. Powinno się zrobić wcześniejszą korektę. Nadużywanie niektórych wyrażeń, przyjęcie jako narratora pierwszej osoby w liczbie mnogiej, a dodatkowo w tym natłoku niewiele merytorycznych uwag dotyczących samej herbaty. Szkoda, temat ciekawy.
  3
  1
  R E K L A M A
 • "Czesław" dnia 20 lutego 2018 o godzinie 9:55:22 napisał:
  Co to za durnoty i banialuki. Tekst sponsorowany i wszystko wiadomo. Herbata jest herbata a reszta to ideologia, tak samo jak z durnym artykułem o baniakach jakiś czas temu. Jak się parzy herbatę każdy wie, a wynajdywanie koła na nowa zahacza o herezje. Niedługo zaczną pisać, że trzeba parzyć herbatę trzymając jeden z palców w tyłku.
  0
  1
 • "Roman77" dnia 6 marca 2018 o godzinie 14:16:24 napisał:
  Niestety, ale nie macie racji. Rodzaj herbaty ma duże znaczenie dla jej walorów i smaku. Inaczej twierdzą tylko ludzie, którzy nie mieli okazji kosztować dobrej herbaty. Ja zamawiam paczki z herbatą przez https://furgonetka.pl/ bo w ten sposób kurier jest najbardziej opłacalny. Polecam Wam się o tym przekonać.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Gabriela Korkos... 32 minuty temu
Przejście do nowego akapitu (enter) mo...
Gabriela Korkos... 39 minut temu
Redakcja postara się was nie zawieść ...
Gabriela Korkos... 41 minut temu
Szukamy najlepszego rozwiązania dla pro...
Gabriela Korkos... 42 minuty temu
Ciekawy pomysł :)...
Gabriela Korkos... 43 minuty temu
"Niektóre kontrowersyjne ale komentowan...
Gabriela Korkos... 47 minut temu
"poprawny merytorycznie komentarz" zosta...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny