R E K L A M A

Z I P

Artykuł ekspercki | Lifestyletekst nadesłany18 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Sposób parzenia herbaty ma znaczenie dla jej walorów!

fot. nadesłane

Herbaciane napoje na stałe goszczą w naszych codziennych jadłospisach. Chętnie sięgamy po nie, po to, by się pobudzić, zyskać na energii, ale i skorzystać z różnorodnych walorów smakowych. Mamy do wyboru niemałą liczbę gatunków, dzięki czemu jesteśmy w stanie znaleźć na każdą porę dnia czy okazję, zupełnie inną herbatę. Ostatecznie jednak walory smakowe i zapachowe, które uzyskamy, a także ewentualne właściwości, zależne są w dużej mierze od sposobu parzenia, któremu dziś się przyglądamy.

Zasady warte uwagi

Na każdym opakowaniu herbaty widnieje opis, przez ile czasu i w jaki sposób powinna być parzona. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że są to propozycje, których niekoniecznie musimy się trzymać. Jeśli zastosujemy się do podanego czasu parzenia i ewentualnie sposobu, to z pewnością uzyskamy optymalne smaki. Sami możemy z kolei eksperymentować, zarówno z czasem parzenia, temperaturą wody, jaką stosujemy czy też korzystając z rozmaitych rytuałów.

O czym przyjdzie nam pamiętać, jeśli liczymy na wyjątkowe walory smakowe oraz zapachowe? Weźmy pod uwagę, że napary herbaciane wymagają odmiennej temperatury parzenia. Jeśli wybrany gatunek ma być parzony wodą o temperaturze, przykładowo 90°C, to zalanie liści wsypanych do zimnej filiżanki porcelanowej, spowoduje zbyt duży spadek temperatury. To z tego względu często zaleca się, by dzbanki, kubki czy inne naczynia, w których parzymy herbaciane napoje, w pierwszej kolejności ogrzać.

W przypadku gatunków liściastych, prasowanych, dobrze jest najpierw bardzo krótko zaparzyć liście, by zdążyły się jedynie rozwinąć. To także sposób na usunięcie pozostałego pyłu i resztek, co do których nie chcemy, by pływały w naszych filiżankach lub kubkach. Wodę z pierwszego, tak krótkiego parzenia, od razu wylejemy. Dopiero kolejne parzenie pozwoli uzyskać pełnię walorów, dzięki dokładnie rozwiniętym liściom.

Parzenie wybranych gatunków herbat

W naszych domach znaleźć możemy głównie herbaty czarne, zielone, czerwone, białe, rooibos, ale i inne. Każda z nich, by zaoferowała najwięcej aromatów, a do tego pożądane właściwości, wymaga odmiennego sposobu parzenia.

Czarna herbata pobudza i odpowiada za wzmocnienie naczyń krwionośnych. Aby uzyskać maksimum z jej właściwości, należy zadbać o zaparzanie w tzw. białym wrzątku. Czarną herbatę będziemy zatem parzyć przez 3-4 minuty lub dłużej, jeśli woda jest twarda.

Zielona herbata to mnóstwo właściwości, które chętnie wykorzystujemy. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, doskonale pobudza, jak i wspomaga naszą walkę ze zbędnymi kilogramami. Pod względem właściwości jest lepsza niż czarna herbata, ponieważ jej liście nie zostają poddane procesom fermentacji. By skorzystać z pełni walorów, w tym wypadku zaparzanie odbywa się w temperaturze 70-80°C. Skąd będziemy mieć pewność, że zagotowana woda ma akurat taką temperaturę? Wystarczy odczekać około 15 minut. 3 minuty parzenia dadzą napar herbaciany, który będzie pobudzał. Z kolei 6 minutowe parzenie pozwoli uzyskać zieloną herbatę o działaniu relaksującym.

Czerwona herbata wymaga wyższej temperatury parzenia niż zielona. Tutaj potrzebujemy wody o temperaturze 90-96°C. Pamiętać należy także, by susz wyjąć po około minucie, a maksimum trzech minutach zaparzania.
Na pobudzenie, ale i przed snem

Zarówno zieloną, jak i czarną herbatę możemy pić także przed snem. Choć są one pobudzające, to właśnie wydłużony czas parzenia sprawia, że zyskują na właściwościach relaksujących. Innym pomysłem jest skorzystanie z herbacianego napoju, który znamy jako rooibos. Jest to łagodna w smaku mieszanka liści czerwonokrzewu, która nie wykazuje właściwości pobudzających. Mogą ją pić także kobiety w ciąży, matki karmiące, ale i dzieci.

Herbaty ekspresowe

Zwykle najmniej chętnie wybieramy herbaty ekspresowe, bo oferują nie takie walory i wartości, jak liściaste. To jednak wygodny sposób na uzyskanie herbacianego napoju, a ponadto okazja, by zakosztować w ciekawych mieszankach smakowych. Herbaty w torebkach parzy się krótko, bo zwykle około 3 minut. Z kolei te w piramidkach, gdzie susz potrzebuje czasu, by się rozwinąć, zaparzać będziemy przez około 3-5 minut.

Jeśli już znaleźliśmy swój ulubiony gatunek herbaciany, spróbujmy zaparzyć go wedle opisu zawartego na opakowaniu. Pokuśmy się także o mały eksperyment i wypróbujmy zaparzania większej ilości suszu w krótszym czasie bądź odwrotnie. To świetna okazja, by każdego dnia korzystać z innych walorów smakowych, jak i zapachowych, ulubionych napojów herbacianych.

Więcej informacji o herbatach znajdziemy pod adresem http://investmentareas.pl

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "smakosz herbaty" dnia 18 lutego 2018 o godzinie 10:07:29 napisał:
  Przykro mi, ale nie daje się czytać tego nadesłanego tekstu. Powinno się zrobić wcześniejszą korektę. Nadużywanie niektórych wyrażeń, przyjęcie jako narratora pierwszej osoby w liczbie mnogiej, a dodatkowo w tym natłoku niewiele merytorycznych uwag dotyczących samej herbaty. Szkoda, temat ciekawy.
  R E K L A M A
 • "Czesław" dnia 20 lutego 2018 o godzinie 9:55:22 napisał:
  Co to za durnoty i banialuki. Tekst sponsorowany i wszystko wiadomo. Herbata jest herbata a reszta to ideologia, tak samo jak z durnym artykułem o baniakach jakiś czas temu. Jak się parzy herbatę każdy wie, a wynajdywanie koła na nowa zahacza o herezje. Niedługo zaczną pisać, że trzeba parzyć herbatę trzymając jeden z palców w tyłku.
 • "Roman77" dnia 6 marca 2018 o godzinie 14:16:24 napisał:
  Niestety, ale nie macie racji. Rodzaj herbaty ma duże znaczenie dla jej walorów i smaku. Inaczej twierdzą tylko ludzie, którzy nie mieli okazji kosztować dobrej herbaty. Ja zamawiam paczki z herbatą przez https://furgonetka.pl/ bo w ten sposób kurier jest najbardziej opłacalny. Polecam Wam się o tym przekonać.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny