Polityka i Samorząd | ZamośćMLC1 listopada 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 9 komentarzy

Spór o podwyżki – AKTUALIZACJA

Anna Rychter; fot. MLC
R E K L A M A    B O A R D

Płace w Książnicy Zamojskiej ponownie zaistniały podczas wczorajszej (24 października) sesji Rady Miasta Zamość.


Wiceprzewodnicząca NSZZ „Solidarność” Książnicy Anna Rychter najpierw podziękowała radnym Rady Miasta Zamość za poparcie zmian w uchwale budżetowej, co skutkowało zwiększeniem dotacji podmiotowej dla placówki, a później poinformowała, w jaki sposób ją podzielono.

45 tys. zł, jakie dostała placówka, w całości miały zostać przeznaczone na podwyżki wynagrodzeń.
NSZZ „S” zwrócił się do pracodawcy z propozycją, aby na każdy etat przeznaczyć równą kwotę podwyżki jeszcze od października. Na to pismo związek nie otrzymał odpowiedzi.       

Dyrektor Książnicy Zamojskiej poinformowała, że 101 zł brutto na etat zostanie wypłacone w listopadzie br., z wyrównaniem od lipca. Z tych środków wypłacona zostanie również podwyżka dla pracodawcy, bo, jak wyraziła się pani dyrektor, jestem też pracownikiem tej instytucji i od roku 2014 nie wzrosło moje wynagrodzenie, a za darmo nie zamierzam pracować. Wysokość przyznanej kwoty dyrektor pominęła milczeniem – relacjonowała przebieg rozmowy wiceprzewodnicząca Rychter.    

NSZZ „S” Książnicy Zamojskiej, posługując się danymi z oświadczenia majątkowego, zamieszczonego w BIP wyliczyło, że wynagrodzenie miesięczne dyrektorki wynosi średnio 7 926 zł brutto.

Jako organizacja związkowa, stanowczo sprzeciwiamy się takiemu rozdysponowaniu przyznanej naszej instytucji dotacji i przypominamy, że dyrektor jest dla pracowników Książnicy Zamojskiej pracodawcą, zatrudnionym na warunkach kontraktu menedżerskiego, zawartego pomiędzy nią a prezydentem miasta Zamość i wszelkie zmiany dotyczące jej wynagrodzenia powinny być negocjowane pomiędzy stronami kontraktu w odrębnym trybie. Dyrektor nigdy też nie zwróciła się do organizacji związkowej  z prośbą o reprezentowanie jej interesów przed prezydentem, więc przyznanie podwyżki z puli wywalczonej przez związkowców dla pracowników, to nic innego jak pospolity skok na kasę – powiedziała Anna Rychter.

Poza tym, jak relacjonowała wiceprzewodnicząca, dyrektorka stale dyskredytowała działania związkowców mówiąc m.in., że „związki chcą zwolnić 15 osób, żeby móc zrobić podwyżki”. Od 2012 r. do chwili obecnej w Książnicy Zamojskiej wciąż trwa akcja protestacyjna, związana z niskimi płacami. Po zwiększeniu dotacji dyrektorka nawet nie próbowała porozumieć się z organizacją związkową.   

Zabranie pieniędzy pracownikom i włożenie ich do własnej kieszeni przez pracodawcę jest nieetyczne i pogwałca zasadę zwykłej ludzkiej przyzwoitości – stwierdziła wiceprzewodnicząca NSZZ „S”.

Zapytana przez naszą redakcję o wysokość podwyżki, Danuta Kawałko, dyrektor Książnicy odpowiedziała:
Wszystkie podwyżki, jakie otrzymuje dyrektor instytucji, to decyzje prezydenta. To prezydent przyznał mi tę podwyżkę. Wcześniejszą miałam w 2013 r. W ub. roku moje wynagrodzenie było większe, bo po 35 latach pracy otrzymałam nagrodę jubileuszową i dlatego różnica pomiędzy 2015 r. a 2014 r. była znacząca. Natomiast w tym roku dostałam podwyżkę 250 zł brutto, łącznie z pismem od wydziału kultury. Nie mam wpływu na swoje wynagrodzenie. Wszystko jest za zgodą prezydenta i z pismem od prezydenta – stwierdziła dyrektor Książnicy.

Aktualnie wynagrodzenie zasadnicze dyrektorki Książnicy wynosi 4580 zł brutto, oprócz tego pobiera 40-proc. dodatek funkcyjny.  

imgp8331
Jak podkreśliła, po otrzymaniu dotacji w wys. 45 tys. zł, podwyżka dla pracowników podległej jej instytucji wyniosła 101 zł brutto do płacy zasadniczej oraz wysługa lat, czyli w sumie ok. 120 zł na etat.
Jak tłumaczyła dalej pani dyrektor, związki zawodowe od 2012 r. występowały o 180 zł brutto. W tym czasie jednak wynagrodzenie pracowników wzrosło o ponad 300 zł plus 120 zł z tej obecnej dotacji, więc w konsekwencji zwiększyło się o dużo większą kwotę, niż związki oczekiwały. Wg zapewnień dyrektorki, rozmawia ona ze związkami zawodowymi, ale kończą się one tak, że każdy przedstawia swoje stanowisko.

Nie możemy dojść do consensusu, skoro związki chcą 500 zł na etat, a ja nie mam tych pieniędzy. Przez te lata mogłam podnieść wynagrodzenia w takim wymiarze, w jakim zaoszczędziłam na innych sprawach. Początkowo, gdy budżet wzrastał o 3 proc., mogłam te pieniądze przeznaczyć na wzrost wynagrodzeń. Gdy budżet zaczął wzrastać o 1 proc., nie mam na podwyżki. W ostatnim czasie zostały zlikwidowane 3 stanowiska pracy i wynagrodzenie z tych stanowisk (ok. 50 zł na etat) zostało podzielone między pracowników, i o tym związki zostały poinformowane pismem – mówiła naszej redakcji Danuta Kawałko.

Aktualnie w Książnicy Zamojskiej i w 6 filiach jej podległych pracuje 49 osób, które otrzymały równe podwyżki. 45 tys. zł dotacji zostało przyznanych na pół roku (od lipca), a w przyszłym roku dotacja wzrośnie o 90 tys. plus 1 proc. wzrostu budżetu.
Dostaliśmy zapewnienie od prezydenta, że w przyszłym roku dotacja na działalność wzrośnie na tyle, żebyśmy mogli utrzymać te podwyżki – mówiła dyrektor Kawałko.      

Przypominamy, że już w środę Książnica Zamojska obchodzi jubileusz 95-lecia swojej działalności.   

 

AKTUALIZACJA (1.11.2016):

Po sesji Rady Miasta i obchodach 95-lecia Książnicy Zamojskiej dyrektor instytucji, Danuta Kawałko, przesłała do naszej Redakcji pismo, którego treść publikujemy poniżej.

ksiaznica_mat-nadeslany

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: MLC
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Zbigniew" dnia 25 października 2016 o godzinie 12:05:37 napisał:
  Wszędzie te j.... związki...
  R E K L A M A
 • "mieszkaniec" dnia 25 października 2016 o godzinie 12:23:06 napisał:
  Zwiazki sa od tego aby występowac w interesie pracowników. Gdyby nie były to sprawdzone informacje to nikt nie jest szaleńcem azeby na forum publicznym rzucac na człowieka takie oskarżenia. Widocznie tak jest.... A Dyrektor jako pracownik podlegajacy prezydentowi pobiera wynagrodzenie z puli UM, a nie zarządzanej placówki, chyba ze cos sie zmieniło . I to trochę nieładnie podpinac sie pod podwyżki pracowników zarabiających 2 tys, kiedy samemu zarabia sie trzy razy tyle i wczesniej uparcie udowadniało sie ze podwyzki jednak były.
 • "Roman" dnia 25 października 2016 o godzinie 14:34:15 napisał:
  Drogi mieszkańcu, No to albo dyr. Kawałko pobiera wynagrodzenie z puli Urzędu Miasta i wtedy siłą rzeczy nic sobie nie można dobrać, albo Książnicy i wówczas jak najbardziej można sterować własnymi poborami.
 • "az" dnia 25 października 2016 o godzinie 16:41:56 napisał:
  To jak to jest z ta podwyżką dla dyrektora, prezydent jej przyznał czy sama sobie ją przyznała?
 • "pytam" dnia 25 października 2016 o godzinie 19:52:28 napisał:
  A Pani dyrektor ma wykształcenie "kierunkowe" na ten stołek, czy dostała je dlatego że (każdy wie)? 7 tysiaków przygarnąć za taaakie odpowiedzialne stanowisko i jeszcze jej mało. Eh.
 • "oneb" dnia 26 października 2016 o godzinie 8:03:44 napisał:
  A w calości: http://www.zamosc.pl/news/3557/5/xxiii-sesja-rady-miasta-zamosc-vii-kadencji-24-pazdziernika.html
 • "Kor." dnia 26 października 2016 o godzinie 8:35:04 napisał:
  Nie wstyd prezydentowi Zamościa mieć za dyrektora takiego babusa?
 • "Jobot" dnia 26 października 2016 o godzinie 9:57:46 napisał:
  @mieszkaniec Wynagrodzenie dla Dyrektora idzie jak najbardziej z puli kasy jaka dostaje jednostka od UM. Nie ma czegos takiego ze idzie to bezposrednio z kasy UM osobno poza kasa przeznaczona na jednostke. Tak bylo zawsze. Podwyzke Kierownikowi jednostki podleglej moze dac tylko i wylacznie Prezydent miasta (burmistrz/wójt). Kierownik sam sobie nie moze dac podwyzki ani sterowac wynagrodzeniem. Jesli to robi to lamie prawo. I podwyzka jest uwzgledniana w kwocie przekazanej na dzialalnosc jednostki.
 • "czytelnik" dnia 1 listopada 2016 o godzinie 19:42:44 napisał:
  Zdjęcie jest niewyraźne, nic nie daje się odczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Przepowiednia
Mam takie przeczucie, że za niedługo s...
KL
Ta dzielnica to Krasnobród w Zamościu!...
ad111
Artykuł sponsorowany, dlaczego nie ma t...
kmicic
5100 zł za m2? Inwestor chyba pomylił ...
Dumny
Rozumiem, że mieszkańcy płacą za to ...
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
leszek
Pan Marek W. i tablet... dajcie mu młot...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018