Felietony | Polityka i Samorząd | Top | ZamośćDaniel Czubara24 kwietnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 17 komentarzy

Spekulacje i namaszczenia

Głosowanie. Fot. R. Moteka
R E K L A M A    B O A R D

Do wyborów samorządowych zostało czasu, do kampanii wyborczej – jeszcze mniej. Media regionalne spekulują na temat poszczególnych kandydatów na prezydentów miast, w tym Zamościa.

Wczoraj (23 kwietnia) „Dziennik Wschodni” spekulował na temat kandydatów na prezydenta Lublina oraz innych większych miast w województwie lubelskim. Kto według tego pisma będzie ubiegał się o fotel prezydenta Zamościa?

W Zamościu nie wiadomo wciąż, czy do wyborów stanie obecny prezydent. – Do maja nie będę się oficjalnie wypowiadał na ten temat – mówi Andrzej Wnuk, któremu prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy i przywłaszczenie mienia. Jako możliwy kandydat opozycji wymieniany jest związany z Nowoczesną miejski radny Rafał Zwolak, ale on sam zastrzega, że jeszcze nie podjął decyzji. – pisze „Dziennik Wschodni”.

Jak podaje „DzW” swoich kandydatów na prezydentów miast ma wkrótce ogłosić również Prawo i Sprawiedliwość. Tu jeżeli chodzi o Zamość może być naprawdę ciekawie. Przypomnijmy, że rok temu, w maju PiS wycofało oficjalnie poparcie dla prezydenta Andrzeja Wnuka. Od tamtego czasu trwają spekulacje kto mógłby być kandydatem PiS na prezydenta Zamościa. Tu ze strony obserwatorów lokalnej sceny politycznej padają różne opcje i warianty. Na giełdzie kandydatur co i rusz pojawiają się nazwiska radnych miejskich lub wojewódzkich tejże partii.

Inny spekulowany wariant to start na urząd prezydenta Zamościa lokalnego lidera PiS posła Sławomira Zawiślaka. Parlamentarzysta jest najbardziej rozpoznawalną postacią PiS na Zamojszczyźnie. Biorąc pod uwagę poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego w naszym regionie, jak i aktywność posła byłby on bardzo ważnym kandydatem. W tym miejscu warto wspomnieć, że już w 2014 r. wiele osób wskazywało posła Zawiślaka jako kandydata PiS, a tymczasem poseł zaskoczył wszystkich.

Nie można też zapominać o głosach tych, którzy liczą, że PiS pogodzi się z obecnie urzędującym Andrzejem Wnukiem i ponownie poprze go w jesiennych wyborach. Niektórym takie rozwiązanie może wydać się czymś w stylu political fiction, ale co by nie mówić, polska polityka nie takie sytuacje już przeżywała i dlatego nigdy nie wolno mówić nigdy. Pytany o stosunek do klubu radnych PiS prezydent Wnuk powiedział w wywiadzie dla roztocze.net:

Zawsze przyjmuję ich zaproszenia na spotkania i ubolewam, że oni nie przyjmują moich. Myślę, że gdyby zmienili zdanie, wiele nieporozumień udało by się wyjaśnić.  

Jakby nie patrzeć prezydent Wnuk z racji piastowanego urzędu ma swego rodzaju pole position. Jako włodarz miasta prezentuje się podczas różnego rodzaju wydarzeń, reprezentuje miasto. Ma też realny wpływ na zmiany w mieście, podczas gdy inni kandydaci mogą jedynie snuć plany, co mogłoby się zmienić, gdyby wygrali wybory. Na chwilę obecną czekamy na decyzję prezydenta Wnuka na temat wyborczego startu. Ma ją ogłosić w maju. Trudno jednak sobie wyobrazić inny scenariusz, niż walka o reelekcję.

Co do kandydatury szefa zamojskiej Nowoczesnej, radnego Rafała Zwolaka, również jego pytaliśmy swego czasu w wywiadzie o plany wyborczego jego i ugrupowania, które reprezentuje.

Zamość to wspaniałe miasto, należy o nie należycie dbać. Należy dbać nie tylko o infrastrukturę, ale o ludzi, którzy tu mieszkają. Niestety nie wszystkim mieszkańcom żyje się tu dobrze z różnych powodów. Mamy też spore bezrobocie. Chcemy o tym rozmawiać i stworzyć „mapę potrzeb” każdego osiedla w Zamościu, taką „mapę drogową” co zrobić aby mieszkańcy byli zadowoleni z życia w Zamościu. To najbliższe plany na działania .Nowoczesnej w Zamościu. Wszystkich mieszkańców, którzy chcą się z nami podzielić swoimi pomysłami lub spostrzeżeniami zapraszamy do naszego biura na ulicę Ormiańską 6 a. – mówił radny Zwolak.  

Na chwilę obecną wszystko wskazuje, że Nowoczesna wystartuje w szerszej formule koalicyjnej. Krajowe władze N. i PO uzgodniły, że obie partie wystawią wspólną listę do sejmików wojewódzkich oraz – jeśli będzie to możliwe – do rad miast i gmin. Koalicyjny komitet oznaczałby znalezienie wspólnego kandydata, który zyskałby aprobatę wyborczych partnerów. Na chwilę obecną oficjalnie nie wiemy jeszcze z kim Nowoczesna pójdzie razem do wyborów.  Czy Rafał Zwolak zjednoczy front lewicy i centrum? Aktualnie jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci prezydenckiej opozycji. Sam oficjalnie zamiaru kandydowania nie potwierdził.

Skoro mowa o opozycji to nie można pominąć bardzo aktywnej przeciwniczki prezydenta Wnuka, niezależnej radnej Marty Pfeifer. Jej nazwisko również często pada w wyborczych spekulacjach. Póki co oficjalnego stanowiska radnej odnośnie startu w wyborach nie ma.

Jedną wielką niewiadomą jest kandydat Kukiz’15. Ugrupowanie ogłosiło swego rodzaju casting dla kandydatów do władz samorządowych, jednak od czasu konferencji poświęconej temu przedsięwzięciu praktycznie nie widać jakichkolwiek działań i ruchów. Jedyną najbardziej rozpoznawalną osobistością zamojskiego Kukiz’15 jest poseł Jarosław Sachajko.

Jak już wcześniej pisałem, w maju decyzję odnośnie startu ogłosi prezydent Andrzej Wnuk. Będzie to praktycznie początek walki o prezydencki fotel w Hetmańskim Grodzie. Od tego momentu czas będzie grał też na niekorzyść tych, którzy nad startem jeszcze się zastanawiają.

Wypada więc możliwie jak najbardziej i najefektywniej wykorzystać długi majowy weekend, bowiem później pracowity czas czeka samorządowców, polityków, jak też i dziennikarzy. 

 

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Daniel Czubara
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Redaktorze" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 8:25:27 napisał:
  Redaktorze, jak ty mało wiesz. Ręce opadają.
  R E K L A M A
  • "J." dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 13:51:33 napisał:
   Kandydatem N. na prezydenta Zam będzie Kornelia, najbardziej znana posłanka w Zamościu.
 • "Czytacz" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 8:40:27 napisał:
  "Do wyborów samorządowych zostało czasu, do kampanii wyborczej – jeszcze mniej" Piękności!
 • "Józef Bąk" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 8:55:19 napisał:
  Nowocześni POpaprańcy nigdzie nie wejdą, no chyba że zahipnotyzują lemingów.
 • "K." dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 9:40:22 napisał:
  Najlepszym kandydatem był, jest i będzie obecny Prezydent AW, najlepszy prezydent (dawniej burmistrz) w dziejach Hetmańskiego Grodu. .
 • "ad111" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 11:02:15 napisał:
  Bo przecież "Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe a czarne ...:)
 • "Mirek" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 12:18:52 napisał:
  Czyli nic nie wiadomo, ale artykuł se walne, żeby frajery robili odsłony.
  • "Do Mirka" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 13:39:42 napisał:
   Bo redaktor nic nie wie. Powiela to samo co napisał ostatnio.
 • "magnar" dnia 24 kwietnia 2018 o godzinie 16:19:00 napisał:
  Wybory rozstrzygną się między obecnym prezydentem, a kandydatem PiS. Reszta się nie liczy.
  • "jan" dnia 25 kwietnia 2018 o godzinie 10:30:18 napisał:
   Liczy się Marcin Zamoyski.
 • "fakt" dnia 25 kwietnia 2018 o godzinie 9:29:47 napisał:
  Pierwsza tura i pozamiatane.Andrzej Wnuk 75% poparcia.Badania Ipsos dostępne na fb.
 • "ach" dnia 25 kwietnia 2018 o godzinie 9:32:56 napisał:
  Współczuję kontrkandydatom obecnego Prezydenta w wyborach samorządowych.Los ich jest przesądzony.To niebyt i pośmiewisko !!!
 • "Thomas" dnia 25 kwietnia 2018 o godzinie 12:48:51 napisał:
  Niedawno był bardo ciekawy sondaż w Wirtualnej Polsce ranking prezydencki: na czele Andrzej Duda tuż za nim Donald Tusk (oboje poparcie powyżej 30 %), w granicach 20 procent Robert Biedroń. Były Prezydent Bronisław Komorowski uzyskał w tym rankingu tylko i aż tylko 3 %. nie inaczej było kiedy Lech Wałęsy przystąpił po raz trzeci do wyborów prezydenckich i doznał druzgocącej klęski - klęska Lecha Wałęsy to były słowa prof. Dariusza Rosattiego w studiu na żywo, kiedy już ogłaszano na gorąco zwycięstwo w pierwszej turze Aleksandra Kwaśniewskiego. Dlaczego tak a nie inaczej - może dlatego, że Lech Wałęsa kandydując trzeci raz przez pięć lat był politykiem "nieczynnym" na pierwszych stronach gazet czy w czołówce dzienników telewizyjnych, mało widocznym, bardziej zaangażowanym w mniejsze sprawy takie jak wykłady na uczelniach, spotkania itd. Brak bycia w wielkiej polityce nie powoduje próżni prze cały czas, ta próżnia polityczna szybko zapełnia się - czyli miejsce Marcina Zamoyskiego zostało zajęte. Spekulacje i namaszczenia to raczej pobożne życzenia - bardzo chciałbym, aby wystartował Marcin Zamoyski , szan na jego powrót nie widzę - minęły cztery lata i wszystko się zmieniło. na politycznej scenie Zamościa istotna zmiana nastąpiła w czasie ostatnich wyborów. Wystartowało pięciu kandydatów, był to wyraźny sygnał do zmian, a raczej spadku politycznej siły ówczesnego prezydenta - i faktycznie wybory to potwierdziły Marcin Zamoyski anie w pierwszej ani w drugiej turze nie uzyskał 50 % głosów - co było dosyć znacznym spadkiem jego poparcia i to o 20 %!!! Dlaczego tak a nie inaczej, to nie ma większego znaczenia - ale był to wyraźny sygnał dla społeczeństwa Zamościa, że pewna epoka kończy się. Podkreślę to jeszcze raz powrót będzie bardzo trudny, tak na prawdę będzie on niemożliwy i skończy się ogromnym rozczarowaniem. Na koniec zostawię naszych Radnych - powiem krótko PiS ma problem i albo coś z tym zrobi i wygra wybory ogromną przewagą, czy to będą wybory prezydenckie, czy do rady lub nieznacznie poprawi swoją pozycję. Co do reszty radnych, to będzie ich ostania kadencja.
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 25 kwietnia 2018 o godzinie 12:53:55 napisał:
  fakt@ IPSOS to bardzo życiowa lektura. lubię takie lektury mógłbyś podać źródło?
 • "Thomas" dnia 25 kwietnia 2018 o godzinie 13:03:34 napisał:
  Rafał Zwolak może być kandydatem na prezydenta i może sprawić niespodziankę. Jestem przekonany, że podejmie męską decyzję o starcie.
  • "Jan" dnia 26 kwietnia 2018 o godzinie 23:24:03 napisał:
   Rafał Zwolak nadaje się co najwyżej na Sołtysa.
 • "TORRES20400" dnia 27 kwietnia 2018 o godzinie 19:12:44 napisał:
  Chciałem się z Wami podzielić, takim tam przemyśleniem. Pewnie głupim jak zawsze, no ale jednak własnym. Pobrałem w pobliskim PSSesie "Ekspres Zamojski", z czwartku 26 kwietnia 2018, nr 2. I tam na stronie nr 3, jest wywiad "Z Martą Pfeifer Radną Rady Miasta Zamość", który przeprowadził p. red. W. Kowalczyk. I tam na samym początku tekstu, p. radna mówi, że "społecznikowstwo" zostało jej rodzinnie zaszczepione. Może tak być, tego się nie czepiam. Tyle, że potem mówi, coś takiego: "Moja kariera w samorządzie zaczęła się od przysłowiowego "krawężnika" czyli pracy w zarządzie Osiedla Kilińskiego". I tak się zastanawiam, czy te "krawężniki" z Os. Kilińskiego nie czują się obrażone. Czy w ogóle, ludzie po tych wszystkich na Mieście Zarządów Osiedli, te "krawężniki", nie powinni poczuć się urażeni. Przecież nie każdy idzie "za darmo w prace społeczne", żeby jakąś tam karierę polityczną robić. Widać p. radna ma inną koncepcję, jak powinna wyglądać "służba społeczna". Nawet jakby ktoś chciał mnie gdzieś tam wepchnąć do jakiegoś tam Zarządu Czegoś tam, to nie dam się namówić. Sąsiedzi na Osiedlu będą się podśmiechiwać, że "krawężnik" jestem, a do "władzy" się wyrywam. Wydaje mi się, że coraz ciężej będzie skompletować obsadę, tych wszystkich Zarządów Osiedli. No bo kto zechce z siebie robić idiotę, i "robić za krawężnik". Tym bardziej za darmo. To jakieś totalne nieporozumienie. Jak się wydaje, wywiad był przez p. red. W. Kowalczyka autoryzowany.

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Wielmożny Pan ...
Masz gdzieś informację, że ma to być...
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
bobby
Zamiast lotniska wybudujcie góry i koni...
LOVE_ZMC
Przepraszam a co można wygrać wysyłaj...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat