R E K L A M A

Z I P

Tekst sponsorowany | Zdrowie i Urodatekst nadesłany14 lipca 2016 FACEBOOK | 4467 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

SOS dla uszkodzonego zęba

fragment plakatu
R E K L A M A    B O A R D

Urazy zębów w wyniku różnego rodzaju wypadków mogą zdarzyć się w każdym wieku. Są jedną z najczęstszych przyczyn zgłaszania się do gabinetu stomatologicznego zarówno dzieci i dorosłych. Szczególnym okresem podatnym na tego typu zdarzenia jest wiek od 7 do 12 roku życia, kiedy wzmożona aktywność dziecka, może w konsekwencji doprowadzić do uszkodzenia słabej jeszcze i mało stabilnej  struktury anatomicznej zęba i tkanek otaczających.  Podejmując właściwą akcją ratunkową na miejscu wypadku, możemy zwiększyć szansę na zachowanie naturalnej funkcji zęba po urazie.

O tym jak zachować się w przypadku urazowego uszkodzenia zęba informuje Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed podczas akcji pod hasłem „SOS dla uszkodzonego zęba”. Odpowiednia wiedza i szybkie działanie zgodne z instrukcją,  to treści projektu profilaktyczno-edukacyjnego stworzonego przez lek. stom. Małgorzatę Górską przy współpracy z Kliniką Stomatologiczną „Uśmiechnij się” z Człuchowa w ramach działań Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej. Pierwsze spotkanie w ramach powyższej akcji miało miejsce 20 czerwca br. w Szkole Podstawowej w Miączynie.

Jak podkreśla lek. stom. Małgorzata Górska  „ Statystyki nie są zadowalające – w woj. lubelskim bezpośrednio po urazie do stomatologa zgłasza się jedynie 25,1% dzieci, zaś 37,8% zgłasza się w okresie późniejszym niż 7 dni. Celem nowo utworzonego projektu jest rozpowszechnienie wiedzy o postępowaniu w sytuacji urazów i przekazanie ważnych informacji  pozwalających zachować urazowe zęby w jamie ustnej, zniwelować stres i zachować pełny uśmiech dziecka. Projekt  skierowany jest do uczniów, nauczycieli a także rodziców którzy często są świadkami tych zdarzeń.”

Możliwości leczenia uszkodzonego zęba – złamanego , zwichniętego lub wybitego -zależą od tego, jak szybko zaczniemy prawidłowo działać!

Gdy dojdzie do wybicia zęba należy odszukać wybity ząb. Ważne by nie dotykać jego korzenia i chwytać go tylko za koronę. Jeśli jest zabrudzony obmyć  go szybko w zimnej bieżącej wodzie i ostrożnie wprowadź ząb do zębodołu unieruchamiając go poprzez lekkie zagryzienie wacika lub chusteczki. Jeśli niemożliwe jest samodzielne wprowadzenie zęba należy zabezpieczyć go przed przesuszeniem umieszczając  go w ustach, pomiędzy zębami a policzkiem i niezwłocznie udać się do stomatologa. Można umieścić go także w  naczyniu z solą fizjologiczną, śliną, płynem do soczewek lub mlekiem.  Nigdy nie wprowadzamy do zębodołu zębów mlecznych. Ich ponowne umieszczenie może uszkodzić zawiązek zęba stałego i wywołać komplikacje w jego prawidłowym rozwoju.

Gdy dojdzie do złamania zęba  procedura jest podobna jak powyżej -należy  odszukać złamaną cześć zęba. Jeśli jest zabrudzona obmyć ją szybko w zimnej bieżącej wodzie i zabezpieczyć przed przesuszeniem umieszczając ją w ustach, pomiędzy zębami a policzkiem lub w naczyniu z solą fizjologiczną, śliną, płynem do soczewek lub mlekiem.  Ważne by niezwłocznie udać się do stomatologa gdzie odłamany fragment zęba zostanie przez dentystę przyklejony.

Jeśli dojdzie do częściowego zwichnięcia zęba, czyli jego przemieszczenia w zębodole, należy natychmiast palcami przywrócić jego pierwotną pozycję. Złączyć zęby, zagryźć wacik lub chusteczkę i jak najszybciej udać się do dentysty.

Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed planuje wznowić akcję z początkiem nowego roku szkolnego i rozszerzyć ją dodatkowo o spotkania z rodzicami. W planach jest również wzbogacenie powyższego projektu o wiedzę teoretyczną i nabycie umiejętności praktycznych z zakresu rozpoznawania stanów zagrożenia zdrowia i życia oraz szybkiego i skutecznego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Opracowanie: Małgorzata Górska
Lekarz dentysta
Centrum Stomatologii Estetycznej Multimed
Zamość, ul. Śląska 40, tel. 84 639 63 30,500 028 652,
rejestracja@multimedzamosc.pl, www.bezbolesnie.pl

Do pobrania:

PLAKAT INFORMACYJNY

ULOTKA INFORMACYJNA

 

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
beduin
Najważniejsza reelekcja Pawia. A potem ...
Ciekawe...
skoro to taka "niewielka" kwota, to jak ...
okiem mieszkań...
30.000 zł to i tak o 8.000 zł mniej ...
klangor
Minister Sienkiewicz mówił" kamieni ku...
Żuk
do " Joanna" Jest okazja, żeby skoment...
Parafianka
30 tys. to nie jest suma za którą i og...
KL
Pisownia też na pałe, w szczególnośc...
gfe
No,wreszcie jakoś to wygląda.A budynki...
Plaża Open
Dziękujemy za relacje z konferencji ora...
Joanna
Ktoś kto pisał ten artykuł chyba nie ...
Janek
Bez przesady ! Jeszcze nie otrząsnęli...
mieszkaniec pow...
zgadzam się! Jesteście siłą regionu!...
obywatel
Byłem, widziałem... Terytorialsi!!! Je...
Ciekawe...
dlaczego miasto ma inwestować w infrast...
ak
Czas najwyższy uporządkować kwestie o...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny