Polityka i SamorządOliwia Bojar31 stycznia 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Służba Celna podsumowała miniony rok

foto: Izba Celna Biała Podlaska
R E K L A M A    B O A R D

Mniejszy ruch towarów na granicy, wzmożona turystyka zakupowa i osobowy ruch graniczny. Do tego zwiększenie liczby przemytów papierosów i alkoholu oraz rekordowy wzrost ilości przemycanego bursztynu. Tak wygląda ogólny bilans tego, co się działo na przejściach granicznych w województwie lubelskim. Celnicy 2015 rok określili jako „raczej spokojny”.

Rok 2015 był już kolejnym rokiem z rzędu, z odnotowanym spadkiem liczby ciężarówek odprawianych na przejściach granicznych w województwie lubelskim.
Celnicy odprawili nieco ponad 810,5 tys. pojazdów ciężarowych, czyli o około 16% mniej niż w 2014 r. To m.in. efekt napięć w relacji między Unią Europejską a Rosją oraz niestabilnej sytuacji na Ukrainie. Wzrosła za to liczba odprawionych samochodów osobowych. Tutaj, podobnie jak przed rokiem, wystąpił około 7-procentowy wzrost. Przejścia graniczne w województwie lubelskim przekroczyło blisko 4,4 mln osobówek. Jeżeli chodzi o liczbę podróżnych, to w 2015 r. granicę z Białorusią i Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło ponad 13,7 mln osób, czyli o ok. 11% więcej niż w roku 2014 – informuje podkom. Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Zwalczając przestępczość, funkcjonariusze zatrzymali 6,4 mln paczek papierosów, co oznacza, że gdyby zatrzymane papierosy zostały wyprodukowane i sprzedane legalnie w Polsce, to do Skarbu Państwa trafiłoby ok. 64 mln zł z należnych podatków.

-Oprócz papierosów celnicy zatrzymywali też alkohol. W sumie do magazynów depozytowych urzędów celnych trafiło 18,3 tys. litrów, czyli o 33% więcej niż w roku 2014 – dodaje Siemieniuk.

Jednym z zadań Służby Celnej jest też nadzór i kontrola rynku gier hazardowych. W 2015 r. na terenie województwa lubelskiego funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili blisko 600 kontroli w tym zakresie. 98% z nich zakończyło się wynikiem pozytywnym. Celnicy zajęli ponad 1600 urządzeń, które działały niezgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych.

Ubiegłorocznym hitem przemytników okazał się bursztyn, którego ujawniono 900 kg, co oznacza wzrost aż o 430% w stosunku do 2014 roku. Ponadto ujawniono 12 ton tytoniu i suszu tytoniowego, ponad 7 kg narkotyków i środków odurzających i 28,7 tys. szt. potencjalnych podróbek. Na granicy pojawiały się również nielegalnie przewożone okazy roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES), leki, sterydy, środki ochrony roślin czy też broń. Celnicy zarekwirowali również 229 samochodów wykorzystywanych do przemytu.

-Funkcjonariusze celni wszczęli łącznie blisko 33,5 tys. spraw karnych skarbowych i wystawili 6,3 tys. mandatów karnych w większości w związku z przemytem i nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi. To oznacza, że każdego dnia funkcjonariusze stwierdzali średnio 110 przypadków łamania prawa. W 2015 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej zniszczyła 9,7 mln paczek papierosów i blisko 900 kg tytoniu, które ważyły w sumie ponad 225 ton. Z kolei ze sprzedaży zatrzymanych przez celników towarów, m.in. odebranych przemytnikom pojazdów samochodowych, bursztynu oraz złomu, w tym pochodzącego np. ze zdemontowanych zbiorników paliwa, bialska izba celna uzyskała kwotę blisko 1,2 mln zł – podsumowuje rzecznik.

Nadal popularna jest, uprawiana przez naszych sąsiadów ze wschodu, turystyka zakupowa. Przez przejścia graniczne w województwie lubelskim podróżni wywieźli towary o wartości 2 mld zł, co oznacza, że zostawiali w Polsce średnio ok. 5,5 mln złotych dziennie.
Wartość wywiezionych w 2015 r. towarów była o 18% wyższa w porównaniu do roku 2014.

Wartość towarów wywiezionych z Polski przez przejścia graniczne z Ukrainą (1,48 mld zł) była niemal trzykrotnie większa niż wywiezionych przez przejścia graniczne z Białorusią (520,7 mln zł). Wartość towarów wywiezionych przez przejścia graniczne z Białorusią była też o 7,5% mniejsza niż w 2014 r., podczas gdy wartość towarów wywiezionych na Ukrainę wzrosła o 31%.

Wśród wywożonych towarów dominowały sprzęt AGD, RTV, materiały budowlane, części samochodowe, odzież i żywność.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Schabowy z Zamo...
Thomas, a jak myślisz czemu nie ma inwe...
Thomas
Strasznie dużo jest tych inwestorów - ...
Schabowy z Zamo...
Wybraliśmy radnych, ale są też jakie...
Zamościan
Polecam pana Profesora Grochowalskiego i...
TWS
Przecież ten protest to była akcja wyb...
Thomas
Kontra@ nie po to w demokratycznych wybo...
Thomas
[b]Rozczarowuje mnie Andrzej Wnuk i to n...
kontra
1. Veolia pisze-"przeciwnicy budowy spal...
Paweł
Informacje są nieprawdziwe. Minimum trz...
Antyklerykał
Powaliła mnie Twoja argumentacja. Choci...
aaa
A u Ciebie pewnie w domu sam sie zabawia...
ak
Może jednak byś poszukał tych leków ...
observer
Czym? gokartami?...
Zamościak
A niech jedzie w pisdu....
z_boku
To musi być czarownica, bo ja bym się ...
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018