Polityka i SamorządOliwia Bojar31 stycznia 2016 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Służba Celna podsumowała miniony rok

foto: Izba Celna Biała Podlaska
R E K L A M A    B O A R D

Mniejszy ruch towarów na granicy, wzmożona turystyka zakupowa i osobowy ruch graniczny. Do tego zwiększenie liczby przemytów papierosów i alkoholu oraz rekordowy wzrost ilości przemycanego bursztynu. Tak wygląda ogólny bilans tego, co się działo na przejściach granicznych w województwie lubelskim. Celnicy 2015 rok określili jako „raczej spokojny”.

Rok 2015 był już kolejnym rokiem z rzędu, z odnotowanym spadkiem liczby ciężarówek odprawianych na przejściach granicznych w województwie lubelskim.
Celnicy odprawili nieco ponad 810,5 tys. pojazdów ciężarowych, czyli o około 16% mniej niż w 2014 r. To m.in. efekt napięć w relacji między Unią Europejską a Rosją oraz niestabilnej sytuacji na Ukrainie. Wzrosła za to liczba odprawionych samochodów osobowych. Tutaj, podobnie jak przed rokiem, wystąpił około 7-procentowy wzrost. Przejścia graniczne w województwie lubelskim przekroczyło blisko 4,4 mln osobówek. Jeżeli chodzi o liczbę podróżnych, to w 2015 r. granicę z Białorusią i Ukrainą w woj. lubelskim przekroczyło ponad 13,7 mln osób, czyli o ok. 11% więcej niż w roku 2014 – informuje podkom. Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białej Podlaskiej.

Zwalczając przestępczość, funkcjonariusze zatrzymali 6,4 mln paczek papierosów, co oznacza, że gdyby zatrzymane papierosy zostały wyprodukowane i sprzedane legalnie w Polsce, to do Skarbu Państwa trafiłoby ok. 64 mln zł z należnych podatków.

-Oprócz papierosów celnicy zatrzymywali też alkohol. W sumie do magazynów depozytowych urzędów celnych trafiło 18,3 tys. litrów, czyli o 33% więcej niż w roku 2014 – dodaje Siemieniuk.

Jednym z zadań Służby Celnej jest też nadzór i kontrola rynku gier hazardowych. W 2015 r. na terenie województwa lubelskiego funkcjonariusze Służby Celnej przeprowadzili blisko 600 kontroli w tym zakresie. 98% z nich zakończyło się wynikiem pozytywnym. Celnicy zajęli ponad 1600 urządzeń, które działały niezgodnie z przepisami ustawy o grach hazardowych.

Ubiegłorocznym hitem przemytników okazał się bursztyn, którego ujawniono 900 kg, co oznacza wzrost aż o 430% w stosunku do 2014 roku. Ponadto ujawniono 12 ton tytoniu i suszu tytoniowego, ponad 7 kg narkotyków i środków odurzających i 28,7 tys. szt. potencjalnych podróbek. Na granicy pojawiały się również nielegalnie przewożone okazy roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem (CITES), leki, sterydy, środki ochrony roślin czy też broń. Celnicy zarekwirowali również 229 samochodów wykorzystywanych do przemytu.

-Funkcjonariusze celni wszczęli łącznie blisko 33,5 tys. spraw karnych skarbowych i wystawili 6,3 tys. mandatów karnych w większości w związku z przemytem i nielegalnym obrotem wyrobami akcyzowymi. To oznacza, że każdego dnia funkcjonariusze stwierdzali średnio 110 przypadków łamania prawa. W 2015 r. Izba Celna w Białej Podlaskiej zniszczyła 9,7 mln paczek papierosów i blisko 900 kg tytoniu, które ważyły w sumie ponad 225 ton. Z kolei ze sprzedaży zatrzymanych przez celników towarów, m.in. odebranych przemytnikom pojazdów samochodowych, bursztynu oraz złomu, w tym pochodzącego np. ze zdemontowanych zbiorników paliwa, bialska izba celna uzyskała kwotę blisko 1,2 mln zł – podsumowuje rzecznik.

Nadal popularna jest, uprawiana przez naszych sąsiadów ze wschodu, turystyka zakupowa. Przez przejścia graniczne w województwie lubelskim podróżni wywieźli towary o wartości 2 mld zł, co oznacza, że zostawiali w Polsce średnio ok. 5,5 mln złotych dziennie.
Wartość wywiezionych w 2015 r. towarów była o 18% wyższa w porównaniu do roku 2014.

Wartość towarów wywiezionych z Polski przez przejścia graniczne z Ukrainą (1,48 mld zł) była niemal trzykrotnie większa niż wywiezionych przez przejścia graniczne z Białorusią (520,7 mln zł). Wartość towarów wywiezionych przez przejścia graniczne z Białorusią była też o 7,5% mniejsza niż w 2014 r., podczas gdy wartość towarów wywiezionych na Ukrainę wzrosła o 31%.

Wśród wywożonych towarów dominowały sprzęt AGD, RTV, materiały budowlane, części samochodowe, odzież i żywność.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Oliwia Bojar
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
KL
Widzę, że Zamość dalej brnie w krety...
Zamość
"Król jest nagi". Rozczarowany-zgadzam ...
Rozczarowany
Jakiś czas temu na koncepcjach GDDKiA o...
ds
Sorry ale co ma Łuków do Zamościa?...
Mefisto
Prestiżowe konkursy i PWSZ :D:D:D:D Pic...
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
KL
Stara wiadomość - to było w sobotę....
ak
Jeszcze trzeba wymienić mieszkańców S...
LOVE_ZMC
Jeśli sie myle to przepraszam i zwracam...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat