R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany4 października 2017 FACEBOOK | 5207 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Sitaniec: Sto lat pani Ady

Fot. gminazamosc.pl
R E K L A M A    B O A R D

Spotkanie z okazji setnych urodzin Pani Adeli Ostowicz z Sitańca odbyło się 30 września 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Sitańcu.

Pani Adela większość swojego życia spędziła w Udryczach, dziś jest mieszkanką Gminy Zamość. W przeszłości Jubilatka była nauczycielką, konspiratorką w okresie okupacji, aresztowaną przez gestapo, ale za pomocą sprytnego fortelu udało się ją uwolnić z więzienia; po wojnie przez wiele lat uczyła w Udryczach i prowadziła zespół teatralno-chóralny. Rodzina zgodnie stwierdziła, że do Jubilatki mocniej przylgnęło imię Ada, niż Adela, stąd niektóre napisy na tortach „…dla Ady”.
Spotkanie w świetlicy otworzyli Joanna Bekier – sołtys Sitańca oraz Zbigniew Tchórzewski – prezes Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Zamojskiej. Jubilatka przyjęła życzenia od licznie zgromadzonych osób z rodziny, znajomych, sąsiadów, przyjaciół, gości, dyrekcji Szkoły w Sitańcu oraz od przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W imieniu Samorządu Gminy Zamość życzenia składali wójt Ryszard Gliwiński, Wiesław Pośnik – wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość, radny Henryk Rajtar i Joanna Bekier – sołtys Sitańca. Pan Wójt przekazał pani Adeli list gratulacyjny od premier RP, Beaty Szydło.
Specjalnie dla Jubilatki wystąpił również chór „Sitanianie”, który wykonał m.in. pieśni i piosenki partyzanckie, tak bardzo lubiane przez panią Adelę. To szczególne urodzinowe spotkanie nie mogło się obyć bez tortów, jeden z nich ufundował Samorząd Gminy Zamość. Oczywiście, wzniesiono toast i odśpiewano „200” lat w zdrowiu i szczęściu!
Najważniejsze wydarzenia z życia pani Adeli przedstawiła jej córka, Halina, a Zbigniew Tchórzewski odczytał wiersz napisany specjalnie na tę okoliczność. Potem spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń, wyjątkowych chwil i wspomnień w gronie bliskich znajomych i rodziny.

Wspomnienia z życia Pani Adeli Ostowicz, na podstawie informacji zebranych przez Zbigniewa Tchórzewskiego:

Adela Ostowicz urodziła się 28 września 1917 r. w Udryczach (powiat zamojski) w rodzinie chłopskiej. Mimo przeciwności i trudnego dostępu do edukacji ukończyła Szkołę Powszechną w 1931 r., a następnie uczęszczała do Seminarium Nauczycielskiego w Zamościu. Rok szkolny 1936/1937 spędziła nauczając w Dębowcu, a w latach 1937-1939 studiowała na Wolnej Wszechnicy Polskiej – Studium Pracy Społecznej w Warszawie.
W pierwszym roku wojny uczyła bezpłatnie w Szkole Powszechnej w Udryczach, ale na kolejny rok nie otrzymała już zezwolenia na pracę w szkole. W grudniu 1939 r. została zaprzysiężona w organizacji podziemnej Związku Walki Zbrojnej przez ówczesnego komendanta rejonu Zamość – „Roberta”. Pełniła niebezpieczną rolę łączniczki na trasie Zamość – Biłgoraj. W domu rodzinnym Adeli Ostowicz odbywały się spotkania działaczy konspiracyjnych. Przez pewien czas ukrywali się tu m.in. kpt. rez. Zygmunt Pomarański z synem, czy płk. Zdzisław Maćkowski z synami. 24 października 1942 r. Adela Ostowicz została aresztowana i osadzona w więzieniu. Przeszła ciężkie „badanie” prowadzone przez gestapowców, pomimo tego nikogo nie wydała. 24 kwietnia 1943 roku została wyprowadzona z więzienia przez ówczesną strażniczkę Halinę Białówną, która działała na polecenie organizacji. W tym samym roku Pani Adela wyszła za mąż i ukrywała się u rodziny w Kolonii Tarzymiechy, a następnie pod nazwiskiem Karolina Szala w Kolonii Czysta Dębina, gmina Gorzków, powiat Krasnystaw. W dalszym ciągu działała w ruchu oporu aż do wyzwolenia w 1944 roku. Pod koniec lipca wróciła wraz z mężem do Udrycz, gdzie oboje zamieszkali z rodzicami Pani Adeli, w zrujnowanym po wojnie, gospodarstwie.
W latach 1944-1970 Adela Ostowicz była nauczycielką w Szkole Powszechnej (w późniejszych latach Podstawowej) w Udryczach. Równocześnie społecznie udzielała się w organizacjach wiejskich, szczególnie w Kole Młodzieży Wiejskiej. Przez wiele lat prowadziła również zespół teatralno-chóralny. Została uhonorowana m.in. odznaczeniami: Odznaka Tysiąclecia w 1966 roku, Złoty Krzyż Zasługi w 1974 r., czy nagrodą Ministra Oświaty.
Przez wiele lat działała w Kole Gospodyń Wiejskich. Przez 4 lata pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Powiatowego Kół Gospodyń Wiejskich w Zamościu. W latach 1959-1970 była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Udryczach. W latach 1957-1963 Adela Ostowicz pełniła funkcję prezesa Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Starym Zamościu, a następnie Sekretarza (do roku 1972). Ostatnie trzy lata przed odejściem na emeryturę (1970-1973) pracowała w Szkole Podstawowej w Dębinie (gmina Stary Zamość).
W Udryczach zorganizowała Izbę Pamięci Narodowej, która mieściła się w miejscowym domu ludowym. Została wpisana do Złotej Księgi Powiatowej Rady Narodowej jako Zasłużona dla Zamojszczyzny i Zasłużona dla Lubelszczyzny. Pani Adela pracowała także jako ławnik w Sądzie Rejonowym w Zamościu oraz jako kurator społeczny.
W 1981 roku wstąpiła do organizacji Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Od 1989 roku pełniła funkcję sekretarza Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W latach 1997-2006 była prezesem Koła Gminnego Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Zamojskiej.

GOK: AS i JK

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny