R E K L A M A

Z I P

Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany4 października 2017 FACEBOOK | 4461 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Sitaniec: Sto lat pani Ady

Fot. gminazamosc.pl
R E K L A M A    B O A R D

Spotkanie z okazji setnych urodzin Pani Adeli Ostowicz z Sitańca odbyło się 30 września 2017 r. w świetlicy wiejskiej w Sitańcu.

Pani Adela większość swojego życia spędziła w Udryczach, dziś jest mieszkanką Gminy Zamość. W przeszłości Jubilatka była nauczycielką, konspiratorką w okresie okupacji, aresztowaną przez gestapo, ale za pomocą sprytnego fortelu udało się ją uwolnić z więzienia; po wojnie przez wiele lat uczyła w Udryczach i prowadziła zespół teatralno-chóralny. Rodzina zgodnie stwierdziła, że do Jubilatki mocniej przylgnęło imię Ada, niż Adela, stąd niektóre napisy na tortach „…dla Ady”.
Spotkanie w świetlicy otworzyli Joanna Bekier – sołtys Sitańca oraz Zbigniew Tchórzewski – prezes Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Zamojskiej. Jubilatka przyjęła życzenia od licznie zgromadzonych osób z rodziny, znajomych, sąsiadów, przyjaciół, gości, dyrekcji Szkoły w Sitańcu oraz od przedstawicieli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W imieniu Samorządu Gminy Zamość życzenia składali wójt Ryszard Gliwiński, Wiesław Pośnik – wiceprzewodniczący Rady Gminy Zamość, radny Henryk Rajtar i Joanna Bekier – sołtys Sitańca. Pan Wójt przekazał pani Adeli list gratulacyjny od premier RP, Beaty Szydło.
Specjalnie dla Jubilatki wystąpił również chór „Sitanianie”, który wykonał m.in. pieśni i piosenki partyzanckie, tak bardzo lubiane przez panią Adelę. To szczególne urodzinowe spotkanie nie mogło się obyć bez tortów, jeden z nich ufundował Samorząd Gminy Zamość. Oczywiście, wzniesiono toast i odśpiewano „200” lat w zdrowiu i szczęściu!
Najważniejsze wydarzenia z życia pani Adeli przedstawiła jej córka, Halina, a Zbigniew Tchórzewski odczytał wiersz napisany specjalnie na tę okoliczność. Potem spotkanie dostarczyło wielu wzruszeń, wyjątkowych chwil i wspomnień w gronie bliskich znajomych i rodziny.

Wspomnienia z życia Pani Adeli Ostowicz, na podstawie informacji zebranych przez Zbigniewa Tchórzewskiego:

Adela Ostowicz urodziła się 28 września 1917 r. w Udryczach (powiat zamojski) w rodzinie chłopskiej. Mimo przeciwności i trudnego dostępu do edukacji ukończyła Szkołę Powszechną w 1931 r., a następnie uczęszczała do Seminarium Nauczycielskiego w Zamościu. Rok szkolny 1936/1937 spędziła nauczając w Dębowcu, a w latach 1937-1939 studiowała na Wolnej Wszechnicy Polskiej – Studium Pracy Społecznej w Warszawie.
W pierwszym roku wojny uczyła bezpłatnie w Szkole Powszechnej w Udryczach, ale na kolejny rok nie otrzymała już zezwolenia na pracę w szkole. W grudniu 1939 r. została zaprzysiężona w organizacji podziemnej Związku Walki Zbrojnej przez ówczesnego komendanta rejonu Zamość – „Roberta”. Pełniła niebezpieczną rolę łączniczki na trasie Zamość – Biłgoraj. W domu rodzinnym Adeli Ostowicz odbywały się spotkania działaczy konspiracyjnych. Przez pewien czas ukrywali się tu m.in. kpt. rez. Zygmunt Pomarański z synem, czy płk. Zdzisław Maćkowski z synami. 24 października 1942 r. Adela Ostowicz została aresztowana i osadzona w więzieniu. Przeszła ciężkie „badanie” prowadzone przez gestapowców, pomimo tego nikogo nie wydała. 24 kwietnia 1943 roku została wyprowadzona z więzienia przez ówczesną strażniczkę Halinę Białówną, która działała na polecenie organizacji. W tym samym roku Pani Adela wyszła za mąż i ukrywała się u rodziny w Kolonii Tarzymiechy, a następnie pod nazwiskiem Karolina Szala w Kolonii Czysta Dębina, gmina Gorzków, powiat Krasnystaw. W dalszym ciągu działała w ruchu oporu aż do wyzwolenia w 1944 roku. Pod koniec lipca wróciła wraz z mężem do Udrycz, gdzie oboje zamieszkali z rodzicami Pani Adeli, w zrujnowanym po wojnie, gospodarstwie.
W latach 1944-1970 Adela Ostowicz była nauczycielką w Szkole Powszechnej (w późniejszych latach Podstawowej) w Udryczach. Równocześnie społecznie udzielała się w organizacjach wiejskich, szczególnie w Kole Młodzieży Wiejskiej. Przez wiele lat prowadziła również zespół teatralno-chóralny. Została uhonorowana m.in. odznaczeniami: Odznaka Tysiąclecia w 1966 roku, Złoty Krzyż Zasługi w 1974 r., czy nagrodą Ministra Oświaty.
Przez wiele lat działała w Kole Gospodyń Wiejskich. Przez 4 lata pełniła funkcję przewodniczącej Zarządu Powiatowego Kół Gospodyń Wiejskich w Zamościu. W latach 1959-1970 była przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Udryczach. W latach 1957-1963 Adela Ostowicz pełniła funkcję prezesa Ogniska Związku Nauczycielstwa Polskiego w Starym Zamościu, a następnie Sekretarza (do roku 1972). Ostatnie trzy lata przed odejściem na emeryturę (1970-1973) pracowała w Szkole Podstawowej w Dębinie (gmina Stary Zamość).
W Udryczach zorganizowała Izbę Pamięci Narodowej, która mieściła się w miejscowym domu ludowym. Została wpisana do Złotej Księgi Powiatowej Rady Narodowej jako Zasłużona dla Zamojszczyzny i Zasłużona dla Lubelszczyzny. Pani Adela pracowała także jako ławnik w Sądzie Rejonowym w Zamościu oraz jako kurator społeczny.
W 1981 roku wstąpiła do organizacji Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Od 1989 roku pełniła funkcję sekretarza Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. W latach 1997-2006 była prezesem Koła Gminnego Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych Ziemi Zamojskiej.

GOK: AS i JK

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Q
K. status prawny kamienic jest raczej ur...
K. 7 minut temu
Znacjonalizować, doprowadzić do ruiny,...
Marian 11 minut temu
Oj Marta... Zamoyski sprzedał pięć ra...
K.
A co na to prawowici właściciele kamie...
tylko sprzedać
Sprzedać, zadłużyć i koncerty i konc...
rudy karzeł
"Sowiecka jakość" straszy nadal?...
Oost.
Lokalne wojenki, pohukiwania odyńców, ...
bxt
Może otwarto jakąś nową azjatycką/ ...
Wilhelm
Następny news będzie o znalazcy kota i...
olo
"Trotyl" Gmyz powiedziałby Schlampe....
mieszkaniec
A mnie ciekawi co zrobi prokuratura Ziob...
sonia
Przypominam Ukraina aspiruje do NATO i U...
Name
pepesza i maria - och, jakież "treściw...
Parafianka
Za moich czasów nie do pomyślenia. Ta...
maria
A w tle podczas wypowiedzi wojewody to j...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny