R E K L A M A

Z I P

Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćDaniel Czubara12 stycznia 2017 FACEBOOK | 4182 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 19 komentarzy ()

Silna ręka Kościoła

Rycerze Kolumba; źródło: rycerzekolumba.com

R E K L A M A    B O A R D

Myśleliście Państwo, że rycerze już wyginęli? Nic bardziej mylnego. W samym Zamościu działa lokalna rada Zakonu Rycerzy Kolumba.

Nie noszą zbroi, mieczy i tarcz, ale noszą chorągwie… podczas świąt kościelnych. Zakon Rycerzy Kolumba jest bowiem mocno związany z Kościołem Katolickim i swego czasu był nawet nazywany jego “silną prawą ręką”.

Rycerze Kolumba to najliczniejsza na świecie organizacja katolików świeckich oddanych służbie Kościołowi. Na całym świecie jest ponad 2 miliony mężczyzn w szeregach Rycerzy Kolumba. Odpowiadając na życzenie świętego Jana Pawła II w 2006 roku powstała pierwsza Rada w Polsce. Aktualnie jest nas w Polsce ponad 4 tys. Pierwszą doktryną zakonu jest miłosierdzie. Jako rycerze jesteśmy zaangażowani w działalność charytatywną, staramy się ulżyć losowi tych, którzy doświadczyli w życiu mniej szczęścia. Druga doktryna – w jedności jest siła. Rycerze przyrzekają wierność Chrystusowi i walkę ze złem. Trzecia doktryna to braterstwo – działać razem jak bracia, wspierać się w czasach niepokoju, choroby i śmierci. Działalność naszej Rady to: obrona życia, działalność na rzecz młodzieży, na rzecz społeczeństwa i kościoła. Bierzemy czynny udział w uroczystościach kościelnych jako jeden z ruchów parafialnych, zajmujemy się obsługą liturgiczną mszy świętych, uczestniczymy w procesjach: Drogi Krzyżowej, Rezurekcjach, w procesjach Bożego Ciała i w odpustach. Na zaproszenie Rycerzy Kolumba odbyła się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej z Guadalupe do siedmiu zamojskich parafii i peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia.– przedstawia działalność RK Kazimierz Skiba, wielki rycerz Rady Lokalnej Nr 15440 im. św. Tomasza Apostoła, działającej przy parafii katedralnej w Zamościu.

A wszystko zaczęło się za oceanem, pod koniec XIX wieku…

2 października 1881 roku, mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, stanie Connecticut.

Z inicjatywy proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Znajdowali oni siłę w solidarności, poczucie bezpieczeństwa w jednomyślności i wspólnemu oddaniu się świętej sprawie: przysięgali bronić swojej ojczyzny, rodziny i wiary…

Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata.

Osiągnęli swój cel, gdy 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba. To byli pierwsi Rycerze Kolumba.

Zakon był nazywany „silną prawą ręką Kościoła” i wychwalany przez papieży, prezydentów i innych przywódców światowych za poparcie dla Kościoła, program ewangelizacji i katolickiej edukacji, zaangażowanie społeczne i pomoc potrzebującym.

Wizja księdza McGivneya obejmowała również program ubezpieczeniowy, aby zapewnić byt wdowom i sierotom po zmarłych rycerzach. Program ubezpieczeniowy Zakonu rozrósł się, aby lepiej służyć coraz liczniejszej organizacji. Rok po roku Rycerze Kolumba zdobywają najwyższe notowania za wypłacalność z A.M. Best oraz Standard & Poor’s.

Zakon oferuje najwyższej jakości usługi w zakresie ubezpieczenia, rent i długoterminowych programów dla członków i ich rodzin, łącznie z wieloma innymi korzyściami wynikającymi z braterskiej wzajemnej pomocy.

Najwyższa Rada jest organem zarządzającym Rycerzy Kolumba i jest odpowiedzialna za rozwój organizacji jako całości.

Obowiązki Najwyższej Rady obejmują: rozpoczynanie działalności Zakonu na nowych terenach, powoływanie władz regionalnych, określanie i propagowanie zasad i celów organizacji, podejmowanie inicjatyw na skalę całej organizacji, rozpropagowywanie informacji o misji Rycerzy Kolumba w świecie, a także troska o dobro rodzin członków poprzez programy ubezpieczeniowe.

Większość działalności charytatywnej wykonują członkowie lokalnych i podporządkowanych rad.

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy mężczyzn, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami, pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy. (żródło: rycerzekolumba.com)

Rada Rycerzy Kolumba Nr 15440 im. Świętego Tomasza Apostoła w Zamościu, powstała 24 stycznia 2012 r i obecnie zrzesza 38 mężczyzn.

Członkostwo w Zakonie Rycerzy Kolumba stoi otworem dla każdego mężczyzny, który ukończył 18 lat i jest wierzącym i praktykującym katolikiem. Inicjacja na poszczególne stopnie I, II i III odbywa się po złożeniu deklaracji i pozytywnej opinii zespołu ds przyjęć. Sama inicjacja jest tajna.– tłumaczy wielki rycerz, Kazimierz Skiba.

Ostatnio zamojscy Rycerze Kolumba skupili się na działalności charytatywnej, czego efektem jest powołanie Fundacji Rady Lokalnej Rycerzy Kolumba, która ma pracować na rzecz dobroczynności i wsparcia osób ubogich, chorych, samotnych i niepełnosprawnych.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 13.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Zamość" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 9:28:29 napisał:
  Oto jak pełni miłości katolicy nawracali rdzennych mieszkańców Ameryki: http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,900
  0
  0
  R E K L A M A
 • "z Zamościa" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 10:04:01 napisał:
  dzięki katolicyzmowi rdzenni mieszkańcy Ameryki zaprzestali składania ofiar z ludzi
  0
  0
 • "Jolka" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 11:16:45 napisał:
  To taka przykościelna masoneria.
  0
  0
 • "ad111" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 18:13:55 napisał:
  Nie rycerze, a hodowlane barany katabasów ot i cała historia.
  0
  0
 • "o tym powyżej" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 18:26:37 napisał:
  wyjątkowym pojebem jesteś
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 12 stycznia 2017 o godzinie 21:16:06 napisał:
  Internauta @"ad111" może aż takim debilem nie jest. Osobiście go nie znam. To chyba nie ważne. Czasami też nie rozumiem, co motywuje go do antykatolickiej krucjaty. Ale tutaj, wydaje mi się, zgadzam się z nim w 100%. "O co kaman"? Jacy rycerze Kolumba? Co to ma być? To krańcowe wypaczenie idei "catholicos". W Polsce już przerabialiśmy np. tzw. "Kolekcję Porczyńskich". I może wystarczy. "Rycerze Kolumba". Szkoda,że nie Magellana. Byłoby bardziej wypasione.
  0
  0
 • "ad111" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 8:05:07 napisał:
  Szukajcie a znajdziecie... Oto między innymi moje motywacje Szanowny Przedmówco: http://members.upcpoczta.pl/s.nagorski/yallop/zbrodniekk.pdf
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 8:17:55 napisał:
  @"ad111"; Nie nadużywaj tematu. To, że jakiś "dziwaczny ruch świecki" zawitał do Zamościa, wcale nie oznacza, że godzę się na Twoje brednie na temat KK.
  0
  0
 • "ad111" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 9:01:56 napisał:
  Moje "brednie" są bardziej wiarygodne, bo oparte na faktach niż Twoje wierzenia oparte na tym co usłyszałeś od tych, którzy z tego bajania żyją. Ponadto to Ty mnie wywołałeś więc uprzejmie odpowiadam. I możesz się nie zgadzać, masz do tego prawo, ale ignorowanie faktów nie zmienia rzeczywistości. Trochę inne ujęcie historii KRK http://detektywprawdy.pl/2014/12/03/prawdziwa-historia-kosciola-rzymsko-katolickiego/
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 9:06:57 napisał:
  @"ad111"; jak napisałem wyżej w poście: " Czasami też nie rozumiem, co motywuje go do antykatolickiej krucjaty". Co wredni katolicy Ci zrobili? To musiało być coś strasznego.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "TORRES20400" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 9:18:26 napisał:
  @"ad111"; zaznajomiłem się z linkiem który powyżej zapodałeś. Skąd liczba "9 milionów czarownic"? Nie można okadzać się każdą bzdurą i kłamstwem. Bo potem ciężko się przez taką okadzoną skorupę przebić. Trzeba i należy bronić własnych racji. Ale. Najwięcej tzw. "czarownic" na stosach spalili protestanci. Więc nie ten adres. Skądinąd pomysł palenia kogoś na stosie, tym bardziej za wyznanie, wydaje mi się skrajnie obrzydliwy. Z ludziami trzeba rozmawiać, a nie ich palić. Taką tu mam, rozumiesz, humanistyczną konkluzję.
  0
  0
 • "ad111" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 13:25:15 napisał:
  Nie o liczby tu chodzi, bo prawdy nigdy nie dojdziemy. Chodzi o fakty udokumentowane palenia ludzi na stosie za czary, za poglądy, za bycie innym. To są fakty, a odwracanie kota ogonem i twierdzenie, że protestanci też palili, że nie 9 mln, nic tak na prawdę nie zmienia. Bo jeżeli by nawet 1 osoba zginęła z rąk KRK, to już to świadczy, że coś z tą organizacją jest nie teges. A zginęło z rąk lub z inspiracji miliony ludzi i tego nie da się zamieść pod dywan. Popieranie tej organizacji jest tak samo mądre jak popieranie innych zbrodniczych znanych z przeszłości idei i masowych morderców. Co do czarów i stosów http://www.national-geographic.pl/historia/polowanie-na-czarownice
  0
  0
 • "TORRES20400" dnia 13 stycznia 2017 o godzinie 13:43:43 napisał:
  No ale jak? Pewnie nie jeden katolik zabił człowieka. Pewnie tak jakoś było. Nie znam się. Ze smutkiem, nie wykluczam. Animiści, też na animalsach żerują. Do tej pory. https://pl.wikipedia.org/wiki/Animizm
  0
  0
 • "beretka" dnia 16 stycznia 2017 o godzinie 22:43:23 napisał:
  Ciekawe, czy grzeszników będą kamienować czy palić na stosie ?
  0
  0
 • "z_boku" dnia 16 stycznia 2017 o godzinie 23:17:16 napisał:
  Nic z tych rzeczy, będą sprzedawać produkty ubezpieczeniowe. http://www.rycerzekolumba.pl/
  0
  0
 • "antymoher" dnia 17 stycznia 2017 o godzinie 8:45:33 napisał:
  Ministranci trochę pózniej
  0
  0
 • "Bąkacz spod Józefofa" dnia 18 stycznia 2017 o godzinie 10:22:04 napisał:
  O tym co się dzieje, gdy kościół rządzi bez ograniczeń już się niejednokrotnie przekonaliśmy. W czasie II wojny Ustasze przy wsparciu czarnych mordowali, ba! urządzali nawet zawody, który z braci franciszkanów poderżnie więcej prawosławnych gardeł (w Jasenovacu zwycięzca poderżnął ok 1200 w ciągu dnia...) Na wszelki wypadek purpurowy herszt owych zbrodniarzy został przez naszego nieomylnego ogłoszony błogosławionym i męczennikiem (!) Nie tylko zresztą Chorwacja , bo np. Słowacją rządził ks Tiso (warto poczytać jak ). Powojenni zbrodniarze np. Pinochet też ściśle współpracowali z "jedynie słuszną religią". Jego też nasz nieomylny bardzo lubił i usiłował uwolnić od odpowiedzialności za zbrodnie...
  0
  0
 • "ad111" dnia 18 stycznia 2017 o godzinie 16:23:06 napisał:
  To wszytko co napisał "Bąkacz spod Józefofa" to fakty, ale ludzi wyznających "wartości katolickie" fakty nie obchodzą. No to może Biblia... https://www.facebook.com/notes/nowy-ateizm/przera%C5%BCaj%C4%85ce-cytaty-biblijne-13/447798775297654/
  0
  0
 • "xyz" dnia 19 stycznia 2017 o godzinie 8:48:50 napisał:
  "Silna ręka Kościoła"... strzeż nas Panie przed dewiantami ,którym pozwolono bezkarnie realizować swoje chore pomysły na tworzenie państwa wyznaniowego. Oby historia już nigdy się nie powtórzyła.
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

antyklerykał
A w konsekwencji tej wielowiekowej tresu...
antyklerykał
Czy meczety, czy kościoły, czy inne te...
http://www.kuri...
CZŁOWIEK ROKU 2017 Zamość - wyniki ...
kjm
na zachodzie budują meczety, u nas koś...
TORRES20400
@"antyklerykał"; a to mierzysz "poziom ...
zamościak
"antyklerykał" ! znowu wąchasz ?, a ta...
antyklerykał
Jak zwykle "merytoryczne" argumenty, nie...
Czesław
A od kiedy to politycy decydują jakie p...
TORRES20400
Dajta na wstrzymanie. Bo zaraz będzie, ...
ak
Dla prostaków jest to "budyneczek", dla...
michał
Głupi byłeś,głupi jesteś i głupi b...
TORRES20400
@"antyklerykał"; jest mi bardzo przykro...
antyklerykał
A niepełnosprawni od urodzenia muszą p...
STYX
Ja w Statoil kupiłem benzynę, gdzie te...
.
Dlaczego scena ma wrócić na Rynek Wiel...
.
Zawsze podziwiałem dekarzy, w życiu ni...
K.
Już o tym gdzieś czytałem. "Dziennik ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny