R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | WywiadyDaniel Czubara17 lutego 2017

Sierpniowski: KOD to my

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

O wyborach i sytuacji oraz przyszłości komitetu Obrony Demokracji rozmawiamy z Bartoszem Sierpniowskim, członkiem zarządu regionu lubelskiego KOD-u.

Daniel Czubara:-Swego czasu jednym głosem upadł rząd Hanny Suchockiej, teraz jeden głos zaważył, że przegrałeś wybory na szefa regionu lubelskiego KOD-u. Jak widzisz swoją przyszłość w tej organizacji?

Bartosz Sierpniowski:-Moja działalność w KOD to nie tylko koordynowanie (już byłe) regionu, ale również wsparcie pewnych działań zarządu w Warszawie oraz nadzór nad kilkoma mniejszymi projektami, jedyne co się dla mnie zmienia, to bycie w zarządzie regionu jednym z siedmiu członków. Jakbym wygrał, też byłbym jednym z siedmiu, już Mateusz Kijowski próbował autorytarnie niektóre rzeczy w KOD urządzać, wtedy głośno mówiłem nie, bo nie na tym polega zarządzanie organizacją opartą głównie na pracy setek wolontariuszy.
Z Krzyśkiem Kamińskim mamy bardzo dobry kontakt i wspólnie działamy prawie od początku, więc nie podejrzewam, żeby coś się miało zmienić dla mnie pod tym względem.
Teraz osób odpowiedzialnych będzie więcej i każdy dostanie swój przydział – co powinno wpłynąć pozytywnie na działania lubelskiego KOD.
Oczywiście wszystkie osoby, które wcześniej działały i pracowały, dalej będą pomagać (mam szczerą nadzieję, że tak będzie i wiele zapewnień), musimy się dostosować tylko wszyscy do nowych, dużo bardziej formalnych, realiów.
Poza tym, w perspektywie kilku tygodni będziemy mieć Walny Zjazd Delegatów KOD, a tam między innymi wybory członków zarządu, mam zamiar kandydować do władz centralnych i swoją wiedzą wesprzeć działania zarządu (co już w miarę możliwości czasowych robię).
Niemniej, głównym celem uczestniczenia w KOD jako ruchu – jest działanie, realizowanie projektów zgodnie z celami tego ruchu. A nie zdobywanie funkcji, tytułów, czy stanowisk. Aby skutecznie i pożytecznie dla demokracji działać w ogóle nie trzeba zajmować żadnego stanowiska – czego dowodzą nasi członkowie, których większość nie kandydowała na żadne stanowiska ani nie miała takiego zamiaru

-Ostatnie afery z fakturami dla lidera Mateusza Kijowskiego sprawiły, że zaufanie do KOD-u spadło na łeb na szyję. Nie miałeś ochoty by to wszystko rzucić?

-Przez chwilę miałem, stąd ten dłuższy czas na podjęcie decyzji o kandydowaniu. I to nie tyle przez Mateusza, bo jakbym przez jedną osobę miał rezygnować z działania, to źle by to o mnie świadczyło, niemniej wstyd czasami przed ludźmi, że tak to u nas wyszło, gdzie ideały miały być na pierwszym miejscu. Jak widać nie dla wszystkich.
Po kilku rozmowach z resztą zarządu i osobami z najbliższego otoczenia, doszedłem do wniosku, że hasło KOD TO MY jest dużo więcej warte. Nie zostawię osób, z którymi od kilkunastu miesięcy ciężko pracujemy, przeżyłem bardzo dużo i wiele razy każde z nas miało swoje chwile słabości i tylko dzięki przyjaźni i zaufaniu, ciągle dajemy radę, mimo wielu trudności. Jedną z motywacji, jest takie przygotowanie procedur w KOD, żeby nikt więcej nie musiał się wstydzić za to, że jest członkiem KOD lub wspiera w jakiś sposób nas i nasze działania.

-Jak widzisz przyszłość KOD-u w ogóle?

-Obywatelski Trybunał Konstytucyjny – chciałbym, żeby KOD i środowiska z nim związane, oceniały rządzących, nie tylko obecnych, ale i przyszłych. KOD mógłby być stroną społeczną, oczywiście nie jako jedyny przedstawiciel, w konsultacjach dla obecnego (ciągle w to wierzę) i każdego przyszłego rządu.
Po drugie mamy plany edukacyjne, chcemy aktywizować postawy obywatelskie, tłumaczyć, wydaje się, proste sprawy związane z trójpodziałem władzy, niezależnością sądów oraz być może wrócimy do pomysłu składania własnych projektów ustaw… Społeczeństwo musi być edukowane prawniczo – bez wiedzy o prawach i wolnościach obywatela, o reżimach, które te prawa i wolności złamały i jak się to dla obywateli popierających początkowo reżim skończyło – nie można bowiem liczyć na to, że obywatele nie będą dążyć do popierania polityków roztaczających wizje państwa autorytarnego i że Polacy nie skończą tak samo dając przyzwolenie lub jawną akceptację dla politycznych dyktatorskich popędów

-Czy nie uważasz, że powoli mamy do czynienia z mentalną wojną polsko-polską? Widzisz szansę na zażeganie tego już nawet nie sporu, a konfliktu?

-Podział jest i to dość wyraźny, ale proszę zwrócić uwagę jak zmienia się narracja, jedna ze stron żyje tylko i wyłącznie generowaniem konfliktu, wyszukiwaniem wrogów i przeciwników – na tym opiera swoje działania, druga również ma swoje grzechy, ale trzeba zauważyć, że ta druga, zła strona, zmienia się, raz SLD, raz PO, teraz KOD (choć nie jest partią) – każdy kto podnosi głowę ciut wyżej, awansuje na „wroga”.
I tak długo jak tamten obóz będzie wskazywał wrogów, tak długo będzie ciężko się pogodzić.
To co zostało zrobione w kilka lat, będziemy naprawiać kolejnych 20. Wszystko łatwo i szybko się psuje, naprawienie zajmuje trochę czasu.

-Umiałbyś wymienić trzy pozytywne rzeczy, przymioty o obecnej władzy?

-Konsekwencja. Inna rzecz, że realizowana w celu demolowania demokratycznych instytucji i rozmywaniu granic trójpodziału władz

-Co zamojski, czy szerzej lubelski KOD planuje w najbliższym czasie?

-Spotkania edukacyjne, spotkanie z prezydentem Wałęsą, manifestacje w obronie niezależnej władzy sądowniczej, budowę struktur w pozostałych powiatach regionu… Mamy co robić, a to co się dzieje dokłada nam na bieżąco tematów do pracy.

-Dziękuje za rozmowę.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 17 lutego 2017 o godzinie 8:36:13 napisał:
  KOD TO MATEUSZ Czy to się komuś podoba czy nie.
  17
  5
 • R E K L A M A
 • "Józef Bąk" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 8:43:11 napisał:
  Kijosik już skisł. Kodziarstwo jest na dnie i tam już pozostanie.
  24
  11
 • "Anonim" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 9:30:49 napisał:
  buhahahahahahaha. Dawniej to się nazywało WRON
  21
  10
 • "tak" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 9:31:20 napisał:
  Wielkie halo i nici z tego. Morale do bani, zainteresowania brak.
  17
  7
 • "Dajcie spokój." dnia 17 lutego 2017 o godzinie 9:40:16 napisał:
  Przestańcie ich sztucznie pompować. Z tego nic nie będzie.
  23
  8
 • "ekonomistka" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 11:13:34 napisał:
  KOD to parodia
  22
  9
 • "kiki" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 13:35:13 napisał:
  Boli was niezależność , wolność , samodzielność w wyrażaniu poglądów. Opluwacze innych ludzi ,nienawidzicie odmienności , marzy wam się PRL-bis , dlatego w taki chamski sposób próbujecie zwalczać KOD , nie dacie rady , czas to dobitnie pokaże !!!
  11
  18
 • "do kiki" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 13:40:06 napisał:
  Moherowego kodu nie trzeba zwalczać. Zrobił to już ojciec mateusz i inni jemu podobni.
  12
  6
 • "Thomas" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 14:10:07 napisał:
  najlepszym komentarzem będzie brak komentarza. Ręce opadają.
  3
  2
 • "ad111" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 15:27:41 napisał:
  Od dłuższego czasu KOD, to trup. Trupa, który już zaczyna się rozkładać nie da się reanimować.
  11
  5
 • R E K L A M A
 • "Zula" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 16:52:15 napisał:
  Brawo. Bardzo dobrze powiedziane. Bartosz konkretnie i na temat. Trzeba nam ludzi, którzy nie myślą tylko o władzy, ale robią coś z czystości serca.
  4
  12


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

kopać gałe
Pomysł na ........ "tanie szkolenie AMS...
kopać gałe
wielcewiedzący znaw"f"co zamojskiego fu...
maw
Nie skrzyżowanie grozy tylko imbecyle w...
kibic lat 80
jesteście żałośni. Ku**a szkoda mi w...
azor
Mieszkańcy Zamościa powinni podziękow...
Czytam i nie wi...
Ktoś próbuje reklamować posła Zawiś...
He he
Widzę, że chłopaki nie śpią w nocy,...
Zamośc
Dziękuję wszystkim którzy przyczynili...
c
Ja również pragnę podziękować Panu ...
ronn
Pan Poseł nie od dziś angażuje się w...
!!!!
Dziękujemy Panie Pośle za zaangażowan...
DZIĘKUJEMY
Pragnę z tego miejsca serdecznie podzi...
do rodzic
Z tego co wiem sporo to kosztuje. Niech ...
rodzic
A miasto nie mogłoby wybudować takich ...
do @czytelnik Poseł Zawiślak z cał...
arkoman
Mieszkanka Chełma w Renault? Przecież ...
kopać gałe
Wiele mądrych rzeczy pisze KK i Persona...
czytelnik
Czytam te wpisy, można na tym portalu r...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017