R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | WywiadyDaniel Czubara17 lutego 2017 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy ()

Sierpniowski: KOD to my

R E K L A M A    B O A R D

O wyborach i sytuacji oraz przyszłości komitetu Obrony Demokracji rozmawiamy z Bartoszem Sierpniowskim, członkiem zarządu regionu lubelskiego KOD-u.

Daniel Czubara:-Swego czasu jednym głosem upadł rząd Hanny Suchockiej, teraz jeden głos zaważył, że przegrałeś wybory na szefa regionu lubelskiego KOD-u. Jak widzisz swoją przyszłość w tej organizacji?

Bartosz Sierpniowski:-Moja działalność w KOD to nie tylko koordynowanie (już byłe) regionu, ale również wsparcie pewnych działań zarządu w Warszawie oraz nadzór nad kilkoma mniejszymi projektami, jedyne co się dla mnie zmienia, to bycie w zarządzie regionu jednym z siedmiu członków. Jakbym wygrał, też byłbym jednym z siedmiu, już Mateusz Kijowski próbował autorytarnie niektóre rzeczy w KOD urządzać, wtedy głośno mówiłem nie, bo nie na tym polega zarządzanie organizacją opartą głównie na pracy setek wolontariuszy.
Z Krzyśkiem Kamińskim mamy bardzo dobry kontakt i wspólnie działamy prawie od początku, więc nie podejrzewam, żeby coś się miało zmienić dla mnie pod tym względem.
Teraz osób odpowiedzialnych będzie więcej i każdy dostanie swój przydział – co powinno wpłynąć pozytywnie na działania lubelskiego KOD.
Oczywiście wszystkie osoby, które wcześniej działały i pracowały, dalej będą pomagać (mam szczerą nadzieję, że tak będzie i wiele zapewnień), musimy się dostosować tylko wszyscy do nowych, dużo bardziej formalnych, realiów.
Poza tym, w perspektywie kilku tygodni będziemy mieć Walny Zjazd Delegatów KOD, a tam między innymi wybory członków zarządu, mam zamiar kandydować do władz centralnych i swoją wiedzą wesprzeć działania zarządu (co już w miarę możliwości czasowych robię).
Niemniej, głównym celem uczestniczenia w KOD jako ruchu – jest działanie, realizowanie projektów zgodnie z celami tego ruchu. A nie zdobywanie funkcji, tytułów, czy stanowisk. Aby skutecznie i pożytecznie dla demokracji działać w ogóle nie trzeba zajmować żadnego stanowiska – czego dowodzą nasi członkowie, których większość nie kandydowała na żadne stanowiska ani nie miała takiego zamiaru

-Ostatnie afery z fakturami dla lidera Mateusza Kijowskiego sprawiły, że zaufanie do KOD-u spadło na łeb na szyję. Nie miałeś ochoty by to wszystko rzucić?

-Przez chwilę miałem, stąd ten dłuższy czas na podjęcie decyzji o kandydowaniu. I to nie tyle przez Mateusza, bo jakbym przez jedną osobę miał rezygnować z działania, to źle by to o mnie świadczyło, niemniej wstyd czasami przed ludźmi, że tak to u nas wyszło, gdzie ideały miały być na pierwszym miejscu. Jak widać nie dla wszystkich.
Po kilku rozmowach z resztą zarządu i osobami z najbliższego otoczenia, doszedłem do wniosku, że hasło KOD TO MY jest dużo więcej warte. Nie zostawię osób, z którymi od kilkunastu miesięcy ciężko pracujemy, przeżyłem bardzo dużo i wiele razy każde z nas miało swoje chwile słabości i tylko dzięki przyjaźni i zaufaniu, ciągle dajemy radę, mimo wielu trudności. Jedną z motywacji, jest takie przygotowanie procedur w KOD, żeby nikt więcej nie musiał się wstydzić za to, że jest członkiem KOD lub wspiera w jakiś sposób nas i nasze działania.

-Jak widzisz przyszłość KOD-u w ogóle?

-Obywatelski Trybunał Konstytucyjny – chciałbym, żeby KOD i środowiska z nim związane, oceniały rządzących, nie tylko obecnych, ale i przyszłych. KOD mógłby być stroną społeczną, oczywiście nie jako jedyny przedstawiciel, w konsultacjach dla obecnego (ciągle w to wierzę) i każdego przyszłego rządu.
Po drugie mamy plany edukacyjne, chcemy aktywizować postawy obywatelskie, tłumaczyć, wydaje się, proste sprawy związane z trójpodziałem władzy, niezależnością sądów oraz być może wrócimy do pomysłu składania własnych projektów ustaw… Społeczeństwo musi być edukowane prawniczo – bez wiedzy o prawach i wolnościach obywatela, o reżimach, które te prawa i wolności złamały i jak się to dla obywateli popierających początkowo reżim skończyło – nie można bowiem liczyć na to, że obywatele nie będą dążyć do popierania polityków roztaczających wizje państwa autorytarnego i że Polacy nie skończą tak samo dając przyzwolenie lub jawną akceptację dla politycznych dyktatorskich popędów

-Czy nie uważasz, że powoli mamy do czynienia z mentalną wojną polsko-polską? Widzisz szansę na zażeganie tego już nawet nie sporu, a konfliktu?

-Podział jest i to dość wyraźny, ale proszę zwrócić uwagę jak zmienia się narracja, jedna ze stron żyje tylko i wyłącznie generowaniem konfliktu, wyszukiwaniem wrogów i przeciwników – na tym opiera swoje działania, druga również ma swoje grzechy, ale trzeba zauważyć, że ta druga, zła strona, zmienia się, raz SLD, raz PO, teraz KOD (choć nie jest partią) – każdy kto podnosi głowę ciut wyżej, awansuje na „wroga”.
I tak długo jak tamten obóz będzie wskazywał wrogów, tak długo będzie ciężko się pogodzić.
To co zostało zrobione w kilka lat, będziemy naprawiać kolejnych 20. Wszystko łatwo i szybko się psuje, naprawienie zajmuje trochę czasu.

-Umiałbyś wymienić trzy pozytywne rzeczy, przymioty o obecnej władzy?

-Konsekwencja. Inna rzecz, że realizowana w celu demolowania demokratycznych instytucji i rozmywaniu granic trójpodziału władz

-Co zamojski, czy szerzej lubelski KOD planuje w najbliższym czasie?

-Spotkania edukacyjne, spotkanie z prezydentem Wałęsą, manifestacje w obronie niezależnej władzy sądowniczej, budowę struktur w pozostałych powiatach regionu… Mamy co robić, a to co się dzieje dokłada nam na bieżąco tematów do pracy.

-Dziękuje za rozmowę.

 

Autor: Daniel Czubara
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
perła
Zawiślak rzucony na kolana !,ale upokor...
fifi
Poseł Zawiślak najpierw przekuł wygra...
Daniel Czubara 10 minut temu
@observer to nie naginanie faktów, ani ...
observer 29 minut temu
do redaktora - "uzyskał poparcie PIS, p...
video lupum 32 minuty temu
Thomas, kozacy to nie ukraińcy, proszę...
Zawisza 34 minuty temu
Sukcesy to 230 mln złotych dofinansowan...
??? 37 minut temu
Pan Gliwiński to chyba PSL...
roman2 58 minut temu
Marto zdaj sprzęt . Wnuk pewne zwycięs...
Obserwer
Dobre PiS popiera Wnuka jako kandydata n...
Yyyy
Pan S. Zawiślak rozjechany. Wy......ny ...
TORRES20400
To wygląda mniej więcej tak: są wybor...
qwert
Chyba sam w to nie wierzysz, że może s...
qwert
Naprawdę widzicie jakieś spektakularne...
Henryk
Spora porażka posła Zawiślaka. Przez ...
TORRES20400
Bo zwykle są jakieś przemówienia, "br...
Thomas
Oczywiście, inicjatywa mogła być pos...
Daniel Czubara
@Torres20400 specjalnie dzwoniłem po po...
ciekawy
jutro 100 lecie szkoly sp3 a tu zadnej z...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny