R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | WywiadyDaniel Czubara17 lutego 2017

Sierpniowski: KOD to my

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

O wyborach i sytuacji oraz przyszłości komitetu Obrony Demokracji rozmawiamy z Bartoszem Sierpniowskim, członkiem zarządu regionu lubelskiego KOD-u.

Daniel Czubara:-Swego czasu jednym głosem upadł rząd Hanny Suchockiej, teraz jeden głos zaważył, że przegrałeś wybory na szefa regionu lubelskiego KOD-u. Jak widzisz swoją przyszłość w tej organizacji?

Bartosz Sierpniowski:-Moja działalność w KOD to nie tylko koordynowanie (już byłe) regionu, ale również wsparcie pewnych działań zarządu w Warszawie oraz nadzór nad kilkoma mniejszymi projektami, jedyne co się dla mnie zmienia, to bycie w zarządzie regionu jednym z siedmiu członków. Jakbym wygrał, też byłbym jednym z siedmiu, już Mateusz Kijowski próbował autorytarnie niektóre rzeczy w KOD urządzać, wtedy głośno mówiłem nie, bo nie na tym polega zarządzanie organizacją opartą głównie na pracy setek wolontariuszy.
Z Krzyśkiem Kamińskim mamy bardzo dobry kontakt i wspólnie działamy prawie od początku, więc nie podejrzewam, żeby coś się miało zmienić dla mnie pod tym względem.
Teraz osób odpowiedzialnych będzie więcej i każdy dostanie swój przydział – co powinno wpłynąć pozytywnie na działania lubelskiego KOD.
Oczywiście wszystkie osoby, które wcześniej działały i pracowały, dalej będą pomagać (mam szczerą nadzieję, że tak będzie i wiele zapewnień), musimy się dostosować tylko wszyscy do nowych, dużo bardziej formalnych, realiów.
Poza tym, w perspektywie kilku tygodni będziemy mieć Walny Zjazd Delegatów KOD, a tam między innymi wybory członków zarządu, mam zamiar kandydować do władz centralnych i swoją wiedzą wesprzeć działania zarządu (co już w miarę możliwości czasowych robię).
Niemniej, głównym celem uczestniczenia w KOD jako ruchu – jest działanie, realizowanie projektów zgodnie z celami tego ruchu. A nie zdobywanie funkcji, tytułów, czy stanowisk. Aby skutecznie i pożytecznie dla demokracji działać w ogóle nie trzeba zajmować żadnego stanowiska – czego dowodzą nasi członkowie, których większość nie kandydowała na żadne stanowiska ani nie miała takiego zamiaru

-Ostatnie afery z fakturami dla lidera Mateusza Kijowskiego sprawiły, że zaufanie do KOD-u spadło na łeb na szyję. Nie miałeś ochoty by to wszystko rzucić?

-Przez chwilę miałem, stąd ten dłuższy czas na podjęcie decyzji o kandydowaniu. I to nie tyle przez Mateusza, bo jakbym przez jedną osobę miał rezygnować z działania, to źle by to o mnie świadczyło, niemniej wstyd czasami przed ludźmi, że tak to u nas wyszło, gdzie ideały miały być na pierwszym miejscu. Jak widać nie dla wszystkich.
Po kilku rozmowach z resztą zarządu i osobami z najbliższego otoczenia, doszedłem do wniosku, że hasło KOD TO MY jest dużo więcej warte. Nie zostawię osób, z którymi od kilkunastu miesięcy ciężko pracujemy, przeżyłem bardzo dużo i wiele razy każde z nas miało swoje chwile słabości i tylko dzięki przyjaźni i zaufaniu, ciągle dajemy radę, mimo wielu trudności. Jedną z motywacji, jest takie przygotowanie procedur w KOD, żeby nikt więcej nie musiał się wstydzić za to, że jest członkiem KOD lub wspiera w jakiś sposób nas i nasze działania.

-Jak widzisz przyszłość KOD-u w ogóle?

-Obywatelski Trybunał Konstytucyjny – chciałbym, żeby KOD i środowiska z nim związane, oceniały rządzących, nie tylko obecnych, ale i przyszłych. KOD mógłby być stroną społeczną, oczywiście nie jako jedyny przedstawiciel, w konsultacjach dla obecnego (ciągle w to wierzę) i każdego przyszłego rządu.
Po drugie mamy plany edukacyjne, chcemy aktywizować postawy obywatelskie, tłumaczyć, wydaje się, proste sprawy związane z trójpodziałem władzy, niezależnością sądów oraz być może wrócimy do pomysłu składania własnych projektów ustaw… Społeczeństwo musi być edukowane prawniczo – bez wiedzy o prawach i wolnościach obywatela, o reżimach, które te prawa i wolności złamały i jak się to dla obywateli popierających początkowo reżim skończyło – nie można bowiem liczyć na to, że obywatele nie będą dążyć do popierania polityków roztaczających wizje państwa autorytarnego i że Polacy nie skończą tak samo dając przyzwolenie lub jawną akceptację dla politycznych dyktatorskich popędów

-Czy nie uważasz, że powoli mamy do czynienia z mentalną wojną polsko-polską? Widzisz szansę na zażeganie tego już nawet nie sporu, a konfliktu?

-Podział jest i to dość wyraźny, ale proszę zwrócić uwagę jak zmienia się narracja, jedna ze stron żyje tylko i wyłącznie generowaniem konfliktu, wyszukiwaniem wrogów i przeciwników – na tym opiera swoje działania, druga również ma swoje grzechy, ale trzeba zauważyć, że ta druga, zła strona, zmienia się, raz SLD, raz PO, teraz KOD (choć nie jest partią) – każdy kto podnosi głowę ciut wyżej, awansuje na „wroga”.
I tak długo jak tamten obóz będzie wskazywał wrogów, tak długo będzie ciężko się pogodzić.
To co zostało zrobione w kilka lat, będziemy naprawiać kolejnych 20. Wszystko łatwo i szybko się psuje, naprawienie zajmuje trochę czasu.

-Umiałbyś wymienić trzy pozytywne rzeczy, przymioty o obecnej władzy?

-Konsekwencja. Inna rzecz, że realizowana w celu demolowania demokratycznych instytucji i rozmywaniu granic trójpodziału władz

-Co zamojski, czy szerzej lubelski KOD planuje w najbliższym czasie?

-Spotkania edukacyjne, spotkanie z prezydentem Wałęsą, manifestacje w obronie niezależnej władzy sądowniczej, budowę struktur w pozostałych powiatach regionu… Mamy co robić, a to co się dzieje dokłada nam na bieżąco tematów do pracy.

-Dziękuje za rozmowę.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 7 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "." dnia 17 lutego 2017 o godzinie 8:36:13 napisał:
  KOD TO MATEUSZ Czy to się komuś podoba czy nie.
  17
  5
 • R E K L A M A
 • "Józef Bąk" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 8:43:11 napisał:
  Kijosik już skisł. Kodziarstwo jest na dnie i tam już pozostanie.
  24
  11
 • "Anonim" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 9:30:49 napisał:
  buhahahahahahaha. Dawniej to się nazywało WRON
  21
  10
 • "tak" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 9:31:20 napisał:
  Wielkie halo i nici z tego. Morale do bani, zainteresowania brak.
  17
  7
 • "Dajcie spokój." dnia 17 lutego 2017 o godzinie 9:40:16 napisał:
  Przestańcie ich sztucznie pompować. Z tego nic nie będzie.
  23
  8
 • "ekonomistka" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 11:13:34 napisał:
  KOD to parodia
  22
  9
 • "kiki" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 13:35:13 napisał:
  Boli was niezależność , wolność , samodzielność w wyrażaniu poglądów. Opluwacze innych ludzi ,nienawidzicie odmienności , marzy wam się PRL-bis , dlatego w taki chamski sposób próbujecie zwalczać KOD , nie dacie rady , czas to dobitnie pokaże !!!
  11
  18
 • "do kiki" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 13:40:06 napisał:
  Moherowego kodu nie trzeba zwalczać. Zrobił to już ojciec mateusz i inni jemu podobni.
  12
  6
 • "Thomas" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 14:10:07 napisał:
  najlepszym komentarzem będzie brak komentarza. Ręce opadają.
  3
  2
 • "ad111" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 15:27:41 napisał:
  Od dłuższego czasu KOD, to trup. Trupa, który już zaczyna się rozkładać nie da się reanimować.
  11
  5
 • R E K L A M A
 • "Zula" dnia 17 lutego 2017 o godzinie 16:52:15 napisał:
  Brawo. Bardzo dobrze powiedziane. Bartosz konkretnie i na temat. Trzeba nam ludzi, którzy nie myślą tylko o władzy, ale robią coś z czystości serca.
  4
  12


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

kibic 43 minuty temu
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
" np.Zwolak dobry inteligentny kandydat....
pod okiem facho...
Wiielki błąd powtarzany prze kolejne z...
jorg
Wszyscy tylko nie Zagdański,bo to ni g...
Jaro
SSA powinni założyć skoro fundacja ty...
Może jakiś medal olimpijski w przyszł...
O Maja ze Stali można by zawalczyć te...
x
No to szans z Wisłą raczej nie mamy....
PO
O Króla mocno zabiega Wisła Puławy...
x
A co w temacie Króla ze Stali Kraśnik,...
lewak
Dlaczego kandydat pis-u ma wygrać?.Zamo...
cyanide3
Pani poseł, jak zresztą wszyscy z osob...
Zamościanin
Zamościanie wybierzmy za rok wartościo...
Czesław
A gdzie tzw. siara, kwas, dym, czad?...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017