Artykuł ekspercki | Zdrowie i Urodatekst nadesłany | kategoria: Artykuł ekspercki5 maja 2019 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 3 komentarze

Sezon na kleszcza!

kleszcz, fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

Pogoda na zewnątrz co raz lepsza, więc sprzyja spacerom i grillom w ogrodach. Musimy jednak pamiętać, że wraz z przyjemną aurą rozpoczyna się aktywność kleszczy. Wystarczy, że będzie wilgotno, a temperatura w ciągu doby wyniesie 5-7 stopni Celsjusza.

Kleszcze najczęściej można spotkać w trawie, na chwastach, w krzewach na spodniej części liści. Nie wspinają się powyżej 1-1,5 metra. Co ciekawe, szukają żywicieli głównie w godzinach porannych i wieczornych, mniej w południe, gdy mocno świeci słońce. Kleszcze nie lubią upałów i wolą zacienione miejsca. Niestety ukąszenia kleszcza zwykle nawet nie poczujemy, gdyż posiada on w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające.

Jak zatem możemy się przed nimi uchronić?

Wybierając się do lasu musimy pamiętać, aby szczelnie zakryć swoje ciało, np. zakładając długie spodnie, bluzy z długim rękawem i zakryte buty. Kolor ubrania nie ma tutaj znaczenia, ponieważ kleszcze są ślepe. Swoje ofiary wyczuwają na podstawie drgań i wydzielanego dwutlenku węgla. Po powrocie z lasu należy dokładnie się obejrzeć czy przypadkiem, mimo zachowanej ostrożności tego kleszcza nie złapaliśmy. Kleszcz wybiera miejsca dobrze ukrwione, z cienkim naskórkiem, w które łatwo się wgryźć, a więc u człowieka będą to obszary: za uszami, na szyi, pod pachami, zgięcia łokciowe, pachwiny, pod kolanami oraz stopy. Na rynku dostępne są również środki odstraszające kleszcze, więc warto się w nie zaopatrzyć.

Co w sytuacji, gdy jednak znajdziemy na swoim ciele kleszcza?

Najlepiej, abyśmy tego pasożyta znaleźli jak najszybciej, bo wczesne jego usunięcie zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia. Ocenia się, że usunięcie kleszcza ze skóry w ciągu 12 godzin od momentu ukąszenia spowoduje, że liczba krętków boreliozy, która przedostała się do organizmu będzie zbyt mała, aby doszło do zakażenia.

Kleszcza przy usuwaniu nie kręcimy, nie drapiemy, ani tym bardziej nie smarujemy go żadnym tłuszczem. Powinniśmy wziąć pęsetę, a następnie przyłożyć ją jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo złapać kleszcza, ścisnąć, po czym jednym ruchem wyrwać. Obszar ten najlepiej zdezynfekować. Jeżeli sami boimy się usunąć kleszcza, to możemy zgłosić się
do lekarza rodzinnego lub na nocną i świąteczną opiekę.

Po ukąszeniu przez kleszcza najczęściej pojawi się reakcja alergiczna w postaci zaczerwienienia i obrzęku w tym miejscu. Jednakże w momencie gdy na skórze pojawi się rumień wędrujący, który oznacza duże ryzyko zarażenia boreliozą powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza rodzinnego.

red. Krzysztof Zub, Kursy Pierwszej Pomocy „FIRST AID”

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 13.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany | kategoria: Artykuł ekspercki
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "Anonim" dnia 5 maja 2019 o godzinie 7:43:31 napisał:
  Rumień wendrujący jest 100% objawem boreliozy.
  R E K L A M A
  • "Piotr" dnia 5 maja 2019 o godzinie 13:10:00 napisał:
   Naucz się pisać najpierw.
 • "Renia" dnia 11 maja 2019 o godzinie 20:54:50 napisał:
  A w jaki sposób wyjmujecie kleszcze, jeśli już się wbiją? Ja się obawiam samodzielnie, w aptece kupiłam sobie Kick the Tick expert, do bezpiecznego usuwania kleszczy. Myślę, że to dobre rozwiązanie, bo nie ma opcji, że część kleszcza zostanie w ciele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Jacek
Widać Veolia sfinansowała już kilka t...
Do Jan
Słyszałam co nieco o tej wybitnej dzia...
Elżbieta
a co ma poseł Zawiślak do policji? dla...
widz2
skojarzylo mi sie z weselami, wybrana pa...
Marek
Wybory na miss i misstera na festiwalu f...
z widowni
Festiwal zacny. Przez lata podziwiany. Z...
wyborca
Zawsze głosuję na swoich, z naszego te...
Zniesmaczony ka...
Nie rozumiem tej akcji. Przypominam ksi...
KL
"Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi" - r...
Piotr
Niech ksiadz poprosi swojego szefa bisku...
gość
Jak widzimy na załączonym obrazku prot...
dziwne
nieprzytomny znaczy pijany?...
kontra
.Komu sie opłaca? "Żeby budowa spalar...
skrzat
krasnal ma odwrócić uwagę od brudu w ...
ak
Niestety, to jest bardzo osobisty sukces...
tito
Okazuje się że Zawiślak w dalszym ci...
OMG! Nie da si...
Powiem tak - za głupotę i straszenie l...
nie będę pła...
jak wzrosną opłaty za śmieci 10 razy ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018