R E K L A M A

Z I P

Polityka i Samorząd | Powiat ZamojskiRobert Moteka29 marca 2017 FACEBOOK | 4429 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 29 komentarzy ()

Samorząd – Ty decydujesz

Uczestnicy konferencji prasowej Fot. R.Moteka

R E K L A M A    B O A R D

To hasło kampanii społecznej której celem jest promowanie obecnych zasad wyborczych w wyborach do samorządów gminnych.

Pisaliśmy o rozważanych zmianach w prawie i dyskusji listownej samorządowców z parlamentarzystami w poniższych tekstach

Dwie kadencje i basta? (25 stycznia 2017)

Wójt pisze do parlamentarzystów (26 stycznia 2017)

List Mieszkańców Gminy Zamość (16 lutego 2017)

Poseł odpowiada wójtowi (17 lutego 2017)

Wójt Gliwiński ripostuje (28 lutego 2017)

Rada Powiatu przeciwko zmianom w ordynacji (28 lutego 2017)

Dziś (29.03.2017 r.) miała miejsce kolejna odsłona dyskusji. Konferencja prasowa w której uczestniczyli samorządowcy i lokalni liderzy z Gminy Zamość. Zapraszamy od obejrzenia naszego skrótu z tego wydarzenia.

Wynik sporu wydaje się być przesądzony,  prawie wszystkie atuty posiada partia rządząca. Prawie, bo paradoks polega na tym, że praktycznie tymi samymi rękami wybrano na urząd wójta Gliwińskiego i parlamentarzystów PiS. Kto ma silniejszą pozycję wśród wyborców? Czyje argumenty skuteczniej dotrą do mieszkańców? Czekamy na Wasze opinie.

Stanowisko

Uczestników konferencji prasowej, przedstawicieli: wybieralnych Organów Samorządu Gminy Zamość, Sołtysów, Pań z Kół Gospodyń Wiejskich, Druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych.

Samorząd gminny stanowi fundament demokratycznego państwa. Daje społecznościom lokalnym autonomię i możliwość decydowania o sobie. To za sprawą samorządów Mieszkańcy czują się gospodarzami Polski Lokalnej. To My wszyscy kształtujemy swoje wspólnoty samorządowe poprzez codzienne zaangażowanie i wolne wybory.

Szanując dorobek 27 lat samorządowej idei w Polsce, wyrażamy jednocześnie swój stanowczy protest wobec trwającej od kilku miesięcy kampanii oszczerstw kierowanych pod adresem samorządów gminnych. Szkalujące publiczne wypowiedzi Polityków Partii mającej dzisiaj polityczną większość w Parlamencie nie powinny mieć miejsca w Państwie, którego Konstytucja zapewnia decentralizację władzy publicznej. Podstawą demokracji jest rozdział polityki i samorządu. Dlatego protestujemy przeciwko mówieniu o samorządach jako sieci szkodliwych lokalnych układów. Wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec powtarzanych wciąż tez, że to samorządy gminne zahamowały demokrację i że to one są winne małej frekwencji wyborczej. W 27 letniej historii samorządów gminnych w Polsce nie było dotychczas tak brutalnej kampanii prowadzonej wobec Mieszkańców Sołectw i Miast.

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 16 stanowi Ogół mieszkańców jednostek zasadniczego podziału terytorialnego stanowi z mocy prawa wspólnotę samorządową” (…) „Samorząd terytorialny uczestniczy w sprawowaniu władzy publicznej. Przysługującą mu w ramach ustaw istotną część zadań publicznych samorząd wykonuje w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność”. Konstytucja zapewnia Mieszkańcom Gmin prawo do decydowania o samorządowych sprawach, prawo wybierania przedstawicieli do samorządowych Organów i prawo ich rozliczania ze sprawowania powierzonego mandatu. Nie wyrażamy zgody aby Politycy pozbawiali Mieszkańców prawa:

 • wybierania wójta gminy w wolnych wyborach bezpośrednich

 • wybierania radnych rady gminy w systemie podziału gminy na okręgi jednomandatowe

 • zakładania Komitetów Wyborczych Wyborców w celu zgłoszenia kandydata na radnego rady gminy

Protestujemy przeciwko zamiarowi pozbawienia praw publicznych (biernego prawa wyborczego) wójtów gmin wybranych przez Mieszkańców w wolnych wyborach.

Od Parlamentarzystów – Mieszkańców Gminy Zamość, oczekujemy udzielenia odpowiedzi na przekazane w pierwszym tygodniu lutego 2017 r. stanowiska: Radnych Rady Gminy, Sołtysów, Przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich, Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Oczekujemy Waszego udziału w publicznej debacie z Mieszkańcami Gminy Zamość teraźniejszości i przyszłości samorządów gminnych w Polsce.

Stanowisko …………. uczestników konferencji prasowej.

Mokre, dnia 29 marca 2017 roku.

 

Autor: Robert Moteka
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "ad111" dnia 30 marca 2017 o godzinie 8:09:45 napisał:
  No i już wiemy kto jest w układzie...:) Co prawda nie jestem za PiS i za ich propozycją rozwalenie oraz skoku na samorząd. Nie jestem też za obecnym układem panującym w Gminie, bo ich mentalność, jak wszyscy mogliśmy zobaczyć, nie ogarnia i nie liczy się z potrzebami ludzi poza układem. Słyszeliśmy tylko, my, my i my. A gdzie troska o wszystkich mieszkańców nie będących druhami, gospodyniami wiejskimi, a żyjących w Gminie? Dlatego mówi się o układzie Panie Wójcie. Tak długo żyje Pan w nim i go tworzył, że nie zauważa Pan świata ludzi nie tworzącego układu istniejącego i potrzebującego jednakowej troski samorządu.
  23
  4
  R E K L A M A
 • "analityk" dnia 30 marca 2017 o godzinie 8:55:06 napisał:
  Założę się, że połowa "wójtowych pretorian" ba 3/w momencie zmiany w myśl zasady umarł Król niech żyje Król pójdzie do nowego Pana. Przykład Zamościa o tym dobrze świadczy. Taki jest człowiek.
  13
  2
 • "--" dnia 30 marca 2017 o godzinie 8:55:56 napisał:
  Znowu wójt. Tym razem ze świtą. Uparty.
  11
  2
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 9:21:05 napisał:
  Dwa wnioski: za dużo młodzieży na tym zdjęciu nie ma - to po pierwsze. na tym zdjęciu po prawej stronie jest zdjęcie strażaka - kto to jest widać pół twarzy, czy nie ma innego zdjęcia?
  1
  1
 • "do Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 9:59:11 napisał:
  To Lis. Sołtysi, KGW, OSP! Będzie zmiana, pójdą do nowego. Analityk ma rację. Mam tylko nadzieję, że nowy będzie wiedział kto się do zdjęć ustawia.
  7
  2
 • "działacz" dnia 30 marca 2017 o godzinie 10:05:11 napisał:
  Moi drodzy nie ma co protestować- kto był dwie kadencje niech się pakuje i odchodzi. Koniec kropka
  10
  2
 • "działacz" dnia 30 marca 2017 o godzinie 10:07:19 napisał:
  Jeszcze jedna sprawa, powinno to dotyczyć równiez radnych powiatowych i wojewódzkich.
  10
  2
 • "@analityk" dnia 30 marca 2017 o godzinie 10:12:37 napisał:
  Zdecydowana większość założę się, że już rozmawia z potencjalnie nowym panem informując o gminnych sekretach.
  11
  2
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 13:31:00 napisał:
  ad11@ to co widzimy chociażby na tym zdjęciu to tylko czubek piramidy o zindywidualizowanych preferencjach wyborczych niech każda z tych osób na zdjęciu przekona swoich bliskich tj. rodzinę czy znajomych, a dalej znajomi znajomych itd. Np widzę na tym zdjęciu 10 strażaków. Analityk@ bez wątpienia tak, a przynajmniej na pewno jest zakulisowa giełda nazwisk, nie mam pojęcia kto to może być. ================================================================== Dodam tylko jedną rzecz jak na gminę 21 radnych to liczba zbyt duża, jednak takie mamy prawo. Po co szereg różnych komisji - przede wszystkim komisja rewizyjna badająca prawidłowości wydawania pieniędzy publicznych, pod kątem ich celowości i zgodności z prawem tak jak ma to miejsce w Zamościu - na zasadzie pytać się i jeszcze raz się pytać.
  3
  2
 • "kredka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 13:38:15 napisał:
  dupostołki
  3
  3
  R E K L A M A
 • "Zamka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 13:38:48 napisał:
  dwie kadencje i basta.
  4
  2
 • "Thomas" dnia 30 marca 2017 o godzinie 14:10:13 napisał:
  Dla kogo lis to lis, ale moim zdaniem, moim skromnym zdaniem wójt popełnił zbyt dużo pijarowskich błędów (wizerunkowych). Jednocześnie przestrzegałbym przed dzieleniem skóry na niedźwiedziu, ten niedźwiedź jest ale go tutaj nie widać i ma się całkiem dobrze. Z jednej strony nie wyolbrzymiajmy problemu z drugiej zaś strony nie lekceważmy przeciwnika, nawet jak jest słaby.
  2
  2
 • "uważny" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:07:30 napisał:
  Lis to nazwisko. Już niedługo zaczną się festyny, w ramach ratowania samorządności i demokracji.
  2
  3
 • "ad111" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:28:26 napisał:
  A tak żartobliwie, to proponuję Panie Wójcie zorganizować kolejną pielgrzymkę druhów, KGW oraz innych przybocznych w intencji pozostawienia układu w stanie nienaruszonym...:) Cały czas strzelacie sobie w stopy podobnie jak PiS-iorki i tym razem "ciemny lud" mam nadzieję tego nie kupi zarówno podczas wyborów samorządowych, jak i kolejnych parlamentarnych. Takie są zasady demokracji.
  4
  2
 • "obserwer" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:31:17 napisał:
  Pani stojąca obok wójta w różowym kubraczku z trudem powstrzymuje się przed wybuchem śmiechu . ha ha
  2
  2
 • "lol" dnia 30 marca 2017 o godzinie 15:43:36 napisał:
  Pan nauczyciel powinien być w szkole. Albo uczyć, albo prowadzić z dziećmi zajęcia dodatkowe, jako np. wolontariusz. A tutaj brakuje tylko komendy- baczność! Jedna z pań mówi o pokorze. Życzymy tego aktywistom tej gminy.
  2
  1
 • "Zamościanka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 17:39:55 napisał:
  Szanowna pani ma pani rację, więcej pokory. I rozejrzenia się wokół siebie, może nawet warto by zajrzeć we własne sumienie.. Zamiast biadolić o tym, że stołki się pod wami chwieją może należałoby się zająć zaniedbanymi swoimi relacjami z bliźnimi, otwarcia się na drugiego człowieka nie z racji pełnienia jakichś funkcji, ale ot tak po prostu z ludzkiego serca, niech ono nie będzie obojętne na rozpacz i cierpienie innych. Jest wiele rodzin w waszej gminie, które potrzebują dobrego słowa, takiego ludzkiego- nie z pozycji urzędasa,aktywisty, ale z pozycji człowieka, którego żywot jest zapisany od - do. I w tym przedziale czasowym jest szansa, by okazać serce drugiemu. Los czasem zsyła różne cierpienia, choroby i zawsze dziękujemy Opatrzności za miłosierdzie, że wyszliśmy z tego cało. Ale czy potrafimy tę daną nam szansę wykorzystać i okazać miłosierdzie innemu będącemu w potrzebie? Jak obejrzałam ten filmik- smutek mnie ogarnął. Ile w was tam pragnienia, aby kurczowo trzymać się tych stołków, tych profitów, tego kolesiostwa. Memento mori- niech wam przyświeca ta myśl i według tego powiedzenia zmieńcie swój sposób na życie, wszak ono nie jest wieczne... Czas ucieka wieczność czeka, mnie, was nie będzie a stołki jak stoją tak będą po wszystkich stały , stały, stały.... Ale i ich korniki też kiedyś zjedzą.
  4
  3
 • "bocian" dnia 30 marca 2017 o godzinie 17:53:23 napisał:
  Amen
  2
  3
 • "Obserwator" dnia 30 marca 2017 o godzinie 18:03:41 napisał:
  A ja nie chcę aby koła gospodyń wiejskich kształtowały również moją społeczność.Politycy nie pozbawiają mieszkańców prawa, przeciwnie, dają możliwość dalszego rozwoju obecnym włodarzom i szansę bardziej kreatywnym. Dziwię się bardzo, że Panie z kół gospodyń wiejskich i stowarzyszenia dają się wciągać w politykę bo przecież powinne być apolityczne. Wygląda to niesmacznie.
  7
  2
 • "mieszkanka" dnia 30 marca 2017 o godzinie 18:50:08 napisał:
  Ponoć mieszkańcy gminy śmieją się do rozpuku z tego krzyku rozpaczy.
  8
  2
  R E K L A M A
 • "Czytelnik" dnia 30 marca 2017 o godzinie 19:30:02 napisał:
  Panie Wójt wstydu pan nie masz . Czy myślisz pan że w koło to same głupki ? Kto panu , panie Wójt uwierzy w tą pana walkę o demokrację . Powiedz pan lepiej prawdę ,że chodzi mu li tylko o to aby nikt przyspawanego stołka od d....y nie oderwał
  8
  3
 • "Żdanów" dnia 30 marca 2017 o godzinie 20:26:15 napisał:
  Panie Gliwiński czy Pan już na głowę upadł. Przecież i tak nie będziesz już Wójtem . Więc po co to wszystko. Myślałem że na tej konferencji Będzie koncert zespołu SHOW MEN i zaśpiewają to już jest koniec nie ma już nic. Idziemy do domu. A Ten Dziuba z tym Siemczykiem i Bondyra . Sieczka w głowie. Bondyra skończył może 11klas a jaki ważny rzygać się chcę na tą klike
  8
  2
 • "Kobieta" dnia 30 marca 2017 o godzinie 21:33:16 napisał:
  Kobiety, szanujmy się. Pan Wójt jest przekonany, że oddalenie wizji dwu kadencyjności w jego przypadku oznacza ciąg dalszy własnej kadencyjności. Skąd ta pewność? Dlaczego taka desperacja? Po tym wszystkim co się ostatnio wydarzyło szanse na ciąg dalszy kadencji jest miniminiminimalny. To są sprawy,czyny, słowa i zachowania, które już pozostaną w waszych życiorysach na zawsze. Pytanie, czy warto?
  6
  2
 • "mieszkam w GZ" dnia 30 marca 2017 o godzinie 22:17:45 napisał:
  Mieszkańcy Gminy chcą innego Wójta
  8
  1
 • "Thomas" dnia 31 marca 2017 o godzinie 1:03:39 napisał:
  Eea, bomba w Łapiguzie jest kabaret. Co to za kabaret, kto go tworzy. Czy jest jest może strona internetowa?
  4
  2
 • "cały wschód jest taki sam" dnia 31 marca 2017 o godzinie 10:23:26 napisał:
  Na bidnym wschodzie jest deficyt dobrych synekur, które są często niestety dziedziczone. Nie podejmuje się działań by zmienić te złe praktyki bądź by się chciało ale się nie potrafi.Pozostaje wiec zabetonować i chronić wypasione (lecz dla nielicznych koryto), angażując przy tym aktyw lokalny, który równie często ma z tego tytułu jakąś korzyść. Bilans jest taki , że decydenci i bliskie grono zaufanych ma od kilku do kilkunastu pln na msc. oficjalnie. Natomiast pozostałe 95 % w podatkach finansuje ich dobre życie,. Zwykły mieszkaniec był bezrobotny bądź robi za najniższą. Aby Ci na górze mieli zarobki Londyńskie.
  4
  2
 • "Ja" dnia 31 marca 2017 o godzinie 19:44:57 napisał:
  Do Żdanów - nie obrażaj Pana Bondyry,że skończył jedenaście klas to jest nieprawda, dlaczego kłamiesz. Pan Bondyra skończył 12 klas poniewaqż jednen rok powtarzał i tym sposobem skończył 12 klas.
  3
  4
 • "rampampampam" dnia 31 marca 2017 o godzinie 21:31:22 napisał:
  Bondyry się czepili, klas może mało ale ile świadectw .Żone ma dyrektorke szkoły w Kalinowicach ,i wiecie co ,konkurs na tą fuche wygrała ,taka zdolna jest .A tu pieprzą zawistniki o klice w gminie.
  2
  3
 • "Ja" dnia 1 kwietnia 2017 o godzinie 20:07:15 napisał:
  Przepraszam Pana Bondyrę,że w komentarzu napisałem iż powtarzał rok. Pomyliłem i ciągle mylę Pana Bondyrę z innym gminnym aktywistą. Jeszcze raz serdecznie przepraszam.
  2
  1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
swojak
Świetne miejsce! Co jakiś czas odwiedz...
Jaro
Paluch może nie odejdzie bo w Motorze c...
Janek
Ta druga od lewej jest za*ebista mrrr...
zamościak
Z całym szacunkiem dla klubu Orka i ich...
zamościak
pokerowa zagrywka, trzeba przyznać...
Tomek
dodam jeszcze , że zamieszczenie tego a...
Tomek
Powiem tak, odwiedzałem to "zoo" poniew...
malibu
Może to zdjęcie jest zapowiedzią kole...
Kibic
bardzo dobra wyniki i wysokie lokaty w. ...
XXX
Brawo, brawo, brawo. Trzymamy za WAS kci...
Bulterier
Niech dadzą jeszcze jrdna banke z miast...
K.
300? A w kieszeni na zdjęciu widzę 400...
ad111
"Wróg" społeczny został unieszkodliwi...
Ekonomistka
"fucha" dnia 19 czerwca 2018 coś chyba ...
x
Za Palucha trzeba kogoś znaleźć może...
foch
wszyscy jeszzcze mamy nadzieje że hetma...
z
Straszne! Zwłaszcza ta niby broń pneum...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny