R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara16 marca 2017

Sachajko: Żywność bezpośrednio od rolnika

Fot. Facebook/Jarosław Sachajko

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Złożyłem projekt ustawy umożliwiający sprzedaż żywności od rolników w sklepach, restauracjach, stołówkach!- informuje zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

-Polacy są coraz bardziej świadomi, że produkty, które kupują i które spożywają mają ogromny wpływ na ich zdrowie. Kolorowa, ale “plastikowa” żywność z supermarketów jest tania i powszechnie dostępna. Brak jest alternatywy!  Aby kupić żywność zdrową, smaczną, bogatą w składniki odżywcze, odznaczającą się wysoką jakością i wyprodukowaną bezpośrednio przez rolnika konsument musi wykazać się dużym zaangażowaniem i poświęcić czas, aby taką żywność znaleźć. W tym aspekcie nasz kraj pozostał daleko w tyle za państwami Europy Zachodniej. W Austrii żywność wytworzoną przez rolnika kupisz w lokalnych restauracjach i na lokalnych stacjach benzynowych, a we Francji czy w Niemczech, oprócz różnego rodzaju festynów i kiermaszy, żywność kupisz w przydrożnym sklepiku. W Polsce konsument, aby ,,zdobyć” żywność prosto od rolnika musi, albo w konkretny dzień udać się na targ, albo udać się osobiście do gospodarstwa rolnika i na miejscu zaopatrzyć się w poszukiwane produkty.- tłumaczy parlamentarzysta. Przypomina przy tym, że sytuację miała zmienić uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Podczas prac nad ustawą posłowie podkreślali konieczność umożliwienia sprzedaży przetworzonej przez rolników żywności do lokalnych sklepów czy stołówek.

-Ustawa ta jednak sama w sobie jest niespójna. Z jednej strony, na podstawie przepisów podatkowych, daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – zabrania. Rządzący nie uznali problemu za istotny i przekonani są, że przyjęta ustawa w istotny sposób przyczyni się do rozwoju polskich małych i średnich gospodarstw. Taka postawa dziwi tym bardziej, że o ile w Polsce mamy ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, których proponowane rozwiązanie dotyczy wprost, to konsumentami jesteśmy wszyscy – jest nas ponad 38 mln. Każdy z nas chciałby wchodząc do lokalnego sklepu kupić dżem, który składa się jedynie z owoców, a nie sztucznych barwników, a konsystencją przypomina galaretkę, albo aby dzieci w szkole mogły zjeść zupę pomidorową z pomidorów wyhodowanych w sąsiedniej miejscowości, nie importowanych z Hiszpanii.- twierdzi poseł Jarosław Sachajko, dodając, że polskim rolnikom należy zapewnić warunki pozwalające na swobodny rozwój ich gospodarstw, a nie już na starcie podcinać skrzydła.

-Naszym celem powinien stać się powrót tradycyjnej roli rolnika, jako wytwórcy i przetwórcy żywności, a co za tym idzie przywrócenie rolnikowi prawa do sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa. Wyłącznie w ten sposób możliwe jest stworzenie rolnikom odpowiednich warunków dla rozwoju, a konsumentom szerokiego i łatwego dostępu do produktów naturalnego pochodzenia, zdrowych, świeżych.- podsumowuje zamojski poseł Kukiz’15.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "antyKOD" dnia 16 marca 2017 o godzinie 8:15:51 napisał:
  ciekawe jak na ten projekt zareaguje partia rządząca, oraz nasz zamojski poseł PiS Zawiślak...
  12
  2
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 16 marca 2017 o godzinie 8:34:16 napisał:
  ale od rolnika co sam uprawia a nie szemranego biznesmena
  14
  1
 • "Joker" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:32:08 napisał:
  "konsument, aby ,,zdobyć” żywność prosto od rolnika musi, albo w konkretny dzień udać się na targ, albo udać się osobiście do gospodarstwa rolnika i na miejscu zaopatrzyć się" - a na moje osiedle kobita przywozi ziemniaki i jabłka. Potem chodzi po domach i pyta się czy potrzeba. Więc mam dostawę do domu ;P
  8
  0
 • "@Joker" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:38:23 napisał:
  Albo ze swojego ogródka.
  10
  0
 • "ad111" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:53:08 napisał:
  Może sobie wysłać ten projekt na Berdyczów. U polityka ważna jest skuteczność, a nie autopromocja i udawanie, że coś chce zrobić.
  8
  8
 • "Hela" dnia 16 marca 2017 o godzinie 15:44:03 napisał:
  do ad111, a może to nie jest reklama samego siebie?? Pomysł bardzo dobry. Kiedyś tak było. Może warto wrócić do sprawdzonych wartości i wreszcie coś komuś się opłaci.
  12
  2
 • "ad111" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:10:27 napisał:
  Możesz rozjaśnić, bo ja (i nie tylko ja) tu nie widzę żeby coś komuś się opłaciło oprócz zaistnienia medialnego Posła.
  5
  8
 • "beretka" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:17:45 napisał:
  Normy unijne przewidują, że ślimak to ryba . Boję sie,że wg nich , ziemniaki to owoce i będziemy je wcinać w charakterze kompotu albo szarlotki. A sanepid - ci to sobie dopiero poużywają !!!
  6
  2
 • "beretka" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:20:44 napisał:
  c.d. Na szczęście na targowiskach sobie kupuję co chcę i nic nikomu do tego. A jajka biorę prosto od krowy . A poseł niech działa. Powodzenia!
  5
  1
 • "Żuk" dnia 16 marca 2017 o godzinie 21:28:49 napisał:
  Nic nie zdziała poseł Sachajko, póki jest taki układ sił w Parlamencie. Jedyna nadzieja w kolejnych wyborach. Przypuszczam, że poseł Sachajko też to bierze pod uwagę i w ten sposób chce " oswoić" pisowski elektorat.Tak działają politycy. Wszyscy. A , że przy okazji mogą zyskać i rolnicy i konsumenci - to bardzo dobrze.Stracą pośrednicy. Ale oni znajdą inna niszę.
  7
  0
 • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

kibic 42 minuty temu
Jak tam Padwa wie ktoś ?...
brudny Harry
Najbliższe wybory wygra PAW....
do Zamościanin...
..."powinien dostać Nobla w dziedzinie ...
ktoś
Każdy klub który chce osiągnąć sukc...
Rynek sutki znaczy Rynek piersi dobrze k...
" np.Zwolak dobry inteligentny kandydat....
pod okiem facho...
Wiielki błąd powtarzany prze kolejne z...
jorg
Wszyscy tylko nie Zagdański,bo to ni g...
Jaro
SSA powinni założyć skoro fundacja ty...
Może jakiś medal olimpijski w przyszł...
O Maja ze Stali można by zawalczyć te...
x
No to szans z Wisłą raczej nie mamy....
PO
O Króla mocno zabiega Wisła Puławy...
x
A co w temacie Króla ze Stali Kraśnik,...
lewak
Dlaczego kandydat pis-u ma wygrać?.Zamo...
cyanide3
Pani poseł, jak zresztą wszyscy z osob...
Zamościanin
Zamościanie wybierzmy za rok wartościo...
Czesław
A gdzie tzw. siara, kwas, dym, czad?...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017