R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządDaniel Czubara16 marca 2017

Sachajko: Żywność bezpośrednio od rolnika

Fot. Facebook/Jarosław Sachajko

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Złożyłem projekt ustawy umożliwiający sprzedaż żywności od rolników w sklepach, restauracjach, stołówkach!- informuje zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

-Polacy są coraz bardziej świadomi, że produkty, które kupują i które spożywają mają ogromny wpływ na ich zdrowie. Kolorowa, ale “plastikowa” żywność z supermarketów jest tania i powszechnie dostępna. Brak jest alternatywy!  Aby kupić żywność zdrową, smaczną, bogatą w składniki odżywcze, odznaczającą się wysoką jakością i wyprodukowaną bezpośrednio przez rolnika konsument musi wykazać się dużym zaangażowaniem i poświęcić czas, aby taką żywność znaleźć. W tym aspekcie nasz kraj pozostał daleko w tyle za państwami Europy Zachodniej. W Austrii żywność wytworzoną przez rolnika kupisz w lokalnych restauracjach i na lokalnych stacjach benzynowych, a we Francji czy w Niemczech, oprócz różnego rodzaju festynów i kiermaszy, żywność kupisz w przydrożnym sklepiku. W Polsce konsument, aby ,,zdobyć” żywność prosto od rolnika musi, albo w konkretny dzień udać się na targ, albo udać się osobiście do gospodarstwa rolnika i na miejscu zaopatrzyć się w poszukiwane produkty.- tłumaczy parlamentarzysta. Przypomina przy tym, że sytuację miała zmienić uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Podczas prac nad ustawą posłowie podkreślali konieczność umożliwienia sprzedaży przetworzonej przez rolników żywności do lokalnych sklepów czy stołówek.

-Ustawa ta jednak sama w sobie jest niespójna. Z jednej strony, na podstawie przepisów podatkowych, daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – zabrania. Rządzący nie uznali problemu za istotny i przekonani są, że przyjęta ustawa w istotny sposób przyczyni się do rozwoju polskich małych i średnich gospodarstw. Taka postawa dziwi tym bardziej, że o ile w Polsce mamy ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, których proponowane rozwiązanie dotyczy wprost, to konsumentami jesteśmy wszyscy – jest nas ponad 38 mln. Każdy z nas chciałby wchodząc do lokalnego sklepu kupić dżem, który składa się jedynie z owoców, a nie sztucznych barwników, a konsystencją przypomina galaretkę, albo aby dzieci w szkole mogły zjeść zupę pomidorową z pomidorów wyhodowanych w sąsiedniej miejscowości, nie importowanych z Hiszpanii.- twierdzi poseł Jarosław Sachajko, dodając, że polskim rolnikom należy zapewnić warunki pozwalające na swobodny rozwój ich gospodarstw, a nie już na starcie podcinać skrzydła.

-Naszym celem powinien stać się powrót tradycyjnej roli rolnika, jako wytwórcy i przetwórcy żywności, a co za tym idzie przywrócenie rolnikowi prawa do sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa. Wyłącznie w ten sposób możliwe jest stworzenie rolnikom odpowiednich warunków dla rozwoju, a konsumentom szerokiego i łatwego dostępu do produktów naturalnego pochodzenia, zdrowych, świeżych.- podsumowuje zamojski poseł Kukiz’15.

 

Autor: Daniel Czubara
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 9 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "antyKOD" dnia 16 marca 2017 o godzinie 8:15:51 napisał:
  ciekawe jak na ten projekt zareaguje partia rządząca, oraz nasz zamojski poseł PiS Zawiślak...
  12
  2
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 16 marca 2017 o godzinie 8:34:16 napisał:
  ale od rolnika co sam uprawia a nie szemranego biznesmena
  14
  1
 • "Joker" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:32:08 napisał:
  "konsument, aby ,,zdobyć” żywność prosto od rolnika musi, albo w konkretny dzień udać się na targ, albo udać się osobiście do gospodarstwa rolnika i na miejscu zaopatrzyć się" - a na moje osiedle kobita przywozi ziemniaki i jabłka. Potem chodzi po domach i pyta się czy potrzeba. Więc mam dostawę do domu ;P
  8
  0
 • "@Joker" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:38:23 napisał:
  Albo ze swojego ogródka.
  10
  0
 • "ad111" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:53:08 napisał:
  Może sobie wysłać ten projekt na Berdyczów. U polityka ważna jest skuteczność, a nie autopromocja i udawanie, że coś chce zrobić.
  8
  8
 • "Hela" dnia 16 marca 2017 o godzinie 15:44:03 napisał:
  do ad111, a może to nie jest reklama samego siebie?? Pomysł bardzo dobry. Kiedyś tak było. Może warto wrócić do sprawdzonych wartości i wreszcie coś komuś się opłaci.
  12
  2
 • "ad111" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:10:27 napisał:
  Możesz rozjaśnić, bo ja (i nie tylko ja) tu nie widzę żeby coś komuś się opłaciło oprócz zaistnienia medialnego Posła.
  5
  8
 • "beretka" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:17:45 napisał:
  Normy unijne przewidują, że ślimak to ryba . Boję sie,że wg nich , ziemniaki to owoce i będziemy je wcinać w charakterze kompotu albo szarlotki. A sanepid - ci to sobie dopiero poużywają !!!
  6
  2
 • "beretka" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:20:44 napisał:
  c.d. Na szczęście na targowiskach sobie kupuję co chcę i nic nikomu do tego. A jajka biorę prosto od krowy . A poseł niech działa. Powodzenia!
  5
  1
 • "Żuk" dnia 16 marca 2017 o godzinie 21:28:49 napisał:
  Nic nie zdziała poseł Sachajko, póki jest taki układ sił w Parlamencie. Jedyna nadzieja w kolejnych wyborach. Przypuszczam, że poseł Sachajko też to bierze pod uwagę i w ten sposób chce " oswoić" pisowski elektorat.Tak działają politycy. Wszyscy. A , że przy okazji mogą zyskać i rolnicy i konsumenci - to bardzo dobrze.Stracą pośrednicy. Ale oni znajdą inna niszę.
  7
  0
 • R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

Persona non gra...
Ogarnijcie się. Ignorujcie tego pana "H...
12 minut temu
i jeszcze dziękujemy panu posłowi Zawi...
kolka 18 minut temu
Może jeszcze dyrektor sportowy prezesem...
por.zUbek
...i zabrakło wazeliny w okolicy! ;D...
kopać gałe
Pomysł na ........ "tanie szkolenie AMS...
kopać gałe
wielcewiedzący znaw"f"co zamojskiego fu...
maw
Nie skrzyżowanie grozy tylko imbecyle w...
kibic lat 80
jesteście żałośni. Ku**a szkoda mi w...
azor
Mieszkańcy Zamościa powinni podziękow...
Czytam i nie wi...
Ktoś próbuje reklamować posła Zawiś...
He he
Widzę, że chłopaki nie śpią w nocy,...
Zamośc
Dziękuję wszystkim którzy przyczynili...
c
Ja również pragnę podziękować Panu ...
ronn
Pan Poseł nie od dziś angażuje się w...
!!!!
Dziękujemy Panie Pośle za zaangażowan...
DZIĘKUJEMY
Pragnę z tego miejsca serdecznie podzi...
do rodzic
Z tego co wiem sporo to kosztuje. Niech ...
rodzic
A miasto nie mogłoby wybudować takich ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017