R E K L A M A

27 kwietnia 2017

roztocze.net

R E K L A M A

Złożyłem projekt ustawy umożliwiający sprzedaż żywności od rolników w sklepach, restauracjach, stołówkach!- informuje zamojski poseł Kukiz’15, Jarosław Sachajko.

-Polacy są coraz bardziej świadomi, że produkty, które kupują i które spożywają mają ogromny wpływ na ich zdrowie. Kolorowa, ale „plastikowa” żywność z supermarketów jest tania i powszechnie dostępna. Brak jest alternatywy!  Aby kupić żywność zdrową, smaczną, bogatą w składniki odżywcze, odznaczającą się wysoką jakością i wyprodukowaną bezpośrednio przez rolnika konsument musi wykazać się dużym zaangażowaniem i poświęcić czas, aby taką żywność znaleźć. W tym aspekcie nasz kraj pozostał daleko w tyle za państwami Europy Zachodniej. W Austrii żywność wytworzoną przez rolnika kupisz w lokalnych restauracjach i na lokalnych stacjach benzynowych, a we Francji czy w Niemczech, oprócz różnego rodzaju festynów i kiermaszy, żywność kupisz w przydrożnym sklepiku. W Polsce konsument, aby ,,zdobyć” żywność prosto od rolnika musi, albo w konkretny dzień udać się na targ, albo udać się osobiście do gospodarstwa rolnika i na miejscu zaopatrzyć się w poszukiwane produkty.- tłumaczy parlamentarzysta. Przypomina przy tym, że sytuację miała zmienić uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2017 r. Podczas prac nad ustawą posłowie podkreślali konieczność umożliwienia sprzedaży przetworzonej przez rolników żywności do lokalnych sklepów czy stołówek.

-Ustawa ta jednak sama w sobie jest niespójna. Z jednej strony, na podstawie przepisów podatkowych, daje możliwość sprzedaży żywności do sklepów i restauracji, a z drugiej, na podstawie ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia – zabrania. Rządzący nie uznali problemu za istotny i przekonani są, że przyjęta ustawa w istotny sposób przyczyni się do rozwoju polskich małych i średnich gospodarstw. Taka postawa dziwi tym bardziej, że o ile w Polsce mamy ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, których proponowane rozwiązanie dotyczy wprost, to konsumentami jesteśmy wszyscy – jest nas ponad 38 mln. Każdy z nas chciałby wchodząc do lokalnego sklepu kupić dżem, który składa się jedynie z owoców, a nie sztucznych barwników, a konsystencją przypomina galaretkę, albo aby dzieci w szkole mogły zjeść zupę pomidorową z pomidorów wyhodowanych w sąsiedniej miejscowości, nie importowanych z Hiszpanii.- twierdzi poseł Jarosław Sachajko, dodając, że polskim rolnikom należy zapewnić warunki pozwalające na swobodny rozwój ich gospodarstw, a nie już na starcie podcinać skrzydła.

-Naszym celem powinien stać się powrót tradycyjnej roli rolnika, jako wytwórcy i przetwórcy żywności, a co za tym idzie przywrócenie rolnikowi prawa do sprzedaży produktów żywnościowych wytworzonych w sposób tradycyjny, domowy, pochodzących z własnego gospodarstwa. Wyłącznie w ten sposób możliwe jest stworzenie rolnikom odpowiednich warunków dla rozwoju, a konsumentom szerokiego i łatwego dostępu do produktów naturalnego pochodzenia, zdrowych, świeżych.- podsumowuje zamojski poseł Kukiz’15.

 


Oceń artykuł klikając na gwiazdki!
Liczba ocen: 9

R E K L A M A

    10 komentarzy

Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy poniżej.
Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
 1. "antyKOD" dnia 16 marca 2017 o godzinie 8:15:51 napisał:
  ciekawe jak na ten projekt zareaguje partia rządząca, oraz nasz zamojski poseł PiS Zawiślak...
  12
  2
 2. R E K L A M A

 3. "Anonim" dnia 16 marca 2017 o godzinie 8:34:16 napisał:
  ale od rolnika co sam uprawia a nie szemranego biznesmena
  14
  1
 4. "Joker" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:32:08 napisał:
  "konsument, aby ,,zdobyć” żywność prosto od rolnika musi, albo w konkretny dzień udać się na targ, albo udać się osobiście do gospodarstwa rolnika i na miejscu zaopatrzyć się" - a na moje osiedle kobita przywozi ziemniaki i jabłka. Potem chodzi po domach i pyta się czy potrzeba. Więc mam dostawę do domu ;P
  8
  0
 5. "@Joker" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:38:23 napisał:
  Albo ze swojego ogródka.
  10
  0
 6. "ad111" dnia 16 marca 2017 o godzinie 11:53:08 napisał:
  Może sobie wysłać ten projekt na Berdyczów. U polityka ważna jest skuteczność, a nie autopromocja i udawanie, że coś chce zrobić.
  8
  8
 7. "Hela" dnia 16 marca 2017 o godzinie 15:44:03 napisał:
  do ad111, a może to nie jest reklama samego siebie?? Pomysł bardzo dobry. Kiedyś tak było. Może warto wrócić do sprawdzonych wartości i wreszcie coś komuś się opłaci.
  12
  2
 8. "ad111" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:10:27 napisał:
  Możesz rozjaśnić, bo ja (i nie tylko ja) tu nie widzę żeby coś komuś się opłaciło oprócz zaistnienia medialnego Posła.
  5
  8
 9. "beretka" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:17:45 napisał:
  Normy unijne przewidują, że ślimak to ryba . Boję sie,że wg nich , ziemniaki to owoce i będziemy je wcinać w charakterze kompotu albo szarlotki. A sanepid - ci to sobie dopiero poużywają !!!
  6
  2
 10. "beretka" dnia 16 marca 2017 o godzinie 18:20:44 napisał:
  c.d. Na szczęście na targowiskach sobie kupuję co chcę i nic nikomu do tego. A jajka biorę prosto od krowy . A poseł niech działa. Powodzenia!
  5
  1
 11. "Żuk" dnia 16 marca 2017 o godzinie 21:28:49 napisał:
  Nic nie zdziała poseł Sachajko, póki jest taki układ sił w Parlamencie. Jedyna nadzieja w kolejnych wyborach. Przypuszczam, że poseł Sachajko też to bierze pod uwagę i w ten sposób chce " oswoić" pisowski elektorat.Tak działają politycy. Wszyscy. A , że przy okazji mogą zyskać i rolnicy i konsumenci - to bardzo dobrze.Stracą pośrednicy. Ale oni znajdą inna niszę.
  7
  0
 12. R E K L A M A


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

R E K L A M A