R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzmDaniel Czubara20 kwietnia 2017 FACEBOOK | 4410 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 17 komentarzy ()

Rok 2017 rokiem UPA na Wołyniu

wikipedia.org autor: UP9

R E K L A M A    B O A R D

Tak zdecydowali deputowani Rady Obwodowej Wołynia.

Jak podał tygodnik “Wprost” deputowani Rady Obwodowej Wołynia, czyli organu tamtejszego samorządu, zdecydowali się przyjąć uchwałę, w której zobowiązują się uczcić 75. rocznicę powstania Ukraińskiej Powstańczej Armii oraz uhonorować ofiary “polskiej represyjnej akcji Wisła”. Ponadto samorządowcy z Wołynia chcą odnowić pomniki UPA i przygotować publikacje, wystawy oraz ekspozycje dotyczące Ukraińskiej Powstańczej Armii. Pomysł zgłosili deputowani z partii Swoboda, znanej z gloryfikacji Stepana Bandery.  

UPA i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) były odpowiedzialne za zbrodnie na Polakach w okresie II wojny światowej. Dziś, również dzięki filmowi “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego, coraz więcej osób rozumie pojęcie “rzeź wołyńska”, czy kojarzy datę – 11 lipca 1943r. To „krwawa niedziela na Wołyniu”. Był to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowano w 99 miejscowościach, głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane.  

Przypomnijmy, że jeszcze latem ubiegłego roku byli prezydenci Ukrainy – Wiktor Juszczenko i Leonid Kuczma, wspierani przez ukraińskich intelektualistów wystosowali do Polaków list, w którym prosili o wybaczenie dokonanych przez UPA zbrodni i wybaczali krzywdy jakich doznali od Polaków Ukraińcy. Proponowali również ustanowienie wspólnej daty Dnia Męczeństwa Kresów. Czyżby teraz strona ukraińska zmieniła nastawienie?

Zrozumiałe jest, że w dobie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego nasi sąsiedzi zza Buga szukają fundamentów dla budowania swojej tożsamości narodowej i idei walki o niepodległość. Czy w przypadku akurat Wołynia jest to aby najlepszy przykład?

-Dzisiaj mówi się prawdę o Holokauście Żydów i ludobójstwie Słowian. Na ziemi niemieckiej nie ma pomników zbrodniarzy, czyli Hitlera, Himmlera, czy członków SS albo gestapo. Natomiast na Ukrainie sytuacja jest dokładnie odwrotna, ponieważ gloryfikuje się zbrodniarzy i to się dzieje za obecnego prezydenta Petro Poroszenki, pod wpływem którego parlament ukraiński 9 kwietnia 2015 roku przyjął uchwałę wysławiającą UPA.  Co więcej, zrobiono to w dniu wizyty prezydenta Bronisława Komorowskiego, aby Polaków jeszcze bardziej upokorzyć. Nie ma tej chęci do powiedzenia prawdy. Dlatego też „przebaczamy i prosimy o przebaczenie” w tym wypadku nie ma żadnego uzasadnienia. Poza tym 50 lat temu to naród ofiar wystosował taki list do narodu oprawców, czyli biskupi polscy do biskupów niemieckich. Natomiast tu jest sytuacja odwrotna, to przedstawiciele sprawców chcą mówić, że ofiarom wybaczają. To już pomylenie kompletne pojęć. – mówił w czerwcu ubiegłego roku kapelan środowiska kresowian ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, podczas swojej wizyty w Zamościu.

Pewne jest, że uchwała przyjęta przez władze Wołynia na pewno odbije się na stosunkach polsko-ukraińskich. Kwestia promowania UPA przez władze Ukrainy już nieraz rozogniała zabliźnione rany. Po obu stronach Bugu żyją bowiem jeszcze ofiary i potomkowie zbrodni jaka ponad 70 lat temu dokonała się na Wołyniu.

 

 

 

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "sefora" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 10:24:08 napisał:
  ...to może ENEJ zagra w Zamościu na sponsorowanej przez spółki miejskie imprezie? dla niekumatych- sarkazm był to.
  20
  2
  R E K L A M A
 • "kmicic" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 11:04:19 napisał:
  nie ma co się podniecać tym newsem, ci co dla nas byli, są i będą zwykłymi zbrodniarzami dla nich będą bohaterami, nic też nie stoi na przeszkodzie aby np. w tym czy następnym roku uczcić w Polsce z honorami Akcję "Wisła".
  15
  1
 • "Thomas" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 11:05:44 napisał:
  Nie rozumiem jednego dlaczego Polska przyjmuje postawę przed tak słabym krajem jakim jest Ukraina? W chwili obecnej Ukraina jest państwem kadłubowym pozbawiona Krymu, z nominalną władzą na wschodzie. Co do Enej wiem o co chodzi poprzednikowi i do kogo odnosi się nazwa zespołu. od jakiego niechlubnego bohatera. Jednak jakakolwiek dyskusję rozpocząć od Stiepana Bandery kim on był.
  11
  1
 • "Z124" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 12:38:16 napisał:
  Polityka wspierania Ukrainy, kosztem naszych stosunków z Rosją okazała się porażką.Ten dy nie był nam życzliwy i chyba tak zostanie. Te wojska NATO bardziej do obrony naszych granic przed Ukraińcami niż przed Ruskami się przydadzą.
  10
  2
 • "ad111" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 14:27:03 napisał:
  Hańba dla Komorowskiego za Jego miękkie podejście do Ukraińców w sprawie Wołynia. Niestety obecna władzunia też nic z tym nie robi, a swego czasu Kaczyński też w Kijowie brał udział w wiecu, gdzie banderowskie flagi i okrzyki były na porządku dziennym. Moim zdaniem w tej kwestii należy zastosować zasadę wzajemności. Nie możemy się cofać jakbyśmy byli wasalem Ukrainy. Jesteśmy dumnym i suwerennym państwem. Musimy sami bronić swoich interesów w tym prawdy historycznej, bo nikt za nas tego nie zrobi. Jeden ksiądz Isakowicz-Zaleski, to za mało. Wszyscy na pokład i do obrony prawdy. Gdzie jest ONR, Nowoczesna, Wnuk, Zawiślak i inni, którzy tylko gadają, a reakcji i konkretnych działań brak...?
  17
  3
 • "ren" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 18:50:37 napisał:
  Wychodzi szydło z worka ,jeżdżąc przez 20 lat do Katynia i tam skomleć ,zapominano [nawet celowo ] o biednych ludziach z Wołynia . Zapomniano o dzieciach , starcach i kobietach tylko dlatego że była to niedouczona biedota . Mszczą się teraz za grobu nowym elitom . Nigdy nie będzie zgody na honorowanie bogatych a zapominanie o biednych skatowanych obywateli RP .
  7
  0
 • "stary" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 20:58:10 napisał:
  Źle mówisz "Kmicic". Tak możemy jeszcze przez wieki czcić morderców z obu stron. Jeśli chodzi o "Enej" to wymówki założyciela zespołu ( chyba Sołoduchy), że jak miał 14 lat to słowo było dla niego kultem, chociaż nie wiedział z czym się wiązało. A więc skorupka już została nasiąknięta. A teraz poznał "co to jest Enej" i dalej będzie czcił człowieka co ludziom odrąbywał głowy dla satysfakcji? Wstrętny i głupi ( chociaż nie wiadomo czy głupi) smarkacz. "Sefora" dał wam do myślenia.
  6
  0
 • "kat ukr" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 22:33:41 napisał:
  Zbieramy na pomnik Jeremy Wiśniowieckiego@
  3
  0
 • "Normals" dnia 20 kwietnia 2017 o godzinie 22:46:34 napisał:
  Ktoś, kto był zdolny do takich okrutnych czynów nie może być moim bratem. Naród, który świadomie gloryfikuje ideologicznych providnyków zbrodni oraz samych morderców, którzy dokonywali zbrodni na swoich sąsiadach nie może być nam przyjaznym a wręcz odwrotnie wzbudza wielką nieufność.
  9
  0
 • "Z124" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 1:33:13 napisał:
  To powinno otrzeźwić polityków wszystkich opcji. Ukraińcy zawsze byli nam wrodzy i tacy pozostaną. Liczenie na ich pomoc w razie wojny z Rosją, to głupota. Oni są po prostu gorsi i głupsi od Rusków! Nawet Niemcom nie przyjdzie do głowy, aby czcić np. rzeź Woli czy zwycięstwo nad Powstaniem Warszawskim
  7
  0
  R E K L A M A
 • "BPO" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 8:15:14 napisał:
  Naród który buduje swój mit na mordzie założycielskim nie jest godny miana narodu
  7
  0
 • "ConceptOfPower" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 9:56:40 napisał:
  W tej sytuacji Miasto Zamość powinno natychmiast wypowiedzieć umowę partnerską miastu Łuck i Żółkiew. Chociaż to drugie leży w obwodzie lwowskim, a nie wołyńskim to jednak Bandera jest tam czczony z honorami (jest m.in. honorowym obywatelem tego miasta). Tyle możemy zrobić jako Miasto, czy lokalna społeczność, reszta zależy od władz centralnych. Należy się to pomordowanym z rąk ukraińskich zbrodniarzy. Jak możemy współpracować z z ludźmi, którzy jawnie gloryfikują katów naszych przodków?! Trzeba mieć jakieś zasady, choć obawiam się, że dzisiaj liczy się coś innego. A nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze.
  6
  0
 • "Qwerty" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 10:34:08 napisał:
  U nas Bolek też jest honorowym obywatelem miasta
  1
  4
 • "ad111" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 13:15:51 napisał:
  Znaj proporcje...
  3
  0
 • "sefora" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 15:15:35 napisał:
  Sami ich żywimy: na uczelniach, w firmach, jako pracowników na czarno, a potem oni lub ich dzieci: https://www.youtube.com/watch?v=dTG9AAXSqRI - niewiedza, głupota gorzej gdy celowe działanie! Ilu parlamentarzystów czy członków "rządów" RP to potomkowie rezunów? Pokarzcie inny tak naiwny ale i przyjazny w swej głupocie obcym naród jak Polacy!
  6
  0
 • "ConceptOfPower" dnia 21 kwietnia 2017 o godzinie 23:02:10 napisał:
  @sefora I to jest dla mnie niezrozumiałe. W imię czego to robimy jako Państwo? To jest jakaś kpina z Polaków i brak szacunku wobec pomordowanych. Nie mamy żadnego interesu żeby pomagać banderowcom, żeby pompować w nich pieniądze, dawać pracę oraz wykształcenie, czy w końcu narażać się dla nich i mieszać w międzynarodowe (nieswoje) konflikty. To Ukraina bardziej nas potrzebuje, my jej w ogóle. Mamy co poprawiać u siebie i dla kogo budować ten kraj. Jednocześnie musimy pamiętać o pomordowanych w bestialski sposób na Kresach Wschodnich Rodakach. Polska już raz o nich zapomniała kilkadziesiąt lat temu, teraz nie możemy dopuścić do tego by bezczeszczono o Nich pamięć.
  5
  0
 • "sefora" dnia 24 kwietnia 2017 o godzinie 8:22:28 napisał:
  A co o tym sadzą nasi "wybrańcy" bezradni? Przemilczanie tematu będzie świadczyć o słabości! Wschodnie grupy etniczne rozumują inaczej, jak nie łupniesz nie poszanują. Nie można ich "miziać". Znając życie bezradni wysmażą jakiś komunikat o łączących nas wspólnej historii(!) i celach...
  1
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Oneb
Wróżka, osiedle, 16:16, !, Z osiedla, ...
Dirty Harry
A mógłbyś wyjaśnić na czym miałoby...
Ciekawe czy do komitetu pani radnej zał...
observer
szerszy elektorat to taki trochę kurdup...
observer
dyżurny i wszechobecny poseł był, a g...
Thomas
Marta Pfeiffer jeżeli nie wykorzysta at...
RK
Nie rozumem co oznacza "po zamojsku" - r...
KL.
PSL jest na skraju zaniku. Aby "coś tam...
nikt
super, gdzie jest dostępny regulamin? J...
Ciekawe...
...jakim programem wyborczym, który pod...
polityczna kurt...
"25lat wolności" pokazało w przypadku ...
Wszystkie gwiazdy strzeżcie nas od taki...
RK
Nie Bukownicy bo ona leży pod Biłgoraj...
Dirty Harry
Thomas albo nie wie o czym pisze, albo n...
Ciekawe...
kogo masz na myśli, pisząc o szerszym ...
Thomas
Jeżeli nie skieruje oferty politycznej ...
Dirty Harry
Po uśmiechu widać, że mamy do czynien...
A dres? Adidas!
Dynamiczny adres? Jarzę! To wtedy kiedy...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny