R E K L A M A

Z I P

Susiec | TurystykaMLC18 stycznia 2017 FACEBOOK | 4176 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze ()

Rezerwat nad Tanwią z Piłsudskim w tle

Uczestnicy kuligu i wycieczki z Wojtkiem Łosiewiczem podczas wędrówki szlakiem wiodącym do rezerwatu nad Tanwią, fot. MLC

R E K L A M A    B O A R D

Gęste lasy i wysokie wzgórza witają turystów, którzy przybywają do Rezerwatu nad Tanwią. Nie zawsze jednak te okolice należały do Polski i były powszechnie dostępne. W 1901 r. przez zaborcze granice przekradał się Marszałek Józef Piłsudski.


W miejscu, gdzie spotykają się dwie malownicze rzeki Jeleń i Tanew, znajdowała się granica między imperium austro-węgierskim a rosyjskim.

Szlakiem prowadzącym dzisiaj przez rezerwat nad Tanwią przekradał się Józef Piłsudski, a wiódł go przemytnik Mikołaj Rebizant, przenoszący też bibułę i zakazane wydawnictwa narodowe przez granicę – opowiada Wojciech Łosiewicz, przewodnik i właściciel Biura Turystycznego „Roztoka”.
Wszystko zaczęło się jednak już w maju 1901 r., w Zamościu, gdzie Piłsudski przybył zaraz po ucieczce ze szpitala w Petersburgu. W zamojskiej katedrze wraz ze swoją pierwszą żoną Marią Juszkiewiczową spotkał się z organizatorami nielegalnego przejścia przez granicę. Oficjalnie podawanym celem wyjazdu z terenu zaboru rosyjskiego było przewiezienie pary za granicę do Galicji, aby młodzi mogli wziąć ślub w obrządku grackokatolickim, ponieważ w zaborze rosyjskim taki ślub nie mógł się odbyć.
Jeszcze tego samego dnia bryczką udali się do Tomaszowa, a później do wsi Zawadki. Następnie w przebraniu pracowników leśnych ordynacji zamojskiej, pieszo, po prowizorycznej kładce wiodącej przez rzekę Tanew pokonali granicę z Kongresówki na stronę austriacką. We wsi Rebizanty, koło Suśca, czekał już na nich Mikołaj Rebizant, aby umożliwić uciekinierom podróż na stację kolejową w Lubyczy Królewskiej, a później przerzut do Lwowa.

Pilnowanie granicy nie było łatwym zadaniem. Gęste lasy sosnowe dochodziły do Jelenia i Tanwi, a koryta rzek wiły się, tworząc liczne zakręty, więc Moskale, żeby ułatwić sobie zadanie, wyrąbali szeroką aleję, na której stale czuwały posterunki straży granicznej.  Do tej pory jedno z okolicznych wzgórz nosi nazwę Smoki, od rosyjskiego słowa „smotriet”, czyli „patrzeć”, gdzie Kozacy obserwowali, czy ktoś nie przechodzi przez granicę. Jednak wąski skrawek lasu do samej granicy nie był przez nich strzeżony. Te właśnie okoliczności wykorzystali organizatorzy historycznego przerzutu – kończy opowieść Wojciech Łosiewicz.  
W tej chwili teren ten również jest miejscem, gdzie króluje nieujarzmiona przyroda, rzeki Jeleń i Tanew łączą się tworząc bardzo wartki nurt, urozmaicony szypotami, a sam rezerwat położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

W naszej galerii zdjęcia z wycieczki i kuligu z Biurem Turystycznym “Roztoka” w malownicze tereny Rezerwatu nad Tanwią.

Autor: MLC
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Mikołaj Rebizant" dnia 18 stycznia 2017 o godzinie 12:41:51 napisał:
  rzeki Jeleń i Tanew łączą się tworząc progi wodne Nieprawda! Rzeki Jeleń i Tanew łącząc się nie tworzą progów wodnych.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "leszy S." dnia 22 stycznia 2017 o godzinie 19:13:46 napisał:
  Jakoś nikt nie pisze o tym jak tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego przekradał się tędy Naczelnik 2.0 Jak to lewakom prawdziwa historia przeszkadza! Całe szczęście są jeszcze Bliźniacy Niepokorni i inni, gotowi odkryć w prawdziwie narodowych mediach prawdę o bohaterstwie naszego Naczelnika 2.0
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Eeee
Zamość bardzo zdziadział. Parkingowa ...
kronikarz
20 minut krócej na trasie Zamość - Lu...
eRPe
I co z tego, że powstanie sztuczny zaka...
hm
Mecz wiosny lecz niestety wszystko już ...
haha
Straż Miejska będzie się popisywać s...
STYX
Substytut wojska.......
STYX
Czy pokazanie tabeli rozgrywek, to tak d...
STYX
To Polska jest państwem niepodległym ?...
Thomas
Od zawsze uważałem że Andrzej Wnuk b...
Rumcajs
Ekonomik jak zwykle na najwyższym pozio...
qwerty
W mojej ocenie najgorszy prezydent w his...
Dirty Harry
Brawo Andrzej Wnuk! Najlepszy prezydent ...
name
Kosofski ma lumbago w prawej nodze? ...
prq
Łącznica w Zawadzie skróci czas przew...
K.
Proponuję dołączyć do współpracy p...
prq
@zig: Piszesz bzdury. Teraz do Lublina j...
Robercik
Po skończonym remoncie trasy Lublin Wa...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny