R E K L A M A

Z I P

Susiec | TurystykaMLC18 stycznia 2017 FACEBOOK | 4440 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 2 komentarze ()

Rezerwat nad Tanwią z Piłsudskim w tle

Uczestnicy kuligu i wycieczki z Wojtkiem Łosiewiczem podczas wędrówki szlakiem wiodącym do rezerwatu nad Tanwią, fot. MLC
R E K L A M A    B O A R D

Gęste lasy i wysokie wzgórza witają turystów, którzy przybywają do Rezerwatu nad Tanwią. Nie zawsze jednak te okolice należały do Polski i były powszechnie dostępne. W 1901 r. przez zaborcze granice przekradał się Marszałek Józef Piłsudski.


W miejscu, gdzie spotykają się dwie malownicze rzeki Jeleń i Tanew, znajdowała się granica między imperium austro-węgierskim a rosyjskim.

Szlakiem prowadzącym dzisiaj przez rezerwat nad Tanwią przekradał się Józef Piłsudski, a wiódł go przemytnik Mikołaj Rebizant, przenoszący też bibułę i zakazane wydawnictwa narodowe przez granicę – opowiada Wojciech Łosiewicz, przewodnik i właściciel Biura Turystycznego „Roztoka”.
Wszystko zaczęło się jednak już w maju 1901 r., w Zamościu, gdzie Piłsudski przybył zaraz po ucieczce ze szpitala w Petersburgu. W zamojskiej katedrze wraz ze swoją pierwszą żoną Marią Juszkiewiczową spotkał się z organizatorami nielegalnego przejścia przez granicę. Oficjalnie podawanym celem wyjazdu z terenu zaboru rosyjskiego było przewiezienie pary za granicę do Galicji, aby młodzi mogli wziąć ślub w obrządku grackokatolickim, ponieważ w zaborze rosyjskim taki ślub nie mógł się odbyć.
Jeszcze tego samego dnia bryczką udali się do Tomaszowa, a później do wsi Zawadki. Następnie w przebraniu pracowników leśnych ordynacji zamojskiej, pieszo, po prowizorycznej kładce wiodącej przez rzekę Tanew pokonali granicę z Kongresówki na stronę austriacką. We wsi Rebizanty, koło Suśca, czekał już na nich Mikołaj Rebizant, aby umożliwić uciekinierom podróż na stację kolejową w Lubyczy Królewskiej, a później przerzut do Lwowa.

Pilnowanie granicy nie było łatwym zadaniem. Gęste lasy sosnowe dochodziły do Jelenia i Tanwi, a koryta rzek wiły się, tworząc liczne zakręty, więc Moskale, żeby ułatwić sobie zadanie, wyrąbali szeroką aleję, na której stale czuwały posterunki straży granicznej.  Do tej pory jedno z okolicznych wzgórz nosi nazwę Smoki, od rosyjskiego słowa „smotriet”, czyli „patrzeć”, gdzie Kozacy obserwowali, czy ktoś nie przechodzi przez granicę. Jednak wąski skrawek lasu do samej granicy nie był przez nich strzeżony. Te właśnie okoliczności wykorzystali organizatorzy historycznego przerzutu – kończy opowieść Wojciech Łosiewicz.  
W tej chwili teren ten również jest miejscem, gdzie króluje nieujarzmiona przyroda, rzeki Jeleń i Tanew łączą się tworząc bardzo wartki nurt, urozmaicony szypotami, a sam rezerwat położony jest na obszarze Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

W naszej galerii zdjęcia z wycieczki i kuligu z Biurem Turystycznym “Roztoka” w malownicze tereny Rezerwatu nad Tanwią.

Autor: MLC
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "Mikołaj Rebizant" dnia 18 stycznia 2017 o godzinie 12:41:51 napisał:
  rzeki Jeleń i Tanew łączą się tworząc progi wodne Nieprawda! Rzeki Jeleń i Tanew łącząc się nie tworzą progów wodnych.
  0
  0
  R E K L A M A
 • "leszy S." dnia 22 stycznia 2017 o godzinie 19:13:46 napisał:
  Jakoś nikt nie pisze o tym jak tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego przekradał się tędy Naczelnik 2.0 Jak to lewakom prawdziwa historia przeszkadza! Całe szczęście są jeszcze Bliźniacy Niepokorni i inni, gotowi odkryć w prawdziwie narodowych mediach prawdę o bohaterstwie naszego Naczelnika 2.0
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Solfernus
A co tam na plebanii w Wielączy ? Bez z...
Joanna 54 minuty temu
Ciekawe ilu z nich zostało przeniesiony...
Wielmożny Pan ...
To nie ma już koncertów w podzamojskic...
z_boku
Piszą że dziennik, ale materiału wyst...
ad111
Pomaga się innym ludziom, bo jesteśmy ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny