Blogi | MotoryzacjaRadca prawny Tomasz Sowa22 listopada 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Regres ubezpieczeniowy, czyli kiedy sprawca wypadku zapłaci odszkodowanie?

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D

Zgodnie z Ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zakład Ubezpieczeń oraz Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – może w niektórych przypadkach w drodze regresu wystąpić o zwrot wypłaconego odszkodowania od sprawcy zdarzenia.

Najczęściej z regresem do czynienia mamy, kiedy sprawca zdarzenia nie posiadał ważnej polisy OC. W takim przypadku, poszkodowany może zwrócić się o wypłatę odszkodowania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz po dokonaniu wypłaty odszkodowania może natomiast wystąpić o jego zwrot do sprawcy zdarzenia. Warto również zaznaczyć, że regres UFG zostanie skierowany zarówno do sprawcy wypadku (kierującego), jak i do osoby będącej właścicielem nieubezpieczonego pojazdu. Częściowe lub całkowite umorzenie roszczeń regresowych z UFG może być uzasadnione wyjątkowo trudną sytuacją życiową albo materialną dłużników.

Ponadto Zgodnie z art. 43 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zakład Ubezpieczeń, który dokonał wypłaty odszkodowania może żądać od sprawcy jego zwrotu w sytuacji jeżeli sprawca:

  • wyrządził szkodę umyślnie, w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości albo po użyciu środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii,
  • wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa,
  • nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym
  • zbiegł z miejsca zdarzenia.

Zatem, każdy kto decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu, środków odurzających, czy zbiegnie z miejsca zdarzenia powinien mieć świadomość że naraża się nie tylko na odpowiedzialność karną, może ponieść również odpowiedzialność cywilną w przypadku spowodowania wypadku.

Zaznaczyć też należy, iż w społeczeństwie ugruntował się pogląd, iż osoba, która prowadzi pojazd bez stosownych uprawnień naraża się jedynie na mandat karny. Taki pogląd niestety nie ma przełożenia na rzeczywistość. W takiej sytuacji, w prawdzie ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie na rzecz poszkodowanego jednakże ma prawo dochodzić wypłaconych kwot w drodze regresu od sprawcy. Sprawca zdarzenia odpowiada zarówno za szkody majątkowe jak i szkody na osobach. W przypadku wystąpienia szkód osobowych tj. wystąpienia u poszkodowanego rozstroju zdrowia lub śmierci odszkodowanie może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych. Na taką samą odpowiedzialność narażają się osoby, które zbiegły z miejsca zdarzenia, bądź szkodę wyrządziły umyślnie, pod wpływem alkoholu lub środków odurzających .

Jak wynika z informacji udostępnionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obecnie mamy do czynienia z lawinowym wzrostem postępowań regresowych wobec sprawców wypadków. Do czerwca zeszłego roku prowadzonych było 16 tys, postępowań regresowych na łączną kwotę 224 mln złotych, gdzie średnia wartość jednej sprawy to 14 tys. złotych w tym 400 osób posiada zadłużenie powstałe w wyniku regresu na kwotę przekraczającą 200 tys. złotych, a rekordzista posiada zadłużenie przekraczające 3 mln złotych.

Radca prawny Tomasz Sowa

Niniejszy artykuł publikowany jest w ramach zadania publicznego w zakresie prowadzenia w 2018 roku punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Hrubieszowie we współpracy z Fundacją Świadomości Obywatelskiej Experto Pro Bono w ramach projektu finansowanego z budżetu państwa realizowanego przez Powiat Hrubieszowski

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Radca prawny Tomasz Sowa
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
TORRES20400 39 minut temu
https://www.youtube.com/watch?v=I2ZgKkob...
nauczyciel
buachahahahaha, dawno się tak nie uśmi...
ak
Do klakiera. Pozwolę sobie zauważyć, ...
tadek
mam dość wojenek PiSu (i przystawek) z...
realista
Nikt z Zamojszczyzny się nie dostanie. ...
kaman
Ot odezwali się intelektualiści. Skąd...
Strażak Sam
Boże, chroń nas przed takimi Polakami,...
pytanie
Czy pieniądze parafian powinny być w p...
Do hejterka ak
Jak Zamoyski nie zmieniał urzędników,...
kmicic
Szanowni nauczyciele, powołujecie się ...
Robi
Panie niedouczony dziennikarzu, już daw...
Tomek
Może by im ktoś debatę zorganizował?...
ad111
Argumenty "kościółkowych" zawsze te s...
ak
I tak od pięciu lat. Aktywność władz...
ja
upraszczasz i trywializujesz - w tym kra...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018