R E K L A M A

Z I P

2. Region | Lublin | Społeczeństwo i patriotyzm | ZamośćOliwia Bojar12 października 2017

Region/Radecznica: Ostatnia droga „Eama” i „Jara”

Major Marian Pilarski pseudonim "Jar" i podporucznik Stanisław Bizior pseudonim "Eam", foto: IPN Lublin

R E K L A M A    B O A R D

Już jutro ( 13 października) rozpoczną się uroczystości pogrzebowe odnalezionych w styczniu br
żołnierzy wykletych: majora Mariana Pilarskiego pseudonim “Jar” i jego podkomendnego podporucznika Stanisława Biziora pseudonim “Eam”.

Na pogrzebowej drodze szczątki żołnierzy przybędą symbolicznie w miejsca, w których walczyli, by ostatecznie spocząć w krypcie Bazyliki św. Antoniego w Radecznicy.
W ostatnia drogę odnalezione szczątki wyruszą w piątek, 13 października z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie skąd przywiezione zostaną kolejno do kościołów w Sitańcu, Zamościu, Tyszowcach i Mokrymlipiu. Z Mokregolipia następnego dnia (14 października – sobota) szczątki wyprowadzone zostaną do bazyliki w Radecznicy, gdzie odbędzie się ich uroczysty pochówek.

Szczegółowy, godzinowy plan uroczystości znajduje się na plakacie poniżej:

 

Marian Pilarski – ps. Jar, Grom, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej – był organizatorem i przywódcą struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość na Zamojszczyźnie. Jesienią 1948 r. w klasztorze ojców bernardynów w Radecznicy Pilarski zawiązał II Inspektorat Zamojski AK, którym kierował. W ocenie niektórych historyków była to najsilniejsza i największa struktura konspiracyjna po 1947 r. Sztab mieścił się w klasztorze w Radecznicy, tutaj konspiratorzy składali przysięgi wierności organizacji. Pilarski został aresztowany 12 kwietnia 1950 r. i osadzony w więzieniu na Zamku Lubelskim. W 1951 r. skazany został na karę śmierci – wyrok wykonano 4 kwietnia 1952 r.(…)
Razem z Pilarskim, tego samego dnia, stracony został jego podkomendny Stanisław Bizior ps. Eam. Bizior wstąpił do Armii Krajowej w 1942 r., w konspiracyjnych warunkach ukończył podchorążówkę. Pełnił m.in. funkcje komendanta Lotnej Żandarmerii Obwodu WiN w Zamościu a potem także II Inspektoratu Zamojskiego AK. Aresztowany 13 kwietnia 1950 r., osadzony najpierw w Zamościu a potem na Zamku lubelskim, gdzie skazany został razem ze swoim dowódcą w tym samym procesie na karę śmierci. Ciała obu straconych żołnierzy zakopano w nieoznaczonym grobie na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Źródło: dzieje.pl

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "STYX" dnia 12 października 2017 o godzinie 18:29:02 napisał:
  HAŃBA......
  0
  8
 • R E K L A M A
 • "Anonim" dnia 12 października 2017 o godzinie 19:03:54 napisał:
  oj ubecki śmieciu
  9
  1
 • "ktoś" dnia 13 października 2017 o godzinie 7:36:32 napisał:
  Hańba dla instytucji państwa, że przez prawie 30 lat od odzyskania niepodległości dopiero teraz przywraca się pamięć. Chwała bohaterom
  4
  1


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

spk 15 minut temu
Dajcie spokój. Ktoś się zakręcił z ...
@L11A
Kwiatkowski jest wg. Ciebie komunistą, ...
obserwator
A co tak pózno jest informacja z meczu?...
Zm
Wiadomo cos o transwerach ?...
..
Czytałem rano i wyraźnie było napisan...
Gdzie post WOŚ...
Znalazłem na facebooku post o WOŚP. W ...
...
Jak ktoś pisze "po raz pierwszy zapreze...
gall anomim
A gdzie droga Krasnobród - Zielone?...
Ryskowi mówimy...
Puchacz na Wójta!...
Wielmożny Pan ...
Nie ma to jak 19 lutego zapowiadać wyst...
antyklerykał
Ciekawe kiedy, jak urodziłem się w 197...
a do jakiej szkoły uczęszcza ten zawod...
zamościanin
Wpisałem "Zamość". No super wiadomoś...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny