II. Region | Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany27 maja 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region:120 litrów krwi więcej w systemie

Fot. 2. LBOT

26 maja br., na placu Litewskim w Lublinie odbyła się zbiórka krwi w ramach projektu „Krwioobieg Terytorialsa”. Żołnierze 2 LBOT, służby mundurowe oraz mieszkańcy hojnie podzielili się tym cennym darem. W samym Lublinie zebrano ponad 60 litrów krwi.

Zbiórka krwi odbyła się w ramach akcji „Krwioobieg Terytorialsa”. To strategicznie ważny projekt dla Wojsk Obrony Terytorialnej, co wynika z misji formacji, jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze 2 LBOT licznie stawili się na zbiórce, aby w ten sposób zaakcentować swoją gotowość wsparcia mieszkańców naszego regionu. Akcja wzbudziła duże zainteresowanie samych Lublinian, wielu przyłączyło się do szlachetnej inicjatywy i również oddało krew. Wynik zbiórki mówi sam za siebie – w samym Lublinie, przez sześć godzin akcji zebrano ponad 60 litrów krwi.

Jednak to nie wszystko, ponieważ podobne zbiórki przeprowadzono także w Zamościu, Chełmie, Białej Podlaskiej, Tomaszowie Lubelskim i Puławach. W sumie w naszym województwie w ten weekend zebrano blisko 120 litrów krwi na rzecz banków krwi podmiotów leczniczych na Lubelszczyźnie.

Warto dodać, że w przedsięwzięcie licznie zaangażowali się przedstawiciele lubelskich władz samorządowych, instytucji wojskowych, służby mundurowe, organizacje pozarządowe i środowiska kombatanckie. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk.

W ten weekend zbiórki krwi w ramach projektu „Krwioobieg Terytorialsa” odbyły się również w innych województwach. Główne wydarzenia odbyły się w Białymstoku, Ciechanowie, Olsztynie i Rzeszowie. Tam również Terytorialsi osobiście zachęcali do oddawania krwi. Cel akcji był jeden – propagowanie idei krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Zbiórkom krwi wszędzie towarzyszyły festyny rodzinne, organizowane wspólnie z innymi służbami mundurowymi. Powstawały „białe miasteczka”, gdzie można było wykonać bezpłatne badania zdrowotne – jednym z  głównych założeń „Krwioobiegu Terytorialsa” jest bowiem propagowanie idei zdrowego stylu życia. W programie znalazły się również pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, prezentacje uzbrojenia, sprzętu wojskowego oraz liczne atrakcje dla dzieci. 

 

O projekcie KRWIOOBIEG TERYTORIALSA

Główne cele projektu to: poprawa bezpieczeństwa mieszkańców naszego kraju, zwiększenie ilości krwi w systemie oraz ilości osób gotowych do alarmowego oddania krwi na wypadek zdarzeń kryzysowych.

Realizacja projektu wpłynie również na kształtowanie zdrowego stylu życia żołnierzy i ich rodzin, na kształtowanie postaw prospołecznych zgodnych z misją formacji, a także przyczyni się do zbudowania zależności i powiązań z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi
za krwiodawstwo i transplantologię.

W ramach projektu planowane jest zwiększenie liczby honorowych dawców krwi o 2 000 każdego roku, co oznacza, że do systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa wpłynie dodatkowe 1 000 litrów krwi rocznie. Na wypadek zdarzeń kryzysowych, w gotowości do alarmowego oddania krwi będzie pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. W zakresie transplantologii w ramach projektu planuje się dotrzeć do 100% żołnierzy WOT z informacją dotyczącą świadczeń woli dawców narządów.

Założenia organizacyjne do sprawnej realizacji projektu zakładają, że w każdej kompanii lekkiej piechoty jeden z żołnierzy jest koordynatorem HDK. Zadaniem tego żołnierza jest dbanie o utrzymanie systemu oddawania krwi, będzie on też odpowiadał za planowe akcje krwiodawstwa, a w przypadku nagłego zapotrzebowania na krew – organizację akcji alarmowych. Dodatkowo będzie on też organizował współpracę z instytucjami i organizacjami odpowiedzialnymi za idę krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

kpt. Damian Stanula

oficer prasowy 2. LBOT

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 0.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Jango Fett
Czy to faktycznie ma być obwodnica wewn...
KL
Następna głupia obwodnica. Zamościowi...
love_zamosc
Życze powodzenia w walce o prawa pracow...
MPK
"Jedziemy na wycieczkę, bierzemy misia ...
MPK
zibi - oj chyba jest za pozno...
Aha?
Poza tym, że info. średnio świeże i ...
Kmicic
PIS jest partią katolickich komunistów...
Kmicic
Kolejna partia socjalistów, która jesz...
Edyward
Pewnie był nawalony jak stodoła...
Tutejszy
Oby nowe ugrupowanie nue skończyło jak...
ja
Ja jadę, byłam na spotkaniu z Biedroni...
Buhaha
Nie do was wysłał tylko do wszystkich ...
K
Zapraszamy wszystkich chętnych na wyjaz...
zibi
to chyba jakas tragiczna pomylka.kto to ...
KL
Taki wyjazd powinien odbyć się na rowe...
PK
W sumie Biedroń odbierze głosy PO-KO i...
Umowa Biedronia (UB) - koleś jest tak p...
Jango Fett
Wysokie notowania ugrupowania, stosunkow...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama