R E K L A M A

Z I P

Biłgoraj | Chełm | Hrubieszów | II. Region | Krasnystaw | Społeczeństwo i patriotyzm | Tomaszów Lubelski | ZamośćDaniel Czubara11 sierpnia 2017 FACEBOOK | 5160 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 35 komentarzy

Region: Zamość, Chełm i Hrubieszów zagrożone zapaścią gospodarczą

Zdjęcia lotnicze. Rynek Wielki, Stare MIasto, Ratusz, Rynek Solny, fot. Waldemar Radczak
R E K L A M A    B O A R D

Miasta naszego regionu znalazły się w pierwszej dwudziestce listy Polskiej Akademii Nauk. Chełm jest 12, Zamość – 14, Hrubieszów -20. Nie jest to jednak powód do dumy, bowiem jest to lista miast zagrożonych zapaścią społeczno-gospodarczą i marginalizacją.

Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN przygotował analizę rozwoju średnich miast dla Ministerstwa Rozwoju. Dane nie są zbyt optymistyczne. Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe – wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. W pierwszej dwudziestce miast zagrożonych zapaścią znalazły się m.in. Chełm, Zamość, Hrubieszów, a 23. jest Tomaszów Lubelski. Nieco dalej 65. jest Krasnystaw, a 96. miejsce zajął Biłgoraj.

Jak wynika z analizy w miastach tych występuje bardzo duże nasilenie problemów społeczno-gospodarczych.

W mniejszych miastach szczególnie występują kłopoty ze znalezieniem pracy. Ludzie mają problemy z dojazdami i przemieszczaniem się z uwagi na peryferyjność tych miejscowości. Brakuje przemysłu, który mógłby napędzać lokalne gospodarki, a na dodatek mniejsze miasta często mają fatalny dostęp do autostrad i dróg ekspresowych.pisze o wynikach analizy “Dziennik Wschodni”.

Promykiem nadziei w tych statystykach jest fakt, że w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju rząd planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł.

Czołowa “20” miast, w których sytuacja wygląda najgorzej to:

1. Prudnik  (Opolskie)

2. Hajnówka  (Podlaskie)

3. Bartoszyce  (Warmińsko-Mazurskie)

4. Kętrzyn (Warmińsko-Mazurskie)

5. Przemyśl (Podkarpackie)

6. Sanok  (Podkarpackie)

7. Grudziądz (Kujawsko-Pomorskie)

8. Ostrowiec Świętokrzyski (Świętokrzyskie)

9. Jasło (Podkarpackie)

10. Kraśnik (Lubelskie)

11. Jarosław (Podkarpackie)

12. Chełm  (Lubelskie)

13. Nysa  (Opolskie)

14. Zamość (Lubelskie)

15. Zambrów (Podlaskie)

16. Starachowice  (Świętokrzyskie)

17. Staszów  (Świętokrzyskie)

18. Jędrzejów (Świętokrzyskie)

19. Braniewo  (Warmińsko-Mazurskie)

20. Hrubieszów (Lubelskie)

….

23. Tomaszów Lubelski (Lubelskie)

65. Krasnystaw (Lubelskie)

96. Biłgoraj (Lubelskie)

Autor: Daniel Czubara
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "ad111" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 8:07:05 napisał:
  Każdy to widzi, kto tu mieszka i che widzieć. Tylko propagandyści z UM twierdzą inaczej. Czas to zmienić, albo nie będziecie mieli kim rządzić...:(
  R E K L A M A
 • "ad112" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 8:16:02 napisał:
  ? Jak chcesz to zmienić? Siedząc i narzekając na forum? Bo ci propagandyści to przynajmniej coś robią, miasto się rozwija, jest więcej turystów, pracy, firm w podstrefie.
 • "Józef Bąk" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 8:50:21 napisał:
  Upadek miasta jest faktem, ale to tak mniej więcej od 30 lat się stało. Zadowoleni są jedynie urzędasy i ich kolesie tworzące kółka wzajemniej adoracji.
 • "Szef" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 10:27:19 napisał:
  Do "ad112" ,jakich firm w podstrefie ,mieli byc już jacyś z Iraku czy tam skąd ale miało być lotnisko ,ja osobiście mam juz dość tej ściemy z UM,turyści i owszem są przez niecałe 3 miesiące i co oni napędzają kilka restauracji na Rynku Wielkim,bo wiekszość z nich tu nie nocuje ,więc i niema kasy
 • "aqwa" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 10:36:57 napisał:
  Od lat jest tu zapaść więc nic nowego.
 • "bum" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 10:48:06 napisał:
  zapaść gospodarcza miast i ich degradacja jest w skali europy zjawiskiem historycznym i tego nikt nie uniknie
 • "to ask" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 10:54:46 napisał:
  Analiza rozwoju średnich miast przygotowana przez PAN niestety jest brutalna dla władz Zamościa tj Zarządu Miasta oraz radnych, którzy popierają pana prezydenta ( przykro mi , że muszę to powiedzieć ). Kryteria którymi kierowała się akademia są dokładnie te same, o których mówił pan prezydent Wnuk w swojej kampanii wyborczej . To właśnie te czynniki miały ulec poprawie. Jak się okazuje dalej jesteśmy postrzegani jako ci najgorsi . Oczywiście aby mieć pełny obraz i wyrobić sobie na tej podstawie ocenę pracy pana Wnuka potrzebne nam są podobne analizy obejmujące okres z przed jego prezydentury . Stąd też apel do pana redaktora o przybliżenie nam tych materiałów ( na pewno takie są )
 • "osiągnięcie" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 10:58:33 napisał:
  "c*uj z Polską Wschodnią" w całej krasie
 • "krótki wzrok - zagłada" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 12:00:11 napisał:
  Ale co tam imprezy przeto są, motocykle na starym , muza na kwadracie, wszystko na kredyt bawmy się, a po nas? choćby POTOP!
 • "ak" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 12:06:58 napisał:
  No wreszcie coś optymistycznego. Nie,ja wcale nie żartuje.O ile się nie mylę,miasta te dostaną więcej pieniędzy ze wspomnianego programu. Z tym upadkiem Zamościa, to bym nie przesadzał. Ubytek ludności jest problemem prawie wszystkich polskich miast nie wyłączając ...Poznania. Do wyjątków,które mają dodatni bilans migracji, wg. niedawnego raportu, należą: Warszawa,Wrocław,Kraków Rzeszów. W wielu miastach ujemny bilans wynika z migracji ludności na przedmieścia i Zamość do takich przypadków się zalicza. Pozwolę sobie powołać się na jeszcze jeden raport, mówiący o średniej płacy w miastach na prawach powiatów. Na 66 miast tego typu (duże i średnie),Zamość z wynikiem 88% średniej wśród nich,znalazł się na 42 miejscu wspólnie z Tarnowem. Oczywiście nie ma co ukrywać,że miasto ratują usługi,bo z inwestycjami przemysłowymi jest bardzo słabo.Średnią płacę natomiast ratują zapewne lekarze czy prawnicy. Oczywiście największy problem dotyczy tych, których kwalifikacje nadają się tylko do tego, żeby stanąć na taśmie produkcyjnej.Miałem sobie darować, ale co tam upierdliwcy i tak już toczą pianę, no więc jeszcze dodam że wg. rankingu sprzed 2 lat Zamość znalazł się w czołówce miast pod względem "jakości życia". Tak czy inaczej z powyższego raportu też się cieszę.
  R E K L A M A
 • "to ask" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 12:53:36 napisał:
  do @ak. Tak namieszałeś że już nie wiem z czego się się cieszysz a co żałujesz ( masło maślane )
 • "ak" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 13:37:00 napisał:
  Cieszę się z tego,że mimo że sytuacja Zamościa nie jest taka zła, w przedstawionym raporcie znalazł się na liście miast "zagrożonych". Powtarzam jeszcze raz,raport ten został przygotowany w związku z wspomnianym programem wsparcia dla miast średnich.Zaliczenie Zamościa do powyższej grupy,wynika przede wszystkim z tego,że Zamość to byłe miasto wojewódzkie.Istnieją dokumenty,które mówią wprost o wsparciu dla miast zagrożonych marginalizacją,w związku z utratą dotychczasowych funkcji administracyjnych lub przemysłowych.W 1999 roku miasta, które utraciły status wojewódzkich w drodze wyjątku mogły zachować urząd prezydenta i zostać miastami na prawach powiatu. Zapowiadano też inne rekompensaty,z których niewiele jak na razie wynikło. Niestety plan wydzielenia puli przeznaczonej wyłącznie dla byłych miast wojewódzkich, został rozmyty przez umieszczenie na liście aż 255 miast. Prawdopodobnie jednak będą jakieś preferencje.
 • "@ak" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 13:54:03 napisał:
  Jesteś trollem i piszesz peany na cześć swych panów karmiących. Zmień nick karle boś nie godzien go używać zaprzańcu.
 • "aaaa janek" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 14:50:12 napisał:
  po wyżej - pół mózgów nie brakuje . Może wybrać nik czarna du..... . Do szkoły wakacje się kończą
 • "Matti" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 15:50:49 napisał:
  Zdaje się że jedynym komentatorów był Thomas, który o tym pisał, zwłaszcza o zgubne wierze w turystyke.
 • "ak" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 15:51:59 napisał:
  Do "@ak". Pragnę wyrazić moje ubolewanie,że zadałem ból waszej upierdliwości swoim bezczelnym i niestosownym optymizmem. W ramach zadośćuczynienia proponuję żebyśmy porozmawiali o jakieś narodowej tragedii.
 • "Matti" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 16:06:39 napisał:
  Jak nie ma przemysłu, to zostają usługi i handel, ale one nie rozwiaza problemu. Nawet z tego zdjęcia lotniczego widać potencjał starego miasto to i tak za mało, stanowczo za mało. Podstawą rozwoju miasta będzie rozwój lokalnego kapitału tak jak budowa fabryki mebli lokalnego przedsiębiorcy, cżyczą inne przedsięwzięcia gospodarcze i inwestycje rodzimego kapitału. I nie ma co liczyć na manne z nieba. Nie można oczekiwać tylko ze ktoś nam da i to ma być podstawą rozwoju gospodarczego. My mamy myśleć jak zarabiać i zarabiać, a nie patrzeć się ile dostaniemy z UE. Juz dawno na tym portalu pisano o zmianie priorytetów stralergicznych tego miasta
 • "matti" dnia 11 sierpnia 2017 o godzinie 23:40:14 napisał:
  Czyli Biłgoraj i Krasnystaw są daleko przed nami? Dla krytyków Andrzeja Wnuka potęgi gospodarczej nie zbuduje się w kilka lat.
 • "zamościanin@matti" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 12:48:14 napisał:
  Matti, nie PRZED nami, tylko ZA nami.
 • "Franio" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 15:27:26 napisał:
  Ten smutny wynik to podsumowanie rządów obecnych ale przed wszystkich poprzednich władz miasta. SSE tworzone były na początku lat 90 To wówczas prezydencik Ciastoch swoją przychylnością do biznesu wygonił MODEL i Polskone do Biłgoraja. W tym czasie powstała SSE w Suwałkach w której pracuje ponad 5tys ludzi. Jeśli w tym czasie SSE powstałaby w Zamościu to takiej degradacji by nie było. Niestety Zamość nie ma szczęścia do władz. Miasto jest brudne , zaniedbane niczym ukraińskie. Krzywe ulice , niepokoszone , zachwaszczone trawniki, walające się śmieci , bezwład architektoniczny, Najlepszym tego dowodem są ulice Partyzantów , Wyszyńskiego i Odrodzenia. Syf - kiła - mogiła i nikomu z prezydentów czy zarządzających miastem to nie przeszkadza. Jan Zamoyski i Bernardo Morando jak patrzą na to z góry to ich na pewno krew zalewa !! Stare Miasto jako tako wygląda choć kilka bloków wymaga remontu ale cała reszta - to największy burdel w Polsce. To okoliczne miasteczka jak Szczebrzeszyn , Józefów wyglądaja lepiej nie mówiąc już o Biłgoraju czy Tomaszowie.
  R E K L A M A
 • "rf5" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 16:05:43 napisał:
  Franio,prawdę piszesz.Zamość zdegradował się na własne życzenie.Mnie tez boli problem zaśmiecenia miasta.Sam dbam i porządek i nigdy nie śmiecę dlatego krytykuję.Co gorsza ostatnio nawet na względnie czystej starówce mocno się pogorszyło-jest sporo śmieci,o mało co nie wdepnąłem też w olbrzymią psią kupę.To tez wpływa na klimat wokół miasta.Turyści narzekają też na słabą komunikację,zamknięty dworzec pkp.To są rzeczy wymieniane raz po raz a to powinno dawać do myślenia.Spore obawy co do funkcjonowania budzą slużba zdrowia,policja.Człowiek nie czuje się tu bezpieczny.Jeśli by się zdarzyło jakieś zagrożenie typu burza,powódż itd służby rozłożą bezradnie ręce,zapanuje chaos.Policja nie działa i nie spełnia swoich podstawowych zadań,służba zdrowia przeraża na myśl o styczności z nią.
 • "zamoscianin@zamościanin" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 16:22:35 napisał:
  Zamościanin: Biłgo i Krasny są daleko przed nami czyli w mniejszym stopniu grozi im marginalizacja - czytaj ze zrozumieniem i ne przytakuj tym chu..... z urzedu miasta bo to ich wina.
 • "Matti" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 17:47:54 napisał:
  Zamościamin@ ta tabela działa na zasadzie ostatni są pierwszymi. Wysokie miejsce Zamościa to nie jest powód do dumy. Każdy kto jest za nami jest lepszy od nas stąd wysokie miejsca Biłgoraja i Krasnegostawu mogą stanowić powód zazdrości. Ostatnie dwadzieścia pięć lat nie były najlepsze dla Zamościa, i nie zaslaniajmy się UE. To co dostaliśmy z UE powinniśmy sami zarobić. naprawdę szkoda tych 25 lat. Czy tak na dobrą sprawę po upadku zakładów przemysłowych, czy Zamość ma zakłady produkcyjne? Tak naprawdę nie jest ich za wiele, podstawę stanowi usługi, handel i turystyka. Ale to jest za mało. Na plus należy zapisać mobilność lokalnego kapitału, i aktywność nowych władz.
 • "Anonim" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 18:22:42 napisał:
  A co na to Dyzma ?
 • "Matti" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 22:24:12 napisał:
  TRADYCJA ROZWOJU PAMIĘTACIE TO HASŁO Z KAMPANI WYBORCZEJ ? Dla mnie To hasło to był strzał w dziesiątkę.
 • "POdPIS" dnia 12 sierpnia 2017 o godzinie 22:49:39 napisał:
  Zamość się sam nie zdegradował tylko samorządowa szarańcza go zdegradowała, z sądwa zamojska szarańcza ich ochraniała, o ile w Ratuszu coś się zmienia - choć z tych zmian rzeczywiście tylko Zamoyski cokolwiek dodał, to reszta to szarańcza, szczególnie powiat i gmina z uwłaszczonymi na państwowym leśnymi dziadkami z rodowodem towarzystwa przyjaźni polsko-radzieckiej i tam zmian od 20 lat nie ma.
 • "internauta" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 9:09:34 napisał:
  Gdzie miejsca pracy, gdzie praca dla ludzi. Musze zasuwać dla Angola na budowie, wracam to co kilka miesiecy i wydaje kasę. Kasa zarobiona w Anglii zostaje tutaj w Zamościu a wy mowicie że chcecie wyjśc z UE. I co z tego że koncerty i zabawa na całego. Co z tego że jakies drogi z kredytu sa robione jak dalej nic nie drgnie. Szkoda że Zamoyski i Kossowki nie sa prezydentami, jestem pewien że cos by w tym mieście ruszyło abym nie musial jechac za granicę.
 • "STYX" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 14:35:32 napisał:
  Za to w pisowski elektorat jesteśmy bogaci....niestety.
 • "Matti" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 14:38:23 napisał:
  Kosowski i Zamoyski juz byli. Z tego co mi wiadomo Kosowski nadal jest i jest dyrektorem strategicznego wydziału jakim są inwestycje i środki europejskie tak więc Kosowski jednak jest.
 • "Cześć" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 17:17:06 napisał:
  Krasnystaw i Biłgoraj to nie są nawet byłe miasta wojewódzkie.
  R E K L A M A
 • "Matti" dnia 13 sierpnia 2017 o godzinie 23:29:08 napisał:
  Internauta JEST TURYSTĄ, TURYSTA TO KTOŚ TAKI KTO PRZYJEŻDŻA I ZOSTAWIA W MIEŚCIE KASĘ W CZASIE SWOJEGO POBYTU. Z TEGO CO PISZE INTERNAUTA KASĘ ZARROBIIONA CIĘŻKĄ PRACĄ W ANGLII ZOSTAWIA W POLSCE MNIEMAM ZE MA TUTAJ RODZINĘ. Turystyka wiec jest swoistym paradygmatem - turystyki zarobkowej. TYM samym potwierdza tezę turystyka jest przyszłością miasta. Bo tak naprawdę o co chodzi w turystyce? Czy jest to zjawisko socjologiczne? Czy jeden z wielu sposobów na zarabianie pieniędzy? W kontekście zjawiska turystyki zarobkowej, mówmy o bliźniaczych zjawIskierka socjologicznym ,a mianowicie o eurosierotach, dzieciach rozdzielonych poprzez wyjazdy zarobkowe rodzica lub dwojga rodziców i tym samym wychowywaniu się dziecka dzieci pod opieką matki, bądź dziadków. SKORO BYŁO O TEJ TURYSTYCE, TO OCENA PAN KONDYCJI ZAMOŚCIA JEST OCENA WYPADKOWĄ ZWŁASZCZA SPRZED OKRESU PRZED PREZYDENTEM ANDRZEJEM WNUKIEM. Aby to bardziej uzmysłowić z okresu 25 letniego odejmimijmy to ci dostaliśmy jako miasto z UE, i pojawia się nam smutny obraz.
 • "Marian" dnia 15 sierpnia 2017 o godzinie 15:55:55 napisał:
  Miasto jest strasznie zapuszczone. Jak się wjeżdża do Zamościa od strony Sitańca obwodnicą jest piękna trasa rowerowa, no jest fiu fiu bo jest ścieżka rowerowa, że hej. Ale co z ego jak zarośnięta krzakami po pas. Naprawdę nie ma komu z tym zrobić porządku? Wystarczy pan Henio, kosiarka spalinowa i klika dni i będzie wszystko jak być powinno. Jak się jeździ głównymi ulicami na trawnikach nie wykoszone chaszcze i inne badyle. Wszędobylskie płachty blaszane z reklamami różnych usług kolą w oczy z każdej strony. Kiedyś zrobili porządek z nimi na płocie szpitala, a znowu to wraca jak sraczka po zepsutej grochówce. Główne ulice krzywe jakby nimi czołgi jeździły. Przydałoby się zrobić porządek z brudem, nieporządkiem i syfem na początek. Brud, nieład kolą mocno w oczy. Nie wymaga dużych nakładów, a trochę dobrych chęci, pracy i czasu. Wystarczy otworzyć sobie google maps i zobaczyć jak wyglądają miasta w Szwajcarii, Austrii czy Francji. Naprawdę najpierw trzeba zrobić porządek z brudem, syfem.
 • "ad111" dnia 16 sierpnia 2017 o godzinie 15:33:44 napisał:
  Pieniądze publiczne lepiej wydać na "wikarówkę" i inne bzdety...
 • "Anonim" dnia 16 sierpnia 2017 o godzinie 16:29:16 napisał:
  już się zesrał resortowiec
 • "Do Mariana" dnia 16 sierpnia 2017 o godzinie 19:18:34 napisał:
  Jak się wjeżdża od strony ronda to jest Sitaniec, aż do Artisa. Nie hejtuj.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny