R E K L A M A

Z I P

2. Region | Chełm | Lublin | Powiat Zamojski | Społeczeństwo i patriotyzm | Zamośćtekst nadesłany5 stycznia 2018

Region: Za nami pierwszy rok działalności 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Fot. Daniel Czubara

R E K L A M A    B O A R D

Rok 2017 był bardzo intensywnym rokiem dla żołnierzy i Dowództwa 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Sformowane zostały dowództwa batalionów lekkiej piechoty w Lublinie, Chełmie, Dęblinie i Zamościu oraz Białej Podlaskiej, a także rozpoczęto proces skompletowania ich stanów osobowych żołnierzami zawodowymi, żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej oraz pracownikami Resortu Obrony Narodowej.

Główny wysiłek 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej w mijającym roku skupiony został na szkoleniu żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej.

Rozpoczęto szkolenie terytorialsów zarówno w trybie podstawowym (16-dniowym) – dla osób które nie odbywały czynnej służby wojskowej, jak również w trybie niestacjonarnym (w dniach ustawowo wolnych od pracy) – dla osób które już odbywały czynną służbę wojskową.

Fot. Daniel Czubara

W 2017 roku w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej odbyło się pięć szkoleń podstawowych – każde zakończone złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej przez terytorialsów. Pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej odbyła się 21 maja br. na Placu Zamkowym w Lublinie z udziałem Ministra Obrony Narodowej –  Antoniego Macierewicza.

Kolejna przysięga, którą złożyło około 200 żołnierzy TSW odbyła się również w Lublinie 13 sierpnia br. na Placu Litewskim w Lublinie, a uczestniczył w niej Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pan Michał DWORCZYK. Trzecia przysięga żołnierzy TSW, którzy zostali wcieleni w dniu 9 września br. do 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu z udziałem Sekretarza Stanu w MON – Michała Dworczyka w dniu 24 września br. Przysięgę w tym dniu złożyło ponad 200 żołnierzy TSW. Czwarta z kolei przysięga żołnierzy TSW odbyła się w Zamościu 29 października z udziałem Ministra Obrony Narodowej – Antoniego Macierewicza.

Uroczysta przysięga wojskowa, Rynek Wielki, Antoni Macierewicz MON Minister Obrony Narodowej 29.10.2017, fot. Milena Kulda
Uroczysta przysięga wojskowa, Rynek Wielki, Antoni Macierewicz MON Minister Obrony Narodowej 29.10.2017, fot. Milena Kulda

Przysięgę tą złożyło również ponad 200 żołnierzy TSW wcielonych do 25 batalionu lekkiej piechoty w Zamościu. Ostatnia przysięga żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, miała miejsce w dniu 3 grudnia br. w Chełmie z udziałem Sekretarza Stanu w MON – Michała Dworczyka. Przysięgę w tym dniu złożyło 170 żołnierzy.

Ponadto równolegle do szkoleń podstawowych organizowane były szkolenia wyrównawcze jak również szkolenia rotacyjne (w trybie weekendowym).

Żołnierze brygady i batalionów 2. LBOT w ubiegłym roku uczestniczyli w różnego rodzaju ćwiczeniach, kursach i szkoleniach mających na celu przygotowanie do realizacji zadań zgodnie z przeznaczeniem Wojsk Obrony Terytorialnej na wielu płaszczyznach i we współdziałaniu z instytucjami rządowymi, pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi. Ponadto uczestniczyli w różnego rodzaju przedsięwzięciach i uroczystościach o charakterze patriotycznym, rocznicowym i kulturalno – oświatowym. Wymienić tu należy m.in.: Centralne Obchody Święta Wojska Polskiego w Warszawie, Air Show w Radomiu, ćwiczenie „Huzar – 17” organizowane w ramach obchodów 97. rocznicy Bitwy pod Komarowem, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach, ćwiczenie „Dragon – 17” oraz V Rajd Zapory w Bełżycach.

W 2018 roku w 2. LBOT planowanych jest siedem szkoleń podstawowych oraz trzy szkolenia wyrównawcze, które realizowane będą w poszczególnych batalionach lekkiej piechoty. Ponadto równolegle do trwających szkoleń podstawowych i wyrównawczych terytorialsi szkolić się będą w swoich specjalnościach wojskowych w ramach ćwiczeń rotacyjnych. Jednocześnie w styczniu – lutym, a także sierpniu przyszłego roku zaplanowano 14 – dniowe szkolenie zintegrowane, które będzie realizowane w wybranym Ośrodku Szkolenia Poligonowego na terenie kraju.

Przypomnijmy, że w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, które znajdują się kolejno:

 • 21 batalion lekkiej piechoty w Lublinie,

 • 22 batalion lekkiej piechoty w Dęblinie,

 • 23 batalion lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej,

 • 24 batalion lekkiej piechoty w Chełmie,

 • 25 batalion lekkiej piechoty w Zamościu.

Proces formowania 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej ma potrwać do końca 2018 roku.

kpt. Damian Stanula

oficer prasowy

2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: tekst nadesłany
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 5 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "asd" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 15:31:55 napisał:
  czyli ok, ORMO jeszcze nie pałuje polaków.
  4
  3
 • R E K L A M A
 • "@asd" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 15:45:54 napisał:
  Tobie już chyba żadna pałka nie pomoże. Zarówno na rozum, jak i na pałkę za późno.
  2
  3
 • "Horn" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 15:47:01 napisał:
  Bawi mnie ta krytyka bo z tego co pamiętam to WOT to był pomysł wiceministra Mroczka z PO. PiS wprowadziło tylko ten pomysł w życie :)
  3
  1
 • "aQuila" dnia 6 stycznia 2018 o godzinie 16:43:31 napisał:
  @Horn, masz rację, jednak klakierom i pomagierom sam wiesz kogo tego nie wytłumaczysz. Wolą zaklinać rzeczywistość niż przyznać coś oczywistego. Zresztą WOTy to do dla wojska niemalże to samo co OSP dla straży pożarnej - ale sieroty prlu tęskniące za TW Bolek i tak powiedzą, że to ormo wersja 2.0.
  6
  2


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

jak 51 minut temu
On wszystko mówi co chcesz usłyszeć, ...
k
Pewnie pan żołnierz-redaktor również...
Piorytowana
Pani Arleta Jurkiewicz działa charytaty...
zamościak
Jakoś mu nie wierzę. Nie potwierdził ...
do ad111
Oświadczam, że kanalia ukryta za nicki...
to dobrze towarzyszu, ze was odstawili. ...
ad111
W Polsce stosuje się 4 nowoczesne proce...
Sniezek
Z ta pilka to sa jaja im to powinno sie ...
Kibic
Najlepsi z tego rocznika pójdą w Polsk...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny