R E K L A M A

Z I P

II. Region | Polityka i SamorządRedakcja27 września 2017 FACEBOOK | 5166 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region: Wojewoda Czarnek o reformie sądownictwa

R E K L A M A    B O A R D

Konstytucjonaliści: wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek i profesor Genowefa Grabowska wzięli udział w programie „Minęła 20”. Dyskusja toczyła się wokół reformy sądownictwa i projektów ustaw przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę nt. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.


 
Projekty, które prezydent zaprezentował wprowadzają m. in. formę odwołania w postaci skargi nadzwyczajnej. – Wydaje się, że problem dzisiaj tego, co obserwujemy, jest taki, że my nie patrzymy na to, kto ma jakie kompetencje. To Sejm uchwala w drodze ustawy procedury postępowania przed Sądem Najwyższym i akurat Sejm może skorzystać z tej propozycji pana prezydenta poprzez jej rozpatrzenie i wprowadzić skargę nadzwyczajną. To jest kompetencja Sejmu i nie ma w tym nic niekonstytucyjnego. 
 
Na pytanie o wprowadzenie dodatkowej instancji wojewoda odparł, że jest to jeden szczebel więcej w stosunku do tego, co było obecne do tej pory w sądownictwie. Ale jak podkreślił Przemysław Czarnek, jest to szczebel bardzo potrzebny. – Tak czy inaczej zdecydowana większość wyroków w Polsce, są to wyroki sprawiedliwe. Niemniej jednak stosunkowo wiele jest wyroków niesprawiedliwych, czyli takich, które łamią zasady konstytucyjne, łamią wolności, prawa i obowiązki człowieka, określone w konstytucji czy w sposób rażący naruszają prawo poprzez błędną jego wykładnię albo takie, w których materiał dowodowy w zasadzie co innego pokazuje niż treść wyroku. Takie wyroki się zdarzają i propozycja pana prezydenta jest zgodna z konstytucją. Krytyka tego rozwiązania jeszcze raz pokazuje, że krytykujemy fakt, że to Sejm RP, Senat RP na drodze procedury legislacyjnej, mają prawo do określania procedur postępowania przed Sądem Najwyższym. 
 
W odniesieniu do słów pierwszego sędziego Sądu Najwyższego, która twierdzi, że musi dokończyć swoją kadencję, profesor Czarnek powiedział, że to jest przedmiot dyskusji, w której padają różne argumenty. – Zwrócę uwagę, że w obowiązującej ustawie o Sądzie Najwyższym są wskazane przypadki, w których następuje wygaśniecie stosunku służbowego sędziów SN np. w przypadku orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego o złożeniu z urzędu. I w takim przypadku ma trwać kadencja sześcioletnia pierwszego prezesa SN? Naprawdę są argumenty, które pokazują, że to ustawodawca w drodze ustawy, określa wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Taką kompetencję daje mu Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Z chwilą kiedy przechodzą w stan spoczynku, też nie mogą pełnić funkcji pierwszego prezesa SN, bo wedle obowiązujących przepisów, jak i wedle projektowanych prezydent powołuje spośród sędziów w stanie czynnym. Ktoś, kto jest w stanie spoczynku nie może być pierwszym prezesem SN. To są bardzo logiczne argumenty – powiedział wojewoda.
 
Odnosząc się do klimatu jaki jest tworzony wokół reformy sądownictwa, która się rozpoczęła, zmian w KRS i SN, wojewoda zaznaczył – Wydaje się, że wrzawa wokół tego tematu jest podyktowana wyłącznie wywołaniem chaosu. Rzuca się takie hasło o niekonstytucyjności propozycji. Już nie mówię o rozwiązaniach. Wczoraj słyszałem jedną z uczestniczek dyskusji, która mówiła, że już sama propozycja pana prezydenta jest złamaniem konstytucji. Dochodzimy do jakiegoś absurdu. Prezydent ma prawo wnioskować o zmianę konstytucji i sprawdzać, czy ta zmiana ma sens. Nazywanie tego zapraszaniem partii do łamania konstytucji jest absurdem i przekroczeniem granic, których przekraczać nie powinniśmy w debacie  publicznej, na tak ważne tematy – podsumował wojewoda.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny