R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządRedakcja27 września 2017 FACEBOOK | 4432 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Region: Wojewoda Czarnek o reformie sądownictwa

R E K L A M A    B O A R D

Konstytucjonaliści: wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek i profesor Genowefa Grabowska wzięli udział w programie „Minęła 20”. Dyskusja toczyła się wokół reformy sądownictwa i projektów ustaw przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę nt. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.


 
Projekty, które prezydent zaprezentował wprowadzają m. in. formę odwołania w postaci skargi nadzwyczajnej. – Wydaje się, że problem dzisiaj tego, co obserwujemy, jest taki, że my nie patrzymy na to, kto ma jakie kompetencje. To Sejm uchwala w drodze ustawy procedury postępowania przed Sądem Najwyższym i akurat Sejm może skorzystać z tej propozycji pana prezydenta poprzez jej rozpatrzenie i wprowadzić skargę nadzwyczajną. To jest kompetencja Sejmu i nie ma w tym nic niekonstytucyjnego. 
 
Na pytanie o wprowadzenie dodatkowej instancji wojewoda odparł, że jest to jeden szczebel więcej w stosunku do tego, co było obecne do tej pory w sądownictwie. Ale jak podkreślił Przemysław Czarnek, jest to szczebel bardzo potrzebny. – Tak czy inaczej zdecydowana większość wyroków w Polsce, są to wyroki sprawiedliwe. Niemniej jednak stosunkowo wiele jest wyroków niesprawiedliwych, czyli takich, które łamią zasady konstytucyjne, łamią wolności, prawa i obowiązki człowieka, określone w konstytucji czy w sposób rażący naruszają prawo poprzez błędną jego wykładnię albo takie, w których materiał dowodowy w zasadzie co innego pokazuje niż treść wyroku. Takie wyroki się zdarzają i propozycja pana prezydenta jest zgodna z konstytucją. Krytyka tego rozwiązania jeszcze raz pokazuje, że krytykujemy fakt, że to Sejm RP, Senat RP na drodze procedury legislacyjnej, mają prawo do określania procedur postępowania przed Sądem Najwyższym. 
 
W odniesieniu do słów pierwszego sędziego Sądu Najwyższego, która twierdzi, że musi dokończyć swoją kadencję, profesor Czarnek powiedział, że to jest przedmiot dyskusji, w której padają różne argumenty. – Zwrócę uwagę, że w obowiązującej ustawie o Sądzie Najwyższym są wskazane przypadki, w których następuje wygaśniecie stosunku służbowego sędziów SN np. w przypadku orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego o złożeniu z urzędu. I w takim przypadku ma trwać kadencja sześcioletnia pierwszego prezesa SN? Naprawdę są argumenty, które pokazują, że to ustawodawca w drodze ustawy, określa wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Taką kompetencję daje mu Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Z chwilą kiedy przechodzą w stan spoczynku, też nie mogą pełnić funkcji pierwszego prezesa SN, bo wedle obowiązujących przepisów, jak i wedle projektowanych prezydent powołuje spośród sędziów w stanie czynnym. Ktoś, kto jest w stanie spoczynku nie może być pierwszym prezesem SN. To są bardzo logiczne argumenty – powiedział wojewoda.
 
Odnosząc się do klimatu jaki jest tworzony wokół reformy sądownictwa, która się rozpoczęła, zmian w KRS i SN, wojewoda zaznaczył – Wydaje się, że wrzawa wokół tego tematu jest podyktowana wyłącznie wywołaniem chaosu. Rzuca się takie hasło o niekonstytucyjności propozycji. Już nie mówię o rozwiązaniach. Wczoraj słyszałem jedną z uczestniczek dyskusji, która mówiła, że już sama propozycja pana prezydenta jest złamaniem konstytucji. Dochodzimy do jakiegoś absurdu. Prezydent ma prawo wnioskować o zmianę konstytucji i sprawdzać, czy ta zmiana ma sens. Nazywanie tego zapraszaniem partii do łamania konstytucji jest absurdem i przekroczeniem granic, których przekraczać nie powinniśmy w debacie  publicznej, na tak ważne tematy – podsumował wojewoda.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
KJL.
Zamojskie ZOO powstało w 1919 r. Nie fa...
Nauczycielka
A co to za teatr? Skąd?...
x
Kaczmarek odchodzi z Motoru, dobry pomoc...
Kibic lat 80
Przynajmniej jestem kibicem, wykropkowan...
Pi
A co tu rondo ma do tego? Nieumiejętno...
KL.
A o żeglugę rzeczną z Zamościa do Gd...
Czesław
dać łepkom motór... znając życie ch...
swojak
W Zwierzyńcu też już byliśmy. Co do ...
Tomek
Gratuluję uczenia dziecka , że człowi...
Thomas
Zamość bez kolei to było ok - bo nie ...
stójka
zapomniałeś dopisać i ... podsienia ...
Ciekawe...
że jeszcze nikt z opozycyjnej pozycji n...
Thomas
To jest ważny i istotny element przywra...
Józek
Na pozwolenie na budowę, idioto. Bo pie...
Wyborca
Zrobić tam rondo natychmiast, tak samo ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny