R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządRedakcja27 września 2017

Region: Wojewoda Czarnek o reformie sądownictwa

R E K L A M A    B O A R D

Konstytucjonaliści: wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek i profesor Genowefa Grabowska wzięli udział w programie „Minęła 20”. Dyskusja toczyła się wokół reformy sądownictwa i projektów ustaw przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę nt. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.


 
Projekty, które prezydent zaprezentował wprowadzają m. in. formę odwołania w postaci skargi nadzwyczajnej. – Wydaje się, że problem dzisiaj tego, co obserwujemy, jest taki, że my nie patrzymy na to, kto ma jakie kompetencje. To Sejm uchwala w drodze ustawy procedury postępowania przed Sądem Najwyższym i akurat Sejm może skorzystać z tej propozycji pana prezydenta poprzez jej rozpatrzenie i wprowadzić skargę nadzwyczajną. To jest kompetencja Sejmu i nie ma w tym nic niekonstytucyjnego. 
 
Na pytanie o wprowadzenie dodatkowej instancji wojewoda odparł, że jest to jeden szczebel więcej w stosunku do tego, co było obecne do tej pory w sądownictwie. Ale jak podkreślił Przemysław Czarnek, jest to szczebel bardzo potrzebny. – Tak czy inaczej zdecydowana większość wyroków w Polsce, są to wyroki sprawiedliwe. Niemniej jednak stosunkowo wiele jest wyroków niesprawiedliwych, czyli takich, które łamią zasady konstytucyjne, łamią wolności, prawa i obowiązki człowieka, określone w konstytucji czy w sposób rażący naruszają prawo poprzez błędną jego wykładnię albo takie, w których materiał dowodowy w zasadzie co innego pokazuje niż treść wyroku. Takie wyroki się zdarzają i propozycja pana prezydenta jest zgodna z konstytucją. Krytyka tego rozwiązania jeszcze raz pokazuje, że krytykujemy fakt, że to Sejm RP, Senat RP na drodze procedury legislacyjnej, mają prawo do określania procedur postępowania przed Sądem Najwyższym. 
 
W odniesieniu do słów pierwszego sędziego Sądu Najwyższego, która twierdzi, że musi dokończyć swoją kadencję, profesor Czarnek powiedział, że to jest przedmiot dyskusji, w której padają różne argumenty. – Zwrócę uwagę, że w obowiązującej ustawie o Sądzie Najwyższym są wskazane przypadki, w których następuje wygaśniecie stosunku służbowego sędziów SN np. w przypadku orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego o złożeniu z urzędu. I w takim przypadku ma trwać kadencja sześcioletnia pierwszego prezesa SN? Naprawdę są argumenty, które pokazują, że to ustawodawca w drodze ustawy, określa wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Taką kompetencję daje mu Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Z chwilą kiedy przechodzą w stan spoczynku, też nie mogą pełnić funkcji pierwszego prezesa SN, bo wedle obowiązujących przepisów, jak i wedle projektowanych prezydent powołuje spośród sędziów w stanie czynnym. Ktoś, kto jest w stanie spoczynku nie może być pierwszym prezesem SN. To są bardzo logiczne argumenty – powiedział wojewoda.
 
Odnosząc się do klimatu jaki jest tworzony wokół reformy sądownictwa, która się rozpoczęła, zmian w KRS i SN, wojewoda zaznaczył – Wydaje się, że wrzawa wokół tego tematu jest podyktowana wyłącznie wywołaniem chaosu. Rzuca się takie hasło o niekonstytucyjności propozycji. Już nie mówię o rozwiązaniach. Wczoraj słyszałem jedną z uczestniczek dyskusji, która mówiła, że już sama propozycja pana prezydenta jest złamaniem konstytucji. Dochodzimy do jakiegoś absurdu. Prezydent ma prawo wnioskować o zmianę konstytucji i sprawdzać, czy ta zmiana ma sens. Nazywanie tego zapraszaniem partii do łamania konstytucji jest absurdem i przekroczeniem granic, których przekraczać nie powinniśmy w debacie  publicznej, na tak ważne tematy – podsumował wojewoda.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

"''"''"::'
a co tam u gwiazdy zamojskiej rzutni, id...
..................
ot Jerzy Urban vel Urbach się odezwał....
L11A
Boże chroń przed komuną, niech wreszc...
antyklerykał
A czemu to wydarzenie kulturalne dla zai...
ad111
To tylko semantyka, a co do clou problem...
smakosz herbaty
Przykro mi, ale nie daje się czytać te...
Thomas
ad111@ Twoim skromnym zdaniem dlaczego u...
Thomas
W wyborach samorządowych liczy się urz...
antyklerykał
Jedni lubią rybki, inni akwarium, a jes...
Kto jest autore...
A więc kto naprawdę jest autorem tekst...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny