R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządRedakcja27 września 2017

Region: Wojewoda Czarnek o reformie sądownictwa

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Konstytucjonaliści: wojewoda lubelski profesor Przemysław Czarnek i profesor Genowefa Grabowska wzięli udział w programie „Minęła 20”. Dyskusja toczyła się wokół reformy sądownictwa i projektów ustaw przygotowanych przez prezydenta Andrzeja Dudę nt. Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa.


 
Projekty, które prezydent zaprezentował wprowadzają m. in. formę odwołania w postaci skargi nadzwyczajnej. – Wydaje się, że problem dzisiaj tego, co obserwujemy, jest taki, że my nie patrzymy na to, kto ma jakie kompetencje. To Sejm uchwala w drodze ustawy procedury postępowania przed Sądem Najwyższym i akurat Sejm może skorzystać z tej propozycji pana prezydenta poprzez jej rozpatrzenie i wprowadzić skargę nadzwyczajną. To jest kompetencja Sejmu i nie ma w tym nic niekonstytucyjnego. 
 
Na pytanie o wprowadzenie dodatkowej instancji wojewoda odparł, że jest to jeden szczebel więcej w stosunku do tego, co było obecne do tej pory w sądownictwie. Ale jak podkreślił Przemysław Czarnek, jest to szczebel bardzo potrzebny. – Tak czy inaczej zdecydowana większość wyroków w Polsce, są to wyroki sprawiedliwe. Niemniej jednak stosunkowo wiele jest wyroków niesprawiedliwych, czyli takich, które łamią zasady konstytucyjne, łamią wolności, prawa i obowiązki człowieka, określone w konstytucji czy w sposób rażący naruszają prawo poprzez błędną jego wykładnię albo takie, w których materiał dowodowy w zasadzie co innego pokazuje niż treść wyroku. Takie wyroki się zdarzają i propozycja pana prezydenta jest zgodna z konstytucją. Krytyka tego rozwiązania jeszcze raz pokazuje, że krytykujemy fakt, że to Sejm RP, Senat RP na drodze procedury legislacyjnej, mają prawo do określania procedur postępowania przed Sądem Najwyższym. 
 
W odniesieniu do słów pierwszego sędziego Sądu Najwyższego, która twierdzi, że musi dokończyć swoją kadencję, profesor Czarnek powiedział, że to jest przedmiot dyskusji, w której padają różne argumenty. – Zwrócę uwagę, że w obowiązującej ustawie o Sądzie Najwyższym są wskazane przypadki, w których następuje wygaśniecie stosunku służbowego sędziów SN np. w przypadku orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego o złożeniu z urzędu. I w takim przypadku ma trwać kadencja sześcioletnia pierwszego prezesa SN? Naprawdę są argumenty, które pokazują, że to ustawodawca w drodze ustawy, określa wiek, w którym sędziowie przechodzą w stan spoczynku. Taką kompetencję daje mu Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej. Z chwilą kiedy przechodzą w stan spoczynku, też nie mogą pełnić funkcji pierwszego prezesa SN, bo wedle obowiązujących przepisów, jak i wedle projektowanych prezydent powołuje spośród sędziów w stanie czynnym. Ktoś, kto jest w stanie spoczynku nie może być pierwszym prezesem SN. To są bardzo logiczne argumenty – powiedział wojewoda.
 
Odnosząc się do klimatu jaki jest tworzony wokół reformy sądownictwa, która się rozpoczęła, zmian w KRS i SN, wojewoda zaznaczył – Wydaje się, że wrzawa wokół tego tematu jest podyktowana wyłącznie wywołaniem chaosu. Rzuca się takie hasło o niekonstytucyjności propozycji. Już nie mówię o rozwiązaniach. Wczoraj słyszałem jedną z uczestniczek dyskusji, która mówiła, że już sama propozycja pana prezydenta jest złamaniem konstytucji. Dochodzimy do jakiegoś absurdu. Prezydent ma prawo wnioskować o zmianę konstytucji i sprawdzać, czy ta zmiana ma sens. Nazywanie tego zapraszaniem partii do łamania konstytucji jest absurdem i przekroczeniem granic, których przekraczać nie powinniśmy w debacie  publicznej, na tak ważne tematy – podsumował wojewoda.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

jakie efekty 17 minut temu
I jakie niby efekty tych inwestycji w st...
taaa 40 minut temu
W dalszej perspektywie czyli moze nigdy ...
eryk
Już na tego wnuka patrzeć nie można. ...
Ryś
Pan Prezydent jest przebiegły. Namawia ...
Pamiętamy
Zwolak jest żenujący...
Marta Pe
Oj... brudną kampanię Rafałku chcesz ...
Thomas
Faktycznie SLD przeżywa bardzo poważny...
Thomas
Sok z Buraka jest zdrowy??...
poprawny
Naucz się mówić po polsku,mówimy z w...
zmc
Do "transparentnych" . Wielu sponsorów ...
RL 10
niestety bez pomocy policji nie poprawim...
ktoś
No właśnie nikt właściwie nie zna bu...
Persona non gra...
Taa... Budżet klubu to milion pięćset...
.
No właśnie ile wynoszą pensje piłkar...
.
600 tys.??? Wydaje mi się, że więcej ...
Zadowolony
Budżet klubu to 600 tysięcy. Miasto da...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017