R E K L A M A

Z I P

II. Region | Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany18 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region: Terytorialsi ćwiczyli w Lasach Parczewskich

Parczew 16.06.2018 2 LubelskaBrygada Obrony Terytorialnej Szkolenie . Fot. Irek Dorozanski

W dniach 15-17 czerwca br. w rejonie Lasów Parczewskich odbyło się szkolenie taktyczne żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z Lublina.  W ramach zajęć ćwiczono wspólnie z członkami Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W miniony weekend w Lasach Parczewskich kilkaset żołnierzy z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina odbyło programowe szkolenie taktyczne w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Jednocześnie Terytorialsi z 213 kompanii z Lublina szkolili się wspólnie z członkami Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To jedna z organizacji proobronnych, która w ramach programu MON „Paszport”, ćwiczyła swoje możliwości współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Było to szkolenie przygotowujące komponent do ćwiczeń HUZAR18 oraz ANAKONDA18.

W ramach ćwiczeń taktycznych żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie, m.in.: pokonywania terenu w sposób niezauważony z wykorzystaniem technik maskowania, obserwacji, zasad nawiązywania i prowadzenia łączności. Ciekawym elementem ćwiczeń była przeprawa przez rzekę z wykorzystaniem technik linowych, a także bytowanie w terenie lesistym, zakładanie bazy i wystawienie posterunków. Zajęcia taktyczne scalają wszystkie zagadnienia szkolenia podstawowego żołnierza TSW i są jednym z ważniejszych elementów w całym systemie szkoleniowym Terytorialsów.

Na zakończenie wspólnych ćwiczeń, w niedzielę 17 czerwca br., w byłej leśniczówce „Gościniec”, na skraju Lasów Parczewskich odbyły się uroczystości upamiętniające  74 rocznicę pobytu i walk 27 WDP AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Przy pomniku-tablicy upamiętniającej szlak bojowy 27 WDP AK licznie zgromadzili się weterani, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, organizacje proobronne oraz młodzież. W intencji żołnierzy AK, WIN, NSZ i BCH została odprawiona Msza święta. W programie uroczystości był, m.in. bieg pokoleń, spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną, ognisko i wspomnienia uczestników.

Przypomnijmy, 21 Batalion Lekkiej Piechoty w Lublinie wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy ok. 500 żołnierzy. Rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty lubelski i lubartowski. Dowódcą batalionu jest ppłk. Artur Chapski. Do zadań Terytorialsów z Lublina, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

kpt. Damian Stanula

oficer prasowy 2. LBOT

Autor: tekst nadesłany
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny