II. Region | Lublin | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany18 czerwca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region: Terytorialsi ćwiczyli w Lasach Parczewskich

Parczew 16.06.2018 2 LubelskaBrygada Obrony Terytorialnej Szkolenie . Fot. Irek Dorozanski

W dniach 15-17 czerwca br. w rejonie Lasów Parczewskich odbyło się szkolenie taktyczne żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej z Lublina.  W ramach zajęć ćwiczono wspólnie z członkami Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej.

W miniony weekend w Lasach Parczewskich kilkaset żołnierzy z 21 Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina odbyło programowe szkolenie taktyczne w swoim stałym rejonie odpowiedzialności (SRO). Jednocześnie Terytorialsi z 213 kompanii z Lublina szkolili się wspólnie z członkami Środowiska Żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej. To jedna z organizacji proobronnych, która w ramach programu MON „Paszport”, ćwiczyła swoje możliwości współdziałania z jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych RP. Było to szkolenie przygotowujące komponent do ćwiczeń HUZAR18 oraz ANAKONDA18.

W ramach ćwiczeń taktycznych żołnierze doskonalili swoje umiejętności w zakresie, m.in.: pokonywania terenu w sposób niezauważony z wykorzystaniem technik maskowania, obserwacji, zasad nawiązywania i prowadzenia łączności. Ciekawym elementem ćwiczeń była przeprawa przez rzekę z wykorzystaniem technik linowych, a także bytowanie w terenie lesistym, zakładanie bazy i wystawienie posterunków. Zajęcia taktyczne scalają wszystkie zagadnienia szkolenia podstawowego żołnierza TSW i są jednym z ważniejszych elementów w całym systemie szkoleniowym Terytorialsów.

Na zakończenie wspólnych ćwiczeń, w niedzielę 17 czerwca br., w byłej leśniczówce „Gościniec”, na skraju Lasów Parczewskich odbyły się uroczystości upamiętniające  74 rocznicę pobytu i walk 27 WDP AK w ramach akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Przy pomniku-tablicy upamiętniającej szlak bojowy 27 WDP AK licznie zgromadzili się weterani, kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, organizacje proobronne oraz młodzież. W intencji żołnierzy AK, WIN, NSZ i BCH została odprawiona Msza święta. W programie uroczystości był, m.in. bieg pokoleń, spotkanie z poezją i pieśnią patriotyczną, ognisko i wspomnienia uczestników.

Przypomnijmy, 21 Batalion Lekkiej Piechoty w Lublinie wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy ok. 500 żołnierzy. Rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty lubelski i lubartowski. Dowódcą batalionu jest ppłk. Artur Chapski. Do zadań Terytorialsów z Lublina, zgodnie z ideą obrony terytorialnej, należy obrona i wsparcie społeczności lokalnej w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu innych zagrożeń niemilitarnych takich jak, np. katastrofy i klęski żywiołowe.

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu garnizonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. Głównym zadaniem 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej na 2018 rok jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągniecie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych.

 

kpt. Damian Stanula

oficer prasowy 2. LBOT

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: tekst nadesłany
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
przykropatrzeć 3 minuty temu
a gdzie kuna ognisko i kiełbaski ? tego...
17 minut temu
Wspaniale moje miasto Zamość...
xx
tylko ud nie łydek bo to przecież sezo...
otco
i wszyscy spodnie do połowy ......
ad111
Pamiętajcie tylko aby studzienki były ...
NO cóż, miasto ogłosi nowy przetarg, ...
fakt
na innym portalu widziałem dobrze: fot ...
Jango Fett
Morderca wszedł zbyt łatwo, reakcja oc...
Berator opinie
Berrator - kolejny nic nie warty spalacz...
BYC MOZE
być może cos się zmieni po wyborach n...
ad111
Wyrazy współczucia dla rodziny. Czas n...
hmm
ja tu widze fot Facebook ale to chyba za...
Redakcja roztoc...
Proszę o wskazanie grafik pochodzących...
ccc
to że bierzesz grafiki żywcem zdarte z...
jejku
ach w dzienniku tvp1 ciagle mowia ze PO ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny
nakliyat evden eve istanbul evden eve nakliyat istanbul ofis tasima evden eve istanbul evden eve nakliyat depolama