R E K L A M A

Z I P

2. Region | Prawo i BiznesRedakcja9 października 2017 FACEBOOK | 4004 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy

Region: Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób aresztowanych

Fot. cba.gov.pl

R E K L A M A    B O A R D

Agenci z lubelskiej Delegatury CBA w wyniku operacji specjalnej zatrzymali 6 osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa.

W zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10% od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

Podobne modus operandi miało zadziałać przy dostawach rożnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur. Tu gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia miała być Przewodniczący Rady Nadzorczej Marka G i swoisty „układ” z nim, w którym gwarantuje, że nielegalny deal się uda. Marek G. miał w ramach swoich możliwości nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5% kwoty od wielomilionowych kontraktów.– informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego mazowieckiego. Agenci CBA przeszukali pomieszczenia biurowe zajmowane przez podejrzanego I. w siedzibie Lotosu. Oprócz wymienionych wcześniej osób agenci CBA zatrzymali jeszcze troje innych podejrzanych pomagających w stworzeniu tego układu.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzut dotyczący działania wspólnie i w porozumieniu w 2017r. i powoływania się na wpływy w Grupie Azoty S A oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Ustalenia CBA wskazują, że podejrzani podjęli się załatwienia umożliwienia dostaw i zagwarantowania odbioru surowców przez spółki Grupa Azoty SA w zamian za korzyści majątkowe w postaci doinwestowania niewielkiej firmy kwotą 40 mln zł oraz dalszy kilkuprocentowy procentowy udział w zyskach ze sprzedaży surowców.– dodaje Piotr Kaczorek.

Podobne w charakterze zarzuty usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pozostali zatrzymani przez CBA. –Działali w wspólnie i w porozumieniu w 2017 r. powołując się na wpływy w Grupie Lotos SA podkreślając zatrudnienia Aleksandra I. w komórce organizacyjnej zajmującej się przygotowywaniem kontraktów na zakupów biokomponentów. Za załatwienie dostaw do Grupy Lotos SA biokomponentów chcieli korzyści majątkowe co najmniej w postaci udziału w zysku z ich sprzedaży.- wyjaśnia rzecznik CBA.

Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "z_boku" dnia 9 października 2017 o godzinie 11:17:31 napisał:
  Stara ludowa mądrość głosi: w Polsce tylko ryba nie bierze
  2
  1
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:36:41 napisał:
  Przecież to jest w Puławach.
  1
  3
 • "@Thomas" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:40:43 napisał:
  Jest i zamojski wątek w tych Puławach. Przeczytaj uważnie.
  7
  2
 • "Upss" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:45:34 napisał:
  >>"Fakt" informuje, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało też Tomasza S., który jeszcze w sierpniu pracował na ważnym stanowisku w Ministerstwie Finansów i zajmował się uszczelnianiem VAT. Udzielał też mediom wywiadów, w których sugerował, że poprzedni rząd sprzyjał przestępcom podatkowym. S. był zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości za rządów koalicji PO-PSL. Tymczasem według informacji "Faktu" S. został w 2006 r. za rządów Prawa i Sprawiedliwości dyrektorem w Kancelarii Premiera.Do resortu finansów ściągnął go minister finansów Paweł Szałamacha. Wtedy S. został medialną gwiazdą, chwalił PiS i wytykał Platformie słabą ściągalność VAT. Chciał też powołania komisji śledczej w tej sprawie. Piotr Kaczorek z CBA powiedział TVP, że według ustaleń CBA i prokuratury S. przyjął łapówki w związku z zajmowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości funkcją pod pozorem wynagrodzenia za rzekomo zrealizowane opracowania i fikcyjne szkolenia. <<
  2
  0
 • "qwert" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:57:52 napisał:
  Sami się pozamykają buahahahaha. Najpierw wzięli sobie stołki ale zamiast pracować widać co robią na każdym kroku. Zero merytorycznego przygotowania. ktoś z Was powierzyłby temu Panu nadzorowanie wielkich pieniędzy ? A grupa Azoty to majątek idący w miliardy złotych !!!!
  5
  2
 • "lawyer" dnia 9 października 2017 o godzinie 19:42:56 napisał:
  Była fucha (i to jaka) i nie ma fuchy http://www.bankier.pl/wiadomosc/Skarb-Panstwa-odwolal-Marka-Grzelaczyka-ze-stanowiska-przewodniczacego-RN-Grupy-Azoty-7548266.html
  5
  0
 • "Thomas" dnia 10 października 2017 o godzinie 1:03:41 napisał:
  Czy on był bezpartyjny?
  2
  0
 • "Daniel Czubara" dnia 10 października 2017 o godzinie 7:44:46 napisał:
  Z tego co się orientuję partyjny. Przynajmniej tak na stronie pewnej partii to wygląda.
  2
  1
 • "Thomas" dnia 10 października 2017 o godzinie 9:34:14 napisał:
  Daniel Czubara@ Wiadomo o kogo chodzi i i piszą i mówią otwartym tekstem i słowem główne media krajowe i lokalne.I nikt jakoś nie neguje tymczasowego aresztu.
  2
  1
 • "debris" dnia 14 października 2017 o godzinie 20:37:17 napisał:
  o 15 lat za pózno?
  1
  0
  R E K L A M A
 • "w12" dnia 16 października 2017 o godzinie 8:12:49 napisał:
  a z jakiej to partii on są ???
  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

BPO 24 minuty temu
Z pracy „Niepodległa Polska a sprawa ...
Thomas 34 minuty temu
Zachodnia lewica wstydzi się Marksa, En...
TBD 39 minut temu
Dar Fundacji i tym samym społeczeństwa...
antyklerykał 50 minut temu
Może coś wikary z Wielączy dołoży w...
waza 52 minuty temu
Podpier***lanie Polski trwa. "Ulica i za...
kameduł z Wiel...
A jak pytałem o źródła finansowania ...
servis duszpast...
Ciekawe kto doniósł? Za dużo tych "pr...
Gdyby nasze chore państwo lub samorząd...
Paweł
Są czymś innym zajęci :D ;) http://n...
Nie klubu szuka tylko pieniędzy ... a s...
kibic
Damiana Falisiewicza ze Stali Kraśnik m...
hmm
niech sprzedaja bilety do podziemi, bylo...
z_boku
Projekt unijny ale "wkład własny" jest...
@Kimicic
Kmicic ładne pranie mózgu przeszedłe...
Kmicic
Nie ma czegoś takiego jak wójt miasta ...
Marchlewski
Teraz Fundacja Róży Luksemburg przyst...
K.
Wstyd na cały świat. O popisie wójta ...
d
to co kasy ni ma? a projekt unijny??...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny