R E K L A M A

Z I P

2. Region | Prawo i BiznesRedakcja9 października 2017 FACEBOOK | 4443 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 11 komentarzy ()

Region: Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób aresztowanych

Fot. cba.gov.pl
R E K L A M A    B O A R D

Agenci z lubelskiej Delegatury CBA w wyniku operacji specjalnej zatrzymali 6 osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa.

W zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10% od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

Podobne modus operandi miało zadziałać przy dostawach rożnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur. Tu gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia miała być Przewodniczący Rady Nadzorczej Marka G i swoisty „układ” z nim, w którym gwarantuje, że nielegalny deal się uda. Marek G. miał w ramach swoich możliwości nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5% kwoty od wielomilionowych kontraktów.– informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego mazowieckiego. Agenci CBA przeszukali pomieszczenia biurowe zajmowane przez podejrzanego I. w siedzibie Lotosu. Oprócz wymienionych wcześniej osób agenci CBA zatrzymali jeszcze troje innych podejrzanych pomagających w stworzeniu tego układu.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzut dotyczący działania wspólnie i w porozumieniu w 2017r. i powoływania się na wpływy w Grupie Azoty S A oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Ustalenia CBA wskazują, że podejrzani podjęli się załatwienia umożliwienia dostaw i zagwarantowania odbioru surowców przez spółki Grupa Azoty SA w zamian za korzyści majątkowe w postaci doinwestowania niewielkiej firmy kwotą 40 mln zł oraz dalszy kilkuprocentowy procentowy udział w zyskach ze sprzedaży surowców.– dodaje Piotr Kaczorek.

Podobne w charakterze zarzuty usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pozostali zatrzymani przez CBA. –Działali w wspólnie i w porozumieniu w 2017 r. powołując się na wpływy w Grupie Lotos SA podkreślając zatrudnienia Aleksandra I. w komórce organizacyjnej zajmującej się przygotowywaniem kontraktów na zakupów biokomponentów. Za załatwienie dostaw do Grupy Lotos SA biokomponentów chcieli korzyści majątkowe co najmniej w postaci udziału w zysku z ich sprzedaży.- wyjaśnia rzecznik CBA.

Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "z_boku" dnia 9 października 2017 o godzinie 11:17:31 napisał:
  Stara ludowa mądrość głosi: w Polsce tylko ryba nie bierze
  2
  1
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:36:41 napisał:
  Przecież to jest w Puławach.
  1
  3
 • "@Thomas" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:40:43 napisał:
  Jest i zamojski wątek w tych Puławach. Przeczytaj uważnie.
  7
  2
 • "Upss" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:45:34 napisał:
  >>"Fakt" informuje, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało też Tomasza S., który jeszcze w sierpniu pracował na ważnym stanowisku w Ministerstwie Finansów i zajmował się uszczelnianiem VAT. Udzielał też mediom wywiadów, w których sugerował, że poprzedni rząd sprzyjał przestępcom podatkowym. S. był zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości za rządów koalicji PO-PSL. Tymczasem według informacji "Faktu" S. został w 2006 r. za rządów Prawa i Sprawiedliwości dyrektorem w Kancelarii Premiera.Do resortu finansów ściągnął go minister finansów Paweł Szałamacha. Wtedy S. został medialną gwiazdą, chwalił PiS i wytykał Platformie słabą ściągalność VAT. Chciał też powołania komisji śledczej w tej sprawie. Piotr Kaczorek z CBA powiedział TVP, że według ustaleń CBA i prokuratury S. przyjął łapówki w związku z zajmowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości funkcją pod pozorem wynagrodzenia za rzekomo zrealizowane opracowania i fikcyjne szkolenia. <<
  2
  0
 • "qwert" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:57:52 napisał:
  Sami się pozamykają buahahahaha. Najpierw wzięli sobie stołki ale zamiast pracować widać co robią na każdym kroku. Zero merytorycznego przygotowania. ktoś z Was powierzyłby temu Panu nadzorowanie wielkich pieniędzy ? A grupa Azoty to majątek idący w miliardy złotych !!!!
  5
  2
 • "lawyer" dnia 9 października 2017 o godzinie 19:42:56 napisał:
  Była fucha (i to jaka) i nie ma fuchy http://www.bankier.pl/wiadomosc/Skarb-Panstwa-odwolal-Marka-Grzelaczyka-ze-stanowiska-przewodniczacego-RN-Grupy-Azoty-7548266.html
  5
  0
 • "Thomas" dnia 10 października 2017 o godzinie 1:03:41 napisał:
  Czy on był bezpartyjny?
  2
  0
 • "Daniel Czubara" dnia 10 października 2017 o godzinie 7:44:46 napisał:
  Z tego co się orientuję partyjny. Przynajmniej tak na stronie pewnej partii to wygląda.
  2
  1
 • "Thomas" dnia 10 października 2017 o godzinie 9:34:14 napisał:
  Daniel Czubara@ Wiadomo o kogo chodzi i i piszą i mówią otwartym tekstem i słowem główne media krajowe i lokalne.I nikt jakoś nie neguje tymczasowego aresztu.
  2
  1
 • "debris" dnia 14 października 2017 o godzinie 20:37:17 napisał:
  o 15 lat za pózno?
  1
  0
  R E K L A M A
 • "w12" dnia 16 października 2017 o godzinie 8:12:49 napisał:
  a z jakiej to partii on są ???
  2
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Ciciolina z Bis...
Pedofilia czy homoseksualizm.. to znamy,...
Z tą Radą Nadzorczą to chyba żartuje...
Thomas
Kogoś chyba tutaj trafi :)...
Batman
Do eva dobrze powiedziała przedmówczyn...
Ekonomistka 15 minut temu
Kontroluje Rada Nadzorcza. Swoją drogą...
kjm 26 minut temu
tytuły przed nazwiskami księży to ozn...
antyklerykał
Ja widzę rolę kleru w społeczeństwie...
eva
Ty lepiej powiedz mi ile dzieci jest mol...
Solfernus
A co tam na plebanii w Wielączy ? Bez z...
Joanna
Ciekawe ilu z nich zostało przeniesiony...
Wielmożny Pan ...
To nie ma już koncertów w podzamojskic...
z_boku
Piszą że dziennik, ale materiału wyst...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny