R E K L A M A

Z I P

2. Region | Prawo i BiznesRedakcja9 października 2017

Region: Szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty i 5 innych osób aresztowanych

Fot. cba.gov.pl

R E K L A M A    B O A R D

Agenci z lubelskiej Delegatury CBA w wyniku operacji specjalnej zatrzymali 6 osób w sprawie o charakterze korupcyjnym, żądania 40 mln zł i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa. Wśród zatrzymanych jest Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. przedstawiciel Grupy Lotos oraz biznesmeni. Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Agenci z lubelskiej delegatury CBA wpadli na trop przestępczej działalności o charakterze korupcyjnym pracownika gdańskiej Grupy Lotos Aleksandra I. oraz warszawskiego prezesa spółki z branży energetycznej Andrzeja M. Mężczyźni oferowali swoją „pomoc” w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup przez Grupę Lotos biokomponentów, ale oczywiście ta pomoc nie miała być darmowa.

W zamian za to inwestor, któremu załatwią kontrakty, miał znacząco dokapitalizować spółkę warszawskiego biznesmena i jeszcze dodatkowo przekazywać im prowizję w wysokości ok. 10% od sprzedaży biopaliw do Lotosu.

Podobne modus operandi miało zadziałać przy dostawach rożnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także z pominięciem obowiązujących w spółce procedur. Tu gwarantem powodzenia tego przedsięwzięcia miała być Przewodniczący Rady Nadzorczej Marka G i swoisty „układ” z nim, w którym gwarantuje, że nielegalny deal się uda. Marek G. miał w ramach swoich możliwości nadzorować interes z Grupą Azoty w zamian za około 5% kwoty od wielomilionowych kontraktów.– informuje Piotr Kaczorek z CBA.

Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego mazowieckiego. Agenci CBA przeszukali pomieszczenia biurowe zajmowane przez podejrzanego I. w siedzibie Lotosu. Oprócz wymienionych wcześniej osób agenci CBA zatrzymali jeszcze troje innych podejrzanych pomagających w stworzeniu tego układu.

Przewodniczący Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. oraz biznesmen Andrzej M. usłyszeli zarzut dotyczący działania wspólnie i w porozumieniu w 2017r. i powoływania się na wpływy w Grupie Azoty S A oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Ustalenia CBA wskazują, że podejrzani podjęli się załatwienia umożliwienia dostaw i zagwarantowania odbioru surowców przez spółki Grupa Azoty SA w zamian za korzyści majątkowe w postaci doinwestowania niewielkiej firmy kwotą 40 mln zł oraz dalszy kilkuprocentowy procentowy udział w zyskach ze sprzedaży surowców.– dodaje Piotr Kaczorek.

Podobne w charakterze zarzuty usłyszeli w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie pozostali zatrzymani przez CBA. –Działali w wspólnie i w porozumieniu w 2017 r. powołując się na wpływy w Grupie Lotos SA podkreślając zatrudnienia Aleksandra I. w komórce organizacyjnej zajmującej się przygotowywaniem kontraktów na zakupów biokomponentów. Za załatwienie dostaw do Grupy Lotos SA biokomponentów chcieli korzyści majątkowe co najmniej w postaci udziału w zysku z ich sprzedaży.- wyjaśnia rzecznik CBA.

Sąd uwzględnił wnioski Prokuratury Okręgowej w Warszawie i wszyscy zostali tymczasowo aresztowani.

Autor: Redakcja
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 8 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

Tagi, hashtagi i słowa klucze: , ,
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "z_boku" dnia 9 października 2017 o godzinie 11:17:31 napisał:
  Stara ludowa mądrość głosi: w Polsce tylko ryba nie bierze
  2
  1
 • R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:36:41 napisał:
  Przecież to jest w Puławach.
  1
  3
 • "@Thomas" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:40:43 napisał:
  Jest i zamojski wątek w tych Puławach. Przeczytaj uważnie.
  7
  2
 • "Upss" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:45:34 napisał:
  >>"Fakt" informuje, że Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało też Tomasza S., który jeszcze w sierpniu pracował na ważnym stanowisku w Ministerstwie Finansów i zajmował się uszczelnianiem VAT. Udzielał też mediom wywiadów, w których sugerował, że poprzedni rząd sprzyjał przestępcom podatkowym. S. był zatrudniony w Ministerstwie Sprawiedliwości za rządów koalicji PO-PSL. Tymczasem według informacji "Faktu" S. został w 2006 r. za rządów Prawa i Sprawiedliwości dyrektorem w Kancelarii Premiera.Do resortu finansów ściągnął go minister finansów Paweł Szałamacha. Wtedy S. został medialną gwiazdą, chwalił PiS i wytykał Platformie słabą ściągalność VAT. Chciał też powołania komisji śledczej w tej sprawie. Piotr Kaczorek z CBA powiedział TVP, że według ustaleń CBA i prokuratury S. przyjął łapówki w związku z zajmowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości funkcją pod pozorem wynagrodzenia za rzekomo zrealizowane opracowania i fikcyjne szkolenia. <<
  2
  0
 • "qwert" dnia 9 października 2017 o godzinie 12:57:52 napisał:
  Sami się pozamykają buahahahaha. Najpierw wzięli sobie stołki ale zamiast pracować widać co robią na każdym kroku. Zero merytorycznego przygotowania. ktoś z Was powierzyłby temu Panu nadzorowanie wielkich pieniędzy ? A grupa Azoty to majątek idący w miliardy złotych !!!!
  5
  2
 • "lawyer" dnia 9 października 2017 o godzinie 19:42:56 napisał:
  Była fucha (i to jaka) i nie ma fuchy http://www.bankier.pl/wiadomosc/Skarb-Panstwa-odwolal-Marka-Grzelaczyka-ze-stanowiska-przewodniczacego-RN-Grupy-Azoty-7548266.html
  5
  0
 • "Thomas" dnia 10 października 2017 o godzinie 1:03:41 napisał:
  Czy on był bezpartyjny?
  2
  0
 • "Daniel Czubara" dnia 10 października 2017 o godzinie 7:44:46 napisał:
  Z tego co się orientuję partyjny. Przynajmniej tak na stronie pewnej partii to wygląda.
  2
  1
 • "Thomas" dnia 10 października 2017 o godzinie 9:34:14 napisał:
  Daniel Czubara@ Wiadomo o kogo chodzi i i piszą i mówią otwartym tekstem i słowem główne media krajowe i lokalne.I nikt jakoś nie neguje tymczasowego aresztu.
  2
  1
 • "debris" dnia 14 października 2017 o godzinie 20:37:17 napisał:
  o 15 lat za pózno?
  1
  0
 • R E K L A M A
 • "w12" dnia 16 października 2017 o godzinie 8:12:49 napisał:
  a z jakiej to partii on są ???
  2
  0


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

.
Nowoczesna miała być awangardą na sce...
.
Orkiestra była jak zwykle świetnie zor...
xxx
ktoś z nowoczesnej dup.ę szkłem wytar...
a
nerwowo sie robi w nowoczesnej skoro sra...
do ad111...
No to proszę o te rodziny zastępcze , ...
a
to Petrus sraczki dostał lub któraś z...
Marian
Mają rozmach, odchodami okna smarują. ...
Hm
Kapka to biznesmen.Widzi.ze tu nic do pr...
parafianka
No i brawo dla wolontariuszy i zamościa...
Marian
No właśnie, wyciągać ptaki bo będą...
Kapka ogranicza finansowanie to dlaczego...
Wesoły starusz...
Przejrzałem dokładnie listę partneró...
ak
2 mln. na sport a ile na turystykę? Czy...
Ed
Ostatnie zdanie artykułu brzmi: „Jest...
Prezes
Agrosu już dawno miasto nie powinno fin...
bobby
Skąd ten wrzask po prostu gówno się s...
do prezes
Każdy, kto by nie przyszedł na stołek...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny