R E K L A M A

Z I P

Region: Siódmy raz wyruszą śladami Singera

fragment plakatu

R E K L A M A    B O A R D

R E K L A M A    B O X  I
R E K L A M A    B O X  II

Właśnie dzisiaj (17 lipca) swoją trasę rozpoczyna artystyczo-edukacyjne zjawisko jakim jest Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”.

W tegorocznej edycji podczas wędrówki międzynarodowa obsada festiwalu odwiedzi 11 miast i miasteczek na Lubelszczyźnie. Wszystko dziać się będzie w terminie od 17 do 27 lipca.

Jak co roku organizowane przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” wydarzenie odwołuje się do twórczości żydowskiego pisarza, noblisty Icchoka Baszewisa Singera, który akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach Lubelszczyzny, wpisując je w ten sposób na karty wielkiej światowej literatury.

Kolejny raz już swoistym patronem wydarzenia jest postać Jaszy Mazura – głównego bohatera „Sztukmistrza z Lublina”. To on zabiera w tę niezwykłą podróż bohaterów literackich oraz prawdziwych artystów.

W tym roku, we wspólną wędrówkę tropem postaci Singera, udadzą się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech. Wspólnie stworzą widowisko plenerowe oparte na szeregu dyscyplin artystycznych jak chociażby cyrk, akrobację, fire show, teatr, beat-box czy muzyka na żywo.

Festiwal kolejno odwiedzi następujące miejsca:
17.07 – Kock
18.07 – Piaski
19.07 – Bychawa
20.07 – Kraśnik
21.07 – Szczebrzeszyn
22.07 – Józefów
23.07 – Biłgoraj
24.07 – Tyszowce
25.07 – Krasnobród
26.07 – Janów Lubelski
27.07 – Lublin, Carnaval Sztukmistrzów.

Artyści biorący udział w tegorocznym festiwalu:

Valeria Conte – klarnecistka, etnomuzykolog, inspiruje się muzyką klezmerską i chasydzką oraz stylami muzycznymi Bliskiego Wschodu.
Or Elkayam – artystka cyrkowa i aktorka, specjalizuje się w akrobacjach na obręczy i elementach żonglerki oraz fire żonglerki.
Igor Lewandowski – pochodzący z Zamościa iluzjonista łączący pokazy iluzji z żonglerką oraz jazdą monocyklem – jednokołowym rowerem.
Tiny Beat – czeski beat-boxer należący do światowej czołówki ekwilibrystów artykułowania zrytmizowanego dźwięku ustami.
Konrad Kowalski – aktor, animator kultury, specjalista od efektów ogniowych i pokazów fire show.
Gilad Shabtay – pochodzący z Izraela, dyrektor „Cyrku Gilgamesh”, gdzie jako główny i jedyny wykonawca: żongluje, tańczy na rękach i zieje ogniem.
Aleksandra Gronowska – wokalistka i aktorka o wyjątkowej sile głosu i wyrazu posługująca się technikami białego śpiewu oraz śpiewu alikwotowego.
Mateusz Roger Strzempa – muzyk,klawiszowiec zespołu Ostatni Gasi Światło, współpracuje z finalistką The Voice of Poland, Katarzyną Góras.
Mushegh Khachatryan – artysta cyrkowy z Armenii w stylu hip hop.
Ousmane Diarra – multiinstrumentalista z Burkiny Faso grający na djembe, n’goni, balaphone i innych instrumentach zachodniej Arfryki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

Isaac Bashevis Singer, wybitny pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, urodził się 14 lipca 1904 roku w Leoncinie pod Warszawą jako Icchok Zynger. Był synem rabina. Większość swoich utworów napisał w języku jidysz.
Batszeba Zylberman i Pinkas Mendel Singer, rodzice Icchoka pobrali się w Biłgoraju w 1889 roku. Jego ojciec należał do żarliwych wyznawców chasydyzmu, matka była córką rabina z Biłgoraja.
Icchok miał trójkę rodzeństwa. Jego najstarsza siostra Hindełe Ester została później pisarką, przyjmując nazwisko Esther Kreitman. Jego starszy brat Israel Joszua w przyszłości stał się wybitnym pisarzem żydowskim. Mosze, jego najmłodszy brat, został chasydem.
Już w 1908 roku rodzina przeprowadziła się do Warszawy. Mały Icełe wiele czasu spędzał na balkonie. Widok rozciągał się na ubogą część miasta tętniącą życiem: targujących się handlarzy, okrzyki bawiących się dzieci, żydowskie piosenki dochodzące z gramofonów. Mieszkanie Singerów, biedne i skromne, pozostawało prawie nieumeblowane. W pustym pokoju ojca leżały tylko książki. W sypialni stały dwa łóżka. Jak wspominał później Icchok, jego dom był bardziej domem Boga, niźli człowieka. Świat z Krochmalnej był w jego twórczości źródłem natchnienia. Lata młodości spędzone w rygorystycznym pod względem religijnym domu rodzinnym, który był jednocześnie domem modlitwy i izbą sądowo-rozjemczą, Singer uwiecznił w cyklu opowiadań autobiograficznych Urząd mojego ojca.
W 1917 roku Batszeba z trzynastoletnim wówczas Icchokiem i młodszym Mosze udała się do Biłgoraja, do domu dziadków – Chany Zylberman i Jakuba Mordechaja Zylbermana, który już wówczas nie żył. Decyzja o przeprowadzce została podjęta w obliczu głodu, jaki zapanował w stolicy. Dziesięciotysięczne miasteczko na Lubelszczyźnie było zamieszkane przez około trzy i pół tysiąca Żydów. W biłgorajskim okresie swojego życia, przyszły pisarz, nasłuchał się ludowych powieści i przesądów o demonach i cudach. Miasto to stało się prototypem żydowskiego sztetla.
W 1924 roku zaczął pracować jako korektor w „Literarisze bleter”, literackim tygodniku wydawanym w Warszawie w języku jidysz. Tłumaczył na jidysz utwory Knuta Hamsuna, Stefana Zweiga, Thomasa Manna. Na łamach tego czasopisma zadebiutował w 1925 roku opowiadaniem w języku ijdisz Ojf der elter (Na starość). W tym samym roku opowiadanie zdobyło nagrodę pisma, w którym zostało opublikowane.
Singer zaczął pisać pod pseudonimem Icchok Baszewis, pochodzącym od imienia matki, Batszeby. Jego utwory pojawiały się też w czasopismach „Di jidisze welt” i „A mol in a jojwl” oraz dziennikach „Hajnt” i „Undzer ekspres”.
W 1932 razem z Aronem Cejtlinem zaczął redagować efemeryczne pismo w języku jidisz „Globus”. W nim opublikował w 1933 roku swoją pierwszą powieść Szatan w Goraju, która ukazywała się w odcinkach. W formie książkowej została wydana w roku 1935. Jest to jedyna powieść Baszewisa wydana przed wojną w Polsce.
W 1935 roku opuścił Warszawę. W ślad za bratem wyemigrował do Nowego Jorku. Tam powstawały jego najsłynniejsze powieści: Sztukmistrz z Lublina, Spuścizna, Szosza, Dwór. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął pracę w żydowskim dzienniku „Forwerts”. W 1964 roku Baszewis został członkiem Amerykańskiego Instytutu Sztuki i Literatury.

źródło: teatrnn.pl/sladamisingera

Pełna biografia Singera dostępna jest TUTAJ.

Autor: Oliwia Bojar
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie? Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 1 . Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.

R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.


UWAGA!! Komentarze zawierajace więcej niż 1 link(adres strony) są blokowane automatycznie przez system antyspamowy. Publikacja ich wymaga interwencji administratora. Aby opublikować więcej niż jeden link zalecamy publikację ich w kolejnych komentarzach.

Zapoznałem się z regulaminem usługi dostępnym na stronie(www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

WON Z KOMUNĄ!!... 23 minuty temu
Komuniści chcą przywracac nomalnosc.Ha...
Hmm
Będzie można szybciej opłacić ten pa...
jonasz
W-jak choroba weneryczna nie leczona od ...
tomik
lepiej przed budynkiem prowincjonalnego...
magnar
Przy nowej ordynacji podzielona lewica n...
paddxcc
Komuchom należy odpowiedzieć "SZYBKIE ...
student
Panie Podświadek z całym szacunkiem dl...
3 X TAK - już to gdzieś towarzysze prz...
krócej to można określić: oszołomst...
observer
ciastoch i demokracja ????? Smoleń powi...
Thomas
nowa ordynacja@ jeżeli faktycznie opozy...
nowa ordynacja
Jak nowa ordynacja wejdzie w życie, to ...
.
Słyszeliście, że Emanuel Macron zaczy...
.
Ogromny brak szacunku dla protestującyc...
magnar
Tak pół żartem, pół serio wszystko ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2017 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017