II. Region | Polityka i SamorządRedakcja23 marca 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy

Region: Miliony na drogi lokalne w Lubelskiem!

Pieniądze. Fot. Fotolia
R E K L A M A    B O A R D

Rząd przekaże w tym roku dodatkowe 500 mln zł na budowę dróg gminnych i powiatowych w całej Polsce, z tego woj. lubelskie otrzyma aż 37,7 mln zł. O tej decyzji poinformował na spotkaniu z wojewodami w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

– Premier Mateusz Morawiecki w jednym z zasadniczych punktów swojego programu działania rządu umieścił budowę i odbudowę dróg lokalnych, gminnych i powiatowych w następnej dekadzie. Ta dekada się rozpoczęła i stąd też mamy intensywne działania w tym kierunku. Kilkanaście dni temu podpisywaliśmy umowy na budowę dróg z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 na kwotę 60 mln zł. Dzisiaj miło mi państwu przekazać, że pan premier ogłosił kolejny Rządowy program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej, z którego województwo lubelskie otrzymało 37,7 mln zł– powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda podkreślił także skalę środków przekazanych do tej pory na drogi w ostatnich latach w województwie lubelskim. 

– Razem to jest już kwota sięgająca stu milionów złotych. Jeśli do tego dodamy jeszcze 21 mln zł, które wojewoda przekazuje marszałkowi województwa lubelskiego na utrzymanie dróg wojewódzkich, to łączna kwota na drogi lokalne w tym roku wyniesie ok. 120 mln zł. Takich środków województwo lubelskie nie widziało do tej pory nigdy. Serdecznie dziękuję za ten program panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu i wszystkim, którzy się przyczynili do powstania tego programu. Bez tego programu udało mi się przekazać już 180 mln zł w niecałe trzy lata mojego urzędowania – to więcej  niż moi poprzednicy, którzy przekazali 179 mln w cztery lata – zauważył wojewoda Czarnek.
 
– Cieszę się z tego dodatkowego programu, dlatego że potrzeby dotyczące w wielu miejscach dróg gminnych i powiatowych są przeogromne, a od tego właśnie zależy możliwość rozwoju gmin i powiatów. Województwo lubelskie na ten cel otrzymało w tym roku prawie 38 mln zł, co stanowi trzecią kwotę w Polsce. Biorąc pod uwagę wielkość województw, liczbę mieszkańców, stan dróg to województwo lubelskie jest największym beneficjentem tego programu, bo też potrzeby są bardzo duże – mówił wojewoda Czarnek.
 
Z programu nie będą mogły być sfinansowane te inwestycje, które już są finansowane z innego rządowego programu. Program ten zakłada finansowanie 80% do 20% i 60% do 40%. Najbiedniejsze gminy i powiaty będą mogły liczyć na wsparcie nawet do 80% dotacji wartości inwestycji. Zasobniejsze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły liczyć na 60% dotacji.
 
Czas realizacji programu jest krótki. Termin składania wniosków jest do 15 kwietnia br. Następnie, do 15 maja, odbędzie się ocena formalna i merytoryczna wniosków, które wpłyną. Następnie zostaną one przekazane ministrowi inwestycji i rozwoju, w celu uzyskania jego opinii. Do 31 maja opinia to zostanie przedstawiona wojewodzie lubelskiemu i z początkiem czerwca zostaną podpisane umowy z samorządami, które zostaną zakwalifikowane do programu.  
 
Wszystkie inwestycje muszą sfinalizowane i wykonane w tym roku. Istnieje jednak możliwość, jeśli będzie trzecie źródło finansowania inwestycji, że mogą być zakończone w roku kolejnym. Co istotne, w momencie składania wniosków nie są wymagane pozwolenia na budowę i inne zezwolenia, które są potrzebne do budowy drogi. Będzie to wymagane w momencie podpisania umowy.

prezentacja wsparcie lokalnej infrastr. drogowej

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "klangor" dnia 23 marca 2018 o godzinie 21:26:07 napisał:
  Widać, że wybory za pasem. Sezon na wyborczą kiełbasę już otwarty....
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 24 marca 2018 o godzinie 1:09:01 napisał:
  Szkoda, że nie miliardy, zawsze za miliardy można zrobić więcej.
 • "œπæ" dnia 24 marca 2018 o godzinie 1:13:10 napisał:
  Mylisz się. Kiedy nowy rząd wygrał wybory i stworzył swój własny pierwszy budżet, wówczas przeznaczał podobne ilości funduszy na drogi, co w roku bieżącym. W ubiegłym roku była ogromna suma na drogi powiatowe i gminne aby naprawić te lata zaniedbań tej infrastruktury. W ub. roku była też dokładka (tak jak właśnie teraz) dodatkowych funduszy, do dróg, które nie załapały się główne formy wsparcia. Te kwoty są dużo większe niż kwoty jakie wydawano podczas rządów poprzedników. W dodatku z dotacji przeznaczanych przez poprzedni rząd PO-PSL tylko niewielka kwota skapywała na Zamojszczyznę (bo jak wiemy a "chu* z tą POlską wschodnią"). Co ważne, powiat nie realizował zadań tam gdzie była tego pilna potrzeba, tam gdzie stan dróg był katastrofalny - tylko tam, gdzie mieszkali, jeździli lub skąd pochodzili prominentni politycy zielonej partii na trzy litery, oplatającej swoimi mackami powiat i podległe mu instytucje niczym ośmiornica.
  • "ad111" dnia 24 marca 2018 o godzinie 8:02:31 napisał:
   I trzeba się z Twoją oceną zgodzić, bo takie były i są fakty. Nie popieram PiS, za ich buraczano-katolicko-narodową politykę, ale za obronę przed nachodźcami i za budowanie dróg w Polsce B-C, to już należy się uznanie. Szkoda tylko, że przy okazji tyle zagarniają dla siebie, dla kleru i osłabiają nas na arenie międzynarodowej.
  • "gumiaki w gabinecie" dnia 28 marca 2018 o godzinie 13:20:54 napisał:
   Te "macki" przyciąć można w najbliższych wyborach! Już widać nerwowe rozglądanie się za spadochronem.
 • "Mieszkaniec" dnia 28 marca 2018 o godzinie 13:33:44 napisał:
  Rząd musi rozszerzyć bazę podatkową PIT o rolników - podstawą do tego powinna być prowadzona "rachunkowość" / - o tym mówił Donald Tusk w pierwszym ekspose. Kolejną rzeczą i zdaje się, że PiS za to się wziął - to składki na ubezpieczenia społeczne dla pracowników rolnych, czyli zatrudnionych u gospodarzy. Skąd gminy w których gro mieszkańców to rolnicy ma brać pieniądze na statutowe zadanie? Nie tylko socjalistyczna produkcja rolna, ale pozostała powinna być objęta powszechnym i nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Jeżeli rolnik ponosi stratę nie płaci podatku, itd.. Kolejna rzecz to KRUS - powinien być naliczany tak jak ZUS. Zresztą, czy kompetencje KRUS nie mógłby przejąć ZUS? Co do KRUS, pomimo, ze jest krytykowany, mimo wszystko pewna grupa rolników ci którzy są rzeczywiście najgorzej sytuowani powinna w nim zostać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Cień
Ciekawa akcja popieram ...
Ja
Przecież takich radnych mieszkańcy mia...
witek
ludzie totalny chlam ? jak wyglądają w...
Mefisto
Zaskakujące oschle i surowo oceniasz pr...
edek
Wykluczeni cyfrowo analfabeci....Nie do...
leszek
Pan Marek W. i tablet... dajcie mu młot...
Krzychu
serio zanim władza cokolwiek zrobi ze s...
ak
Co do slamsów to zastanawiałem się cz...
ja
a co mnie to? chełmn na roztoczu? dziwn...
Poprawcie błę...
"doprowadziła do zdarzenia z jadącym w...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018