R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządRedakcja23 marca 2018 FACEBOOK | 4204 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy ()

Region: Miliony na drogi lokalne w Lubelskiem!

Pieniądze. Fot. Fotolia

R E K L A M A    B O A R D

Rząd przekaże w tym roku dodatkowe 500 mln zł na budowę dróg gminnych i powiatowych w całej Polsce, z tego woj. lubelskie otrzyma aż 37,7 mln zł. O tej decyzji poinformował na spotkaniu z wojewodami w Warszawie premier Mateusz Morawiecki.

– Premier Mateusz Morawiecki w jednym z zasadniczych punktów swojego programu działania rządu umieścił budowę i odbudowę dróg lokalnych, gminnych i powiatowych w następnej dekadzie. Ta dekada się rozpoczęła i stąd też mamy intensywne działania w tym kierunku. Kilkanaście dni temu podpisywaliśmy umowy na budowę dróg z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 na kwotę 60 mln zł. Dzisiaj miło mi państwu przekazać, że pan premier ogłosił kolejny Rządowy program na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej, z którego województwo lubelskie otrzymało 37,7 mln zł– powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.
 
Wojewoda podkreślił także skalę środków przekazanych do tej pory na drogi w ostatnich latach w województwie lubelskim. 

– Razem to jest już kwota sięgająca stu milionów złotych. Jeśli do tego dodamy jeszcze 21 mln zł, które wojewoda przekazuje marszałkowi województwa lubelskiego na utrzymanie dróg wojewódzkich, to łączna kwota na drogi lokalne w tym roku wyniesie ok. 120 mln zł. Takich środków województwo lubelskie nie widziało do tej pory nigdy. Serdecznie dziękuję za ten program panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu i wszystkim, którzy się przyczynili do powstania tego programu. Bez tego programu udało mi się przekazać już 180 mln zł w niecałe trzy lata mojego urzędowania – to więcej  niż moi poprzednicy, którzy przekazali 179 mln w cztery lata – zauważył wojewoda Czarnek.
 
– Cieszę się z tego dodatkowego programu, dlatego że potrzeby dotyczące w wielu miejscach dróg gminnych i powiatowych są przeogromne, a od tego właśnie zależy możliwość rozwoju gmin i powiatów. Województwo lubelskie na ten cel otrzymało w tym roku prawie 38 mln zł, co stanowi trzecią kwotę w Polsce. Biorąc pod uwagę wielkość województw, liczbę mieszkańców, stan dróg to województwo lubelskie jest największym beneficjentem tego programu, bo też potrzeby są bardzo duże – mówił wojewoda Czarnek.
 
Z programu nie będą mogły być sfinansowane te inwestycje, które już są finansowane z innego rządowego programu. Program ten zakłada finansowanie 80% do 20% i 60% do 40%. Najbiedniejsze gminy i powiaty będą mogły liczyć na wsparcie nawet do 80% dotacji wartości inwestycji. Zasobniejsze jednostki samorządu terytorialnego będą mogły liczyć na 60% dotacji.
 
Czas realizacji programu jest krótki. Termin składania wniosków jest do 15 kwietnia br. Następnie, do 15 maja, odbędzie się ocena formalna i merytoryczna wniosków, które wpłyną. Następnie zostaną one przekazane ministrowi inwestycji i rozwoju, w celu uzyskania jego opinii. Do 31 maja opinia to zostanie przedstawiona wojewodzie lubelskiemu i z początkiem czerwca zostaną podpisane umowy z samorządami, które zostaną zakwalifikowane do programu.  
 
Wszystkie inwestycje muszą sfinalizowane i wykonane w tym roku. Istnieje jednak możliwość, jeśli będzie trzecie źródło finansowania inwestycji, że mogą być zakończone w roku kolejnym. Co istotne, w momencie składania wniosków nie są wymagane pozwolenia na budowę i inne zezwolenia, które są potrzebne do budowy drogi. Będzie to wymagane w momencie podpisania umowy.

prezentacja wsparcie lokalnej infrastr. drogowej

Autor: Redakcja
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 3.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
 • "klangor" dnia 23 marca 2018 o godzinie 21:26:07 napisał:
  Widać, że wybory za pasem. Sezon na wyborczą kiełbasę już otwarty....
  4
  1
  R E K L A M A
 • "Thomas" dnia 24 marca 2018 o godzinie 1:09:01 napisał:
  Szkoda, że nie miliardy, zawsze za miliardy można zrobić więcej.
  0
  1
 • "œπæ" dnia 24 marca 2018 o godzinie 1:13:10 napisał:
  Mylisz się. Kiedy nowy rząd wygrał wybory i stworzył swój własny pierwszy budżet, wówczas przeznaczał podobne ilości funduszy na drogi, co w roku bieżącym. W ubiegłym roku była ogromna suma na drogi powiatowe i gminne aby naprawić te lata zaniedbań tej infrastruktury. W ub. roku była też dokładka (tak jak właśnie teraz) dodatkowych funduszy, do dróg, które nie załapały się główne formy wsparcia. Te kwoty są dużo większe niż kwoty jakie wydawano podczas rządów poprzedników. W dodatku z dotacji przeznaczanych przez poprzedni rząd PO-PSL tylko niewielka kwota skapywała na Zamojszczyznę (bo jak wiemy a "chu* z tą POlską wschodnią"). Co ważne, powiat nie realizował zadań tam gdzie była tego pilna potrzeba, tam gdzie stan dróg był katastrofalny - tylko tam, gdzie mieszkali, jeździli lub skąd pochodzili prominentni politycy zielonej partii na trzy litery, oplatającej swoimi mackami powiat i podległe mu instytucje niczym ośmiornica.
  8
  5
  • "ad111" dnia 24 marca 2018 o godzinie 8:02:31 napisał:
   I trzeba się z Twoją oceną zgodzić, bo takie były i są fakty. Nie popieram PiS, za ich buraczano-katolicko-narodową politykę, ale za obronę przed nachodźcami i za budowanie dróg w Polsce B-C, to już należy się uznanie. Szkoda tylko, że przy okazji tyle zagarniają dla siebie, dla kleru i osłabiają nas na arenie międzynarodowej.
   7
   3
  • "gumiaki w gabinecie" dnia 28 marca 2018 o godzinie 13:20:54 napisał:
   Te "macki" przyciąć można w najbliższych wyborach! Już widać nerwowe rozglądanie się za spadochronem.
   0
   0
 • "Mieszkaniec" dnia 28 marca 2018 o godzinie 13:33:44 napisał:
  Rząd musi rozszerzyć bazę podatkową PIT o rolników - podstawą do tego powinna być prowadzona "rachunkowość" / - o tym mówił Donald Tusk w pierwszym ekspose. Kolejną rzeczą i zdaje się, że PiS za to się wziął - to składki na ubezpieczenia społeczne dla pracowników rolnych, czyli zatrudnionych u gospodarzy. Skąd gminy w których gro mieszkańców to rolnicy ma brać pieniądze na statutowe zadanie? Nie tylko socjalistyczna produkcja rolna, ale pozostała powinna być objęta powszechnym i nieograniczonym obowiązkiem podatkowym. Jeżeli rolnik ponosi stratę nie płaci podatku, itd.. Kolejna rzecz to KRUS - powinien być naliczany tak jak ZUS. Zresztą, czy kompetencje KRUS nie mógłby przejąć ZUS? Co do KRUS, pomimo, ze jest krytykowany, mimo wszystko pewna grupa rolników ci którzy są rzeczywiście najgorzej sytuowani powinna w nim zostać
  0
  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Mieszczuch 16 minut temu
Wychowanków będzie grało tylu ilu si...
zenek
to ja jestem Tofik a nie ty ...... Bla b...
archeo
Piwnice są, ale tylko w narozniku przy ...
wow
widac jakies łuki pewnie piwnice albo p...
Thomas
A na jaką cholerę tam rondo je...
Thomas
Miałem okazję być na koncercie organi...
wow
Gratulacje ! Jako jedyny startował w sw...
Thomas
Rafał Zwolak może być kandydatem na p...
Thomas
fakt@ IPSOS to bardzo życiowa lektura. ...
Thomas
Niedawno był bardo ciekawy sondaż w Wi...
Don Kichot
Lans z dziecmi przed wyborami ?...
Thomas
Skoro miała 3,5 promila alkoholu to w ...
Thomas
Mam pytanie co było powodem takiej awan...
Błąd za błę...
Zdjęcie nie przedstawia tego skrzyżowa...
jan
Liczy się Marcin Zamoyski....
Widział
To co widać już z odkrywek to fragment...
Kerim
Roztocze to mój ulubiony blog o lubelsz...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny