R E K L A M A

Z I P

2. Region | Polityka i SamorządRedakcja19 kwietnia 2018 FACEBOOK | 4464 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0) ()

Region: Miliony dla Lubelskiego

Pieniądze. Fot. Fotolia
R E K L A M A    B O A R D

Aż 67 mln zł na wyprawki szkolne dla wszystkich uczniów do 18. roku życia, 180 mln zł dla seniorów, a do tego 438 mln zł na modernizację dróg – to szacunkowe wyliczenia korzyści, jakie woj. lubelskie uzyska z nowego planu premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowe programy, które chce wcielić w życie rząd Prawa i Sprawiedliwości, mają przynieść dla woj. lubelskiego spory zastrzyk gotówki. Poinformowali o tym na konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski oraz Tomasz Pitucha, doradca wojewody i pełnomocnik ds. rozwoju rodziny.

– Moja pierwsza refleksja w odniesieniu do tzw. Piątki Morawieckiego jest taka, że jest to jakościowo nieporównywalne z tym co proponuje, również w woj. lubelskim, opozycja – podkreślił Przemysław Czarnek. – Mamy wręcz do czynienia z przepaścią pomiędzy to co Prawo i Sprawiedliwość już realizuje i co zapowiada na najbliższe dwa lata, a tym co robi opozycja z PO, Nowoczesnej i PSL. 
 
Pierwszy z pakietów programowych nazwany roboczo „Dobry start” zakłada, że każdy uczeń do 18. roku życia dostanie 300 zł na wyprawkę szkolną.

– Rząd zauważa tutaj to z czym borykają się rodzice na początku roku szkolnego, czyli wyposażenie dzieci w niezbędne wyposażenie – powiedział Tomasz Pitucha. – Z naszych obliczeń wynika, że mamy prawie 222 tys. takich uczniów w woj. lubelskim co rocznie da im wsparcie w wysokości prawie 67 mln zł. W samym Lublinie to wsparcie wyniesie ok. 9-10 mln zł. 
 
Kolejny program to obniżka CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm.

– To znacząca obniżka, a wcześniej ten rząd, też w tej kadencji, obniżył ten podatek. W sakli Europy to rewolucyjne rozwiązanie. Nie ma takiego kraju, w którym obowiązywałyby tak niskie podatki dla przedsiębiorców – zaznaczył wojewoda Czarnek.
 
Według danych z Krajowej Administracji Skarbowej w woj. lubelskim z tej ulgi może skorzystać w przybliżeniu ok. 17,5 tys. przedsiębiorców.

– To są firmy, które według premiera Morawieckiego odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia w Polsce i 77 proc. inwestycji – dodał wojewoda.
 
Wsparciu przedsiębiorców ma służyć też program „Mała firma, Mały ZUS”, dzięki któremu osoby zarabiające do 2,5 krotności najniższej pensji w Polsce będą miały zmniejszone koszty opłat ZUS. Będą one proporcjonalne do uzyskanego dochodu.  
 
Kolejny program „Dostępność plus” jest skierowany do seniorów i osób niepełnosprawnych.  Zakłada rządowe środki np. na przystosowanie budynków użyteczności publicznej i bloków mieszkalnych do potrzeb niepełnosprawnych. Tutaj do woj. lubelskiego może trafić ok. 180 mln zł w ciągu roku.
 
Filarem „Piątki Morawieckiego” ma być specjalny fundusz na drogi lokalne, który w skali kraju wyniesie ok. 5 mld zł rocznie. Z tego do woj. lubelskiego ma trafić nawet 438 mln zł.

– To jest pokłosie expose premiera z grudnia ub. roku, w którym mówił o odbudowie lokalnej infrastruktury drogowej w najbliższej dekadzie i mamy już tego konkretne efekty – powiedział wojewoda Czarnek.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
Poniżej uruchomiliśmy nowe narzędzie do komentowania. Proponujemy to rozwiązanie, aby ograniczyć podszywanie się pod użytkowników oraz hejt. Uruchamiamy je na razie w formie testów, ale jeśli spełni oczekiwania zastąpi obecnie dostępne komentarze. Zapraszamy do testowania.
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Marian
To kupuj, przecież to otwarty przetarg....
Q
K. status prawny kamienic jest raczej ur...
K.
Znacjonalizować, doprowadzić do ruiny,...
Marian
Oj Marta... Zamoyski sprzedał pięć ra...
K.
A co na to prawowici właściciele kamie...
tylko sprzedać
Sprzedać, zadłużyć i koncerty i konc...
rudy karzeł
"Sowiecka jakość" straszy nadal?...
Oost.
Lokalne wojenki, pohukiwania odyńców, ...
bxt
Może otwarto jakąś nową azjatycką/ ...
Wilhelm
Następny news będzie o znalazcy kota i...
olo
"Trotyl" Gmyz powiedziałby Schlampe....
mieszkaniec
A mnie ciekawi co zrobi prokuratura Ziob...
sonia
Przypominam Ukraina aspiruje do NATO i U...
Name
pepesza i maria - och, jakież "treściw...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny