R E K L A M A

Z I P

II. Region | Polityka i SamorządRedakcja19 kwietnia 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region: Miliony dla Lubelskiego

Pieniądze. Fot. Fotolia

Aż 67 mln zł na wyprawki szkolne dla wszystkich uczniów do 18. roku życia, 180 mln zł dla seniorów, a do tego 438 mln zł na modernizację dróg – to szacunkowe wyliczenia korzyści, jakie woj. lubelskie uzyska z nowego planu premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowe programy, które chce wcielić w życie rząd Prawa i Sprawiedliwości, mają przynieść dla woj. lubelskiego spory zastrzyk gotówki. Poinformowali o tym na konferencji prasowej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski oraz Tomasz Pitucha, doradca wojewody i pełnomocnik ds. rozwoju rodziny.

– Moja pierwsza refleksja w odniesieniu do tzw. Piątki Morawieckiego jest taka, że jest to jakościowo nieporównywalne z tym co proponuje, również w woj. lubelskim, opozycja – podkreślił Przemysław Czarnek. – Mamy wręcz do czynienia z przepaścią pomiędzy to co Prawo i Sprawiedliwość już realizuje i co zapowiada na najbliższe dwa lata, a tym co robi opozycja z PO, Nowoczesnej i PSL. 
 
Pierwszy z pakietów programowych nazwany roboczo „Dobry start” zakłada, że każdy uczeń do 18. roku życia dostanie 300 zł na wyprawkę szkolną.

– Rząd zauważa tutaj to z czym borykają się rodzice na początku roku szkolnego, czyli wyposażenie dzieci w niezbędne wyposażenie – powiedział Tomasz Pitucha. – Z naszych obliczeń wynika, że mamy prawie 222 tys. takich uczniów w woj. lubelskim co rocznie da im wsparcie w wysokości prawie 67 mln zł. W samym Lublinie to wsparcie wyniesie ok. 9-10 mln zł. 
 
Kolejny program to obniżka CIT z 15 do 9 proc. dla małych i średnich firm.

– To znacząca obniżka, a wcześniej ten rząd, też w tej kadencji, obniżył ten podatek. W sakli Europy to rewolucyjne rozwiązanie. Nie ma takiego kraju, w którym obowiązywałyby tak niskie podatki dla przedsiębiorców – zaznaczył wojewoda Czarnek.
 
Według danych z Krajowej Administracji Skarbowej w woj. lubelskim z tej ulgi może skorzystać w przybliżeniu ok. 17,5 tys. przedsiębiorców.

– To są firmy, które według premiera Morawieckiego odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia w Polsce i 77 proc. inwestycji – dodał wojewoda.
 
Wsparciu przedsiębiorców ma służyć też program „Mała firma, Mały ZUS”, dzięki któremu osoby zarabiające do 2,5 krotności najniższej pensji w Polsce będą miały zmniejszone koszty opłat ZUS. Będą one proporcjonalne do uzyskanego dochodu.  
 
Kolejny program „Dostępność plus” jest skierowany do seniorów i osób niepełnosprawnych.  Zakłada rządowe środki np. na przystosowanie budynków użyteczności publicznej i bloków mieszkalnych do potrzeb niepełnosprawnych. Tutaj do woj. lubelskiego może trafić ok. 180 mln zł w ciągu roku.
 
Filarem „Piątki Morawieckiego” ma być specjalny fundusz na drogi lokalne, który w skali kraju wyniesie ok. 5 mld zł rocznie. Z tego do woj. lubelskiego ma trafić nawet 438 mln zł.

– To jest pokłosie expose premiera z grudnia ub. roku, w którym mówił o odbudowie lokalnej infrastruktury drogowej w najbliższej dekadzie i mamy już tego konkretne efekty – powiedział wojewoda Czarnek.

Autor: Redakcja
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
ad11
Raczej, to nie będzie dobre rozwiązani...
KJL
Czy będzie jakiś poczęstunek napojem ...
kibic
A konkretnie Barnor Bright, grywał nawe...
Prezes
Pomocnik z Ghany na testach w Hetmanie...
KL
Byle jakie szybkie żarcie dla motłochu...
Doping
Nie ma i nie będzie (klask, klask), nie...
roman2
Typowy chłop ze wsi maluje pasy a psy ...
stara mapa
moze wg nich Lublin jest na Roztoczu :D...
L
Zamieszczenie informacji o Kongresie Św...
Marek
A możne atrapę prawdziwej zebry, nogam...
Który stopień jest najgroźniejszy pie...
klon
Temat spalarni śmieci też ucichł. Czy...
Parafianka
A poza tym, dlaczego na plakacie jest ż...
Parafianka
Na miłość boską, tylko nie straszcie...
Mirek
"Wg. wpisu" - czy pan Robert Moteka nie ...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A    B A N N E R    II
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny