II. Region | MotoryzacjaRedakcja16 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy

Region: Miliardy na modernizację kolejowej trasy Lublin – Warszawa

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D


Poprawa komfortu pasażerów i skrócenie czasu podróży to główne założenia szeroko zakrojonych prac, jakie trwają na trasie kolejowej nr 7, która połączy Lublin z Warszawą.

Projekt modernizacji trasy jest jednym z największych projektów w województwie lubelskim realizowanym w ramach Krajowego Programu Kolejowego, który opiewa na 67 mld złotych.

Aktualnie ruszyła procedura przetargowa w trybie projektuj i buduj na rewitalizację fragmentu linii kolejowej nr 30 z Lublina Głównego do Łukowa. Chodzi o 26,5 km fragment między Lubartowem a Parczewem. Projekt ma kosztować około 80 mln zł. W jego ramach modernizacji poddana i przebudowana zostanie stacja Parczew, powstanie 7 nowych przystanków. Pociągi osobowe przez ten odcinek kursować będą z prędkością 120 km/h, a towarowe 80 km/h. Umowa na te inwestycje podpisana ma zostać na przełomie sierpnia i września, a roboty ruszą już w połowie 2019 roku.

Modernizacja linii kolejowej Lublin – Warszawa prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA pochłonąć ma 3 mld. W ramach inwestycji wszystkie stacje i przystanki zostaną wyposażone w nowe, wygodne perony, wiaty, ławki, oświetlenie i informację. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na stacji Lublin już zdemontowano peron 3. W kolejna fazę wkracza przebudowa peronu 2, przejścia podziemnego i urządzeń sterowania ruchem. Wymiana torów, rozjazdów oraz prace ziemne i rozbiórka tunelu wymaga zamiany obsługi podróżnych, dlatego peron tymczasowy na wiadukcie ul. Kunickiego od ul. Garbarskiej zastąpi brakujące perony.

Od 1 marca z peronu tymczasowego planowane są odjazdy i przyjazdy pociągów z kierunku Chełma, Stalowej Woli i Zamościa. Pasażerowie, kontynuujący podróż pociągami dalekobieżnymi np. do Warszawy, przejdą oznakowaną drogą, przejściem ul. Kunickiego i dalej Pocztową, do peronów 1 i 2 obok dworca. Czas potrzebny na przesiadkę i dojście (około 7 min) uwzględniony jest w rozkładzie jazdy stacji Lublin. Peron tymczasowy o długości 130 m i szerokości ok. 4 m. jest oświetlony i ma przygotowane ścieżki dotykowe dla osób niedowidzących, Jest oznakowany i wyposażony w wiatę, ławki, oświetlenie, tablicę informacyjną. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się po schodach przygotowano pochylnię. Peron będzie wykorzystywany przez okres intensywnych prac do przełomu 2018/2019 roku.

Na tarasach kolejowych w regionie dzieje się bardzo wiele.

Na odcinku Dęblin – Lublin, zgodnie z planem pierwszej fazy prac, rozebrano tory, a w zależności od pogody postępują też prace ziemne. Rozpoczęto wbijanie pali pod słupy sieci trakcyjnej, dostarczane są nowe rozjazdy. Rozebrano też dwa wiadukty w okolicy Puław i Klementowic. Trwają również prace na wiaduktach nad ul. Diamentową w Lublinie i nad rzeką Czerniejówką. Aby usprawnić dostawy budowane są drogi techniczne.
Budowany jest już budynek lokalnego centrum sterowania w Lublinie oraz nastawni na stacji Puławy Azoty. Końca dobiega już budowa nastawni na stacjach Puławy, Klementowice oraz Nałęczów.

Liftingowi poddane są także stacje w Pilawie i Dęblinie, gdzie trwa rozbiórka starych peronów i prace przy tunelach dla pieszych. Demontowane są tory, rozjazdy, oświetlenie i sieć trakcyjna. Dodatkowo na stacji w Dęblinie prowadzone są prace na pobliskim wiadukcie oraz przepuście pod torami. Na odcinku Pilawa – Dęblin zdemontowany został jeden tor i sieć trakcyjna. Trwają prace przy obiektach inżynieryjnych oraz przygotowywane jest podtorze. Kontynuowana jest rozbiórka starych urządzeń sterowania ruchem oraz torów na przystankach i stacjach: Garwolin, Ruda Talubska, Łaskarzew Towarowy, Sobolew, Życzyn.

Po ukończeniu modernizacji trasy Lublin – Warszawa, podróż najszybszym pociągiem między stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny zajmie około 90 min.
Inwestycja poprawi nie tylko komfort obsługi pasażerów także tych z niepełnosprawnościami, ale też bezpieczeństwo w ruchu, bo poprawi poziom bezpieczeństwa na 42 przejazdach kolejowych.

Dodajmy, że modernizacja trasy Warszawa – Lublin na odcinku Otwock – Lublin rozpoczęła się w czerwcu 2017 r. W pierwszej fazie przebudowywany jest odcinek między Pilawą a Lublinem. Natomiast na trasie Otwock – Pilawa prace zaplanowano od grudnia 2018 r. do grudnia 2019 r.

Wartość projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin” wynosi ponad 3,4 mld zł. Dofinansowanie z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to około 2,9 mld zł.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "pkpfan" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 9:31:14 napisał:
  A co z modernizacją trasy kolejowej Zamość - Lublin ?
  R E K L A M A
 • "Prorok" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 9:45:59 napisał:
  Wiadomo, całą kasę zabiera Lublin a wam te cebulaki co najwyżej dadzą na cukierki.
 • "qwerty" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 11:41:30 napisał:
  Co z modernizacją torowisk, budową torów bezkolizyjnych?? Co oznaczają tory bezkolizyjne można podać na prostym przykładzie jedzie pociąg Intercity, który ma opóźnienie oznacza to, ze to on ma pierwszeństwo przejazdu a pociągi stojące na peronach muszą go przepuścić, czyli pasażerowie w tych pociągach muszą czekać czasami bardzo długo. Przebudowa, węzła w Rejowcu ma skutkować efektywnym skróceniem czasu przejazdu z Zamościa do Lublina - to już należało zrobić bardzo dawno temu. . Jeżeli przejazd pociągami będzie tańszy i szybszy, to więcej pasażerów będzie nimi jeździć. Bilety muszą być tańsze. Dawno nie jeździłem pociągami, jednak bilety PKP były znacznie tańsze niż PKS............ Kolejna rzecz to tabor kolejowy wagony i lokomotywy - on już od dawna prosi się o pilną wymianę. Producenci pociągów budują coraz lepsze, szybsze i wygodniejsze pociągi nie przypadkowo... Jeżeli będziemy zaczynać od modernizacji peronów i dworców które są - to pieniądze szybko rozejdą się - co innego jak pociągi nie miały gdzie stawać, a pasażerowie nie mieli by dworca w dużym mieście - czyli wszędzie tam gdzie jest to konieczne. Pociągi muszą po czymś jeździć szybko bezpiecznie i wygodnie, tak aby swoim zasięgiem obejmowały jak największą liczbę miejscowości - muszą przewozić jak największa liczbę pasażerów i towarów. Przede wszystkim kolej ma być konkurencyjna w stosunku do innych przewoźników, tak aby mogła przewozić jak najwięcej pasażerów.
 • "Józef Bąk" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 19:19:12 napisał:
  Ciekawe czy pendolino będzie też jeździć. Po tym jak kamyki zniszczyły te cudo Donka tabor stał się bezużyteczny.
 • "bg" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 23:56:14 napisał:
  Trzeba było nie głosować na pis to pieniądze na szlak lublin-zamość by się znalazły.Głupota i wiara,że pis coś da jest po prostu śmieszna.
 • "Thomas" dnia 17 lutego 2018 o godzinie 1:19:51 napisał:
  Czyli co miała być kolej a może jej nie być?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anti-Spam Quiz:

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Thomas
Sprawa spalarni wynikła w końcówce po...
Schabowy z Zamo...
Thomas, a jak myślisz czemu nie ma inwe...
Thomas
Strasznie dużo jest tych inwestorów - ...
Schabowy z Zamo...
Wybraliśmy radnych, ale są też jakie...
Zamościan
Polecam pana Profesora Grochowalskiego i...
TWS
Przecież ten protest to była akcja wyb...
Thomas
Kontra@ nie po to w demokratycznych wybo...
Thomas
[b]Rozczarowuje mnie Andrzej Wnuk i to n...
kontra
1. Veolia pisze-"przeciwnicy budowy spal...
Paweł
Informacje są nieprawdziwe. Minimum trz...
Antyklerykał
Powaliła mnie Twoja argumentacja. Choci...
aaa
A u Ciebie pewnie w domu sam sie zabawia...
ak
Może jednak byś poszukał tych leków ...
observer
Czym? gokartami?...
Zamościak
A niech jedzie w pisdu....
z_boku
To musi być czarownica, bo ja bym się ...
Antyklerykał
Zawierzy się akustykę np. tzw. Matce B...
ja
"przewidywana dobra akustyka". A jak nie...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018