II. Region | MotoryzacjaRedakcja16 lutego 2018 FACEBOOK | 0 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | 6 komentarzy

Region: Miliardy na modernizację kolejowej trasy Lublin – Warszawa

fot. pixabay.com
R E K L A M A    B O A R D


Poprawa komfortu pasażerów i skrócenie czasu podróży to główne założenia szeroko zakrojonych prac, jakie trwają na trasie kolejowej nr 7, która połączy Lublin z Warszawą.

Projekt modernizacji trasy jest jednym z największych projektów w województwie lubelskim realizowanym w ramach Krajowego Programu Kolejowego, który opiewa na 67 mld złotych.

Aktualnie ruszyła procedura przetargowa w trybie projektuj i buduj na rewitalizację fragmentu linii kolejowej nr 30 z Lublina Głównego do Łukowa. Chodzi o 26,5 km fragment między Lubartowem a Parczewem. Projekt ma kosztować około 80 mln zł. W jego ramach modernizacji poddana i przebudowana zostanie stacja Parczew, powstanie 7 nowych przystanków. Pociągi osobowe przez ten odcinek kursować będą z prędkością 120 km/h, a towarowe 80 km/h. Umowa na te inwestycje podpisana ma zostać na przełomie sierpnia i września, a roboty ruszą już w połowie 2019 roku.

Modernizacja linii kolejowej Lublin – Warszawa prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA pochłonąć ma 3 mld. W ramach inwestycji wszystkie stacje i przystanki zostaną wyposażone w nowe, wygodne perony, wiaty, ławki, oświetlenie i informację. Obiekty będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

Na stacji Lublin już zdemontowano peron 3. W kolejna fazę wkracza przebudowa peronu 2, przejścia podziemnego i urządzeń sterowania ruchem. Wymiana torów, rozjazdów oraz prace ziemne i rozbiórka tunelu wymaga zamiany obsługi podróżnych, dlatego peron tymczasowy na wiadukcie ul. Kunickiego od ul. Garbarskiej zastąpi brakujące perony.

Od 1 marca z peronu tymczasowego planowane są odjazdy i przyjazdy pociągów z kierunku Chełma, Stalowej Woli i Zamościa. Pasażerowie, kontynuujący podróż pociągami dalekobieżnymi np. do Warszawy, przejdą oznakowaną drogą, przejściem ul. Kunickiego i dalej Pocztową, do peronów 1 i 2 obok dworca. Czas potrzebny na przesiadkę i dojście (około 7 min) uwzględniony jest w rozkładzie jazdy stacji Lublin. Peron tymczasowy o długości 130 m i szerokości ok. 4 m. jest oświetlony i ma przygotowane ścieżki dotykowe dla osób niedowidzących, Jest oznakowany i wyposażony w wiatę, ławki, oświetlenie, tablicę informacyjną. Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się po schodach przygotowano pochylnię. Peron będzie wykorzystywany przez okres intensywnych prac do przełomu 2018/2019 roku.

Na tarasach kolejowych w regionie dzieje się bardzo wiele.

Na odcinku Dęblin – Lublin, zgodnie z planem pierwszej fazy prac, rozebrano tory, a w zależności od pogody postępują też prace ziemne. Rozpoczęto wbijanie pali pod słupy sieci trakcyjnej, dostarczane są nowe rozjazdy. Rozebrano też dwa wiadukty w okolicy Puław i Klementowic. Trwają również prace na wiaduktach nad ul. Diamentową w Lublinie i nad rzeką Czerniejówką. Aby usprawnić dostawy budowane są drogi techniczne.
Budowany jest już budynek lokalnego centrum sterowania w Lublinie oraz nastawni na stacji Puławy Azoty. Końca dobiega już budowa nastawni na stacjach Puławy, Klementowice oraz Nałęczów.

Liftingowi poddane są także stacje w Pilawie i Dęblinie, gdzie trwa rozbiórka starych peronów i prace przy tunelach dla pieszych. Demontowane są tory, rozjazdy, oświetlenie i sieć trakcyjna. Dodatkowo na stacji w Dęblinie prowadzone są prace na pobliskim wiadukcie oraz przepuście pod torami. Na odcinku Pilawa – Dęblin zdemontowany został jeden tor i sieć trakcyjna. Trwają prace przy obiektach inżynieryjnych oraz przygotowywane jest podtorze. Kontynuowana jest rozbiórka starych urządzeń sterowania ruchem oraz torów na przystankach i stacjach: Garwolin, Ruda Talubska, Łaskarzew Towarowy, Sobolew, Życzyn.

Po ukończeniu modernizacji trasy Lublin – Warszawa, podróż najszybszym pociągiem między stolicami Mazowsza i Lubelszczyzny zajmie około 90 min.
Inwestycja poprawi nie tylko komfort obsługi pasażerów także tych z niepełnosprawnościami, ale też bezpieczeństwo w ruchu, bo poprawi poziom bezpieczeństwa na 42 przejazdach kolejowych.

Dodajmy, że modernizacja trasy Warszawa – Lublin na odcinku Otwock – Lublin rozpoczęła się w czerwcu 2017 r. W pierwszej fazie przebudowywany jest odcinek między Pilawą a Lublinem. Natomiast na trasie Otwock – Pilawa prace zaplanowano od grudnia 2018 r. do grudnia 2019 r.

Wartość projektu „Prace na linii kolejowej nr 7 Warszawa Wschodnia Osobowa – Dorohusk na odcinku Warszawa – Otwock – Dęblin – Lublin” wynosi ponad 3,4 mld zł. Dofinansowanie z UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to około 2,9 mld zł.

Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 4.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Autor: Redakcja
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT. Jednocześnie informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net. Roztocze.net zapisuje na Twoim urządzeniu pliki cookie, więcej na ten temat możesz przeczytać na stronie PLIKI COOKIE. Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych możesz przeczytać na stronie POLITYKA PRYWATNOŚCI
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
 • "pkpfan" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 9:31:14 napisał:
  A co z modernizacją trasy kolejowej Zamość - Lublin ?
  R E K L A M A
 • "Prorok" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 9:45:59 napisał:
  Wiadomo, całą kasę zabiera Lublin a wam te cebulaki co najwyżej dadzą na cukierki.
 • "qwerty" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 11:41:30 napisał:
  Co z modernizacją torowisk, budową torów bezkolizyjnych?? Co oznaczają tory bezkolizyjne można podać na prostym przykładzie jedzie pociąg Intercity, który ma opóźnienie oznacza to, ze to on ma pierwszeństwo przejazdu a pociągi stojące na peronach muszą go przepuścić, czyli pasażerowie w tych pociągach muszą czekać czasami bardzo długo. Przebudowa, węzła w Rejowcu ma skutkować efektywnym skróceniem czasu przejazdu z Zamościa do Lublina - to już należało zrobić bardzo dawno temu. . Jeżeli przejazd pociągami będzie tańszy i szybszy, to więcej pasażerów będzie nimi jeździć. Bilety muszą być tańsze. Dawno nie jeździłem pociągami, jednak bilety PKP były znacznie tańsze niż PKS............ Kolejna rzecz to tabor kolejowy wagony i lokomotywy - on już od dawna prosi się o pilną wymianę. Producenci pociągów budują coraz lepsze, szybsze i wygodniejsze pociągi nie przypadkowo... Jeżeli będziemy zaczynać od modernizacji peronów i dworców które są - to pieniądze szybko rozejdą się - co innego jak pociągi nie miały gdzie stawać, a pasażerowie nie mieli by dworca w dużym mieście - czyli wszędzie tam gdzie jest to konieczne. Pociągi muszą po czymś jeździć szybko bezpiecznie i wygodnie, tak aby swoim zasięgiem obejmowały jak największą liczbę miejscowości - muszą przewozić jak największa liczbę pasażerów i towarów. Przede wszystkim kolej ma być konkurencyjna w stosunku do innych przewoźników, tak aby mogła przewozić jak najwięcej pasażerów.
 • "Józef Bąk" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 19:19:12 napisał:
  Ciekawe czy pendolino będzie też jeździć. Po tym jak kamyki zniszczyły te cudo Donka tabor stał się bezużyteczny.
 • "bg" dnia 16 lutego 2018 o godzinie 23:56:14 napisał:
  Trzeba było nie głosować na pis to pieniądze na szlak lublin-zamość by się znalazły.Głupota i wiara,że pis coś da jest po prostu śmieszna.
 • "Thomas" dnia 17 lutego 2018 o godzinie 1:19:51 napisał:
  Czyli co miała być kolej a może jej nie być?

Comments are closed.

UWAGA!!! Informujemy że korzystając z naszych stron pozostajesz anonimowy tak długo, aż sam nie zdecydujesz inaczej. Twoje dane osobowe w postaci Adresu IP są zapisywane dopiero wtedy gdy zostawiasz w roztocze.net swój komentarz. PRZECHOWYWANIE DANYCH: Twoje dane osobowe przechowujemy jedynie tak długo, jak jest to rozsądnie uznane za konieczne do realizacji celów, dla którego zostały zgromadzone, lub do zachowania zgodności z obowiązującymi przepisami prawa dotyczącymi raportowania. PRZEKAZANIE DANYCH: Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. ZMIANA I USUNIĘCIE DANYCH: Każdy użytkownik ma prawo w każdej chwili do uzyskania informacji o swoich danych, możliwość ich poprawiania (jeśli jest to technicznie możliwe) oraz usunięcia poprzez przesłanie odpowiedniej informacji za pomocą poczty elektronicznej na adres: redakcja@roztocze.net.
Thomas
Beata Mazurek z numerem dwa w lubelskim...
KL
Stara wiadomość - to było w sobotę....
ak
Jeszcze trzeba wymienić mieszkańców S...
LOVE_ZMC
Jeśli sie myle to przepraszam i zwracam...
tymon
w tamtym roku polise z YU miałem i kosz...
Wielmożny Pan ...
Masz gdzieś informację, że ma to być...
Wielmożny Pan ...
Kiedy za ten plebiscyt odpowiedzialny by...
ad111
Wpisując się w ogólną tendencję zac...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
Copyright © 2019 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
PATRONAT | RSS | KONTAKT | PLIKI COOCKIE | POLITYKA PRYWATNOŚCI | istanbul evden eve nakliyat istanbul nakliyat
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018
istanbul evden eve nakliyat istanbul Evden eve nakliyat ev esyasi depolama evden eve nakliyat nakliyat evden eve istanbul nakliyat istanbul evden eve nakliyat nakliyat şirketi istanbul evden eve istanbul evden eve nakliyat