R E K L A M A

Z I P

2. Region | Społeczeństwo i patriotyzmtekst nadesłany1 marca 2018 FACEBOOK | 3993 Twitter E-mail Skopiuj link Skomentuj | (0)

Region: Lubelscy Terytorialsi pamiętają o Żołnierzach Wyklętych

Źródło: MON

R E K L A M A    B O A R D

1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, to jedna z najważniejszych dat dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Dla lubelskich Terytorialsów ma jeszcze jedno, szczególne znaczenie – dokładnie rok temu, na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej, jako jedni z pierwszych w kraju, zostali oficjalnymi spadkobiercami tradycji i wartości Żołnierzy Niezłomnych.

Żołnierze Wyklęci to swoisty fenomen zbrojnej konspiracji niepodległościowej. Skazani na niepamięć i złą sławę, pozostali wzorem postawy obywatelskiej. Dziś, tradycje, dorobek i wartości Żołnierzy Wyklętych, z dumą przejmują żołnierze najmłodszej formacji polskich sił zbrojnych – Wojska Obrony Terytorialnej. Podobnie jak ich wielcy poprzednicy, WOT stawiają na organizację struktur terytorialnych, budowę bezpieczeństwa lokalnego, umacnianie patriotyzmu i więzi wśród lokalnych społeczności, czerpiąc z potencjału drzemiącego w sercach Polaków.

Lubelscy Terytorialsi są dumni z tego, że mogą czerpać z doświadczeń Żołnierzy Niezłomnych. 1 marca 2017 roku, zgodnie z decyzją MON, 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej otrzymała imię mjr Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Jest kontynuatorką tradycji: 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, 8. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, zamojskiego 9. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość Okręgu Lublin.

Patron 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Mjr Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”, to jeden z najsłynniejszych Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie i legenda polskiego podziemia niepodległościowego.

Mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora; fot. IPN
Mjr Hieronim Dekutowski ps. Zapora; fot. IPN

Urodzony 24 września 1918 roku w Dzikowie, żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN. Aresztowany przez UB, po okrutnym śledztwie, rozstrzelany 7 marca 1949 r.  w więzieniu mokotowskim. Pochowany w tajemnicy, w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki majora odnaleziono na terenie Kwatery na Łączce w 2012 r.

 

 

kpt. Damian Stanula

oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej

Autor: tekst nadesłany
Jak cenna jest ta informacja dla Ciebie?
Powiedz nam o tym - kliknij na gwiazdki.
Liczba ocen: 2.
Dziękujemy! Postaramy się być jeszcze lepsi.
Ty już wiesz. Teraz podziel się tym na Facebooku ze znajomymi.
R E K L A M A    B A N N E R   I
Komentarze publikowane poniżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
KOMENTARZE CZYTELNIKÓW
    R E K L A M A

Bądź pierwszy i skomentuj artykuł lub sytuację.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podpis:

Publikując komentarz potwierdzam, że zapoznałem/am się z regulaminem usługi dostępnym na stronie (www.roztocze.net/regulamin-kometarze/) i akceptuję jego postanowienia.

Anty-spam:


UWAGA!! Pamiętaj że internet daje tylko złudzenie anonimowości. A mit o bezkarności w sieci można włożyć między bajki.

Janko 3 minuty temu
Uwielbiam Zwolaka. Gdziekolwiek się poj...
Jarek z sitanca 13 minut temu
Andrzej daj spokój :)...
as 21 minut temu
Piękny i szczytny cel tylko szkoda , ż...
k 33 minuty temu
Właśnie te warunki spełnia Stowarzysz...
Zmarzniety 59 minut temu
Stare Miasto było wyludnione zupełnie ...
magnar
Byłem, wrzuciłem trochę grosza do pus...
Obserwer
Inicjatywa bardzo słuszna bez względu ...
L11A
Idea zbiórki godna najwyższego uznania...
Jacek
Chciałem wrzucić coś do puszki, gdy w...
Robert
Na tą akcję zaprosił ojciec dziecka n...
No
Przecież to ustawka aż wstyd. Wstyd mi...
Komentarze publikowane powyżej, są elementem bezpłatnej usługi świadczonej na rzecz użytkowników serwisu. Redakcja roztocze.net nie ponosi odpowiedzialności za treść i stylistykę komentarzy. Naruszenia prawa należy zgłaszać na adres redakcji dostępny na stronie KONTAKT
R E K L A M A B A N N E R III
Copyright © 2018 Fundacja im. Bernardo Morando. Wszelkie Prawa Zastrzeżone
ARCHIWUM lata 2000-2010 ROCZNIKI 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017
Lokalny Informator Edukacyjny
Lokalny Informator Edukacyjny